PREDSTAVLJANJE

Autor Tomek, Travanj 22, 2010, 18:53:15

peja

#30
Kao da su ga Kinezi sklepali, ali REALNO. Setra serije 300 i Neoplan Cityliner (iako su stari 15 godina) su mama i tata za ovo!

Tlimfocit

koliko ja znam i setra i neoplan proizvode buseve već desetljećima a ovo je prvi bus u Hrvatskoj poslije dugo vremena.....znanje i tehnologija su gotovo izgubljeni i trebalo je počet ispočetka.... nije ni upola teško mudrovat koliko je teško osmislit, dizajnirat, projektirat, proračunat i ispitat autobus (ili bilo što drugo) a da ne govorim proizvest i napravit ga konkurentnim i zanimljivim....(nemoš ni skuhat nešto složeno (rižot naprimjer) a da nisi dugo vremena prije kuha nešto jednostavnije i učia se i vježba na tome) :D

busfan

Crobus meni djeluje OK, na slikama bolje od Turskih i Kineskih autobusa, samo je pitanje cijena? Jedino ta vrata, bolje da su uradili skroz do kraja sa prozorom, ako je H verzija. Mora biti bolji od kineza, jer su sve komponente evropskih proizvodjaca, jedino ako posle ne krenu da fusere radi ustede

shef

Ja mu, nažalost, neću proreći lijepu budućnost. Iako bih zaista volio da uspije.
Ovom prilikom neću se osvtati na izgled, iako mi se osobno izuzetno sviđa, ako izuzmemo blago rečeno konfuznu prednju svjetlosnu grupu, ludog bastarda Marbusa i Jonckheerea.
Bojim se da će previše koštati, jer su troškovi rada i državna davanja nerazumno ogromna, osim ako Jaca i Šuki na neki način ne budu stimulirali kupnju uvjetno rečeno domaćeg proizvoda. No u situaciji kada ukidaju prava čak i invalidima, nešto takvo očekivati graničilo bi s ludošću.
Drugo, naši prijevoznici koji imaju novaca ili izgleda da imaju, ionako nisu nikada kupovali Scanije (šteta), dok mali prijevoznici tako i tako novaca nemaju, kreditni i leasing uvjeti su strava, pa se stare kante preprodaju od nemila do nedraga.
Servisna mreža za Scanije u Hrvatskoj? Što je to?
Za izvoz, bojim se nismo konkurentni, osim eventualno u zemlje okruženja. Članovi EU nismo, pa to tržište tako i tako otpada, a ovi slični nama ionako nemaju novaca, a i ako imaju sigurno će se odlučiti za nekog provjerenog proizvođača.
Da bi držao korak na tržištu, po meni bi trebao imati cijenu otprilike na nivou Lion's Regija, a biti bolje opremljen, što sigurno jest. Također, završna obrada će na prvima sigurno šepati, ali pravi "customer care" bi puno toga izliječio. Samo pitanje je hoće li Zubak to uspjeti držati.
Kao konkurenciju vidim mu Tourismo, Safari, Beulas Cygnus, Neobus Terra, Bovu Futura, eventualno Magelis ili Evadys HD.

Puno sreće... Svaki čovjek na birou za zapošljavanje manje je veliki napredak za sve nas.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

