Najbolji stariji Prometov autobus

Autor Paško, Veljača 04, 2010, 17:13:14

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

troosovinac

Citat: Avtomontažafan  u Veljača 04, 2010, 17:13:14
Po meni najbolji su bili DAFovi.
RABA je zakon bila      nisu je đabe zvali  BUS BUDUČNOSTI!!!
bela lađa

STress

Mercedes s mog avatara... ali ga ne vidin u ponudi...  :-\

Paško

Citat: STress  u Veljača 04, 2010, 18:28:23
Mercedes s mog avatara... ali ga ne vidin u ponudi...  :-\
Slučajno ga nisan stavia. :-[ :-[ :-X
Al, evo sad jesan.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

maky

Prilično je nezahvalno o tome govoriti i sasvim je sigurno da neću odabrati svog favorita...

Po meni su svi stari autobusi bili dobri. Svi su bili posebni, imali svoj karakter, ljepotu, toplinu (rađeni pod prirodnih materijala, obilna upotreba drveta), sitnice koje su nas činile sretnim i "ono nešto". Dakako, iz svega toga ožemo izuzest Rabetinu koja je definitivno promašaj stoljeća...

Ja se za svoj autobus neću odlučiti, ali definitno je Raba bila najoge što se ikad nekome moglo dogodit. A s druge strane fenomenalni Mercedesi O317,  nevjerojatni i snažni Sanosi S200, turističke Dubrave, prigradski Sanosi, MAN-ovi 890, pa stari "ulij i bezbrižno vozi" MAN-ovi SU i SG220 iz Avtomontaže, pa onda doba polovnjaka, super udobni i sasvim specifični DAF-ovi, odlični G&S-ovi, dakako Mercedesi O305 - 305G, Vetteri, a bez starih Neoplana pola Dalmatinske zagore nebi funkcioniralo...

Vjerojatno sam još nešto ispustio, ali zbilja ne namjerno... Usporedite ih sa ovim današnjima i zbilja ćete shvatiti da su bili fenomenalni. A ne  današnji Conecti, ostala Turska braća  i slično. Sve sama siva plastika i mušičava elektronika...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

tramvajac 92


Shole

Da, dobro MAKY govori.  Nemožeš ih uspoređivat jer nit su bili u isto vrijeme, niti su "korišteni" u iste svrhe, a bogami ni 90% forumaša se nije vozilo u više od polovice tih buseva.   Mogao si eventualno usporedit O317 sa MAN890, SU/SG220 sa Rabetinama.......  Prilično nezahvalna anketa, ali razumijem ja tebe, zamisao ti je bila na mjestu.  I mi smo probali to na riječkom forumu i slabo je išlo iako se većina složila da su to O317 jer ima puno starih forumaša tamo.  Mladi će pohvalit COnecto (naš solo) jer ide ko lud i ima 300 konja, a to šta pola mjeseca provede u garaži oni neznaju a to mu sigurno neide u prilog

Shole

A još jedna stvar je s kog aspekta gledaš taj "najbolji autobus".  Sa gledišta putnika TAM je bio odličan, za vozača također, za održaanje nula bodova.  SU/SG 220 izbit bubrege putnicima, vozaču glava ko bundeva poslije smjene,  održavanje - 100% najbolji bus.    Sa aspkekta nas ljubitelja autobusa koji nismo putnici opet uzimaš neke treće kriterije.   Vjerovatno bi ja kao slabije upućeni poznavatelj splitskih buseva rekao da kad bi se uzeli u obzir svi aspekti  (vozač/putnik/održavanje - udobnost busa/kako ide/grijanje....)  među najboljima bi sigurno bili Mercedesi O317 i O305G,  vjerovatno su Neoplani bili puno bolji od S14 i njihovog betonskog kvačila..... itd itd itd da ne nabrajam dalje

netko

#8
I G&S 240 si zaboravia,njih je dosta bilo.Pravi prigradski autobusi sa onim lijepim udobnim stolicama. ;) :)

Ako se mene pita:
solo-Neoplan i G&S 240
zglobni-O305G
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

ist

Ikarusi  :D U njima sam ostavio najveći dio bubrega

troosovinac

Citat: ist  u Veljača 12, 2010, 16:47:43
Ikarusi  :D U njima sam ostavio najveći dio bubrega
tako je zakon su.. marenda i kava je uvjek mogla!!!
bela lađa

mehanicar

U svakom slučaju, DAF mi je daleko najdraži autobus,i zbilja ne vjerujem da bi ga po kvaliteti izrade i udobnosti mogao prestići..... Fascinirala me uvik mekoća otvaranja i zatvaranja njegovih vrata.....a najdrazi njegov detaljsu mi svakako oni krovni otvori koji su bii ogromni i kao takvi spas u ljetnim mjesecima...... Na drugom mistu mi je TAM 260, nažalost, pokazao se kao nedovoljno kvalitetan autobus sa jaako lošim kočnicama, ali je zato pružao respektabilan osjećaj moći tijekom vožnje.....Bio je jaako brz i sa nevjerovatno ugodnim mjenjačem..... Na trećem mistu mi je GRAF & STIFT 280 kao također jedan kvalitetni i moćni autobus..... Za sve druge autobuse tipa RABA, Braća Bajići, MAN sam nekako emotivno vezan, jer su vozili u vrijeme dok sam išao u školu i kad su autobusi redovno bili izgovor za kasnjenje na nastavu...... Od prigradskih autobusa mi je najdrazi prigradski SANOS kojije za ono vrime bio nevjerovatno udoban, ali je često znao zakuhat prilikom većih uspona u ljetnim misecima........ ;)
brm....brmmmm....

maky

Citat: mehanicar  u Listopad 05, 2010, 13:37:57
Od prigradskih autobusa mi je najdrazi prigradski SANOS kojije za ono vrime bio nevjerovatno udoban, ali je često znao zakuhat prilikom većih uspona u ljetnim misecima........ ;)
To ti je samo bila priprema za DAF-ove koji su stalno kuhali...  ;D

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

Stari mercedesi 0317 su bili pomak na bolje za koji ne znam je li se kasnije ikad ponovio. Nakon crvenih FAP-ova i nebesko plavih TAM-ova (slika ramine AS 3500 na mom avataru, koji bi se nakon prva dva dana vožnje toliko rasklapali da bi se trešnjom limova, stakala, poklopaca (...) taman uklopili s reskim zvukom mlinskog motora), Benzovi 0317 su bili nešto tako čvrsto, snažno, uredno da sigurno nose krunu za razdoblje do 80 i neke.

COVIK


A di su na spisku papini zglobni MB O 345 G???
...i cvrči cvrči cvrčak na čvoru crne smrče...