Nabavke autobusa 2008. – 2017.

Autor maky, Siječanj 18, 2008, 22:26:06

maky

Citat: Jopa007  u Travanj 25, 2008, 21:29:53
Daj  mi Maky reci jeli trebala ulaznica???
Ja nisam ulazio unutra jer sam mislio da treba ulaznica?
Jesi li vidio Vedru?
Da, trebala je ulaznica, a inače smo ja i vedro skupa prisustvovali događaju.

P.S. slike se uploadaju, bit će tijekom večeri...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Evo, sve slike su uploadane, sad još nek napišem prateći tekst i  bit će to gotovo...

A nemjte zamjerit, ovaj post mi je trebao da  okrenem novu stranicu na forumu tako da sve bude pregledno...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

erobuss

Bit će, sad će, dok ovo, dok ono... Ne piši nepotrebne postove, nego daj te slike više  :o

;D

maky

#108
Prvo da započmem sa malo općenitih slika...
Ovo je dan kojeg nikad neću zaboravit i nema te sile koja bi mene bila spriječila da ja prisustvujem svečanoj primopredaji.  Bio sam u, za mene, rajskom okruženju. Još i sad u nosu osjećam onaj opojni miris novih autobusa. Baš mirišu po novome. Uglavnom, ovo je možda i prvi put da sam slobodno mogao slikavati autobuse bez da pazim tko me gleda i hoće li biti incidenata.

Jutros sam se probudio i vidim neke čudne stvari. Okolo po Splitu svugdje parkirani autobusi, ali ništa meni nije bilo jasno. Tek kada sam ušao u garažu shvatio sam u čemu je stvar. Izvadili su doslovno sve stare autobuse iz garaže koja je bila potpuno prazna i parkirali ih posvuda po Splitu gdje su našli mjesta, izuzevši par primjeraka, ali to je maks 15 autobusa koji su ostali u garaži...

Autobusi su bili lijepo poredani kao što vidite na slikama. Nije bilo druge nego da počnem gledati, škljocati, isprobavati...
inače na ovoj prvoj slici se vidi da  su jedan zglobni Citaro i Regio otišli na promotivnu vožnju Splitom sa ljudima iz poglavarstva i ostalim važnim uzvanicima (hmmm, zašto onda ja nisam bio tu  ;D )
   







S vremenom su se okupili i svi mehaničari u svojim "odijelima" i uglavnom promatrali odtraga...


A sad idu prave slike i tekst, svaki bus u svom postu jer sam probao postat sve odjednom, ali kaže da ima previše znakova  ::|

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Isuzu:








Ovo mi je zakon! Ugravirano do 160 km/h


Dva autobusa, ništa posebno, ali i oni su  kupljeni, pa zaslužuju svoje mjesto ovdje. Sa svakim redizajnom mi se čine sve bolji i bolji, ali to je daleko od autobusa kakve ja priznajem. Udobnost sjedala je OK, da su malo šira...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

MAN Lion`s Regio

Moji ljubimci u ovoj nabavci. 9 komada, svaki bolji od boljeg. Sjedala super  udobna, sva imaju pojaseve za vezivanje, ručni mjenjači sa 6 brzina, oni nasloni za noge ispod svakog sjedala, sjedalo za suvozača, ma divota! Jedva se čekam provozat.


















NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

MAN Lion`s Classic porodica

Classic obični, taman za poluprigradske linije.


Kokpit je malo  starijeg dizajna,  automatski su mjenjači


Unutrašnjost je relativno dobra


Ne, nemojte se prevariti kao što ja jesam. Dok ne sjednete u ove sjedalice nećete shvatiti koliko su zapravo "pogođene". Lijepo vas obgrle, divota.


Classic Ü:






Jako dobri. Shole ima dobro sjedalo za ovaj tip autobusa, ručni šestobrzinski mjenjač, klasika.


Sjedala me neodoljivo podsjećaju na starije verzije Neoplanovih sjedala, jedino što su ova malo uža i skromnija, ali sve u svemu jako dobar autobus.


Classic G, 4 komada, jedini MAN-ovi koji još nisu registrirani










Tabla kao u običnog Classica


Unutrašnjopst mi se čini kvalitetnija nego u 5 godina starije mu braće koji voze po Splitu.


Sjedala jednako dobra ko u običnog Classica


Moram na koncu zaključit da su ovi MAN-ovi Classici nadmašili moja očekivanja. Općenito mislim da su malo podcijenjeni, ali ako pogledate linije za koje su  predviđeni, onda vam je sasvim jasno da su to dobri autobusi. Moram primjetiti da se kvaliteta u Classica znatno popravila sa ovim redizajnom i da mi izgledaju dosta masivniji nego SG/SU koje smo kupili prije skoro 5 godina. Vidjet ćemo još kakva će biti vožnja. Oni su mi isto bili možda i najveće današnje iznenađenje...

Ah da, da ne zaboravim napomenut. Svi MAN-ovi, od Classica pa do Regia imaju neke luđačke gume. Sad mi je žao što to nisam slikao, ali vjerujte, imaju bar 3 cm "mesa". Ja sam u prvi mah pomislio da su za off-road. Nevjerojatno, još nikad nisam vidio takve autobusne gume. Samo "meso" debelo, sa velikim utorima...  ::|

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

#112
Pretpostavljam da dosta ekipe očekuje Citare. E pa evo ih! 10 komada zglobnih i 5 solo. Naravno, morao je Citaro biti autobus koji je imao problem odmah prvog dana. Display mu se "prehladio" pa  je kad su svi trebali uključiti natpis Promet Split i na njegovom pisalo to isto, samo što nije radilo pola točkica pa ste morali dešifrirati šta piše. Tako je on jedini od svih autobusa kojem nije gorio display kad je trebalo  :P
Inače, imaju kao i Regiji, odličan miris.

