Mercedes-Benz

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:33:59

mb0404

Kolko se razumijem teret bi trebao bit podjeljen po nekoj logici,sad svezavisi kako je u kom podjeljen.A sto se tice 303 bolji je od svake Setre 215HD ili slicne

Aleks_Beograd

Ja sam nekako vise ljubitelj Setri no opet kazem vidjao sam 303 koji su stari po 2 decenije i dan danas ide drumom ko nenormalan.
Meni je jedan sofer pricao(covek ima iskustva i sa kamionima,a i sa autobusima) da je potrosnja guma na trecoj osovini daleko veca nego na ostalim tockovima....Kaze posebno kod naglih skretanja vozila tu se guma cepa neverovatno brzo...

mb0404

Ma dobro sad sve zavisi sta je i kakva je guma,opterecenje,raspored tereta,brzina,pritisak zarak u gumi i sl.Ja sam se vozio u Setri 1 sa jednim starijim covjekom radio sa mojim djedom u firmi,covjek nije normalan vozi je brze nego ovi danas 3 i 4 uvjek je stizao prije vremena na stanicu al svaku...

Aleks_Beograd

Evo nesto ste ce ti se sigurno dopasti cuvene makine O 303 u Verziji RHP i RHPS

Aleks_Beograd

Evo jos malo cuvenih O303 i jedna specijalka.Tj Mercedes ga je prilagodio i u Hendicap verziji...

Aleks_Beograd

Sta znaci ona oznaka MB kod mercedesa?Jel to nesto vezano za opremu,sasiju?

mb0404

Ma to ti je od onog piav MB ;D.
A kako je merdzo dobio ime...
Svjetski poznat proizvođač putničkih i teretnih vozila Mercedes, koji je slavu doživio stvaranjem vrhunskih luksuznih limuzina, imao je zanimljiv razvojni put i veliki broj legendarnih modela.

Ipak, mnogi ne znaju kako i zašto njemački proizvođač nosi španski naziv. Naime, Gotlib Dajmler (Gottlieb Daimler) i Karl Benc (Benz) su s proizvodnjom automobila počeli prije dobivanja zvaničnog naziva.

Nastanak naziva Mercedes je usko vezan za austrijskog veletrgovca Emila Jelineka, koji je svojevremeno postavljen za generalnog konzula u Nici. On je iz Francuske poručio svoj prvi Daimler Benz automobil i automatski izazvao senzaciju na lokalnim ulicama.

Kao pravi trgovac, iskoristio je priliku i za zainteresovane lokalne moćnike počeo naručivati ova vozila. Popularnost Daimler Benz vozila je bila nezaustavljiva uprkos izuzetno visokoj cijeni.

Već 1900. godine Jelinek je od njemačkih konstruktora naručio novi automobil, ali pod uvjetom da nosi ime njegove kćerke Mercedes. Prijedlog je prihvaćen, te je prvi Mercedes Jelineku isporučen 21. decembra 1900. godine.

Popularnost Mercedesa je rasla, pa su njegovi tvorci odlučili ovo ime 1902. godine i zakonski zaštititi. Već 1909. godine legendarnom nazivu je pripojen i zaštitni znak trokrake zvijezde, a već 1926. godine nastalo je puni naziv Mercedes Benz. Ostalo je stvar historije.

Aleks_Beograd

ehehhe...a ja mislio ono MB-zanci Moze to Bolje(salim se)..... ;D ;D ;D :D :D..da znam secam se tj citao negde da je stari Benz dao  ime svom automobilu  po prelepoj kcerci Mercedes......Mora da je bila mnogo ubava sto bi rekli susedi vo Makedonija....sta mislis takao bi novi Travego ili Turismo izgledao u verziji DDeckera? ;D ;D

mb0404

Ko avion.Mercedesa sad zajebava sto se pravi u Turskoj,pa nemaju neki kvalitet kao prije.Al opet mecka je mecka.

Aleks_Beograd

Bije ih los glas zbog Turskih proizvoda.....ali sta da se radi.....sta je tu je...

Aleks_Beograd

Evo jedan TRAVEGO od mene...



navi



članak iz Automanie .1994 god.

Shole

Vidio sam ih jedino sa Talijanskim i slovenskim tablicama, iako su se proizvodili u Turskoj.
Kad bude u nekoj auto-emisiji riječ dvije o Mercedesu i njegovoj povijesti, uvijek prikažu i Južnoameričke autobuse O371, O400 i ostale raznorazne izvedbe nikad viđene u Europi.

Pokušat ću ovdje nabrojit nabrzinu one koje znam, a vi dodajte (može i slika)

O302
O303   (1974.-1992.)
O305 / 307 
O305 G
O317
O317 G
O321 H
O322
O326 (Brazilski O321)
O330
O340
O345 - Conecto
O345 G - Conecto G
O350 - Toursimo
O352  (Brazil)
O355  (Brazil)
O362  (Brazil)
O364  (Brazil)
O365  (Brazil)
O370  (Brazil)
O371  (Brazil)
O400  (Brazil)
O400 UPA  (zglobni)
O404
O405 / 407
O405 G
O408
O500  (Brazil)
O510 - Tourino
O520 - Cito
O530 - Citaro
O530 G - Citaro G
O550 - Integro
O560 - Intouro
O580 - Travego

Tomek

#88
O340 se već zvao Tourismo(može se i uz njega dopisati), a na starom forumu smo već pisali da se u Turskoj O350 Tourismo zove O403.. I da, fale niskopodni, O405N,N2i GN i GN2(postoji razlika u izgledu busa zato je 1 i 2)..
Fali i jedinac O404DD

Shole

koji bi pak onda bio ovaj križanac O340 i O405?