Nabava novih vozila (autobusi, trolejbusi)

Autor mb0404, Listopad 15, 2009, 23:36:41

damir050

Meni se najvise Svidja ova  Verzija  minibusa / midibusa  koja  postoji u  mom  gradu ,  bus je ono lijep, startan u brdu dobro  vuce , nazalost ovaj je  automatic



Slika je Preuzeta sa Stranice  www.schwebebahn-wtal.de

MILCHO

Ovaj Citaro K mislim da je bar 1m duži i od MAN midibusa, koji su trenutno najduži midibusi u Sarajevu

damir050

Ovi  su jako  Povozni sa  citavim rezervoarom prodje  citav dan , i ostane  jo u njemu  nafte
Za Razliku od  onih   M A N Zutih  kombibuseva ovi  su daleko ispred  ovi  kao sto je  na slici je  proizvodnja 2009

The_Dubster

nisam mogao da odlučim između neoplana i mana, možda malo više za mana, jer ima gras već neko iskustvo sa njima, pa sad...

al da napomenem - historija se ponavlja - tako da će opet biti raznih muljaža... ne bi me čudilo da i ovi fapovi završe na kraju u grasu...

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 14, 2010, 22:14:19
nisam mogao da odlučim između neoplana i mana, možda malo više za mana, jer ima gras već neko iskustvo sa njima, pa sad...

al da napomenem - historija se ponavlja - tako da će opet biti raznih muljaža... ne bi me čudilo da i ovi fapovi završe na kraju u grasu...


slazem se kada je ovo zadnje u pitanju. Ma treba biti realan i znati da ce gras kupiti u galvnom ono sto je slabije i sto je jeftinije. Ne treba se zanositi iluzijama o MAN-u Neoplanu MB-u. Bice "premija" ako bude i ISUZU

The_Dubster

sta ce to bit, da se ti slažeš sa mnom :P

pa jbg-a, realno, opet će biti ona kao i kod ikarusa - "nov je, a i jeftin" - a da se ne spominju usputni poslovi... realnost nam je takva... a mora se priznati da i građani nisu baš na tom nivou kulture da im se sad daju neki novi dobri busevi... ove nove trole će biti na sličnom ispitu...

aaaaa


The_Dubster

nisam ja ni pogoršavao, samo pisao kako vidim ;)

nego da li neko zna koliko je došlo onih manovih minibuseva u sarajevo i koliko je sad u voznom stanju, jer u vrh glave da sam vidio 4 da voze ???

MILCHO

#128
Sumnjam da će biti muljaža sa novim rukovodstvom, odlučit će to:
-Zavisi kakvi će zahtjevi i ako ih FAP uspije zadovoljiti onda svaka čast, ali sumnjam da će se FAP prijaviti.

poslije minimalnih kriterija odlučujući su:
-Cijena
-Rok isporuke
-Način i rok plaćanja
-Garantni rok

inače taj FAP je zastarjeli model još iz 90-tih i jedan od poljednjih proizvođača visokopodnih midija (sa Otokarom i Isuzuom)

Citat: The_Dubster  u Veljača 14, 2010, 22:41:18
nisam ja ni pogoršavao, samo pisao kako vidim ;)

nego da li neko zna koliko je došlo onih manovih minibuseva u sarajevo i koliko je sad u voznom stanju, jer u vrh glave da sam vidio 4 da voze ???
Stigli su 1998 kao donacija japana (20 kom), znam da ih vozi najmanje 5-6 komada, znam da su bili jako korozivni, možda gori i od Otoyola iz 1996 po tom pitanju (Sreća pa je počelo masovnije farbanje minibusa  u toku prošle godine)

MILCHO

#129
Ustvari ako ćemo po onome kupujmo domaće, možda bi i mogli razmisliti o FAP-u koji ima domaći mjenjač FAMOS 5MS 60 P.86 (Mercedes licenca). što je sigurno prednost, jer je sama fabrika mjenjača od GRAS-a udaljena možda 6-7km


http://www.fap.co.rs/home.htm

Mislim da je mana FAP-ova nekvalitet unutrašnjih materijala, ali su bolji od Ikarbusa a možda i od Otoyola
Da mogu sad bi glas koji sam dao za Cacciamali Urby dao FAP-u (nisam znao da mu je FAMOS mjenjač i bio sam ga pomješao sa drugim starim FAP minibusom A-402P)

