Kvarovi autobusa (1)

Autor tamlover, Studeni 27, 2007, 15:10:02

marin

Citat: 421  u Prosinac 18, 2016, 21:40:55
Knjiga kvarova > poslovođa > Autobusi doo I Resnik 178  (http://autobus.hr/servis/) >  bus123 APP  perfeto
Ti se zezaš? 12.12 sam ja napisao da gbr. 765 cuka. Pisano je u knjigu (pitao vozača), dan poslije kako to obično biva kada se napiše u knjigu kvarova, samo su ga premjestili na drugu liniju (121) te je vozač rekao da to neće voziti kolko trese, napisao je u knjigu i povučen je s linije da bi sutra isti taj autobus dobio na istoj liniji!! Opet pisano, opet povučen (ima se goriva i vremena za takve stvari očito), tek je tu večer zapisano da bus ide u Resnik. Baš mi je drago da ga nije taj vozač htio uzet, inače tko zna kada bi bio vožen tamo, iovako im je 3 dana trebalo (a možda i više kolko ja nisam primjetio).

822DoDo

u gbr 661 vec duze vremena uopce ne radi grijanje...stalno puse hladan zrak..isto pisano al isto nitko nije prstom mrdnuo
Das Beste oder nichts. MB

smogovci.bbb2

Danas je dizalica oko 11 sati iz Ulice SR NJemačke stajalište Vatikanska, odšlepala g. br. 199 koji je vozio na 219. Izgleda da je ostao bez zraka jer su mu prednji i stražnji kraj bili spušteni skoro do asfalta a na sredini je bio izdignut. Zamjenski bus je g. br. 531. I sad mi nije jasno kako je taj 531 stara linija Citara 2006. je godište a kupljen je kao novi dok je Promet sad nabavio rabljeni isto godište i facelift je verzija. Šta je ZET tu seriju 531-541 uzeo staru verziju umjesto novu ili griješim ili je facelift 2007. godina?!
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

lussin

Ima i Autotrolej staru liniju a iz 2007. su

C2

Vjerojatno su imali nižu cijenu i sve ovisi u kojem dijelu godine je facelift postao aktivan.

tramvajac 92

Facelift su se počeli proizvoditi tako u ljeto 2006. Mislim da su naši naručeni prije redizajna.

Dreamwalker

#1326
Već je bilo rasprave o tome na forumu. Citaro facelift je izašao u jesen 2006., a zagrebački su došli u proljeće 2006 (mislim u svibnju). Riječki Citari I G, ako se dobro sjećam priče s foruma, su bili stajali u nekom skladištu i došli su bez klime. Tu je netko kasnije omastio brk na ugradnji klima. No to će bolje znati Shole, pa nek me ispravi ako sam nešto krivo rekao.


No kad smo već kod ZG Citara I G, za mlađe foruaše jedna zanimljivost koja je isto bila na forumu, 2003. je stupio na snagu zakon po kojem su svi novi autobusi trebali imati nekakav sigurnosni ventil. Solo serija je došla prije stupanja tog zakona na snagu, a 530 je došao kasnije i navodno je bilo problema na homologaciji zbog toga. Solo serija 664 - 678 ima taj ventil koji se nalazi na desnom boku iza prvih vrata.

I još jedna, ajmo reć zanimljivost, solo kocke 406 - 425 su zadnje ikad proizvedene kocke. Iako su godinu ranije (1998.) izašli Citari, bila je neka shema da će ZET dobiti kocke jeftinije jer se neće mehaničare slat na edukaciju za novi tip busa pošto već imaju iskustva s kockama. Specifični su po tome što imaju drugačiji zadnji branik od ostalih.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

