Prigradske linije 10 - 37

Autor NP-549, Travanj 29, 2010, 20:57:36

Sebo

Citat: tram4  u Ožujak 17, 2018, 15:09:55
Znam da ih toliko ima. Ni ne tražim egzaktne podatke nego okvirni imput od tako insidera. Sljedeći tjedan vodim brojanje prometa na prigradskim linijama i imam već sad kvalitetne inaformacije o tome no pitam dodatno.
Moguće je svakako od tih linija nabrojati one s kojima se vozi najveći broj putnika jer ću na te linije raspodijeliti veći broj ljudi za brojanje prometa, na manje opterećene linije ide 1 čovjek po autobusu.

ovako najvise ti putnika definitivno ima 32, to je i jedina prigradska na kojoj cjelodnevno voze zglobna vozila.
Zatim 20 i 21 ali oni ti idu dosta cesto tako da kada nije spica i nisu toliko puni (32 ti je npr. puna 0-24), onda bi isli 18 i 18B gdje je situacija dosta slicna kao na 20 i 21.
Od ostalih eventualno pune znaju biti 10tka i njena grupacija, sada za ove sve koje idu prema Grobniku nisam siguran jer uopce ne koristim, ali misim da je 1 covjek dovoljan.

Kada bi se trebalo poceti brojiti? Sto je sa gradskim linijama?

kico101

#721
Nisam insider, ali malo istražujem,jer me ovo područje interesira, a podatke prikupljam što s interneta, što direktnim promatranjima na terenu.
Ono što više manje znamo je da tzv. prigrad ( sada su to županijske linije ) pokriva ukupno 34 linije; 10,10A ( Kostrena ), 11 ( Viškovo ), 12 ( Čavle-Jelenje ), 12A ( Jelenje ), 12B ( Čavle-Jelenje ), 14,15,15A ( Čavle ), 16 ( Čavle-Jelenje ), 16A ( Jelenje ), 17 ( Viškovo ), 18 ( Kastav-Viškovo ), 18B, 18C ( Kastav ), 19,20 ( Viškovo-Klana ), 21 ( Viškovo ), 22 ( Matulji-Klana ), 23 ( Matulji ), 25,26 ( Bakar ), 27 ( Kostrena-Bakar ), 29 ( Kostrena-Bakar-Kraljevica-Vinodol ), 29A ( Bakar-Kraljevica-Vinodol ), 30 ( Matulji ), 32 ( Opatija-Lovran ), 32A ( Lovran-M.Draga ), 34 ( Opatija-Matulji ), 34A ( Matulji ), 35 ( Opatija ), 35A ( Opatija ), 36 ( Opatija-Lovran ), 37 ( Opatija-Matulji-Kastav ).

Kao što je Np rekao, precizno rangiranje opterećenja pojedine linije nije jednostavno, ali s obzirom na neke parametre koje poznajemo, možda bi mogli donekle poslagati linije. Ja sam koristio kombinaciju broja prodanih pokaznih karata po jedinicama lokalne samouprave ( iz godišnjeg izvješća ), te broj polazaka pojedine linije, uzevši u obzir %-ke kojima trasa pojedine linije prolazi područjem pojedine JLS. Isto tako uzimao sam u obzir i broj stajališta na području grada Rijeke. Na kraju sam dobio nekakve faktore ( nećemo sada ulaziti u to ): 

32 - 4.427
20  - 3.973
18  -  3.467
21  -  2.462
26  -  2.400
12  -  2.361
29  -  2.263
18B - 2.155
25  - 2.000
23 - 2.017
11 - 1.742
14 - 1.080
10  - 1.049
27  - 1.040
30- 1.019
37  - 1.016
10A - 994
22 - 899
34 - 873
29A - 850
19  -  801
34A - 774
32A - 730
17 - 504
15 - 480
35 - 480
36 - 450
18C - 441
15A - 390
35A - 300
16 - 300
12A - 212

Kakvo je realno stanje, vidjet će se. ;D
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

NP-549

Neznam po kojoj formuli si dobio ove podatke, ali ima i dosta nelogičnosti.  I što na kraju znači ustvari ovaj broj uz liniju ?  Broj prodanih karata (otprilike), broj putnika u jednom danu ili nešto treće ?

Npr. linija 16 ima samo 1 polazak u danu, ali je toliko jak da ga vozi zglobni autobus (jedini polazak monotrala za Grobnik). Imaš također i grešaka kod opisa koje općine su korisnici određene linije.

kico101

Sto se tice koja opcina/grad financira koju liniju nemam pojma, ali znam koji su dijelovi trasa u kojoj JLS.
S obzirom da se pidaci o broju putnika po pojedinoj liniji cuvaju kao zmija noge, pokusao sam doci do opterecenja koristeci broj prodanih subvencioniranih karata ( a oni u najvecoj mjeri i koriste prijevoz ), broj polazaka pojedine linije, koliko stanica pojedina linija ima u nekoj JLS i tako. Pokusao sam koliko znam i mogu. Ako ne valja, brisite.