Na kraju da dodam, pošto se više ne proizvode minibusi sa kojima je GRAS imao iskustva, bilo bi poželjno da se izabrani model ili više njih uzme na testiranje kao onaj Ikarbus IK-107, Što je vozio za Nahorevo

aaaaa

Citat: MILCHO  u Veljača 14, 2010, 22:56:29
Sumnjam da će biti muljaža sa novim rukovodstvom, odlučit će to:
-Zavisi kakvi će zahtjevi i ako ih FAP uspije zadovoljiti onda svaka čast, ali sumnjam da će se FAP prijaviti.

poslije minimalnih kriterija odlučujući su:
-Cijena
-Rok isporuke
-Način i rok plaćanja
-Garantni rok

inače taj FAP je zastarjeli model još iz 90-tih i jedan od poljednjih proizvođača visokopodnih midija (sa Otokarom i Isuzuom)

Citat: The_Dubster  u Veljača 14, 2010, 22:41:18
nisam ja ni pogoršavao, samo pisao kako vidim ;)

nego da li neko zna koliko je došlo onih manovih minibuseva u sarajevo i koliko je sad u voznom stanju, jer u vrh glave da sam vidio 4 da voze ???
Stigli su 1998 kao donacija japana (20 kom), znam da ih vozi najmanje 5-6 komada, znam da su bili jako korozivni, možda gori i od Otoyola iz 1996 po tom pitanju (Sreća pa je počelo masovnije farbanje minibusa  u toku prošle godine)


Ma nije doslo 20 komada doslo je nesto manje 10 ili 15 nisam siguran. Kako su ta vozila isla kad su tek dosla. Malo luksuznih vozila im je moglo bilo sta na startu ali zaista su lose odrzavani tako da ih mozda sad radi malo vise od pola u odnosu na broj koji su dosli.
Što se tice nabavke midibusa odnosno minibusa trebali bi biti sretni ako na ulicama Sarajeva ne ugledamo ISUZU Urban u bojama Grasa. Ne znam da li se on jos proizvodi ....

MILCHO

Sudeći po g.b.-ovima bilo ih je najmanje 15. Mislim da se Isuzu Urby više ne poroizvodi, ali mislim da nije bio loš minibus, vozao sam se 2 mjeseca sa njegovim turističkim bratom Royal 27, onako nije loš minibus.

Mislim da koji god bude izabran, da je bolje riješenje od Otoyola ili Ikarbusa

ins

Citat: Ivan  u Veljača 13, 2010, 20:11:57
Citat: MILCHO  u Veljača 10, 2010, 17:59:22
..... a ovaj novi niskopodni Otokar mislim da nije baš za uslove u kojima voze sarajevski minibusi.

.....

Ja bi najviše volio da to bude Isuzu Citibus

Ajme...

Pa dobro, ne mogu vjerovati da se netko može zadovoljiti nečim takvim, koliko god se taj kamiončić zvao Citibus ovo čudo od nije ni na razini gradskih minibusa iz 70-ih koji su barem imali donekle široka vrata... Ovakvo nešto po svojim tehničkim karakteristikama ne bi trebalo imati nikakve veze sa gradskim prijevozom.

Ne znam kako toliko ljudi koji prate JGP u Sarajevu stalno govori da bolje ne može, pa strašno je reći reći i da je niskopodni Otokar predobar za Sarajevo. Hrpa relativno siromašnih gradova po Balkanu već ima priličan broj niskopodnih autobusa, barem sada postoje i alternative, a ovi u GRAS-u su toliko kratkovidni i mentalno zastarjeli da i kad namještaju natječaj Ikarbusu ne uzimaju niskopodne koji možda i jesu relativno kvalitetna jeftina alternativa zapadnim niskopodnjacima, nego se opet ide na krampove koji su 30 godina iza vremena.

