Van Hool

Autor CroHerc, Listopad 30, 2008, 14:14:56

VanhoolTX

Najljepsi autobus po izboru busplaner.de  za 2019,TDX25 Reizen Baus.Offtopic,ukoliko ima neko zainteresiran za T915 Acron iz 2010-te https://www.reizenbaus.be/vanhool-t915-acron-2010.html moze se javiti u privatno.Kilometraza 435000,Euro 5,DAF 410 KS..

Izvor https://www.busplaner.de/de/news/busplaner-fotowettbewerb-schoenster-bus-der-schoenste-bus-ist-ein-belgier-11222.html

VanhoolTX

Velika novost iz Van Hool kompanije.
Nova A serija tj. gradsko-međugradskih modela vrlo obećavajućeg dizajna. Fahma Frankfurt narucila 2 komada A12 (gorivna celija) i velika narudžba iz Danske, Tide Bus 67 komada A13 (elektricni). Van Hool prestaje s dizelima u gradsko-medjugradskom segmentu. Imao sam priliku isprobati novi VH A330 na vodik prošle godine kao putnik, zaista se osjeti taj drugačiji pogon, autobus je vrhunski i tehnologija. Još uvijek je vodik poskup po kg (9.5€ - 10€), međutim predviđa se pad od 70% cijene u idućih 5-7 godina.





Izvor: https://www.vanhool.be/nl/nieuws/our-new-100-zero-emission-intercity-a-range-1
          https://www.facebook.com/vanhoolofficial/

smogovci.bbb2

Što je ovo, kopija MAN-a ::|
"Nećete imati ništa i bit ćete sretni"
Kad je nepravda zakon, otpor je obaveza

VanhoolTX

Vidjeti cemo uskoro kako ce ispasti.. Meni malo s prijeda lici na MAN.. Mada npr. i MAN zadnja svjetla lice na VH u turistickom  segmentu koje je MAN spustio na donje segmente i jednim dijelom uzeli i od Iveca Crossway. No, to je svakako subjektivno.. Ima dosta modela koji lice jedni na druge u zadnje vrijeme, al' niko se na odlucuje na tuzbu.. Niti ce..

VanhoolTX

Osim Frankfurta i Danske stigle je jos poruzdbina za novu A seriju ( i ne lice bas na MAN-a na kraju)
Elektricni:
36x A12 De Lijn (Belgija)
5x A12 ( Groep Waaslandia (B), De Decker - Van Riet (B))
Izvor: https://www.facebook.com/vanhoolfans

Gorivna celija:
4x A12  Pau ( Francuska)
14x  A12   Réseau Astuce - Rouen (F)
7x A12   SMTC90 - Belfort (F)

Dolazi jos elektricni modela:
21x Van Hool ExquiCity24 - Nobina (Malmö-SE)
56x Van Hool ExquiCity24 - ÎIe-de-France Mobilités (Paris-F)  (https://www.vanhool.be/en/news/the-innovative-and-sustainable-bus-system-from-the-van-hool-kiepe-electric-alstom-consortium-chosen-by-iie-de-france-mobilites-paris) . Suradnja s Kiepe Elecrtic i Alstom, prvi ovakav sistem u svijetu, provodljivi sistem statitickog punjenja, ukratko, puniti ce se velikom brzinom prilikom zaustavljanja na stajalistima... mnogo neke nove tehnologije.. Cijenu nisam pronasao,al´je ovo defitnivno nesto najskuplje sto moze biti isporuceno od gradskih autobusa..

Te na gorivnu celiju: 8x Van Hool ExquiCity18 - Pau (F)


Novost je i novi elektricni model za americko trziste TDX25E (deker). Mislim da je to i prvi elektricni turisticki deker na svijetu. Na cestama sirom SAD je vec 31 komad i plus jos 27 CX45E.
Domet do 500km, 69 sjedista, vise info na https://www.vanhool.be/en/news/van-hool-builds-first-battery-electric-double-deck-coach-tdx25e?fbclid=IwAR3S-VFAn0t-s4I_O5d-uud_KlpBVLkU-SCKyMStWsaVmuxaZZ4is98-Zbw
Izvor: https://www.facebook.com/vanhoolofficial/photos/pcb.1244136346080293/1244136219413639/


VanhoolTX

#50
Citat: Tomek  u Listopad 21, 2011, 23:23:21Najbolji autobusi koji se danas proizvode će postati još bolji  :D

