Registarske pločice - rasprava

Autor Dreamwalker, Travanj 01, 2015, 00:18:49

NP-549

Mislim da je u Zagrebu preskočen kompletan  Cx,  čak ni B da nije došlo do kraja.  Ne sjećam se da sam ikad vidio BV ili BZ

garfield

U Zagrebu je preskočen raspon slova od -BP do -CZ 2006. godine kada je došlo do promjene proizvođača, tada je i malo promijenjen font slova i brojeva. Dakle nakon ZG-xxxx-BO sa starim fontom slijedile su ZG-xxxx-DA s novim fontom. Tada su preskočeni određeni rasponi slova u većini gradova, no detaljnije koji su gdje preskočeni ne znam (u starim postovima ove teme piše da je u Rijeci preskočeno nekoliko zadnjih kombinacija RI-xxx-Nx te se počelo od -OA, a negdje sam vidio i da je u Kutini preskočena oznaka -CK).
Nešto malo tablica unutar tog preskočenog zagrebačkog raspona čak i ima, ali to su tablice po narudžbi. Jednom sam čak i vidio tablicu ZG-19**-BP sa starim fontom, ali lako moguće da je u pitanju također bila tablica po narudžbi.

No zanimljivo je da kad je 2016. dodana oznaka Europske unije nisu preskakani rasponi slova, pa tako postoje određene kombinacije slova i sa i bez EU oznake (originalno, bez da se radi o naručenim tablicama ili naknadnim zamjenama).
Pa tako u Zagrebu tablice -FZ postoje i sa i bez EU oznake, i to pomiješano: od 1000 pa do 22** su stare, staru 23**-FZ sam jednom vidio na nekom motoru, pa su od 2600 nadalje nove, da bi zatim 48**-FZ i 49**-FZ opet bile stare, a također sam vidio i par 71**-FZ starih, dok su ostale -FZ nove s EU oznakom.

Ove anomalije s delničkim i kutinskim tablicama koje je STIB opisao nisam još primjetio, to je očito nešto novijeg datuma s EU-tablicama.

Također je u svim gradovima na tablicama preskočena kombinacija -BG. Negdje sam pročitao da su tu kombinaciju 1992. prvo čak i krenuli izdavat, ali ju zbog rata i konotacije s Beogradom nitko nije htio, pa su je očito poučeni iskustvom dalje preskakali te se izdaje samo kao personalizirana po narudžbi.

netko

Al mene čudi malo kud smo mi u ST tako brzo došli od ZZ pa sve do slova V i četiri broja. Jel to jednostavno prevelika  koncetracija vozila, odjava starih i uzimanje novih tablica i sl. ili je tu nešto preskakano ili nešto drugo.

Također i Rijeka koja je skoro sustigla Split sa tablicama, a mislim da njoj pripada manje područje koje pokriva sa RI tablicama nego ST područje.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

#93
U Splitu, koliko znam, nije ništa preskočeno promjenom proizvođača ili je preskočeno toliko malo da je neprimjetno.

-BG tablice nisu nikad izdane sve dok se nisu pojavile u Imotskom prije nekoliko godina. Prije toga su preskakane i debelo poslije rata, npr. baš na susjednom MA području, gdje su preskočene 2011. (godina više-manje).

Netko, nije Rijeka dostigla Split nego obrnuto. Rijeka je do kraja 1991. prešla puno više jugoslavenskih brojeva. Došli su do oko 270-xxx (NP će znat koliko otprilike), a Split je bio samo na 202. ST-202 je, recimo, dobio jedan Prometov bus u prosincu 1991. godine. U godini aktivne zamjene YU tablica za HR (1.1992.-1.1993.) također su bili ispred Splita. Taman su otvorili -Dx, a Split je bio oko -CO. Otkrio sam da je na ST području kasnila promjena barem u jednom gradu, i to Sinju. Neka vozila tamo nisu dobila nove tablice do drugog dijela 1993. godine. Zato postoji serija buseva Autoprijevoza Sinj s -CS regama. Od onda je Split dostizao Rijeku i dostigao je, čini mi se, 1997. godine. Jednom sam gledao kad je to otprilike bilo, ali sam zaboravio. I, da, mislim da tu najveću ulogu ima mijenjanje tablica za isto vozilo, ali i pojava vozila u zabačenijim dijelovima u kojima ih prije nije (toliko) bilo.

