Vozni red

Autor kastavac, Srpanj 07, 2008, 20:04:20

pehar_11

Što se njihove stranice i vremena dolaska na stanicu tiče, neki dan sam baš gledao da li se vrijeme na stranici poklapa sa pozicijom u realnom vremenu, i došao do zaključka da podaci nisu povezani, tj. da podaci na stranici ne prate podatak o lokaciji autobusa.

Uzeti ću za primjer liniju X. Prema stranici Autotroleja, neka linija X na stajalište dolazi u 23:45, no prema lokaciji autobusa koja je dostupna na jednoj od mapa, zbog manjka putnika i "preskakanja" stanica u kasne večernje sate, ista ta linija došla je na stanicu u 23:39 (a ne u 23:45), što znači ujedino i 6 minuta ranije, ali podatak na stranici Autotroleja idalje stoji kao da linija još uvjek nije došla na to određeno stajalište. Ne znam je li to planirano da tako funkcionira, no vjerujem da će se to novom aplikacijom (koja je već podosta u najavi) riješiti.
vrijeme je novac?!?

Matija87

#121
Citat: pehar_11  u Studeni 22, 2022, 22:05:30Što se njihove stranice i vremena dolaska na stanicu tiče, neki dan sam baš gledao da li se vrijeme na stranici poklapa sa pozicijom u realnom vremenu, i došao do zaključka da podaci nisu povezani, tj. da podaci na stranici ne prate podatak o lokaciji autobusa.

Uzeti ću za primjer liniju X. Prema stranici Autotroleja, neka linija X na stajalište dolazi u 23:45, no prema lokaciji autobusa koja je dostupna na jednoj od mapa, zbog manjka putnika i "preskakanja" stanica u kasne večernje sate, ista ta linija došla je na stanicu u 23:39 (a ne u 23:45), što znači ujedino i 6 minuta ranije, ali podatak na stranici Autotroleja idalje stoji kao da linija još uvjek nije došla na to određeno stajalište. Ne znam je li to planirano da tako funkcionira, no vjerujem da će se to novom aplikacijom (koja je već podosta u najavi) riješiti.

A koliki broj putnika čeka autobus u to vrijeme realno. Ovaj način prikazavanja voznog reda prije svega je namjenjen za vršne sate i periode između jutarnjeg i popodnevnog vršnog sata, tada većinom putnika bude na svakom stajalištu. Mislim da je SF složit vremena prolaska kroz stanicu varijabilno tokom dana, takve stvari se rješavaju najavom dolaska autobusa pomoću stvarne GPS lokacije.

amalok.95

Koliko sam uspio vidit na mapi, puno je više buseva na liniji (14:00h)
L2 6kom
L5 5kom
L6 6 kom
L7 4 kom

Čelični

#123
Pohvalno je i od Autotroleja što su isti dan (barem je tako na mojem stajalištu "Staro okretište") stavili novi vozni red na stajališta. thumbs

pehar_11

Citat: Matija87  u Studeni 23, 2022, 00:40:26A koliki broj putnika čeka autobus u to vrijeme realno.
Malo, no idalje bi bilo super da su podaci povezani međusobno.
vrijeme je novac?!?

NP-549

Kad bi prikaz i proračun bio u realnom vremenu to bi bila hrpa podataka za preračunavanje u svakoj sekundi.  Ja sam više sklon obrnutoj filozofiji;  prve i zadnje vožnje napravim na knap vremena pa onda je onda bus ili tu negdje ili zeru kasni.

tramvajac 92

Autobusi su opremljeni GPSom, tako da se (ako pratiš prolazak kroz neko stajalište) ažurira vrijeme dolaska u odnosu na stvarno stanje. Ako imaš display, i display vuče iste podatke.

Papir tako i tako ne može biti 100% točan za prolazna vremena, uvijek će biti neka odstupanja, pitanje je samo što se smatra prihvatljivim, ako dolazi autobus unutar 2 minute od izračuna, to je meni znak da je papirnato dobro postavljeno, osim ako je autobus uvijek prerano/prekasno po tom izračunu, onda papir ne štima.