Moram priznati da sam od ovoga posta u kojem su bile i slike krenuo detaljnije raspitivati o Van Hool-u i postati veliki fan ovih autobusa. Godinu nakon toga, vec je prvi dosao u Gold Tours TX18 Altano, od tada je jos vise intenzivirana moja aktivnost oko ovoga brenda. Jos uvijek smatram da je to najljepsi autobus vizuelno u BIH. Masina je sigurno vec presla milion, doslo je vrijeme i za novu seriju ove godine. Licno, neke slike sam nove serije sam vec vidio prije par mjeseci po raznim grupama, ali nisu bile puno detaljne. Vodila se diskusija da li je to redizajn EX-a ili nova T serija. Pa mogu reci nazalost, ali ovo je nova T premium serija ipak. Moglo je i moralo puno bolje sto se tice vanjskog dizajna. Za unutrsnji dizajn i funkcionalnost idu pohvale. Prednji dio autubusa moze inekako proci, zadnji dio je zaista nedorecen. Bocna lajsna takodjer je mogla biti bolje izvedena. Zadnji dio lici na gradske verzije Ebusco autobusa.. Po komentarima, ipak je dosta ljudi pohvalilo izgled autobusa, dok neki su ipak razocarani. U obzir uzeo sam komentare ljudi koji imaju VH autobuse u voznom parku u vecim ili manjim kolicinama ili koji su potencijalni kupci. U novu seriju krenuli su s sloganom ´´leading the way´´, da li ce zaista moci to da i pretvore u realnost, vrijeme ce pokazati. Zasigurno da nece moci prestici konkurente po isporukama, radi poprilicno ogranicenih kapaciteta fabrika u Makedoniji i Belgiji. Postoje neke neprovjerene informacije da ce proizvoditi ovu seriju u Makedoniji, no ipak sta bi onda ostalo u Belgiji, tako da to uzimam s velikom rezervom. Stanje prije 11 godina i sada na trzistu autobusa nije isto. Premium modeli su dozivjeli poprilican pad u potraznji. Pri tome mislim na klasu autobusa u rangu HDH Setre. Prije je bio i Starliner ciju je proizvodnju dotukla slabija potraznja premium segmenta. Tada je Flix imao sve pocetke i ostatak njegovih tadasnjih konkurenata, sto je dovelo do jos vece potraznje vozila srednjeg segmenta ( tipa Tourismo i Lions Coach, i onda Setra HD koja je nesto malo iznad navedenih..). Van Hool tada nije imao da ponudi puno opcija tu, bilo je svega nekoliko Acrona. Segment dekera je dozivio takodjer poboljsanje prodaje, tako da Astromega je postala poprilicno popularna dijelom u Flixu, ali vecim dijelom mogu zahvaliti i Brian Souter, jednom od sefova Megabusa koji je pokrenuo poljski Polskibus, estonski Superbus i finski Onnibus, pa onda i Megabus Europe gdje je u svim ovima kompanijama zavrsli sigurno preko 200 komada Astromege i jedan dio Altano modela. Te isporuke nisu trajale puno godina, 2016te se vec situacija mijenja i polako sve para pod uticaj Flixa da bi na kraju doslo i to gasenja ovih brendova, jedino manjim dijelom funnkcionise danas Onnibus. Van Hool je morao da preuzme korake, tako sto je morao ojacati na nekim drugim trzistima. Prethodno su svakako imali lijepu prodaju u Beneluxu, UK i Skandinaviji. Novo trziste gdje je uloga dosta ojacana najvise modelom Astromege je Italija. Uzima isporuku od 60 komada kupcu Marino Bus, vjernom Setrasu. Kasnije je pojacao s jos 10. Jos neki prevoznici u Italiji odlucuju na povjerenje Van Hool-u u manjim kolicinama, ali ipak generalno za podrucje Italije je doslo do velike prodaje tih modela. Povjerenje je uspio steci, istina dolaskom 531 DT, Marino je uzeo 22 komada. Ali ove godine, kada je dosla prodaja prve te serije Astromega od 30 komada, ponovili su narudzbu za 30 komada.Mimo Italije, pojacana je prodaja Astromege na trzistu Japana koja je znatno drugacija od europske. Tim ojacanjima su uspjeli nadoknaditi pad kompanija pod okriljem Brian Soutera.