A sto se tice one cudnovate16ce, stvarno je logicno da jedini polazak ne ide za Podkilavac ( uostalom taj se polazak ni ne vidi u vr ), a 12 ide svakako, malo kroz Podkilavac, malo ne.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

NP-549

Citat: kico101  u Ožujak 18, 2018, 10:36:42
Sto se tice koja opcina/grad financira koju liniju nemam pojma, ali znam koji su dijelovi trasa u kojoj JLS.
S obzirom da se pidaci o broju putnika po pojedinoj liniji cuvaju kao zmija noge, pokusao sam doci do opterecenja koristeci broj prodanih subvencioniranih karata ( a oni u najvecoj mjeri i koriste prijevoz ), broj polazaka pojedine linije, koliko stanica pojedina linija ima u nekoj JLS i tako. Pokusao sam koliko znam i mogu. Ako ne valja, brisite.

Nije nitko rekao da nevalja, nego pitam odakle si vukao podatke. I nisi još uvijek objasnio što krajnji broj znači.


Citat: kico101  u Ožujak 18, 2018, 10:36:42
Sto se tice koja opcina/grad financira koju liniju nemam pojma, ali znam koji su dijelovi trasa u kojoj JLS.
koliko stanica pojedina linija ima u nekoj JLS i tako.


To nije isključivo mjerilo.  Grad Rijeka subvencionira po kilometru i prigradske linije 11 i 25 (do Benčana, odnosno Svetog Kuzma). To su jedine koje se tako plaćaju. Zašto? Ne pitaj, neznaju ni oni.  Logičnije bi bilo da subvencioniraju 12/14 do Svilnog pošto tamo nema alternative, barem djelom trase, u vidu gradske linije kao što 11-ica ima četvorku, a 25-ica devetku.  Osim toga, drugačije se subvencioniraju i sljedeće linije:

12B - plaća ju Županija,  ostali nemaju veze s njom, pogotovo ne kužim zašto si i Jelenje tu ubrojio
21 - dionicu  Jardasi - Brnčići - Kudeji   plaća Kastav
25 - opisao gore u tekstu
29A - isključivo Kraljevica, sa dodatkom općine Vinodol, ali po drugačijem ključu. Oni plaćaju dionicu Ožlak-Tribalj kao "naručenu vožnju" i ne sudjeluju u subvencioniranju zajedničkih kilometara preko ostalih općina.
32 - Opatija / Lovran + Mošćenička Draga.   Linija 32 je službeno županijska linija do Moščeničke Drage, te ta općina sudjeluje u raspodjeli zajedničkih kilometara po teritoriju Grada Rijeke (10km  Rijeka-Preluk dijele  Opatija,Lovran i M.Draga)
32A - isključivo M. Draga


Citat: kico101  u Ožujak 18, 2018, 10:36:42

A sto se tice one cudnovate16ce, stvarno je logicno da jedini polazak ne ide za Podkilavac ( uostalom taj se polazak ni ne vidi u vr ), a 12 ide svakako, malo kroz Podkilavac, malo ne.

Linija 16 nema nikakve veze s Podkilavcem otkad su općine Čavle i Jelenje tražile da se napravi točna podjela tko što plaća i zašto.  Sve preko Podrvnja je 12 (bez obzira gdje završava), dok je preko Soboli linija 16, a taj polazak je samo jedan i to u 15:10.  Sve dalje od Dražica se vodi kao lokalna linija 12A (za Kukuljani) i 16A (Podkilavac-Jelenje-Lukeži)

kico101

Zašto 16-ci ( vožnja br. 29 )nije navedeno da ide preko Soboli? Znam da domaći to znaju, ali vr se dela i za one ki ne znaju. Bez obzira na objašnjenje, meni kao putniku ovo numeriranje nije logično. Recimo da slabije vidim, pa ne čitam onaj sitniji font gdje piše trasa, već gledam samo broj. Uvijek je 12. Pobornik sam da svaka varijanta ima svoj broj, a ovo sa stotinama fusnota u voznom redu je kao dešifriranje Enigme iz 2. svj. rata.

A i ovo financiranje je živa smutnja. Sve županijske linije treba preuzet Županija iz zajedničkog fonda za prijevoz, a ne secirati po općinama. Znači podjela bi bila samo Grad Rijeka/PGŽ ( eventualno još Grad Opatija posebno ).