Citaro G:






Malo poziranja:




Pogled ispod suknje. Euro 4 sa Ad-Blue tehnologijom








Unutrašnjost, idu mi na živce ona mala tipkala za Stop








Citaro:


Malo se i solo pravi važan...




I nešto šta mi je potpuno nevjerojatno da nisam mogao vjerovati svojim očima. Mislim da je ovo nešto najgluplje ikad napravljeno u autobusi i sasvim sam siguran da će vozačima često bit na jeziku ime onoga koji je ovo dizajnirao... Papučica od gasa "visi" u zraku, kao kod automobila. Pa ti sad vozi smjenu od 7 sati...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

#113
I dakle, kao što rekoh... Dan je bio divan, manifestacija odlična.

kad su se autobusi sa ljudima iz poglavarstva vratili u garažu,  održala se i ta ceremonija primopredaje. Minuta šutnje, himna, direktor Prometa, predstavnik Isuzua (Presečki), predstavnik MAN-a (direktor Auto Hrvatske), predstavnik Mercedesa (švabo, direktor Eurolinea), pa onda malo gradonačelnikove govorancije i onda je svećenik blagoslovio autobuse.

Lijepa gesta uvoznika, darovali su direktora Prometa i gradonačelnike i načelnike. Koliko sam vidio, direktor je od MAN-a dobio umjetnički  napravljenu sliku sa obrisima Lion`s Coacha, dobio je sliku i od Eurolinea, mislim da su bili i neki satovi u igri...


A da ne zaboravim, Auto Hrvatska je danas i vozačima autobusa dijelila neke poklon pakete povodom 250. godišnjice MAN-a. Vidio sam da su dobili MAN kape, neznam šta je još bilo u vrećicama...

Nakon ceremonije se lijepo išlo na pečenu janjetinu,  za piće je bilo šta je god tko htio, od piva, preko vina, Coca Cole, Fante...  8)

I za kraj, naravno, pozdrav svim ljudima iz Prometa koji nas čitaju, danas sam ostao  ugodno iznenađen  ;)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

ikar

Da se malo osvrnem:

Što se tiče Classica ne brini maky to su pravi strojevi za prigradske linije. U Rijeci su glavnina radne snage u prigradu (22 komada Classica SL283 i 15 komada SL222 koji je preteća ovog prethodnog). Imaju odlične motore (mislim na verzije sa 280KS, sasvim dovoljno). 4-brzinski automatik je dobar samo kad se ide u brdo 3. je malo prekratka pa 4. udavi...

Što se tiče Regia jedini problem koji je zamijećen je da su se u početku vrata kvarila. Naravno ljudi su gurali vrata prilikom otvaranja pa su pokvarili senzore.

Citari imaju kao što sam već napomenuo jako tvrdi ovjes i vozačku kabinu. Preporučam vožnju u prikolici. Jedna stvar što me uvijek dojmi je zvuk nakon potezanja ručne kočnice.

Nažalost svi novi autobusi rade se sa onakvom izvedbom pedala. Nezgodne su kada treba vozit malom brzinom cca. do 50-60, noga jednostavno nezgodno stoji.

kico101

Čestitke Splićanima na novim zvijerima.  Po mojem mišljenju, izbor vozila, vrlo dobar.  :)
Maky, odlična reportaža.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Dino

wow, čestitam. Kada će Rijeka dobiti ovako dobre buseve (ne stare generacija kao sto smo dobili Citare) ? ;D

torrente

maky odličan posal si napravia svaka čast !

st35

#118
pozdrav svim članovima autobus.org ...;D...stvorila se prilika da idem na primopredaju autobusa i eto prilike da vam se zahvalim za vaš trud pošto vas redovito pratim ...nisam ni sumljao da su vaši tj. naši tajni agenti već poslani na tajnu misiju a i rezultati su već tu ...bravo maky...ok moje slike nisu kao maky-ijeve  ali šta mogu kad on ima bolju opremu... ;D...

maky

Hvala svima na čestitkama, ali sada slijede vožnje. Evo, već mi se pokaz znoji i od pomisli šta će to biti kad ih puste u promet...  ;D

A to ikare šta kažeš za papučicu gasa, primjetio sam da je u MAN-ova na dobri stari način montirana na podu. I kad već spominješ brine i vožnju uzbrdo... Naši troosovinci uzbrdo bolje idu oni sa  četverobrzinskim mjenjačem, nego oni sa šesterobrzinskim, omjeri su pogođeniji i onda stvarno lete...

A danas sam bio i na Rivi gdje su parkirali 2 autobusa da ljudi mogu vidjet, uć. Nažalost, slikavanje je bilo nemoguća misija u subotu ujutro  na jednom od najprometnijih mjesta, no ipak...

Regio, palme i nosači za tende...


Prometovci...


Citaro:


I za kraj... Nisam dosad ni primjetio da se regijima mogu namještati sjedala. Tek danas kad sam sjedio i prčkao shvatio sam da kad se upre ovaj botun, može se namještati naslon u vertikalni ili ležeći položaj...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!