Stare fotografije i povijest JKP-a GRAS

Autor MILCHO, Prosinac 08, 2009, 01:53:24

PROFA

Citat: MILCHO  u Prosinac 08, 2009, 23:40:49
Citat: PROFA  u Prosinac 08, 2009, 23:20:21
Jeste bas su ovakvi!
A zasto su kad su novi dosli 1994 neki imali drvena sijedista,a neki stvarno sa spuzvom kao prigradski busevi!
Ja sam se naj vise volio vozit u onom 520 harmonika sa cetvrtastim zadnjim stopkama jer je bio jedini takav!
Zlatna vremena OLIMPIADA u Sarajevu novi trolejbusi i UNIVERZIADA u Zagrebu 11 novi NEOPLANA u CroatiaBus!
taj 520 sa četvrtastim štopkama mi je u posebnom sjećanju. Gledao sam sa balkona kada su u Aprilu 1992. u koloni otišli prema garaži, taj je bio zadnji i to mi se baš urezalo u pamćenje jer više ni jedan tuda nije prošao do 11.1997.. poslije rata je bio ofarban u žuto, nažalost izgorio je 1998.

Ja sam se uvijek kad idem u grad vozio sa njim i jos jedan je bio normalni sa takvim stopkama!
A dok sam se vratio u Sarajevo jedan se jaran zenio iso sam se sa njim provozat  zute boje jest!
Samo je sav skripio tad!Steta ali sav svijet tone!
Oni su dobili 15 stajera plinski posle rata od BECA polovni na poklon,ali su je samo raskopali i  nikad nisu vozili,jer BEC komplet ima prevoz na plin!
Jel znas da je Sarajevo prvi grad u Europskim zemljama da je prvi tranvaj imala!
A Budapest je imala prva UBAN!
Ali za vrijeme  Austrougarske imali su prvi tranvaj koji su konji vukli!

MILCHO

Lijepo su plinski Graf & Steyeri služili Sarajevu 1-1,5 godinu međutim, 1998 dolazi 60 novih MAN-ova uz 22 Karose stare nepune 2 godine to je bilo samo novih 80 autobusa ili ukupno oko 230, a to je bilo i vrijeme zamjene registarskih tablica a i to je koštalo. a bilo je i preskupo u tom trenutku održavati toliko autobusa i preko 25 potpuno različitih tipova autobusa. zato je povučeno 60-70 Doniranih i manjim djelom prijeratnih Autobusa a ostalo je oko 160 najisplativijih i najizdržljivijih
Poslije 1998-2002 je nabavljeno još 15-tak zglobnih autobusa, stvari su krenule niz brdo oko 2003 kad je od jednom povučeno 20-tak zglobnih autobusa Ikarus-mađarska / MAN Avtomontaža i 2 Grad & Stifta. od 2004 je počelo sve više autobusa da se rashoduje zbog starosti ili dotrajalosti, a i Karose su počele brzo propadati tako da ih 75% više ne vozi.
Znači 1998 je bilo višak autobusa. ali niko nije mislio na to da će ispravni autobusi dotrajati jer se ni polovni a da ne spominjem nove nisu nabavljali u dovoljnom broju. tako da danas ima oko 95 ispravnih autobusa što je stvarno malo
a plinske Graf & Steyre nije trebalo rashodovati, nego zadržati bar nekoliko ili pokloniti ili prodati nekom drugom gradu. poslije se pojavio problem da ih nije sigurno izrezati jer bi moglo doći do explozije iako ih je nekoliko (sa autobuskog depoa) ipak izrezano, većina čak 11 godina stoji na trolejbuskom depou.

SLIKA SA ht-busser.dk

Danas Sarajevo nema ni jedan Autobus na plin.