Postoji mali milijun bizarnosti vezanih za kombinacije zbog monopolitskih pozicija proizvođača tablica koji su kombinacije određivali proizvoljno. Kad se počelo, trebao je određeni broj kvadratastih tablica. Iz nekog razloga na velikoj većini područja kvadrataste tablice bile su one s kombinacijama -BC i -BD, čak i kad su određena područja bila miljama daleko od njih. Tako su i u Imotskom prve kvadrataste bile -BC (u vremenu kad Imotski nije bio ni na pola jednoslovnih kombinacija), ali trebalo ih je toliko malo da uopće nisu potrošli sve brojeve s tom kombinacijom nego su stali nakon 750 i nešto. Posljednjih sto i nešto -BC kombinacija zatim je izdano više od dvadeset godina poslije, kad je malo imotsko područje dostiglo ta slova. A prelazak je na njemu bio posebno buran jer su oni na silu željeli odvajanje od MA područja, čiji dio su bili prije rata. Čitao sam članak u Slobodnoj, vozila su doslovno vozila bez tablica tamo negdje do travnja 1992., kad je MUP popustio i dao im njihovu traženu kraticu i područje.

Da se vratim na kvadrataste tablice, i u Splitu su bile -BC i -BD, ali postojala je najmanje jedna ranija serija, od ST-100-F do ST-199-F. Baš iz te serijice 30 godina poslije još uvijek su aktivne jedne, i to na crvenom Renaultu 4 koji parkira kraj Đardina  :)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

lussin

Citat: amfan  u Veljača 03, 2021, 23:16:40
... Posljednjih sto i nešto -BC kombinacija zatim je izdano više od dvadeset godina poslije, kad je malo imotsko područje dostiglo ta slova. A prelazak je na njemu bio posebno buran jer su oni na silu željeli odvajanje od MA područja, čiji dio su bili prije rata. Čitao sam članak u Slobodnoj, auta su doslovno vozila bez tablica tamo negdje do travnja 1992. kad je MUP popustio i dao im njihovu traženu kraticu i područje...

Je li to izvor one anegdote - Ipak Makarska?  ;D

man323

#95
Citat: STIB  u Veljača 03, 2021, 17:24:34
1. U ZG postoji "rupa" u četveroznamenkastim brojevima negdje od -CC pa do kraja (-CZ). Negdje mi zvoni da je postojao neki problem pri izradi pločica tog raspona?
Tablice ko tablice. Između negativa i pozitiva ubaciš pločice slova i brojeva i dobiješ odštampano što želiš. Tako da ne vjerujem da je problem bio u izradi. Jedino otkad smo uveli EU tablice dobili smo uži font za tablice po želji (one od 2000kn) kako bi sve moglo stati.
Jel netko zna, btw. koji je sad font na tablicama? Prije je bio SNV ili po našemu HRCP-N, a sad nikako ne mogu iskopati informaciju.
Brojevi 2,3,5,6,8,9 su mijenjani izgledom, a što se tiče slova promjene su dobili iduća slova: B, G, J, P, R, S .

Što se tiče Splita, Končar je izrađivao do -OM, a HNZ je nastavio sa ON.
Citat: netko  u Veljača 03, 2021, 21:14:42
Al mene čudi malo kud smo mi u ST tako brzo došli od ZZ pa sve do slova V i četiri broja. Jel to jednostavno prevelika  koncetracija vozila, odjava starih i uzimanje novih tablica i sl. ili je tu nešto preskakano ili nešto drugo.

Također i Rijeka koja je skoro sustigla Split sa tablicama, a mislim da njoj pripada manje područje koje pokriva sa RI tablicama nego ST područje.
Imaš dosta primjera zamjene pločica radi dotrajalosti, oštećenosti ili gubitka, jer većini je skupo davati 278 kn za zamjenu (ako imaš neeuropske i treba ti samo jedna, moraš mijenjati obe, ili slično), pa zbog toga ti uzimaju nove ili dosta njih uopće u ugovoru ne navede da poklanja pločice. Npr. ja na svom autu imam ST xxx-RB = 2007., bile su potrošene malo i naručio sam nove sa istom kombinacijom. Dosta sam takvih primjera viđao po Splitu.

shef

Citat: garfield  u Veljača 03, 2021, 21:02:44
Također je u svim gradovima na tablicama preskočena kombinacija -BG. Negdje sam pročitao da su tu kombinaciju 1992. prvo čak i krenuli izdavat, ali ju zbog rata i konotacije s Beogradom nitko nije htio, pa su je očito poučeni iskustvom dalje preskakali te se izdaje samo kao personalizirana po narudžbi.
Upravo danas sreo Imotski na BG...kako se radi o Škodi Octaviji karavan još i službenoj sumnjam da su po narudžbi
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

STIB

Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

man323

Imotski je na -BL, Makarska na -CU/-CV.
Dubrovnik na -JD, a ZD na -LO
Šibenik na -IC.