Vjerujem da se iz sustava može izvući kad je autobus prošao određenu stanicu na određenoj liniji, pa se korigirati ako redovito prolazi određeno stajalište 5 i više minuta ranije. Ako se situacija događa jednom u tjednu, mjesecu ili tako nešto, to onda nije problem koji se može rješavati kroz izmjenu prolaznih vremena.

kico101

#127
Nemojte mi zamjeriti, ali se pitam što je toliko bitno da se na svim prolaznim stanicama zna vrijeme dolaska u minutu? Nekada su postojala samo vremena na polaznim stajalištima ( znam da su polasci bili puno učestaliji nego danas, ali mislim da nije tolika drama ). Za frekventnije linije nebitno-dođeš na stajalište i čekaš 5-10-15 min, stići će. Nekada ljudi nisu toliko žurili u svako doba dana i svugdje i sve se stiglo. Za manje frekventne linije ( tipa 2A,5A,8 su se polasci znali ( koga je zanimalo ) i kretali su na neka lako zapamtljiva vremena ( na 00-15-30-45 ), pa bi se otprilike znalo kada bi bus trebao doći ( ionako su te linije koristili većinom isti lokalci, a vozni redovi se nisu mijenjali na dnevnoj bazi kao danas ).

Najveći problem ostvarenja navedenih vremena je promet. S obzirom da Rijeka ima 2 glavne ulice, kada zagužva u špici možeš se slikat sa prolaznim vremenima ( a i polaznim, jer se jednostavno ne stiže ). Prometne špice traju od 7,30-20,00 i tu nema pomoći ( osim ako nekim slučajem litra benzina ne skoči na 20 kn ).

Moje je prijedlog da se jednom konačno napravi vozni red koji će trajati barem godinu dana ( kao što se to radi na željeznici ) i kakav je je. Svi problemi tijekom godine se zapisuju i vr se priprema za iduće jednogodišnje razdoblje. Ovako se tijekom godine samo u gradu promijeni valjda 20 voznih redova, pa sa školom, pa bez škole, pa ljeto, pa zima, pa covid, pa nema vozača, pa ne znam više što. Primjerice 01.01.xxxx starta novi vozni red za predmetnu godinu i uzmi ili ostavi.

Točna prolazna vremena na stajalištima zaboravite, osim ako se na svakom instaliraju displayi sa realnim vremenima, a to nije baš za očekivati ( koliko sam vidio u natječajnoj dokumentaciji biti će pokriveno cca 30tak stajališta ).

S obzirom da je nemoguća misija osiguranje zasebnih koridora za autobuse, Grad mora pronaći rješenje za destimulaciju odlaska sa automobilima u grad. Ne znam kako će to učiniti kada su već zasr... stvar sa izgradnjom velikih parkirališta u samom centru, a znatno podizanje cijene parkinga će samo ljude natjerati da parkiraju na sredini ceste ( ne možeš izbit mentalitet tzv. građana ). Smanjiti cijenu prijevozne karte na način da se za JGP izdvaja iz cijene litre benzina ( još jedan namet, ha, ha, ha )-teško. Izgraditi podzemnu zaobilaznicu centra ( ne šalim se-bilo je predviđeno u planovima )? Možda jedna nadzemna željeznica na nadvožnjaku na stupovima iznad same ceste, maglev, teleportacija, ne znam.

Sve može, samo maknite ove kamikaze s romobilima i biciklima, a obožavam i autoškole na glavnim pravcima u 7,30 ujutro ( osobno prisustvovao čekanju na uključivanje sa sporedne ceste na glavnu ravno 5 min-iza kolona kilometar ). Rijeka je grad prometne nekulture i kaosa i tu nema pomoći ( o prolascima kroz crveno 5,6 auta nakon što se upali, ćemo jednom drugom prilikom ).
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

thomcro

Citat: kico101  u Studeni 24, 2022, 12:16:55... dođeš na stajalište i čekaš 5-10-15 min ...
... da ali ako imaš problema sa kičmom, ko šta ja imam, onda ti tih 5-10-15 minuta predstavlja jako veliki problem jer trošiš nepotrebno 'kredit' koji se može potrošiti na konkretniju stvar. Koliko je meni gadno stajanje, pa čak i hodanje, evo primjera: ja mogu u jednom komadu doći od kuće (dole kod Carmota) do tehničkog i onda moram stat na autobusnoj stanici da bi mogao do Kuflanda. To je nekih 300 metri (od kuće do stajališta, malo preko 400 do Kuflanda). Povratak kući natovaren je posebna priča (sad mi je palo na pamet, mogao bi se odvesti busom jednu stanicu , od Kuflanda do Bille)

