Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

netko

10 Bilankuša???

Ima par rupa u voznom parku između velike serije njih.

Jesu li sve to oni ili bi nešto drugo moglo uletit?
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

Paško

Da, Bilankuša. Linija 10 ide do Solina ili okolice otkad je otvorena, a to je bilo 1971., kao 2A. Sljedeće godine preimenovana je u 10.

Kad su u pitanju rupe, dugo sam se mučio. Znao sam da je 30 Mercedesa kupljeno 1971. i njih 15 1972. Zato nikako nisam mogao posložiti brojeve da pašu, odnosno da 354 bude prvi iz 1971., a 399 posljednji iz 1972. To je 46 autobusa, jedan je višak! Nakon par godina, prvo sam dobio usmenu, a onda kasnije pronašao i pismenu potvrdu o unikatnom autobusu u voznom parku: garažnom broju 393. To je, naime, bio Ikarus IK-4. Kupljen je 1972. i "ubacio" se na polovici druge serije Mercedesa. Ostao je u Prometu do 1980.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Ostalo mi je u zamagljenom sjećanju da je Eurohercov logo na gar. br. 70 bio veći nego na videu, a to je zato što jest, ali na drugoj strani. Makar, meni je u glavi uvijek bilo da je to dupin, a zapravo se čini da je nekakva ptica.

Evo par članaka iz kolovoza 1998., kad je taj autobus u neobičnom pohodu porazbijao nekoliko automobila. Prvi, iz Vjesnika, šalje DavorVis, a drugi je s digitalnog arhiva Slobodne.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

2062 036

Na ova fotografiji u prvome planu imamo Nenu Belana kad je po Splitu snimao spot za Beat na moru, a u pozadini se nalazi razlog zašto je objavjuljem. Taj razlog je MAN SU220 gbr. 550. Šteta je što njega nisu montirali u finalnoj verziji spota. Godina je 1994., a mjesec listopad.

Paško

Osim što je imao reklamu za Autoroller, evo još par zanimljivosti o tom SU-u 220:

- odjavljen je u rujnu 1992. i ponovno registriran u ožujku 1993. Zato je imao nešto kasniju kombinaciju slova u tablici (CR). Prema svemu sudeći, i prebojavanje u reklamu dogodilo se u toj pauzi.
- posljednja registracija mu je istekla u ožujku 1999. To je zanimljivo jer je u tom trenutku bio predzadnji SU 220 u prometu. Naime, dosta ih je dosta povučeno 1998. Svi znamo što je dalje slijedilo: 550 je ispilan, a 542 se inercijom uspio održati na životu sve do 2008.!
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1475
Žigljen, ljeto 1991. – tri Dubrave ZGT-a i dva Sanosa Prometa voze izbjeglice. Sanosi su gar. br. 532 i 465 (532 je ispred u koloni). Par opažanja: 465 još ima originalnu masku, 532 izmijenjenu. Žuta na 465 je nešto tamnija. Čuo sam da je on posljednji obojen, i to u Čapljini, a na snimici izgleda dosta dobro, čak ima i ratkape. Na 532 je natpis JUGOSLAVIJA prebojen, na 465 još ne. Nijedan nema garažni broj straga (vidjeli smo na članku iz Slobodne 465 s njim kasnije). 465 ima plave zavjese, 532 sive.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Budući gar. br. 59 u prošlom životu:



foto: beku-bildarchiv.de

Sjećam se da je taj pri kraju prometovanja bio poprilična kanta, kao i neki drugi kelnski. S druge strane, šteta je da nije kupljeno još solaša O305. Koji su to strojevi bili, baš mi fale.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#1477
Posegnuo sam malo u zajedničku arhivu radi ovih fotografija, koje je član Srđan snimio u lipnju 2007. (na starom forumu zvao se Nikša). Bilo je to vrijeme nekvalitetnih reklama na Turčinima, uhodavanja gradskih lavova (na fotografijama svi imaju sve ratkape!) i posljednjih mjeseci nekih modela (a la Dubrave na Dubravi). Teško je promisliti da niti jedan od ovih autobusa više nije u Splitu, a većina ni ne postoji. Da ne duljim, fotke:
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

2/3
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

3/3
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

S druge strane povijesti: iz grupe na Facebooku Dođi u Kaštela...: ,,Moj did Pave isprid Londonca koji je vozija na relaciji Split - Trogir. A tad je to bija broj 1. Broj se vidi iznad prednjeg stakla autobusa." (M. Vinčić).

Autobus je Leyland Titan garažnog broja 52, tablica H-6000.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!