Ove brojeve sam dobio podjelom broja prodanih subvencioniranih karata sa ukupnim brojem polazaka za pojedinu JLS, a zatim to množio sa faktorom učestalosti pojedine linije i faktorom broja stajališta na području grada Rijeke. Malo složeno, ali bolje nisam smislio. Naravno da takav račun donosi i malo nebuloza ( trebalo je uvesti još poneki faktor ), ali bolje je od puke procjene. Bez brojanja ili izvještaja s validatora nema preciznih brojeva. Samo jedna mentalna akrobacija, kada već nemam kvalitetnijeg izvora.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

mivano

Čudno je da na L11 ima manje putnika, nego na L26. Na 11-ici kontinuirano opada broj putnika, to se vidi iz godine u godinu. Ali opet je čudno.

NP-549

#727
26 je prilično konstantna, skoro pa uvijek ima isto putnika bez obzira na doba dana i svi putuju minimalno do Krasice jer ne staje u Dragi ako istovremeno ide i 25, a najčešće ide.

11 pak dosta varira, a jako velik broj putnika ide samo do Kozale.

@Kico101, slažem se i sa tvrdnjom da je ovo prekomplicirani oblik voznog reda, kao i da nedostaje redak Soboli na vožnji u 15:10.  Jednostavniji izgled VR-a nisam uspio smislit, a čak je i ovo puno preglednije od one varijante kad su i 15/15a i 13 bile u istoj ovoj tablici, kao i polasci u isto vrijeme bili u istom stupcu.

Faktor broja stajališta na teritoriju Rijeke i nije neko mjerilo, a još uvijek ne kužim što je točno faktor učestalosti linije.  U odnosu na šta ?


Za ovakvo istraživanje bi možda Autotrolej bio voljan ustupit podatke dobivene validiranjem i prodanim kartama. Oni su puno točniji

kico101

Citat: NP-549  u Ožujak 18, 2018, 15:32:37

Faktor broja stajališta na teritoriju Rijeke i nije neko mjerilo, a još uvijek ne kužim što je točno faktor učestalosti linije.  U odnosu na šta ?

Jednostavno, broj prolaza kroz pojedinu JLS. ;)

Kažem, ovo je bio jedan pokušaj/eksperiment i zanima me % pogreške, odnosno odstupanja od stvarno izmjerenog stanja. Sada mi je krivo što sam ovo uopće stavljao. :-\
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

NP-549

#729
Ne ne, ne brisat. To otprilike i jest stanje prigradskih linija (uz neka sitna odstupanja),  samo su me zanimali parametri preko kojih si došao do rezultata

NP-549

#730
Trizduja je vjerovatno puno jača no što piše jer nju više koriste putnici kojima Opatija i Lovran nisu domicil, već su to putnici iz Rijeke koji tamo putuju u školu ili na posao. Te podatke nemožeš izvuć iz subvencija. Za to je bio dobar stari sistem pokaznih kad ti je ispod kupona bila navedena matična linija, (ali si mogao kiristit i ostale).  Sad to dobiješ po validiranju

kico101

Nažalost, validatori ne mogu izbacit točno stanje dok su god cvikalice u opticaju. Ne znam da li je PEL spojen na sustav,ali čisto sumnjam, jer čemu onda brojanje putnika. Ajde, ima i švercanja, ali mislim da to ipak nije prestrašna brojka.

Mene više zanima razlog brojanja. Nekako si ne mogu izbit iz glave da upravi treba dokaz za novo "povećanje" standarda. Ne, razlog neće biti nedovoljan broj ispravnih vozila, nego manjak putnika. Poznata priča.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

NP-549

Kaže čovjek da radi nekakav projekt za fax, znači nemora značit da Trolej traži brojanje.  A uostalom, mislim da je već i proradilo ono koje je instalirano u pojedine autobuse. Za 705 znam sigurno, ali ima i u nekom solo, da me ubiješ neznam kojem.

Cvikalice naravno nisu uključene u podatke koje se dobijaju preko BusCarda, ali vjerovatno znaju koji je otprilike omjer. Kad se uveo BusCard onda smo podatke iz računala (validiranja+prodane karte) množili da 1,3 da bi znali broj putnika +/- nekoliko postotaka razlike. Možda se to sad promjenilo.  I uvijek smo pratili od srijede do srijede jer ponedjeljak i petak nisu reprezentativni dani, a i moraš obuhvatit obje školske smjene jer je poprilična razlika u opterećenosti.

Za prigrad (osim 32) je dovoljan jedan čovjek koji broji putnike.  Sjedne otraga i broji i zapisuje koliko ljudi uđe na Delti i prvih par stanica, i onda kako ljudi izlaze po stajalištima. U "B" smjeru je obrnuto.  Zapisuješ kako ulaze cijelim djelom trase, i onda par stanica po gradu gdje izlaze


shef

Mislim da nismo imali ovu 12B, nažalost kontra smjer, inače je Rijeka - Platak
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Sebo

Kakva je situacija s tom 12B, koristi li je netko?

Ja znam da su za 1. Maj ljudi masovno htjeli s njom na Platak ali bus nije vozio, iako je trebao biti aktivan vozni red za nedjelju kava