conecto

Ja sam osobno očekivao mnoge tipične kritike (da ne upotrijebim neku "težu" riječ) na ovom forumu od mnogih koji takve komentare imaju za sve što ne dolazi iz Evobusa, Neomana ili još eventualno ponekog.
Ali podsjetio bih, ovo nije forum o Ferrariju ili Bentleyu gdje nije važno koliko nešto košta kad se ocjenjuje. Meni osobno je najveći problem Crobusa što još ne znamo koliko će to koštati, iako mi je i masa od 13,7 tona malo sumnjiva ali barem se nadam da će zbog toga biti čvrst.
Pa ja ne znam da li je itko rekao (bilo gdje ovdje ili sami zubakovci) da bi ovaj bus trebao konkurirati Setri ili Neoplanu. Scania-šasija jamči vrhunsku i pouzdanu tehniku (servisna mreža u HR je ipak nešto drugo ali to se još da popraviti), nadogradnja se tek treba dokazati, još je prerano da bi je ocjenjivali.
A ovo su tek prvi prototipovi i kao na svakom prototipu postoje određeni nedostaci iako bih ja rekao da ih ovdje i nema previše (npr. fali frižider iako predviđeno mjesto postoji). Svi znamo koliko su se tajili (uspješno), očito će tek sad krenuti prava ispitivanja u realnim uvjetima, izrada još 10-15 prototipova ove godine, vjerojatno će se još neki detalji mijenjati prije prave proizvodnje iduće godine.
Ja mislim da Crobus ima potencijala, ostalo će reći tržište, ali sigurno Zubak ne baca stotine milijuna tek tako da nemaju neku viziju i filozofiju (što pokazuje njihovo poslovanje u 30 godina otkad postoje, a donijeli su mnoga inovativna rješenja koja su na Zapadu normalna kao centar sigurne vožnje npr.)
Mislim da su za početak dobro odabrali model koji je nešto između međugradskog i turističkog, pa ljudi moji, nije ovo pravi hoch-decker, zar ste za početak očekivali nešto kao Setra TopClass ili da ima dvije šajbe naprijed. A mislim da bi i takav put unaprijed bio osuđen na propast protiv njih na njihovom terenu.
Kockasti, "kineski" dizajn? Dizajn je definitivno stvar osobnog ukusa, nije baš je da je ovaj posebno originalan (iako mislim da ima i takvih detalja), ali isto tako mislim da je prema Crobusu zapravo kockast jedan Travego, Tourismo, Van Hool.... a o njihovom dizajnu nitko nikad neće reći ništa loše. Zapravo, Crobus je kao jedan autobus prilično zaobljen.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

erobuss

I početkom 90-ih mnogi su se smijali Eurobusu, pa da bi kasnije i Neoplan bio u čudu što se u Hrvatskoj napravilo.  ;)
Samo da ih politika ne otjera u propast, u budućnost ne sumnjam  :)

conecto

Citat: erobuss  u Travanj 23, 2010, 20:03:09
I početkom 90-ih mnogi su se smijali Eurobusu, pa da bi kasnije i Neoplan bio u čudu što se u Hrvatskoj napravilo.  ;)
Samo da ih politika ne otjera u propast, u budućnost ne sumnjam  :)

Ovo je privatno ulaganje iz ničega, a ne uništavanje postojećeg kao što je bilo 90-ih. A s politikom ne bi trebalo biti problema jer dosta je političara bilo sinoć na premijeri.

Citat: St!pe  u Travanj 23, 2010, 15:37:29
Prenizak mi je nekako

Crobus (iako nije hoch-decker) je visok 3612 mm s klimom, a Neoplan Cityliner 3682 mm, dakle 7 cm više... Da li je to ipak previše?
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Samo da se nadovežem na servisnu mrežu;  a gdje je ista za Volvo?  Ionako se kod nas sve svodi na servise u kojima se rade i kamioni i autobusi i nevidim zašto bi trebalo bit problema kad Scania kamiona ima već u HR više nego dovoljno.  A kad već spominjemo servisnu mrežu, MAN je jako dobro pokrio cijelu Hrvatsku pa kad im dopelješ Regio neznaju čega bi se uhvatili.  U Hrvatskoj servisi jednostavno nemaju iskustva u radu na autobusima bez obzira kako se bus zvao

peja

#38
Citat: conecto  u Travanj 23, 2010, 19:58:35

Pa ja ne znam da li je itko rekao (bilo gdje ovdje ili sami zubakovci) da bi ovaj bus trebao konkurirati Setri ili Neoplanu.

Pa nema niko šta da kaže, jer bi to bilo besmisleno da ovaj autobus parira novim Setrama ili Neoplanima. Ja sam samo rekao da ne moze da parira Setri ili Neoplanu starim 15 godina. Kad bi pored njega stala S 317 HDH ili Starliner l generacije on bi bio u njihovoj senci, kao što bi u njihovoj senci bio i Neobus, Ikarbus a Nibusa da ne spominjem. Dečki ja vam želim svu sreću, ali biće teško "probiti" se na tržište, pogotovo ako bude skupa cena kao što se predpostavlja. Neko reče da ima  Europske komponente za razliku od Kineza, pa i Kinezi imaju dosta Europskih komponenata (sve zavisi do narudzbine kupca) i Američki Cumins motor. Lično, kada bi bila dosta veća razlika (kao što će biti) u ceni izmedju King-Longa 6127 i Crobusa, uvek bi pre odabrao Kinga, jer ionako podseća na njega, sav mi je krt nešto.