STIB

Pozdrav iz Zagreba
ZDRU

peron24

Sibenik je na IG, odnosno omjer Split - Sibenik je godinama 3:1, isto kao omjer ZG-ST isto 3:1.

netko

Citat: man313  u Veljača 05, 2021, 18:54:09
Imotski je na -BL
U pravu si. Upravo večeras u Zagrebu viđen MB W123 4xx-BL.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Zmajhir

Citat: garfield  u Veljača 03, 2021, 21:02:44
U Zagrebu je preskočen raspon slova od -BP do -CZ 2006. godine kada je došlo do promjene proizvođača, tada je i malo promijenjen font slova i brojeva. Dakle nakon ZG-xxxx-BO sa starim fontom slijedile su ZG-xxxx-DA s novim fontom. Tada su preskočeni određeni rasponi slova u većini gradova, no detaljnije koji su gdje preskočeni ne znam (u starim postovima ove teme piše da je u Rijeci preskočeno nekoliko zadnjih kombinacija RI-xxx-Nx te se počelo od -OA, a negdje sam vidio i da je u Kutini preskočena oznaka -CK).
Nešto malo tablica unutar tog preskočenog zagrebačkog raspona čak i ima, ali to su tablice po narudžbi. Jednom sam čak i vidio tablicu ZG-19**-BP sa starim fontom, ali lako moguće da je u pitanju također bila tablica po narudžbi.

No zanimljivo je da kad je 2016. dodana oznaka Europske unije nisu preskakani rasponi slova, pa tako postoje određene kombinacije slova i sa i bez EU oznake (originalno, bez da se radi o naručenim tablicama ili naknadnim zamjenama).
Pa tako u Zagrebu tablice -FZ postoje i sa i bez EU oznake, i to pomiješano: od 1000 pa do 22** su stare, staru 23**-FZ sam jednom vidio na nekom motoru, pa su od 2600 nadalje nove, da bi zatim 48**-FZ i 49**-FZ opet bile stare, a također sam vidio i par 71**-FZ starih, dok su ostale -FZ nove s EU oznakom.


Nisam dosad naletio na ovu temu, a tu imam sve živo za napisat. Da se malo nadovežem na garfieldov post, riječke registracije su 2006. kad se prebacivalo na novog proizvođača stale na RI-139-NJ i sljedeće kombinacije su bile od RI-250-OA nadalje plus jedna kamionska prikolica koja je imala RI-246-OA. Još je jedna Škoda od granične policije bila unaprijed dobila RI-242-NK i to je to od starih kombinacija. Situacija na RI tablicama 2016. je stala na RI-3xx-ZM bez EU oznake i po nekoj dosad utvrđenoj procjeni je jedna od RI-31x-ZM prva EU oznaka u našem kraju, ali čak s nekim (najvjerojatnije) policijskim civilnim Focusima ima manjih odstupanja sa starim registracijama, ali zbilja minimalno.

Zmajhir

#103
I bila je interesantna ova situacija na PU tablicama, približavanjem kraja Zx tablica su se vratili na neiskorištene kombinacije iz 2006. od 2xx-KS do KZ, ali ima i dosta novih kombinacija na LC, LH, MB, MC i slično. Očito iz nekog razloga preskočene kombinacije, jedino objašnjenje.

Valjda se išlo u kompletnu eliminaciju kombinacija 3 broja i 2 slova prije konačnog prijelaza na PU-1000-A.

Zmajhir

Citat: amfan  u Veljača 03, 2021, 23:16:40
Postoji mali milijun bizarnosti vezanih za kombinacije zbog monopolitskih pozicija proizvođača tablica koji su kombinacije određivali proizvoljno. Kad se počelo, trebao je određeni broj kvadratastih tablica. Iz nekog razloga na velikoj većini područja kvadrataste tablice bile su one s kombinacijama -BC i -BD, čak i kad su određena područja bila miljama daleko od njih.

Također sam prije nekoliko godina u Delnicama vidio R4 s -BC kombinacijom, do koje na kraju nisu nikad ni došli jer je preskočeno sve do DE-xxx-FK. Interesantno je da je u Rijeci oko 1998. izdana još jedna serija kvadratnih tablica i to su bile -GC i -GD te godinu kasnije -HB i-HC s obzirom na to da je u prometu bilo još dosta Buba, R četvorki, Fićota itd.