Vazno je napomenuti da VH ima veliku prodaju na SAD trzistu, bili su jedno vrijeme broj 1. U zadnje vrijeme EX se probija na trzistu Australije i Novog Zelanda sto dovoljno govori da VH nije orjentisan samo na Europu. Medjutim, ipak ta Europa mora da ostane konkurentna i s dobrom prodajom. Kao odgovor Setre, oni su ojacali prisustvo u Beneluxu te uspjeli da udju u kompanije gdje Setra nikad nije bila ili je bila davno prije 20tak godina.. Npr. par komada u Generaltour Setre HD, sad Staf Cars doduse za potrebe Flixa s 5 Setri 531 DT.. Dakle pred novom serijom T je veliki izazov, ostati jaki na poostojecim trzistima i dodatno pokusarti poboljsati procenat prodaje na tristima koja jos nisu dovoljno jaka. Kako na linijskom tristu, tako na tristu turizma, gdje je takodjer prisutan pad premium segmenta.

T serija je predstavljena ovaj mjesec s modelima Acron i Astron. U ponudu je vracen Alicron, koji je bio izbacen iz proizvodnje u Belgiji radi velikih troskova proizvodnje, a autobus nije prodavan po skupoj cijeni. Da li ce mozda taj model biti u Makedoniji u proizvodnji vidjeti cemo. Poprilicno sam sketpican za sudbinu tog modela, ipak je potranja takvih autobusa znatno smanjena, pa cak i Setra je izbacila model MD iz ponude kojem Alicron dodje kao konkurencija.

Model Acron, ponovo dolazi u prozivodnju model s oznakom 15 dvoosovinac, koji je zajedno s Alicronom bio izbacen, ali dolazi i model ´´midi´´ T11 Acron koji nije imao prethodnika ( TX11 je bio Alicron). Isto mozda ce 15ku i 11ku prizvoditi u Makedoniji, dok troosovince kao oznake 16 i 17 u Belgiji cija je proizvodnja ostala do krja TX serije. Jedino je novost da nece biti u ponudi T18 modela, koji je bio skoro 15m. Da li je pametno ponudit dva midija EX11 i TX11, ostaje da vidimo.. Mislim da ce vremenom jedan morati otpasti..

Kod Astron modela, stvari su ostale iste. 16 i 17 su u ponodi kao i u prosloj seriji.

Model Astronef, izgleda vise nece biti u proizvodnji, nisam nasao podatak ni o prestanku ni i o nasljedniku modela.. On se bas slabo spominje tako da njegava sudbina je vrlo neizvjesna. Generalno, prelijep autobus TX serije, s solidnom prodojom, osim modela TX15 Astronef, koji je bio zaista s slabom prodajom.

Altano i Astromega, prema svemu sudeci nasljednika dobijaju u 2024 godini. Altano je isto model s vrlo dobrom prodajom.

Slike mozete pronaci na https://www.vanhool.com/en/news-fairs/van-hool-introduces-a-new-coach-range-van-hool-t

O velicinama autobusa ne bi jos da govorim, zato sto mislim da imaju greske na stranici Van Hool-a, nikad Acron i Astron nisu bili iste visine, nemoguce je da bude sada.. Ne bi bilo prvi put da imaju greske na stranici, tek su je nedavno i redizajnirali, bas je bila slaba..

Motorizacija je ista kao i prije, DAF motor. Takodjer ima i lijep clanak na Balkan Transport, na kojem se moze detaljnije procitati o novoj seriji. https://www.balkantransport.net/blog/nova-generacija-van-hoola/

Da zakljucim, nova serija me nije previse dojmila u eksterijeru, dok enterijer mi je zaista lijep i funkcionalan. Ocekviao sam znatno vise, no to je to, nova serija je tu, nadam se da cu je imati uskoro isprobati te da ce zadrzati kvalitet prethodnika. Imao sam priliku vozite u nekoliko TX modela, lijepo, udobno, tiho. Pokusati cu ispratiti prve narudzbe te dati dodatno jos nekih informacija, iako se vise nema vremena kao prije.

Nadam se da ce i ostatak forumasa dati svoje misljenje o novoj seriji.

VanhoolTX

#51
Prelijepa TD927 Astromega, iako vec ulazi u ozbljinije godine pokazuje da i dalje moze biti u vrhunskom stanju 10/10 kao u kompaniji Lerchner Busreisen iz Irschenberg (Njemacka). Jedonostavan, a tako lijep dizajn. Meni i dan danas izgleda mocno i stice dojam odlicne kvalitete, kao sto i mnogi koji su je isporabali tako tvrde.
Slikano ispred Bayerische Staatsoper ( zgrada Bavarske opere) u samom centru grada Minhena.