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 09, 2009, 12:23:06
Lijepo su plinski Graf & Steyeri služili Sarajevu 1-1,5 godinu međutim, 1998 dolazi 60 novih MAN-ova uz 22 Karose stare nepune 2 godine to je bilo samo novih 80 autobusa ili ukupno oko 230, a to je bilo i vrijeme zamjene registarskih tablica a i to je koštalo. a bilo je i preskupo u tom trenutku održavati toliko autobusa i preko 25 potpuno različitih tipova autobusa. zato je povučeno 60-70 Doniranih i manjim djelom prijeratnih Autobusa a ostalo je oko 160 najisplativijih i najizdržljivijih
Poslije 1998-2002 je nabavljeno još 15-tak zglobnih autobusa, stvari su krenule niz brdo oko 2003 kad je od jednom povučeno 20-tak zglobnih autobusa Ikarus-mađarska / MAN Avtomontaža i 2 Grad & Stifta. od 2004 je počelo sve više autobusa da se rashoduje zbog starosti ili dotrajalosti, a i Karose su počele brzo propadati tako da ih 75% više ne vozi.
Znači 1998 je bilo višak autobusa. ali niko nije mislio na to da će ispravni autobusi dotrajati jer se ni polovni a da ne spominjem nove nisu nabavljali u dovoljnom broju. tako da danas ima oko 95 ispravnih autobusa što je stvarno malo
a plinske Graf & Steyre nije trebalo rashodovati, nego zadržati bar nekoliko ili pokloniti ili prodati nekom drugom gradu. poslije se pojavio problem da ih nije sigurno izrezati jer bi moglo doći do explozije iako ih je nekoliko (sa autobuskog depoa) ipak izrezano, većina čak 11 godina stoji na trolejbuskom depou.


Danas Sarajevo nema ni jedan Autobus na plin.

da bi plinci mogli raditi neophodno je imati postrojenje odnosno punionicu plina dakle a osim toga plinci koji su dosli iz Beča su već tada bili stari 20 godina. NE kazem da sarajevu ne trebaju autobusi na plin ali mislim da sad za sad je to nerealno. Kada se saberu svi donirani autobusi da se zaključiti da je GRAS dobio preko stotinu autobusa pretvoreno u novce radi se o pozamašnoj sumi. Nedomacinsko poslovanje, malverzacije prije svega upravnog kadra GRAS-a, manipulacije kantonalne vlade i javasluk jednog dijela radnika Grasa (ako se ti ljudi uopće mogu nazvati radnicima) dovelo je do situacije da danas Gras je deficitaran sa vozilima ogroman broj redova voznje nije "pokriven" osim ovih 24 komada koji su dosli u posljednje 2/3 godine ostalo su sve ili neispravna ili poluispravna vozila.
što se tice rashodovanja odnosno "sjecenja" plinskih vozila ili vozila koje su smatrali "viskom" to je slazem se totalni promasaj. Mislim da su se ta vozila mogla ili prodati ili isporistiti na mnogo bolji nacin nego staro zeljezo ali eto valjda ce biti bolje...nekada 

MILCHO

#18
GRAS-ov spisak donacija...
9 Magistrat grada Beča, uz asistenciju SIEMENS-a, donirali su Sarajevu za JGP slijedeće:
9.1 Gradski autobus na gas, rabljen.............22kom.
9.2 set rezervnih dijelova
9.3 Opremu jedne kompletne stanice za pretakanje gasa
Izvor knjiga: GRAS 1992-1997 - Godine prkosa i inata

Gasna pumpa CNG stoji i dalje ali je u jako lošem stanju i ne vjerujem da je poslije 11 godina ispravna.

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 09, 2009, 14:54:01
GRAS-ov spisak donacija...
9 Magistrat grada Beča, uz asistenciju SIEMENS-a, donirali su Sarajevu za JGP slijedeće:
9.1 Gradski autobus na gas, rabljen.............22kom.
9.2 set rezervnih dijelova
9.3 Opremu jedne kompletne stanice za pretakanje gasa
Izvor knjiga: GRAS 1992-1997 - Godine prkosa i inata

Gasna pumpa CNG stoji i dalje ali je u jako lošem stanju i ne vjerujem da je poslije 11 godina ispravna.

o tome ja i govorim. U grasu nisu radile četke za pranje autobusa donedavno a kamo li da radi punionica plina

