Prometov dizajn

Autor jure, Listopad 30, 2010, 10:48:13

maky

Citat: medo  u Studeni 25, 2010, 21:52:45
a zar nisu sanosi  i dubrave bili u nekoj zelenkastoj boji sa ovakvom shemom? sanosi s14 i s314, gradski autobusi u žutoj a prigradski u zelenoj? jesam li u pravu?
Da, da, spomenuo sam da se prvo pojavilo na starim Sanosima S14, pa na Ikačama i Dubravama.
Mada, na Sanosima i na Dubravama se dizajn malo razlikovao od onoga na Ikačama, SG220, TAM-ovima...
U biti, isti dizajn se pojavio kasnije na polovnim Neoplanima, ali s neznatnim izmjenama:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

#16
Je li ovo prvotni dizajn?!  Je li i na ovima otraga bio veliki natpis "Promet"?

maky

Kao sto rekoh gore vec, isti je kao na dubravama i starim Sanosima, ali se razlikuje od onog na gradskim autobusima...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

#18
Ubivaš s ovim dokaznim fotografijama iz prošlosti pa čovik niti ne može (krivo) dokazivat kako mu pamćenje loše služi. :-\
Je li ova crta pri dnu crna ili modra?

maky

Na Neoplanima nažalost nema natpisa "Promet" odzada, ali ova koka ga je imala:


Crta je inače crne boje...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

troosovinac

 brmmmmmmmm  ide  MEČKA..................
bela lađa

jure

#21
Vjerojatno je ova Mečka nekad vozila za Dubrovnik, a danas za Dubravu. Karoserija je posebna. Prava slika za ovu temu.

maky

Ovo je slikano 2008. kad je ova Dubrava još bila u pogonu i upala na liniju za Dubravu (eto slučajnosti), ima već 2 godine da je izrezana.
U doba njene mladosti nije bilo linije za Dubrovnik. Postojale su linije za Zagreb, Ploče, Mostar...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

#23
Maky, kojih godina je zapravo počela vozit? Je li ovoaj model od prve polovice 90-ih?
(Nisam znao da "tradicionalna" linija za Dubrovnik nije bila kontinuirana u prošlosti. Ovo je dobra tema za novi topic!)

medo

Citat: jure  u Prosinac 02, 2010, 16:47:32
Maky, kojih godina je zapravo počela vozit? Je li ovoaj model od prve polovice 90-ih?
(Nisam znao da "tradicionalna" linija za Dubrovnik nije bila kontinuirana u prošlosti. Ovo je dobra tema za novi topic!)


ako se dobro sjećam, linije za dubrovnik su krenule tek negdje 1993 godine, i to baš sa sanosima a ne dubravama.


jure

Na stranicama Prometa piše od ljeta 1948. prve sezonske za Dubrovnik. Ne znam kada su sve bile rupe u kontinuitetu pruge Split–Dubrobnik...

A kada je ovaj krasno sređeni Mercedes na slici počeo? Devedeset i koje?

maky

Kao što rekoh, nije ovo nikakva Mečka nego Dubrava D1426 V, a počela je prometovati negdje drugom polovicom 80-tih...

Dakle, ovakav oblik linije za Dubrovnik kakvog sada poznajemo je otprilike krenuo prije kojih 7-8 godina. Inače je prije postojala linija u 8:30 koja je prometovala do Ploča i u 11 je bio povratak. Kasnije je produžena do Dubrovnika, a sad je više nitko ne vozi. Ova u 14:30 je prvotno bila do Metkovića, pa su je produžili do Dubrovnika. Inače su to sve prije bile linije za Crnu Goru.

Linija za Zagreb je ukinuta negdje iza rata 95 - 96...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

jure

#27
A ja mislio kako je ovaj trokraki znak od Mercedes-Benza. Bus sliči i na jednog Sanosa (ne znam je li imao četvrtasta svijetla)... Svejedno ova slika gore mi je dragocjena.

jure

#28
Povijest Prometove boje gradskih autobusa:

   U početku su svi FAP-ovi u Splitu bili crveni (valjda su i londonci bili u onoj žarko crvenoj boji?!), a to je vjerojatno bila jedna od dvi boje  koje je uvijek bilo u tadašnjim FAP-ovim tvornicama. Vjerojatno u drugoj polovici 60-ih (zna li tko kada točno?) Promet naručuje svijetloplave  TAM-ove (AS3500 M im je oznaka, ali izgleda kako pod tom oznakom postoji i previše različitih tipova TAM-ovih karoserija. Ovi splitski TAM-ovi  su izgledali kao na 3. fotografiji u nizu iznad). Gradski prijevoznici su tada nakon krutog i siromašnog proleterskog socijalizma započeli s odabirom vlastite boje gradskih  autobusa pa su  Zetovi busevi postali modri, Riječki narančasti... Split je taj piđama plavo image s bijelim krovovima (ne znam je li još koji prijevoznik u ondašnjoj državi imao istu boju, a bilo je zelenih, tamnije plavih, bijelih...) imao do otprilike (po makyu) '88. godine kada započinju žumanjci. Dakle crven, plav, žut!
   Molim za ispravke i dopune netočnih podataka.

Shole

Dal je ova plava s godinama poprimala drugačiju nijansu ili su Ikarusi bojani drugačije? Oni su bili uglavnom u onoj tamnije plavoj s tim da je po dnu bila jedna još tamnije plava crta.

Btw, dal su turistički imali prije ovog još neki dizajn?  (Sanos S14 u istoj shemi ko i Dubrava1426)

by Tomek