Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41

MILCHO

Citat: ins  u Veljača 03, 2010, 12:47:43
Pozdrav svima , registrovao sam se zbog onoga sto znam o nabavci ovih 15 zglobnih autobusa, na tenderu na kojem je pobjedio Ikarbus.

Tender je zapravo u startu stiman za Ikarbus, po mnogo cemu, apsurd je da se trazila nabavka starih visokopodnih autobusa, da su eliminane ponude za Low-entry i Low-floor autobuse kao "neodgovarajuce", da je u nekom dijelu koji se ticao hidropneumatske instalacije bilo specificirano tehnicki prevazidjeno rjesenje koje koristi samo Ikarbus, dok ostali koriste noviej koje je takodjer ocijenjeno kao "neodgovarajuce". Ukratko, ucinjeno je sve da se eliminsu Sejari sa MAN, Neobus, Iveco i Temsa, koji su svi imali namjeru da sa strateskim partnerstvom udju u GRAS, tipa nabavke u nrdenih 10-15 godina.

Autobusi su blago receno preplaceni, a vjerovatno ce se ti podaci pojaviti u okviru istrage koja se u Srbiji vodi protiv tadasnjeg direktora zbog korupcije.

E sad, dobra je stvar da su ovo ocito zadnji autobusi nabavljeni u Ikarbusu, sto zbog nove uprave, tako i zbog njihove sada vec jasno poakzane nekvalitete!
Kad je raspisan taj tender bio je za 15 zglobnih i 10 solo autobusa, nekako mi se čini da se odustalo od solo autobusa. A slijedeće je na redu 10 Minibusa.

aaaaa

Citat: damir050  u Veljača 02, 2010, 22:46:05
Milcho jos  da  hoce samo  da uvezu interni  sistem veza u  vozilima , to  bi  najbolji korak  bio ,  naime  ovi Trolejbusi  sto  su  dosli od 2002  do 2005  iz Solingena ,su  spremna  za  sistem veze , hoce  reci  da sve posjeduju  samo treba ovi iz  grasa  to  da  spoje ,prespoje  na  vezu
i ovi iz  Svajcarske posjeduju isto kao i ovi  iz Solingena , mada po spoljasnjem izgledu  ovi  iz Svajcarske  bolje  izgledaju  mada su  stariji , nego ovi iz Solingena

"dragicka" trolejbusi su u ova dva tri dana poceli dolaziti. Juče sam vidio kamion od "vucne sluzbe"  trolejbusa  da stoji kod istovarne rampe kod fabrike duhana a danas sam vidio da istovaraju dva trolejbusa . Da li ih je bilo vise i koliko je ukupno doslo zasita ne znam ali ja sam vidio dva ...

MILCHO

#77
Citat: aaaaa  u Veljača 03, 2010, 15:25:08
Citat: damir050  u Veljača 02, 2010, 22:46:05
Milcho jos  da  hoce samo  da uvezu interni  sistem veza u  vozilima , to  bi  najbolji korak  bio ,  naime  ovi Trolejbusi  sto  su  dosli od 2002  do 2005  iz Solingena ,su  spremna  za  sistem veze , hoce  reci  da sve posjeduju  samo treba ovi iz  grasa  to  da  spoje ,prespoje  na  vezu
i ovi iz  Svajcarske posjeduju isto kao i ovi  iz Solingena , mada po spoljasnjem izgledu  ovi  iz Svajcarske  bolje  izgledaju  mada su  stariji , nego ovi iz Solingena

"dragicka" trolejbusi su u ova dva tri dana poceli dolaziti. Juče sam vidio kamion od "vucne sluzbe"  trolejbusa  da stoji kod istovarne rampe kod fabrike duhana a danas sam vidio da istovaraju dva trolejbusa . Da li ih je bilo vise i koliko je ukupno doslo zasita ne znam ali ja sam vidio dva ...
došla su sigurno 3 a treba da dođu ili su došla još 3 koja su na vagonima

http://img683.imageshack.us/img683/8978/trolebus.png
sa www.zeljeznice.net
http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=7728.15

The_Dubster

čuj to...

a mislim da bi npr temsa ako ne manje, onda ne bi koštala ni više od ovih ikarbuseva

MILCHO

Slikano danas oko 15:00h




Vidio sam 4 ili 5 novih trolejbusa u depou a 3 stoje na samom ulazu u depo, moram reći da uživo super izgledaju.