Odlazak u grad mi je noćna mora (bio 3-4 puta) jer sam onda u banani tri dana. A kad znam kad mi je bus otprilike na stajalištu nemoram stajati i, ponavljam, trošiti 'kredit' kojeg mogu iskoristiti u gradu na konkretiju stvar.
Pozdrav by thomcro


Čelični

#129
Citat: kico101  u Studeni 24, 2022, 12:16:55Točna prolazna vremena na stajalištima zaboravite, osim ako se na svakom instaliraju displayi sa realnim vremenima, a to nije baš za očekivati ( koliko sam vidio u natječajnoj dokumentaciji biti će pokriveno cca 30tak stajališta )

To nismo ni trebali očekivati da će baš svako stajalište imati displaye. To nema ni Zagreb ni na svim tramvajskim ni na svim autobusnim stajalištima, jedino na frekventnijima (važnijima).
Nego da mi napravimo mini-metro(jedna linija). Naravno šalim se.
Ali zar se centar Rijeke ne bi mogao rasteretiti bar "koliko-toliko" ponovnim jačanjem (barem privremeno) tzv. "sjevernog koridora" (Žrtava Fašizma - Pomerio) trenutno tamo prometuje jedino linija 3. To govorim pogotovo sada kada se u Rijeci planiraju veliki komunalni radovi na prometnicama. Koliko sam upoznat za početak bi bila zatvorena Adamićeva ulica, a sav promet pa i javni gradski-prigradski autobusni bi bio preusmjeren na dvosmjernu Rivu.

Čelični

#130
Vidim da nitko u mojem gornjem postu nije odgovorio na moj prijedlog o eventualnom privremenom jačanju "sjevernog koridora" za vrijeme radova koji će uskoro početi a mogli bi izazvati prometni kaos u centru Rijeke, što bi itekako djelovalo na točnost voznih redova.
@kico101 nisu samo displayi budući  realni pokazatelji dolaska autobusa na stajalište, ima na web stranici Autotroleja u rubrici "EU projekti" spomenuto je uvođenje i web ali i mobilne aplikacije dolaska autobusa na stajališta. Pisao sam to u Tužibabi na "Moja Rijeka" i gradonačelniku Rijeke. Iz oba izvora sam dobio odgovore da bi i displayi i navedene aplikacije po planovima trebali biti u funkciji do kraja slijedeće 2023.

rzri05

Ne znam koliko bi funkcionirala ideja preusmjeravanja nekih linija sjevernim koridorom jer će taj autobus u smjeru zapada morati doći natrag na svoju trasu tako da skrene iz Ulice Viktora cara Emina u Nikole Tesle (što mi se čini da bi u špici vjerojatno bila znatna gužva ako nisam u krivu, zbog čega će bus opet kasniti). Drugi problem bi mogao biti da će putnici u znatno manjoj mjeri ići na te linije na sjevernom koridoru, a to bi moglo uzrokovati preljev putnika u manji broj autobusa koji bi išli po Rivi, veću gužvu po autobusu i još gora kašnjenja po Rivi.

Matija87

Jedino rješenje je stvaranje koridora isključivo za javni gradski promet, jedan od primjera jest Adamićeva za JGP (dvosmjerno) ,a Riva dvosmjerno (po dvije prometne trake za svaki smjer) za ostali promet.

thomcro

Citat: Matija87  u Studeni 25, 2022, 08:45:59... Riva dvosmjerno (po dvije prometne trake za svaki smjer) za ostali promet.
... misliš, vratili bi se na ovo?


Moždaa to i nije tako loša opcija
Pozdrav by thomcro


Čelični

Citat: Matija87  u Studeni 25, 2022, 08:45:59Jedino rješenje je stvaranje koridora isključivo za javni gradski promet, jedan od primjera jest Adamićeva za JGP (dvosmjerno) ,a Riva dvosmjerno (po dvije prometne trake za svaki smjer) za ostali promet.
Da, mislim da bi to bilo najbolje rješenje. Čak su taj koridor Adamićevom isključivo za JGP samo su tu dodali i Taxi, spominjali u nekoliko navrata na lokalnim RI televizijama. Navodno tamo je spominjano da bi taj projekt gradske vlasti pokrenule izgradnjom novoga autobusnoga kolodvora koji bi bio u blizini Žabice (bar sam tako vidio u projektima) čime bi se sa njega osigurao lakši pristup Rivi koja bi tada postala dvosmjerna bez JGP.