Pogon Velika Gorica

Autor MAN19464, Veljača 26, 2014, 19:16:31

jakov5

#795
Ponovo su aktualni napisi o krađi Zagreba u subvencioniranju VG koja iznosi oko 40 milijuna kuna.
Ono što je zanimljivo, nigdje ne uspijevam izvući podatak je li iznos neto ili bruto. :P

Bacio sam se u računicu potrošnje nafte za ovu godinu, i nadodao potrošnju AdBlue-a, ali za iduću 2023. godinu (pod pretpostavkom da će do kraja ove godine krenuti u promet 801-825, a 411-420 u VG).

Za 2022. sa 252 RD, 52 subotnja i 62 nedjeljna rasporeda VG busevi prevale 3 466 208 km.
Ako uzmemo u obzir da je optimalna potrošnja 35 L/100 km za solo i 50 L/100 km za citara facelift G, to bi u 2022. godini iznosilo 1 449 506,49 litara, a kad bi ZET gorivo nabavljao po cijeni 10 kn/L to bi samo na gorivo iznosilo gotovo 14,5 milijuna kuna.
Na AdBlue za 10 autobusa utrošilo bi se godišnje 150 tisuća kn.

Sve detalje i to kako sam računao možete pročitati u dokumentu u privitku.

U njemu sam napomenuo, a i tu napominjem - svi moji izračuni su APROKSIMACIJA/PRETPOSTAVKA, jer jako puno bitnih podataka da se to izračuna nemam pristup, ali ono što je 99% točno je pređena kilometraža koja se vjerujem uzima u računanje subvencije.
Slike u punoj rezoluciji možete vidjeti kombinacijom desni klik miša+otvaranje u novom prozoru

MAN19464

Ad blue trenutno koristi 5 autobusa, a ne 13.

tramvajac 92

MAN Lion's City 2009. ne koristi ADBlue, nego drugu tehnologiju da zadovolji E4 normu. Kolega ima dosta dobre izračune, ali i on je čovjek.  ;)

jakov5

Citat: MAN19464  u Studeni 24, 2022, 02:24:28Ad blue trenutno koristi 5 autobusa, a ne 13.
Koristit će ga onda 15 u 2023ćoj godini.

@tramvajac92 hvala na korekciji, znat ću za ubuduće pivkan .
Slike u punoj rezoluciji možete vidjeti kombinacijom desni klik miša+otvaranje u novom prozoru

MAN19464


lovac27

Da 86 je jučer bio na lin 303. Tako da su 82,83,84,85 i 86 u Gorici. Prekjučer je i 435 bio u Gorici, ne znam je li još, a 671 nije više u Gorici. Koliko je citara ostalo u VG? Pitanje, dolaze li i podsusedski Iveco u VG ili samo 15 Dubravskih?

NP-549

Gorivo čini manje od 30% troška u ukupnoj vrijednosti.  Najviše nosi čovjek. 

MAN19464

85 je u Gorici, ali nece jos dugo u promet, motor neispravan.
435 je u gorici i to je jedini mercedes. Koliko ja znam samo iz dubrave.