MILCHO

Gelenktrolleybusse Naw,Hess,ABB                           

Modell:                         NAW GTB

Baujahr:                       1991-92
Wagen                          Nr. 151-168 (*4145-4161)
Anzahl Türen:                4
Leergewicht:                 17,96 t
Totalgewicht:                28,00 t
Sitzplätze:                    36+1
Stehplätze:                   106
Total Plätze:                 142+1
Länge:                         18,0m
Breite:                         2,50m
Höhe:                          3,70m

Motorleistung:               2x 103kW (280PS), 2x 300V in Serie (600Volt)
Geschwindigkeit:           60 Km/h

   
Notfahrgruppe   
Hubraum:                   2,8Ltr.
Leistung:                    50 KW
Max GGeschwindigkei mit Notfahrgruppe: 30 km/h


damir050

Milcho puno ti hvala  na prvim slikama  od  doniranih Svajcarski Trolejbusa ,a u vezi ovih plastika il  guma  sa strana  ja mislim da ima to  nekakvu logiku , na  kraju krajeva  nebi je   Svajcarci  stavljalji , moje misljenje je  to  protiv  prskanja  sa  strana il sta vec , il je kad prilikom mimoilazenja  sa  drugim automobilima  nebi  dolazilo do prskanja  istih , jer konfiguracija terena u Svajcarskoj to  zahtjeva

MILCHO

#82
Citat: damir050  u Veljača 04, 2010, 20:00:18
Milcho puno ti hvala  na prvim slikama  od  doniranih Svajcarski Trolejbusa ,a u vezi ovih plastika il  guma  sa strana  ja mislim da ima to  nekakvu logiku , na  kraju krajeva  nebi je   Svajcarci  stavljalji , moje misljenje je  to  protiv  prskanja  sa  strana il sta vec , il je kad prilikom mimoilazenja  sa  drugim automobilima  nebi  dolazilo do prskanja  istih , jer konfiguracija terena u Svajcarskoj to  zahtjeva
Mala ispravka, nisu donirani nego kupljeni
Što se tiče trolejbusa samo su 2 Škode 21tr donirane

Sad kad sam našao teh. podatke vidim da su puno jači od MAN-ova,  ima 280KS (MAN Zglobni 200KS)

MILCHO

8 Trolejbusa koji su iz St. Gallena stigli u prvoj turi su:

151, 154, 157 (11/12. 1991.), 160, 162, 163, 164 i 167 (1-3. 1992.)

The_Dubster

Citat: MILCHO  u Veljača 09, 2010, 17:00:57
8 Trolejbusa koji su iz St. Gallena stigli u prvoj turi su:

151, 154, 157 (11/12. 1991.), 160, 162, 163, 164 i 167 (1-3. 1992.)


jesu im ovo gbr iz švice ili iz grasa koje će da dobiju ???

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 09, 2010, 17:04:00
Citat: MILCHO  u Veljača 09, 2010, 17:00:57
8 Trolejbusa koji su iz St. Gallena stigli u prvoj turi su:

151, 154, 157 (11/12. 1991.), 160, 162, 163, 164 i 167 (1-3. 1992.)


jesu im ovo gbr iz švice ili iz grasa koje će da dobiju ???

ma iz Švice, u Grasu će biti numerisani najvjerovatnije od 4145 (to je prvi slobodan broj) pa nadalje....

Koliko sam shvatio i ovi imaju pomocni mali  motor

MILCHO

#86
Evo usporedba svih tipova zglobnih trolejbusa 1984-2010 (Uključujući nove trolejbuse)

Moguće su manje greške u podacima.

The_Dubster

ovaj ispade po dimentijama najveći i najteži ;D

hvala na tabeli ;)

MILCHO

Citat: Portos - www.zeljeznice.netUnutrašnjost je vrlo očuvana, a svaki od pristiglih trolejbusa bio je dupkom pun guma sa felgama.

ins

Izgleda da imamo srec, taman kada je vrijeme za novu nabavku minibusa, Otokar je predstavio svoj novi model:









Odlican za Sarajevo! Cijena u Turskoj, sa klimom(!), oko 110.000 KM, mislim sa PDV

Link http://www.otokar.com.tr/en/products/product_detail.aspx?urun=90