conecto

Jedno je što kako izgleda, ali dugoročno gledajući Setra ili Neoplan star 15 godina ima u prosjeku oko milijun km što sigurno ne može biti jeftino za održavanje pa ni osobito pouzdano na cesti. Ako tu negdje bude po cijeni potpuno novi Crobus sa Scania-tehnikom u koju ne treba sumnjati.
Osim toga, Starliner bilo koje generacije je visokopodni turistički autobus koji prije svega samo na Balkanu vozi međugradske linije. Prijevoznik u npr. Njemačkoj sigurno daleko bolje naplati svoj kilometar, ali sjever Njemačke je prepun Bova Futura koja se kod nas praktično smatra krampom (iako ona to nije).
Uživo Crobus nikako ne podsjeća na King Longa, osobito iznutra (materijali i obrada prije svega). I općenito mi se čini da je Crobus bolji od King Longa jer ima kompletnu šasiju Scanie, dok King Long ima vlastitu, samo su osovine od ZF-a, kao i mjenjač, dok je motor Cummins.
No dobro, još se Crobus može uspoređivati s King Longom osobito kad saznamo njegovu cijenu. Ako i bude nešto (ali ne previše) skuplji, čini mi se da je i za toliko bolji. A čini mi se bolji i od Neobusa, a Ikarbusa pogotovo. Može se eventualno uspoređivati i sa Scanijom Touring (čiji je dizajn definitivno daleko bolji uz dobru cijenu), Temsom Safari, pa možda i s regionalnim autobusima s boljom opremom (neke izvedbe Lions Regio i sl.), Volvo 8700 (Crobus je opet tu negdje između 8700 i 9700)....
Naravno, proboj na tržište će biti jako, jako težak, sigurno najteži dio, ali Zubak ima iskustva u tom dijelu i dobru ekipu.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Neo

Ljudi ne treba drvlje i kamenje na Crobus ipak ovo je samo protip i ovakav je bolji od Nibusa, kako kazu prvi macici se bacaju u vodu, pa vidjet cemo sta ce biti od ovog.

Crobusovcima zelim mnogo srece i uspjeha i daljem radu, samo tako nastavite....
je zakon

Shole

Vrlo oku ugodna promjena čim su maknuli od bijele boje. Bus mi djeluje čisto ok, osim što su umjesto ovih metalnih ratkapa mogli stavit plastične ili nikakve s tim da budu onda kromirane felge sa krunom (ko Setre 417 za Američko tržište).  I dalje sam protivnik ovih farova.  Dizajner bi se mogo malo maknut od Marbusa

tomekk

To je sad samo za predstavljanje.Inače se kao dodatna oprema mogu naručiti ratkape u boji vozila ili ovo kako ti kažeš (naplaci od lake legure).

Sve postoji lijepo opisano na www.azcrobus.hr , a upala mi je u oko i jedna rečenica -Nakon desetak godina proteklih od prestanka proizvodnje autobusa u Hrvatskoj, povijest se ponovo budi pod novom robnom markom ,,CROBUS".Lijepo od njih da nisu napisali 1.hrvatski autobus
Život je kao matematika - ako ide lako, vjerojatno nešto radite pogrešno
RIP Grga

98989

#43
Citat: Shole  u Travanj 06, 2011, 08:18:02
Vrlo oku ugodna promjena čim su maknuli od bijele boje. Bus mi djeluje čisto ok, osim što su umjesto ovih metalnih ratkapa mogli stavit plastične ili nikakve s tim da budu onda kromirane felge sa krunom (ko Setre 417 za Američko tržište).  I dalje sam protivnik ovih farova.  Dizajner bi se mogo malo maknut od Marbusa


ajmo edit:
slažem se za ove turske ratkape da nevaljaju, kromirane felge još nisam vidio na kamionima/autobusima to je aluminij te mi ljepše od ovih trenuthnih izgledaju one original scania ratkape

također mi se ne sviđa  prijelaz između bočnih prozora i prednjeg djela je vrlo loše rješen vizualno isto tako   farovi i zadnji dio i blatobrani

busman

Citat: 98989  u Travanj 06, 2011, 13:46:20
slažem se za ove turske ratkape da nevaljaju također prijelaz između bočnih prozora i prednjeg djela je vrlo loše rješen vizualno farovi i zadnji dio

i blatobrani

?? Čovjek bi baš htio znati i čuti sve sugestije i/ili primjedbe, ali iz ovakve polu-rečenice, miljama daleko od bilo kakve sadržajno-gramatičke logike, ne može se ništa razaznati :)
Da vi to malo preformulirate pa napišete opet? Neka točka, zarez nisu na odmet, također...