PROFA

Izvini ali ti plinski ni su bili stari 20 godina vec po 8 naj vise,ali nisu smijeli vise vrsit prevoz putnika u EU.
Jer ti autobusi imaju rezervuare u podu,a to je sad zakonski zabranjeno ako se za pali da ljudi ne odu u VAZDUH.Vec sad svi moraju imat na krovu ako  eksplodira da nekog ne ozledi a i sreca da ni su vozili jer kako se dole odrzava to bi se cesto im desilo!
Samo i tranvaje su dobili od Beca ali ni nji nisam vidio nikad!
Samo da znas vidili su EU prestavnici sta se rade pa vise i nema donacia!
Ti se sijecas i karosa koje je gras dobio!
A vijerovatno znas sta znaci Sarajevo Austriji oni bi dali svoje zadnje za Sarajevo ali oni da ju pa to neko proda!
Austrijanci kad bi mogli oni bi kupili Sarajeva pa ga stavili za glavni grad AAAAAAAustrije jer tu jim je kultura i sve VIJECNICA jesu dali milione za obnovu,pa Ferdinand tu su prvi tranvaj na pravili u EU oni !
Ali mi smo ljudi koji ne mamo karakter i ne znamo cijenit!

aaaaa

Citat: PROFA  u Prosinac 09, 2009, 17:40:17
Izvini ali ti plinski ni su bili stari 20 godina vec po 8 naj vise,ali nisu smijeli vise vrsit prevoz putnika u EU.
Jer ti autobusi imaju rezervuare u podu,a to je sad zakonski zabranjeno ako se za pali da ljudi ne odu u VAZDUH.Vec sad svi moraju imat na krovu ako  eksplodira da nekog ne ozledi a i sreca da ni su vozili jer kako se dole odrzava to bi se cesto im desilo!
Samo i tranvaje su dobili od Beca ali ni nji nisam vidio nikad!
Samo da znas vidili su EU prestavnici sta se rade pa vise i nema donacia!
Ti se sijecas i karosa koje je gras dobio!
A vijerovatno znas sta znaci Sarajevo Austriji oni bi dali svoje zadnje za Sarajevo ali oni da ju pa to neko proda!
Austrijanci kad bi mogli oni bi kupili Sarajeva pa ga stavili za glavni grad AAAAAAAustrije jer tu jim je kultura i sve VIJECNICA jesu dali milione za obnovu,pa Ferdinand tu su prvi tranvaj na pravili u EU oni !
Ali mi smo ljudi koji ne mamo karakter i ne znamo cijenit!

Prijatelju ja tebe zaista jako slabo razumijem. Pretpostavljam da si davno otisao iz BiH pa imas problema sa pravopisom i jezikom...
Autobusi koji su dosli iz Beča su bili 1976. godiste doslo 22 komada u grupama po 5 vozila a dosli su 1996. godine pa ti sad skontaj koliko su imali kad su dosli :) :) :) a kada se radi o tramvajima oni su bili stari oko 40 godina kad su dosli. Čak su im i podovi bili premazani prerađenim uljem radi impregnacije drveta :) :) :)
Prijatelju Sarajevo AUstriji ne znaci nista ali apsolutno nista jer proslo je vrijeme sentimentalnosti ...no ovo je forum o autobusima i nebih želio da nam diskusija ode u pogrešnom smijeru.

MILCHO

#22
Nisu nikako mogli biti 1976 Godište jer se Graf & Steyr počeo proizvoditi 1978 a u beču su nabavljeni 1984-1992. imali su MAN motor i Voith automatic mjenjač
http://de.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%A4f/Steyr_LU_200_M11



Postojao je vizuelno i identičan Graf & STIFT (662 - Narančasti iz Linza) on je 1978 i vozio je do 2004, a koliko se sjećam do kraja je imao zdravu limariju.

SLIKE: Wikipedia i HT-busser
Što se tiče Bečkih tramvaja vozili su od 1997-2005 povučeni su kad su napunili 50 godina. sada vozi 9 Bečkih tramvaja tipa 'E' kupljenih 2006-09. proizvedenih većinom 1962 i nekoliko '63. i '64 te jedan proizveden 1961. a postoji još 7 Rezervnih kojima je dolazak 16 "Amsterdamaca" stao na put, tramvaja ima više nego dovoljno

aaaaa

dobro nije to bas sve tako ali nema veze. Bitno je da su vozila povučena iz saobraćaja i da su rashodovana. Kad si pomenuo već ovog 662 on je imao automatski mjenjač možda je t obio među prvim mjenjačima automatskim naravno koji je proizveden za autobus. Sjećam se da je imao 3 velika tastera od kojih je prvi bio za voznju po ravnom drugi za brdsku a treci za rikverc ...čak je na tasterima to bilo slikovito pokazano. Što se tiče austrijske limarije sva vozila koja su dosla iz austrije su imala jako dobru limariju jer su oni pri izradi vozila posebno obraćali pažnju na antikorozivnu zastitu iz razloga sto je u austriji jako velika koncentracija snijega , samim tim i soli ...