Portos

#803
Citat: MAN truck bus  u Studeni 08, 2022, 14:49:52Poanta je vjerojatno da kod potpisivanja daljnjeg ugovora pokažu kako u ovom tjednu ima puno prodanih karata za razliku od inače, a ne bi se čudio da će to bit uvjet za daljnju suradnju na lokalnim linijama Velike Gorice.
Kada bi se putnici redovito validirali pri ulasku u vozilo, tada bi između ostalog to radili i sa kupljenim voznim kartama. ZET bi tada imao točno saznanje o broju prevezenih putnika na pojedinoj liniji te bi tako mogao i planirati kapacitete za svaku pojedinu liniju. Budući su se korisnici ZET usluga navikli švercati, ulaziti na sva vrata i naravno ne validirati se, niti ZET niti grad VG nema podatke o pravom stanju odnosno ne zna koliko se stvarno putnika prevozi na pojedinoj liniji. Stoga je ZET postepeno smanjio broj autobusa na linijama 268 i 330 (nekada je vozilo 11x268 i 12x330) pa se putnici gužvaju u pretrpanim autobusima.
Kada bi svi putnici plaćali karte i redovito se validirali, ZET bi kvalitetnije mogao planirati kapacitete za pojedine linije, imao bi podatak o broju prevezenih putnika, a i subvencija grada VG bila bi znatno manja.
No kako natjerati putnike ZET autobusa da plaćaju karte, ulaze na prva vrata i validiraju se? Možda na način da se promijeni autobusni prijevoznik, da on dobiva subvenciju prema broju prodanih karata a ne prema troškovima vozača, goriva za autobuse, te troškovima za sama vozila kako to vjerojatno sada ZET dobiva. Očekivati da će odjednom ZET uspjeti natjerati sve putnike da ulaze na prva vrata i validiraju se odnosno kupe karte je jako optimistično.
Nemojmo zaboraviti da su s godinama mnogi promijenili prijevozne navike, da mnogi za putovanja koriste vlastite automobile i druge načine prijevoza, te da mnoge ZET linije nisu niti približno popunjene kao prije 20-ak godina. Definitivno na nekim linijama više nisu potrebni niti solo autobusi nego midi ili minibusevi čiji su eksploatacijski troškovi daleko manji nego na sadašnjim autobusima. A ZET takvih autobusa nema dovoljno, niti će ih imati. A trebao bi poput Meštrovića imati nekoliko autobusa raznog kapaciteta stalno na raspolaganju pa da se po potrebi zamijeni solo za midi, midi za mini te da se bespotrebno ne troši gorivo za nekolicinu putnika.

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Putnik79

#804
Treba ustrajati u kontrolama.Ako je mogao Dubrovnik, može i Zg.Prvo treba vozačima dati dovoljno vremena na liniji da može raditi sa kartama, kontroli ovlasti da traži i dobiva dokumente i isto tako da ne prislanjaju samo kartice na validatore i cao birtija.Mjesec, dva i da vidiš.........Do sad nažalost za pobjedu na izborima svi idu linijom manjeg otpora zato i je tako.Za glasove sve, pa i karta od 4 kn koja realno njje moguča više nikako.
I potrebno je pod obavezno revidirat vozne redove, pa odavno nije špica više od 6 do 14 ili povlačenje autobusa u garažu u 16 kad velika većina ljudi radi do 17 i duže.

kocka151

Citat: MAN19464  u Studeni 24, 2022, 10:17:37Gb 86 u Gorici
Mislim da je od jučer u Podsusedu. Danas je viđen u Podsusedu

MAN19464

Neisprqvne kočnice, vracen u podsused.

MAN19464

Jel ovo kraj Goričke garaže?!?

Izvor VG Danas

https://www.vgdanas.hr/grad/aktualac-najavljeni-projekti-interpretacijski-centar-andautonija-vg-bazen-i-biciklisticka-staza-do-male-bune/


Bilo je samo pitanje kada će početi rasprava o javnom prometu, a započeo ju je Ozren Robić (SDP) s vrlo aktualnim: s obzirom na probleme produživanja ugovora sa ZET-om, tko će voziti Goričane iduće godine?

Ačkar je potvrdio da gradonačelniku Zagreba, Tomislavu Tomaševiću, nije u interesu voziti lokalni prijevoz Velike Gorice, ali detaljnije informacije prepustio je Dubravku Katuliću da ih razjasni.

- Dobili smo dobre informacije od jedne firme u vezi javnog prijevoza i u tom smjeru smo uskladili natječajnu dokumentaciju. Još razmatramo povećanje cijene goriva. Zajedno s Fakultetom prometnih znanosti radimo formulu vezanu uz povećanje subvencija u slučaju povećanja cijena goriva koju ćemo ubaciti u projektnu dokumentaciju. Očekujem da ćemo sljedeći tjedan raspisati javnu nabavu za lokalni linijski prijevoz - rekao je Katulić

NP-549

Na kraju će sve ostat isto po tristoti put

lovac27

81 nije prebačen u APVG vozi danas na 161,za ostale navedene 77,78,79,ne znam