190 A 11

Autor Shole, Ožujak 24, 2009, 13:12:00

Shole


conecto

#1
Krajem 1981. model 190 A 11 T zamijenio je dotadašnji 170 A 11 T. Kao što već sama oznaka govori dobio je jači motor snage 192 KS umjesto dotadašnjeg 175 KS. Već je stariji model dobio produženi stražnji dio otkad ima dva reda sjedala iza stražnjih vrata, a novi model dobio je nove četvrtaste bočne prozore od kojih su prednji ukošeni suprotno smjeru vožnje. Jedva primjetna izmjena je ravan početak krova iznad vjetrobrana gdje je prijašnji model imao maleni "falc" po cijeloj širini.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Stražnji dio je poznat od prethodnog modela...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Značajno je izmijenjena komadna tabla koja je dobila ljepši oblik i bolju ergonomiju s bolje raspoređenim prekidačima, a i prekidači vrata su prebačeni na povoljniju desnu stranu. Osim toga model 190 A 11 se pali na ključ i ima modernije četvrtaste kontrolne lampice. Dobio je i daleko ugodniji deblji volan i multifunkcionalnu ručicu žmigavaca na kojoj se uključuju također brisači.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Kao i prethodnik bio je na raspolaganju s klima-uređajem, ali takvi su bili prava rijetkost...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Još uređeniji model s jednokrilnim vratima i tamnim prozorima...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#6
Fotografija je malih dimenzija ali otkriva totalni raritet - TAM 190 A 11 T s četvrtastim farovima i maglenkama, preklopnim brisačima na jednodijelnom vjetrobranu, drugačijom Avtomontaža-oznakom i TAM-oznakom u sklopu maske, velikim bočnim prozorima na otvaranje, jednokrilnim vratima...
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

TAM 190 A 11 T pokreće zrakom hlađeni motor V-6 radnog obujma 9,6 litara i snage 192 KS, mjenjač ručni FAMOS s 5 brzina, kočnice kombinirane zrak-hidraulika. Dug je 10.99 m, širok 2,5 m, visok 3,01 m, razmak osovina 5,3 m, krug okretanja 22,8 m, masa 8750 kg, max. dozvoljena mas 13,3 t, broj sjedala 49+2, spremnik goriva 200 litara, potrošnja (tvornica) 20-28 l/100 km.

Ako pogledate mase i tvornički nominiranu potrošnju mogli bi se zamisliti današnji mnogo moderniji autobusi.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Na ovoj slici se vide karakteristični krovni otvori 190 A 11 T

foto na forum stavio manoplan
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#9
Foto s foruma tovornjak.net prikazuje nepreglednu kolonu TAM-ova 190 A 11 T iz izvoznog "posla stoljeća" za Saudijsku Arabiju. Prva narudžba nakon međunarodnog natječaja stigla je 1983. za 200 autobusa modela 190 A 11 T. U poslu vrijednom više od 8 milijuna dolara uključena je isporuka velike količine rezervnih dijelova i određene količine servisnih vozila (vjerojatno "tamići") koje je izradila mariborska tvrtka "Karoserist". U TAM-u i Avtomontaži se tada radilo "dan i noć" zbog relativno kratkog roka isporuke s obzirom na njihov tadašnji kapacitet. Iduće godine iz iste je zemlje naručeno još 210 buseva - 150 modela 190 A 11 T i 60 modela 190 A 11 P (novosadski) koji su imali dijelove krova od šest segmenata koji se mogu skidati. Izvoz u S.Arabiju se nastavio i idućih godina ali i povukao druge proizvođače iiz bivše juge poput TAZ-a...

Autobusi imaju specifičnu opremu poput jakih klima-uređaja, velikih prozora na otvaranje, spremnika za pitku vodu i vodu za umivanje... Namijenjeni su prijevozu hodočasnika u Meku i Medinu po surovim klimatskim uvjetima i TAM se navodno tamo dobro iskazao... Nešto slično se izvozilo uskoro i u Sudan, Egipat (1984.-117 komada modela 190 A 11 i 38 midibusa 125 A 8)... Cijena busa oko 60 tisuća dolara...

TAM 190 A 11 T tih se godina izvozio i u Dansku (razni modeli autobusa 190 A 11 i midibusa 125 A 8), Poljsku (većinom 190 A 11; 1985. veliki posao s "Orbisom"  za 53 kom. 190 A 11),
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Slobelix

Ovi autobusi su otišli za trenutnog vlasnika Neobusa, Maghrabija. Posao godine u Neobusu će obeležiti isporuka 55 autobusa od kojih je 27 već isporučeno.  ;)

5AR









izvor: Tam monografija

NP-549

Koksara u Bakru dimi punom parom, a Slavnik Koper čeka smjenu


Shole

Citat: Avtomontažafan  u Ožujak 21, 2011, 20:13:47
Osnovna škola Trilj
Poljičke Republike 18
Trilj
http://os-trilj.skole.hr/


Ovaj TAM 190 A 11 registracije ST-185-NC je u njihovom vlasništvu:

Status mu je nepoznat. Fotografija je napravljena početkom svibnja prošle godine, pa zato nije isključena mogućnost da je do sada rashodovan.

Moram priznat da osim na slikama za izvoz nikada nisam na našim cestama vidio 190A11 sa ovakvim prozorima.  Još mi je više čudno da je autobus 1987. godište

arsenal

TAM 190A11T, Mornarica VCG.