MILCHO

#24
ja sam tako razumio na wikipediji, ali sad sam evo naletio sam na e-bay na jedan takav BEČKI
Graf & Steyr na prodaju koji je PROIZVEDEN 1979  ???
http://cgi.ebay.at/MAN-OAF-LU200-Omnibus-Autobus-Bus-Wohnmobil-Pickerl-TUV_W0QQitemZ110450998821QQcmdZViewItemQQptZDE_Auto_Motorrad_Fahrzeuge_Nutzfahrzeuge?hash=item19b7647e25
Ipak čisto sumnjam da bi nam 1996. donirali vozilo proizvideno 1992 ili 1988, to su vjerovatno bili najstariji autobusi koje su TAD imali.

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 10, 2009, 12:37:26
ja sam tako razumio na wikipediji, ali sad sam evo naletio sam na e-bay na jedan takav BEČKI
Graf & Steyr na prodaju koji je PROIZVEDEN 1979  ???
http://cgi.ebay.at/MAN-OAF-LU200-Omnibus-Autobus-Bus-Wohnmobil-Pickerl-TUV_W0QQitemZ110450998821QQcmdZViewItemQQptZDE_Auto_Motorrad_Fahrzeuge_Nutzfahrzeuge?hash=item19b7647e25
Ipak čisto sumnjam da bi nam 1996. donirali vozilo proizvideno 1992 ili 1988, to su vjerovatno bili najstariji autobusi koje su TAD imali.

vidiš da se ti i ja savršeno dobro razumijemo. Uz puno uvažavanje svih donatora slabo ko ce dati kvalitetno vozilo, vozilo koje i njemu jos moze sluziti. Sa izuzetkom Evropske unije koja je donirala Karose odnosno Japana koji je donirao MAN-ove malo je tu bilo kvalitetnih vozila.

MILCHO

Bila je i donacija Škode 1997, dvije niskopodne 21tr među prvim proizvedenim i prve izvezene, nažalost malo ih je proizvedeno i teško se nabavljaju dijelovi za njih, pa su zato bile povučene na čekanje 2005 pa puštene krajem 2008 pa evo opet povučene. šteta

Nešto mi pade na pamet, ČINI MI SE da su Karose (bar neke) u samom startu prvih --DANA-- imale normalno osvijetljenu unutrašnjost. ali da su nakon par dana dobile slabiju rasvjetu (male slijalce, umjesto "neonke")
Znam da je slično urađeno sa mnogo autobusa, ali ovima je to baš prvih dana urađeno.

PS Možda sam samo jednu ili dvije karose odmah po dolasku vidio sa normalnim osvjetljenjem

mb0404

Ljudi ovakvih Grafova je doslo dosta i u zenicu i to u 2 kontingenta,sad nzm dal su bili plinski ili nisu.Msm svi su bili narandzasti mozda neki crven,ali ima fora ovi tamno narandzasti su unutra imali plasticna sjedista i veselije boje,ovi blijedo narandzasti msm da su imali drvena i sl....nisu bili losi busevi samo Sarajevo je brdovito nzm kako bi se u danasnje vrjeme ti plinski mogli vozit s obzirom da im je tank u podu,vozaci ne paze,ogroman broj vozila i sl.Ja sam 2ooo-01 bio u Sarajevu i vidio te zute MAN-ove,msm ono posle rata to je bio pojam za nas iako je u drugim zemljama to bila normalna pojava i sl.....msm da je i Banja Luka dobila dosta tih MAN-ova al je valjda bilo nekih sranja sa naftom pa ih je dosta gecrkt.

