Autobusni vremeplov

Autor gaspa, Svibanj 12, 2008, 12:40:31

gaspa

Zašto ova tema? U temi o oldtimerima pokazujemo živuće i vozeće primjerke nekih davnih i manje davnih modela. U ovoj temi zamislio sam okupljanje priloga - fotografija, tehničkih podataka, tekstova ... čega li, iz prošlih vremena. Možda neki od vas imaju kakvu staru fotografiju na kojoj se, ciljano ili slučajno, našao neki autobus? Možda se nađe kakva stara razglednica. Neki isječak iz novina. Neka knjiga...

U raspravi o raketi Kritičar mi je poslao sliku rakete. Nisam vidio da je objavljena negdje na forumu. Dakle, Kritičaru, ponovi to ovdje (da se ja ne bih kitio tuđim perjem). Pa i Sholetove 317-ice bi spadale ovdje.

Za početak sam pročeprkao po svojoj povijesti:

Nepoznati model (Venezia, 1968.)


Dvije Izletnikove Dubrave (Luče, 1968.) - usporedite maske!



Pa onda susret starijeg modela (prepoznaje li ga tko) i (onda) supermoderne 302-ce (Krimml, 1970.)


A tu je i jedan merdedesov minibus (Krimml, 1970.)


Toliko za početak. Krenimo u autobusnu prošlost u kojoj su neki bili i sudionici pa će ih svaki takav prilog razveseliti i probuditi nostalgična sjećanja.


man750

Na drugoj slici je setra s9 proizvedena do 1965,kada je doslo do laganog redizajna(bile cetiri u Hrvatskoj-Atlas Dubrovnik),a na trecoj legendarni O309 nasljednik jos legendarnijeg O319
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

stipe15

Ovo sam još daavno pokupio od nekoga na starom forumu.Nek se neljuti ako prepozna ovo.

gaspa

Moj nekadašnji miljenik - TAM Janez





(slikano u Trakošćanu, 1967.)

shef

Čini mi se da je ovaj prvi iz Venecije Fiat 680 karoseriran Viberti (da, da, Viberti koji danas radi kamionske prikolice).
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

gaspa

No, prošlost, nažalost, ima i svoju mračnu stranu. Priče o autobusima nisu uvijek bile idealne. Jedan od ZET-ovih crnih dana - sudar FAP-a lin. 31 za Voltino naselje (odn. na povratku prema trgu Mažuranića) na križanju ceste sa samoborskom prugom u Zagorskoj ul.



(preuzeto sa željezničkog foruma)

Samoborček, srećom, nije brzo vozio (ulazio je u stanicu s lijeve/južne strane Zagorske ul.), pa šteta nije bila prevelika.

man750

Citat: gaspa  u Svibanj 13, 2008, 15:51:03
No, prošlost, nažalost, ima i svoju mračnu stranu. Priče o autobusima nisu uvijek bile idealne. Jedan od ZET-ovih crnih dana - sudar FAP-a lin. 31 za Voltino naselje (odn. na povratku prema trgu Mažuranića) na križanju ceste sa samoborskom prugom u Zagorskoj ul.

http://i227.photobucket.com/albums/dd106/donald050-foto/Autobusi/Razno/Nesrea2.jpg
http://i227.photobucket.com/albums/dd106/donald050-foto/Autobusi/Razno/Nesrea1.jpg
(preuzeto sa željezničkog foruma)

Samoborček, srećom, nije brzo vozio (ulazio je u stanicu s lijeve/južne strane Zagorske ul.), pa šteta nije bila prevelika.
Ovo su slike sa rekonstrukcije same nesrece. Nazalost cini mi se da je bilo i mrtvih,a sam bus je prevrnut na desni bok u sudaru.
Od tuda potice ostecenje na desnoj strani i nedostatak stakala.
Ako dobro vidim g.br ovo je bus iz Dubrave. zar su njihova vozila bila na liniji 31?
133 u ZAGREBU
22 u DUBROVNIKU
Jedan u MakarskojMAN750 Autobus ispred svog vremena
- S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N -

gaspa

Još malo prošlosti i otkrivanje ovog modela u Petrinji - po meni bi to bila škoda (one su prije pedesetak godina imale maske "tužna lika")


shef

Mislim da su Tatre te koje su imale više ovalne maske, rekao bih 99,99% da ovo nije Škodilak.
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

gaspa

Idemo još dalje u prošlost - slika zanimljiva ne samo zbog busa nego i zbog uklonjene fontane, da ne govorimo o jedrima u pozadini


netko

Ovo ti je popularna Bajamontuša(fontana)skinuta navodno zbog nekih kao ustaških znakova ili je imala nešto što je podsjećalo na "prošlost".Bus je svakako zanimljiv,ali neznam baš jeli Prometov ili možda ćak i nije ovisno o vremenu.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

gaspa

#11
Idemo u malo bližu prošlost (pa je zato i slika obojena) - moj omiljeni autobus (mislim na tip) na zadarskom poluotoku - FAP G80


tamlover

Ja bih samo zamolio da se ovdje navode i tipovi autobusa za one koji ne poznaju autobusnu prošlost pa da vremeplov bude informativan. Nismo razriješili koji je ono bus gore za koji je gaspa rekao da je Škoda. Mislim da nije ni Tatra, apostam Škodu 706RTO čisto za usporedbu:
...i bilo je lepo i navek TAM bu....

gaspa

Ovo je najpopularnija Škoda - legenda, zapravo. Vozilo u Petrinji je barem jednu generaciju ispred ove Škode 706. ZET je imao Škode tužna lika u svom sastavu krajem pedesetih, početkom šezdesetih. Jedna je vozila na liniji za Ježevo. Jedina slika koju sam vidio (ni na netu nisam našao taj model) bila je izložena na autobusnom kolodvoru prilikom nekog prikaza razvoja autobusnog prometa u Zagrebu (tako znam da je taj model bila Škoda). Kako je slika iz ZET-ova fundusa - ako tko ima tamo dobre veze - možda je se i dokopamo.

Mislim da ZETova Škoda i petrinjski bus nisu identični, pa Petrinjac i dalje ostaje zagonetka.

navi