Najžalosnije mi je da GRAS nudi smeće od usluge za cijene jednake kao u Zagrebu ili Ljubljani, dok im razina vozila nije niti na onoj Beograda gdje su cijene pola od ovih. I činjenica da gradska firma najbolje i za invalide najpristupačnije autobuse šalje samo na komercijalnu liniju na kojoj ima samo par stanica i zato prilično malo izmjene putnika mi je nekako nestručna i licemjerna svinjarija koja samo tupo cilja na jednostavni čisti profit, umjesto da se sa postojećim sredstvima pokušava što većem broju građana pružiti kvalitetna usluga.

Mislim, i u kojim to tako groznim uvjetima voze sarajevski autobusi? Svako malo pročitam neku glupost kao da niskopodni autobusi ne mogu voziti po brdima, to je totalna idiotarija jer svaki niskopodni bus je od zemlje odmaknut 30+ mm, jednako koliko svi ostali autobusi, tko ne vjeruje može se npr. u Zagrebu provozati na linijama poput 101, 135 ili 226 koje nisu ništa manje strme od bilo koje sarajevske linije. Zapravo mi je malo neozbiljno uopće raspravljati o tome. Ne želim sad previše pametovati, ali nikako ne vjerujem da su u Sarajevu stvari baš tako užasne da se ne bi jednostavno moglo tražiti bolje, pogotovo uz takve cijene.

Uposleni u GRAS-u, a koji su donosili odluke o nabavkama u periodu 1995-2009, se dijele na dvije grupe:

1. Korumpirane
2. reakcionare, koji se boje uvodjenja novih tehnologija (nesto kao kolega Milcho, koji se uspio i FAP-a sjetiti za prijedlog novih nabavki  ;D)

Ubojita kombinacija!

Ne zaboravi da je to firma koja je kupovala metle sa drskom po cijeni 120 KM/komad, kojoj su 10 godina automatske praonice za tramvaje i trolejbuse stajali na carini, firma u kojoj je visegodisnji direktor napravio zaista prvoklasnu vilu na strasnoj lokaciji od jedno 500-600 m2, itd, itd

Istovremeno, to je firma koja u autobusnom i trolejbuskom saobracaju i dalje koristi mehanicke ponistace iz 1975. godine, koja odbija uvesti vremensku kartu, na zone podijeliti linije, koja ima neoznacena stajalista, koja ne koristi LED displeje jer su "na stranom jeziku", koja i dalje nakon 60 godina postojanja nije skontala da sva vozila ne moraju ici na sve linije, vec da se i unutar sektora vozila mogu kupiti za odredjene grupe linija, itd, itd...

Jedini glas razuma iz te firme je bio bivsi sef UO koji je odbio potpisati kupovinu Ikarbusa, trazeci nabavku niskopodnih klimatiziranih vozila (to se zavrsilo strajkom radnika gdje je jedan od uslova bio odobravanje ugovora sa Ikarbusom  ;D ;D ;D), i ovaj novi direktor koji zasita po svemu sudeci sustinski mijenja tu firmu.

Uglavnom, mislim da je kupovina visokopodnih krseva proslost, vjerovatno ce na buducim tenderima biti drugaciji uslovi... 8)

ins

Kako rekoh, moj favorit je Bredamenarini Vivacity C+

Pricajuci o minibusima, osim svega par linija (Sirokaca npr) sve ostale linije su 100% moguce za niskopodne minubuse, jer uospte nije problem u podlozi, vec u gabaritim vozila za mimoilazenje i radius zaokretanja, a tu nema utjecaja jel niskopodni ili visokopodni

MILCHO

#134
Citat: ins  u Veljača 15, 2010, 10:53:57
Kako rekoh, moj favorit je Bredamenarini Vivacity C+

Pricajuci o minibusima, osim svega par linija (Sirokaca npr) sve ostale linije su 100% moguce za niskopodne minubuse, jer uospte nije problem u podlozi, vec u gabaritim vozila za mimoilazenje i radius zaokretanja, a tu nema utjecaja jel niskopodni ili visokopodni
Mislim da Bredamenarini nema zastupnika u BiH

Nebih ja niskopodne slao ni za Mokrine, ali bi ih volio vidjeti na linijama koje saobraćaju sa Parka ili Sutjeske