A ovaj sto misli da bi Austrijanci dali sve za Sarajevo....druze nemoj se ljutit nemam nista protiv tebe al ovo je najveca glupost koju sam cuo i posljednje vrejeme.Nit Bec,Berlin nit iko bi dao ista za Bosnu,nije samo za Bosnu vec za sve manje drzave i ajmo reci "siromasnije",iako da nije lopova Bosna bi bila ispred Austrije, ako da nesto da bezveze,vecina stvari koja nam se da naplati se troduplo.Nije ovo vreme komunizma(ne msm na Staljivnov model komunizam tj feudalizam tj danasnji kapitalizam u pojedinim zemljama) pa da se voli neko ko nije tvoj,drugi narod druga drzva..to mozda mi volimo sve oko sebe i dali bi sve ko sto smo i do sad davali.....Da je neko volio Sarajevo i Bosnu zaustavio bi rat i okupaciju (pa oni silni Sarajevski busevi nebi letili nocu u vazduh i nebi bili barikade iza koji narod trci po vodu i hljeb ako ih ima),a ne da se jedan grad drzi pod opsadom......

Mozda ovom nije mjesto ovde ali jednostavno mi proradi zivac kad cujem ovakve glupe izjave.Ko se iole razumije u politiku ekonomiju i sl skontace da sam upravu,ko gleda objektivno takodje....sad druga je stvar ako je neko subjektivan pa vuce prema nekim idejama koje ovde ne bih spominjao.....nikog ne prozivam samo iznosim svoj komentar...pozzz sa oboda Posavine

aaaaa

Citat: mb0404  u Prosinac 10, 2009, 19:53:45
Ljudi ovakvih Grafova je doslo dosta i u zenicu i to u 2 kontingenta,sad nzm dal su bili plinski ili nisu.Msm svi su bili narandzasti mozda neki crven,ali ima fora ovi tamno narandzasti su unutra imali plasticna sjedista i veselije boje,ovi blijedo narandzasti msm da su imali drvena i sl....nisu bili losi busevi samo Sarajevo je brdovito nzm kako bi se u danasnje vrjeme ti plinski mogli vozit s obzirom da im je tank u podu,vozaci ne paze,ogroman broj vozila i sl.Ja sam 2ooo-01 bio u Sarajevu i vidio te zute MAN-ove,msm ono posle rata to je bio pojam za nas iako je u drugim zemljama to bila normalna pojava i sl.....msm da je i Banja Luka dobila dosta tih MAN-ova al je valjda bilo nekih sranja sa naftom pa ih je dosta gecrkt.

A ovaj sto misli da bi Austrijanci dali sve za Sarajevo....druze nemoj se ljutit nemam nista protiv tebe al ovo je najveca glupost koju sam cuo i posljednje vrejeme.Nit Bec,Berlin nit iko bi dao ista za Bosnu,nije samo za Bosnu vec za sve manje drzave i ajmo reci "siromasnije",iako da nije lopova Bosna bi bila ispred Austrije, ako da nesto da bezveze,vecina stvari koja nam se da naplati se troduplo.Nije ovo vreme komunizma(ne msm na Staljivnov model komunizam tj feudalizam tj danasnji kapitalizam u pojedinim zemljama) pa da se voli neko ko nije tvoj,drugi narod druga drzva..to mozda mi volimo sve oko sebe i dali bi sve ko sto smo i do sad davali.....Da je neko volio Sarajevo i Bosnu zaustavio bi rat i okupaciju (pa oni silni Sarajevski busevi nebi letili nocu u vazduh i nebi bili barikade iza koji narod trci po vodu i hljeb ako ih ima),a ne da se jedan grad drzi pod opsadom......

Mozda ovom nije mjesto ovde ali jednostavno mi proradi zivac kad cujem ovakve glupe izjave.Ko se iole razumije u politiku ekonomiju i sl skontace da sam upravu,ko gleda objektivno takodje....sad druga je stvar ako je neko subjektivan pa vuce prema nekim idejama koje ovde ne bih spominjao.....nikog ne prozivam samo iznosim svoj komentar...pozzz sa oboda Posavine

Tacno tako u zenicu je doslo 5 komada ovih narandžastih "grafova" sa drvenim stolicama i to 4 zgloba i 1 solo oni su bili 1973 godiste to znam sigurno jer sam u tom periodu dosta vremena provodio u Zenici. Nesto kasnije stigla su jos dva zglobna eh oni su imali nesto savremenije "Voith" mjenjace u odnosu na prethodne imali su plasticne stolice i oni su bili 1979. godiste.
Što se tiče ovog ostalog komentara vezanog za donacije i sl slazem se 100% ..

MILCHO

Zna li se iz kojih su gradova nabavljeni:
1 - Zglobni Renaulti?
2 - Zglobni MAN-ovi 481 & 482 koji su vozili prije 5-6  godina?