MAN

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:33:13

Tomek

Ovdje pišite o MAN-u, članu Neoman grupe.

Ivan

#1
Ova slika mi je zakon, slika ranog MAN-ovog niskopodnjaka, odnosno reklama skenirana iz ZETove monografije iz 1991, kad su se zetovci još mogli samo nadati da će takvih čuda biti i kod njih (ali nije ni trebalo predugo, prvih osam je došlo poslije 3 godine). 8)


gaspa

Kako se o MAN-u jako puno toga može naći na netu, možda samo nekoliko činjenica:

Ime MAN znači Maschinenfabrik Augsburg Nürnberg.

Jedan je od vodećih proizvođača autobusa i pod svoje je okrilje uzeo 1971. njemački Büssing i austrijski ÖAF Gräf & Stift. Dalje je preuzimao austrijski Steyr daimler Puch i britanski ERF, te, naposlijetku, 2001. i Neoplan.

lionsclasic

može li tko napis koji podatak o MAN LION-s COACH SUPREM (onaj novi bus od autoherc-a) dali ga ima itko u Hrvatskoj.

Tomek

#4
Nasljednik i prethodnik


goran666

koje se godine pocela proizvoditi ova novija linija, kao sto je ovaj bijeli na slici?

arsenal

Jedan maleni veteran, jos u punoj snazi.....

netko

Slika pokupljena sa interneta,a bus se zove MAN SU 240 GRAF & STIFT.Čudno ovo G&S može stati,ali prije kažem da je ovo MAN SR 240.Inače iz filma Brzina(Speed).
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Ivan

#8
Lion's City T je preimenovan u Lion's City LE i redizajniran da izgleda kao 100% niskopodni City, meni izgleda odlično... Izvana barem... Krov mu iznuta i dalje izgleda mrvicu jeftino kao kod SL-ova, ali OK, svejedno mi se sviđa... Nadam se da će netko u Hrvatskoj početi kupovati LE-ove za prigradske linije i slično... Možda bi dobro prošli na ovom natječaju za Goricu ako će se gledati samo cijena, nekako mislim da bilo bi bilo puno bolje sa njima nego da pokušavaju sa Kinglonzima ili Ikarbusima...




Još slika:
images.man-mn.com/index.php?id=13&tx_mediadb_pi1[cat]=517&cHash=890f898644

brzi

Citat: Ivan  u Rujan 07, 2008, 20:24:42
Lion's City T je preimenovan u Lion's City LE i redizajniran da izgleda kao 100% niskopodni City, meni izgleda odlično... Izvana barem... Krov mu iznuta i dalje izgleda mrvicu jeftino kao kod SL-ova, ali OK, svejedno mi se sviđa... Nadam se da će netko u Hrvatskoj početi kupovati LE-ove za prigradske linije i slično... Možda bi dobro prošli na ovom natječaju za Goricu ako će se gledati samo cijena, nekako mislim da bilo bi bilo puno bolje sa njima nego da pokušavaju sa Kinglonzima ili Ikarbusima...


da sada će biti predstavljen na IAA. Inače meni osobno od svih "kategorija" nekako su najdraži prigradski, a u "podkategoriji" niskopodni prigadski  :D ali moram priznati i složiti se s tobom oko krova. Ali s obzirom da sam rekao da se slažem s tobom, moram reći da je prekasan! Ali meni je stariji Lions City T bio puno ljepši, ali jbg, takav je trend u cijelokupnoj autoindustriji, novi (re)dizajn svako par godina...  :P

man750

#10
Citat: Ivan  u Rujan 07, 2008, 20:24:42
Lion's City T je preimenovan u Lion's City LE i redizajniran da izgleda kao 100% niskopodni City, meni izgleda odlično... Izvana barem... Krov mu iznuta i dalje izgleda mrvicu jeftino kao kod SL-ova, ali OK, svejedno mi se sviđa... Nadam se da će netko u Hrvatskoj početi kupovati LE-ove za prigradske linije i slično... Možda bi dobro prošli na ovom natječaju za Goricu ako će se gledati samo cijena, nekako mislim da bilo bi bilo puno bolje sa njima nego da pokušavaju sa Kinglonzima ili Ikarbusima...

http://images.man-mn.com/typo3temp/pics/72ec259f7c.jpg
Još slika:
images.man-mn.com/index.php?id=13&tx_mediadb_pi1[cat]=517&cHash=890f898644
Ivane molim te jednom zauvijek nauci oznake kod manova da nas vise ne maltretiras
Ako je Lion's city T preimenovan u Lion's city LE onda je to i dalje gradski autobus.
Prigradski u toj klasi je bio Lion's city TÜ. Kakva je njegova nova oznaka?
T nije bila oznaka za prigradski bus nego za visinu poda (dvojnu)
Oznaka za prigradski je do sada bila Ü pa su i lion's classic gradski autobusi(makar standardne visine poda)
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

