Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

Paško

#1455
Hvala ti što si pronašao ovo! Garažni broj 70 vidio sam u garaži prije 20 godina i otkad sam stigao na forum, čekam da se pojavi neka njegova fotografija s reklamom za Euroherc! Napokon nešto.

Pregledao sam i ostale priloge Ilije Protuđera na njegovu profilu i naišao na još jedan, u kojem su autobuse veće "zvijezde" jer se govori (i) o njima.

https://www.facebook.com/100016354683950/videos/339597526595401/

U prvom dijelu vide se gar. br. 143 i jedan iz serije gar. br. 77 – 79. Taj prilog (pa vjerojatno tako i prethodni) snimljen je najkasnije 2000. jer je gar. br. 143 te godine rashodovan nakon težeg sudara.

Nositelju reklame za Euroherc je pak registracija istekla početkom 2002. te se poslije nije vraćao, ali je vjerojatno izrezan u svibnju ili lipnju 2003., prije otprilike 20 godina. :)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

To mi je sasvim slučajno uletjelo dok sam gledao FB videa. Koji su kriteriji sa ta "iskakanja" neznam, ali eto.... ;D

Ako dobro vidim, Sanos bi trebao biti #148. U original bojanju. I sa ispravnim prednjim displayem - Dragovode.

Jedinu takvu sliku jednog od njih koje se ja sijećam ovdje, je ona sa bivše početne stanice linije 60.

Šteta što se slabo vidi onaj narančasti sa crnom crtom.

Rekao bi da je to #139 osim ako #136 nije mjenjao krem boju (vjerovatno nije) ili je možda #137 prije CityEx reklame (vjerovatno i to nije).??
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Nema biti koji autobus osim #139. Nijedan drugi nije bio tako obojan.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

netko

Citat: Paško  u Svibanj 14, 2023, 14:48:29Nema biti koji autobus osim #139. Nijedan drugi nije bio tako obojan.
Taj detalj me buni.

#136 i #137 su bili krem sa crvenom crtom.
Međutim koliko sam uspio googlat, to je boja (bila) HEAGa. Poslije su prodani u Freiburg, ali koliko sam uspio skužit izgleda da tamo nisu bojani.

Boje Freiburga sam teško našao. Tek od O405. Bijela sa velikom zelenom i manjom crvenom crtom.

Sad.....Ne mogu se sjetit da smo spominjali.
Jel #139 došao u takvoj boji iz Njemačke (zbog reklame) ili je u Prometu obojan.

Pretpostavljam da bi mogao biti u Prometu, neznam kada, prilikom obnove (iako u ne tipičnoj kombinaciji) jer je on doživio 2008. Godinu.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Da, očito je da u Freibergu (ne Freiburgu, to je potpuno drugi grad!) ti Mercedesi nisu bojani. Postoji podatak za boju svakog autobusa pri prvoj registraciji u Splitu. Za #139 stoji zlatnožuta i crna, dakle obojan je prije prve registracije, što je i inače bio slučaj. Vidi se da je to Prometovo bojanje jer su iskušavali slične takve kombinacije "šporke" žute na raznim autobusima, npr. #83.

Iz Freiburga su došli #140 – 142, oni su bili bijeli s crvenom crtom. Međutim, #140 je prebojan prije prve registracije, a #141 je bio čisto bijeli (vjerojatno nakon reklame). Jedino je #142 bio u frajburškom bojanju, bijeli s crvenim prugama. Evo budući #140 u Freiburgu:


JHM-1986-0468 - Allemagne, Freiburg, autobus Vetter by Jean-Henri Manara, on Flickr
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

NP-549


Paško

Bio je dug 16,78 m. Obični O305 G imao je 17,43 metra dužine.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ovih dana detaljnije sam proučavao podatke o sredini 1970-ih pa je red da konačno odgovorim na jedno pitanje koje je Slobodna postavila prije pet godina: kad je uvedena linija br. 18? Prethodno sam o tome pisao u ovoj objavi:

Citat:Ovo je zanimljivo pitanje, jedno na koje sumnjam da Promet ima odgovor. 1971. prometovale su neke linije s brojevima preko 20 koje su vozile po gradu, npr. 27 (? - Poljud - Škrape). Do 1974. dogodila se reorganizacija koja je dovela do toga da ne postoji niti jedna gradska linija s brojem preko 18, odnosno da te linije uopće ne postoje (iduća je po redu bila i danas aktivna 31 Split - Vranjic). 1967. godine nije postojala linija 18, ali jesu 19 i 21. Dakle, pretpostavljam da je linija 18 (barem ona koja je mutirala u današnje izdanje) uspostavljena negdje između 1971. i 1974. godine. Evo kako izgleda trasa i vozni red te linije iz 1974. godine.

Trasa:
Maslešina, Proleterskih brigada, Paićeva, Kranjčevićeva, XX. dalmatinske divizije, Oslobođenja, Prvoboraca, I. L. Ribara, Zagrebačka, Sinjskih žrtava, Marmontova, Titova obala, Rade Končara



Trasa s današnjim imenima ulica:
Matice hrvatske, Bruna Bušića, Alojzija Stepinca, S. S. Kranjčevića, Osječka, Slobode, Zvonimirova, Zagrebačka, Sinjska, Marmontova, Obala hrvatskog narodnog preporoda

Valja napomenuti da je 18ka vozila Marmontovom sve do prestanka prometovanja tom ulicom, dakle 1996. ili 1997. godine.

Odgovor je sljedećei: osamnaestica kontinuirano vozi i postoji od 1. 6. 1974. Međutim, postojala je i prethodnica, mogli bismo reći primordijalna osamnaestica, uvedena godinu ranije. Evo teksta o tome iz lipnja 1973.

}

Tadašnje linije br. 17 i 18 nisu zaživjele i ukinute su nakon mjesec dana. Umjesto njih produžene su linije br. 11 i 1:

}

Osamnaestica je ipak došla na svoje sljedeće godine. Vozni red tada se mijenjao svakoga lipnja (1. lipnja stupao je na snagu ljetni vozni red), a u Slobodnoj od 5. lipnja 1974. stoji da je u tom voznom redu i nova linija, br. 18:

}

Dakle, onaj vozni red koji sam postavio prije pet godina zapravo je prvi vozni red te linije.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Josip-Split

Solingenski gb 154,kasnije dolazi u Split i nosi gb 123  :D
Izvor: facebook

Paško

Garažni broj 107, 22. kolovoza 2005.



Objavio Jacek Pudło na Phototransu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Serijal JAT – gradovi u koje letimo, vjerojatno 1989.

Na 2.25 tri Dubrave, odmah nakon toga u prolasku tri Ikarusa, a u kadrovima su i stupovi na stanicama s redom vožnje.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1466
Jedna (meni) nepoznate provenijencije, pojavila se u grupi Split kroz povijest. FAP G-80 u prvom planu, na liniji 21 s Bola (kasnije je to postala šestica). TAM AS 3500 M u pozadini otkriva da je snimljeno najranije 1969., a dvosmjerni promet na Rivi da je snimljeno najkasnije 1970.

U međuvremenu sam pronašao izvor: https://www.deutschefotothek.de/documents/obj/71910471
Foto: Wilms, Anno, 1969
Aufn.-Nr.: adf_aw_0001134
Positiv (23,5 x 29,9 cm)
Eigentümer: Stiftung Anno Wilms, Silbergelatineabzug auf Barytpapier
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1467
Snimio Jacek Pudło (Phototrans) 22. kolovoza 2005.

147



190





i 152, koji je tri mjeseca ranije vraćen u promet, nakon odjave od 11 mjeseci, tijekom koje je dobio novu boju, a vjerojatno i tapecirung (sjeća li se tko originalnog?)



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Puno ljudi u videu i jedan autobus, Sanos garažnog broja 533:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Mercedes gar. br. 384 na liniji 10 sredinom 1970-ih.
kolekcija: József Jobbágy
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!