421

Citat: Dreamwalker  u Prosinac 29, 2016, 23:02:01
I još jedna, ajmo reć zanimljivost, solo kocke 406 - 425 su zadnje ikad proizvedene kocke. Iako su godinu ranije (1998.) izašli Citari, bila je neka shema da će ZET dobiti kocke jeftinije jer se neće mehaničare slat na edukaciju za novi tip busa pošto već imaju iskustva s kockama. Specifični su po tome što imaju drugačiji zadnji branik od ostalih.
Osim branika, imali su na trećim vratima tipku za otvaranje vrata izvana i dozator kovanica na vozačkom pultu.
Sve to je vremenom nestalo i predstavlja prošlost.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

smogovci.bbb2

Ako sam dobro shvatio, zadnje proizvedeni autobusi neke serije redovno završavaju u ZET-u (Mečke solo kockice i zglobni prvi Citari, zglobni Citelisi plin). Baš lijepo
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Ivan

#1329
Pa ono, mislim da nisu bili ludi kad nisu bili zainteresirsni za Citare '99 jer se znalo da su ti rani primjerci imali ozbiljnih problema, bilo je lakše uzeti O405N kompatibilan uostalom s drugih 30 već nabavljenih iako su i oni koštali dosta, mislim da je to bio pametan potez.

Citari G 2006. su došli u proljeće prije masovne proizvodnje facelifta, ovdje je netko spomenuo da je krenula u ljeto te godine. Većina putnika ionako niti neće znati razliku a tehnički je opet bilo jednostavnije imati sličnije postojećima, niti je za vozače i održavanje razlika velika... To su uostalom solidni autobusi.

MAN je s druge strane isporučivao nove modele...

O Citelisima si nešto skroz krivo skužio, Urbanway ga je zamijenio tek godinama kasnije nego su zagrebački došli, tad je bio aktualan model.

Tomek

Ovo za solo kocke iz 99. Da su zadnje proizvedene je dezinformacija koja je dugo kruzila ZETom, 2000., mozda cak i 2001. Su zadnje proizvedene 😉 Inace Autotrolejevi Citari G iz 2007. Su sa nekog lagera, ZETovi iz 2006. Su dosli direkt iz tvornice te je redizajn nastao tek par mjeseci poslije.. Slazem se tu sa Ivanom, bolje je kupiti model koji se vec duze proizvodi nego novi neprovjereni model.. isto je i sa autima..

Dreamwalker

Eto, sad smo još nešto naučili. :) Svakako, opet, savjetujem novijim forumašima da pročitaju starije postove na forumu. Ima stvarno puno zanimljivih informacija.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

smogovci.bbb2

Citat: Ivan  u Prosinac 30, 2016, 10:19:15O Citelisima si nešto skroz krivo skužio, Urbanway ga je zamijenio tek godinama kasnije nego su zagrebački došli, tad je bio aktualan model.
Ako sam dobro pratio forum, bili su posljednji primjerci proizvedeni iz tvornice u Italiji koja se zatvorila (na to sam mislio). Isprika ako sam nešto pobrkao
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

Ivan

#1333
Citat: smogovci.bbb2  u Prosinac 30, 2016, 14:16:08
Ako sam dobro pratio forum, bili su posljednji primjerci proizvedeni iz tvornice u Italiji koja se zatvorila (na to sam mislio). Isprika ako sam nešto pobrkao
Ta tvornica je zatvorena krajem 2011., dakle ipak je prošlo dosta od dostave zagrebačkih do zatvaranja.
Sumnjam da je nešto napravljeno s lošom namjerom, vjerojatno je Ivecu bilo praktičnije Hrvatsku tada stavljati u sektor koji pokriva talijanska tvornica; no da, oni proizvedeni u Francuskoj i Češkoj su malo solidniji ipak, obično i s više opreme, talijanski stil je držati gradski bus jednostavnim ali to je ZET očito u ovom slučaju naručio.

Inače, čini se da će ta tvornica opet raditi ali ne kao Iveco, izgleda da će uz tvornicu u Bologni sklapati Menarinibus (što je sad dio koncerna Industria Italiana Autobus u većinskom vlasništvu King Longa).

MAN2001

305 na 128