Ivan

#11
Citat: man750  u Rujan 08, 2008, 15:43:57
Citat: Ivan  u Rujan 07, 2008, 20:24:42
Lion's City T je preimenovan u Lion's City LE i redizajniran da izgleda kao 100% niskopodni City, meni izgleda odlično... Izvana barem... Krov mu iznuta i dalje izgleda mrvicu jeftino kao kod SL-ova, ali OK, svejedno mi se sviđa... Nadam se da će netko u Hrvatskoj početi kupovati LE-ove za prigradske linije i slično... Možda bi dobro prošli na ovom natječaju za Goricu ako će se gledati samo cijena, nekako mislim da bilo bi bilo puno bolje sa njima nego da pokušavaju sa Kinglonzima ili Ikarbusima...

http://images.man-mn.com/typo3temp/pics/72ec259f7c.jpg
Još slika:
images.man-mn.com/index.php?id=13&tx_mediadb_pi1[cat]=517&cHash=890f898644
Ivane molim te jednom za uvijek nauci oznake kod manova da nas vise ne maltretiras
Ako je Lion's city T preimenovan u Lion's city LE onda je to i dalje gradski autobus.
Prigradski je bio Lion's city TÜ. Kakva je njegova nova oznaka?
T nije bila oznaka za prigradski bus nego za visinu poda (dvojnu)
Što jednom zauvijek, kada sam ja fulao koju drugu MAN-ovu oznaku?

Jesam li možda rekao da je LE (bez Ü) prigradski? Nisam, rekao sam da bi možda bilo dobro da prijevoznici u Hrvatskoj razmotre LE općenito (ne samo MAN-ov) za prigradske linije, jer vidim da za gradske općenito ipak imaju para za 100% niskopodne.

Nova oznaka TÜ-a je LE Ü, btw. Ovo na slici je LE Ü, koliko vidim, ali ako u MAN-u nisu mislili da je jako bitno precizirati, nisam ni ja išao precizirati jer mi je bilo bitno napisati je da je općenito model (i gradska i prigradska verzija) redizajniran i preimenovan iz T u LE, a kod MAN-a se prigradski bus uvijek označavao sa Ü, tako je i dalje, i kod ovog modela, kao i kod svih ostalih. Druga oznaka modela je inače i dalje EL xx3 za gradski, EL xx3 Ü za prigradski, treća oznaka (i ime šasije) je (i dalje) A78 za prigradski, a mislim da je i za gradski, što znam napamet i vidio sam da je ostalo isto kada sam čitao i o redizajniranom, ali nisam mislio da je nekome bitno. Toliko o mom nepoznavanju MAN-ovih oznaka.

Ako sam bio neprecizan, ispričavam se, ali nisam ništa niti netočno napisao.

Ivan

Ili je to revanš jer prije neke dvije godine nisam bio siguran da su Avtomontaže SU 220 bez Ü? Eh, pa tada sam rekao da sam pogriješio kad sam vidio prospekte i druge pločice, a tada nisam mogao biti puno pametniji jer je u onom SU-u u kojem sam ja to gledao i zapamtio (mislim da je bio 102) netko od pametnih zetovaca nečime izglodao neku crticu ili točkice iznad U-a. Te žvrljotine iznad U se dobro sjećam, ali žao mi je da sada ne mogu to slikati i potvrditi jer je 102 sada davna prošlost.

I hrpu puta sam npr. na onoj poljskoj galeriji koja (koja svako malo pada) pisao ostalima komentare da to nije ni SL ni SÜ nego SU pod zagrebačkim, riječkim, ljubljanskim i dubrovačkim slikama da su na kraju uveli cijelu novu kategoriju MAN SU 220 Avtomontaža, i Nijemcima koji su se zanimali za zagrebačke autobuse objašnjavao razliku itd...

A neki ljudi na ovom forumu stalno fulavaju oznake modela i nikom ništa, a mene si našao našpotavati... ::|

Al' koga briga... Whatever. ::| ::| ::|

man750

Ivane stavio sam ti primjedbu kao znalcu koga cijenim, ali smeta me tvoje stalno guranje "nekih"
gradskih autobusa na prigradske linije. To si napravio i ovaj put. Nisu na ovom forumu samo "neznalice"koje "uce". Ima nas koji zelimo akuretno pisanje pogotovo kad dolazi od istinskog znalca kakvim si se ti nebrojenio puta dokazao.
Inace i ja se slazem sa tobom da treba kupovati autobuse shodno strukturi linija na kojima ce voziti, a da to nasi gradski(i ne samo gradski) prevozioci ne rade.
Kakva korist spotati nekoga koji i ne zna o cemu pise? Sirenjem foruma postali su nuzno zlo,ali zato barem znalci trebaju pisati precizno.
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -