Cityliner N1216

Autor Shole, Siječanj 24, 2010, 16:03:41

Shole


conecto

#1


Aktualni Neoplan Cityliner predstavljen je ujesen 2006. na IAA u Hannoveru - 35 godina nakon prvog Citylinera za koje je vrijeme proizveden u preko 7000 komada. Potpuno novi Cityliner nakon dugo godina dizajnirao je MAN-ov dizajner Michael Streicher po ugledu na dvije godine stariji Starliner, a slijedi početnu filozofiju Citylinera koju je još 1971. postavio Bob Lee. Posebno se ističe aerodinamika vozila čiji je koeficijent otpora zraka cW 0,35 rekordan među autobusima.

Foto: Neoman



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#2
Od Starlinera 2 je preuzeta i komandna tabla.





Također, kao na Starlineru 2 je fantastično zatamnjen gornji vjetrobran tako da odlično zaustavlja sunčeve zrake, pa je električna zavjesa na njemu praktično suvišna.



foto: Neoman
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Ove godine Cityliner i Starliner dobili su malo redizajniranu komandnu tablu s instrumentima kakve ima većina MAN vozila, drugačijim prekidačima u novom rasporedu, novom komandom klime, novim navigacijskim sustavom...

Foto: Neoman

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#4
Velika pažnja je posvećena sigurnosti, a modularna konstrukcija omogućuje zamjenu cijelih sklopova karoserije kod većih sudara. Od početka Cityliner ima velike mogućnosti sigurnosne dodatne opreme: cornering svjetla koja osvjetljavaju kut skretanja, LGA sustav protiv nekontroliranog izlaska iz voznog traka (vibracije u vozačkom sjedalu), ACC adaptivni tempomat koji automatski održava razmak, EBS-kočnice, BA pomoć ABS-u, ESP... ECAS-elektronski nadzirani ovjes ima mogućnost ugradnje CDS-sustava koji regulira tvrdoću ovjesa ovisno o uvjetima vožnje (stvrdne se u brzoj vožnji u zavojima).
Ujedno je maksimalna štednja na težini vozila pa rezervni kotač dolazi kao dodatna oprema (ima kit za popravak gume)



Ilustracija: Neoman

Na fotografiji je Cityliner Safety koji ima svu ugrađenu sigurnosnu opremu, a imali su ga prilike voziti čak i neki forumaši na organiziranom profi-treningu u AMC centru u Mićevcu.



Foto: Neoman
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

Moderna unutrašnjost Citylinera ima visinu stajanja 2,066 m, neonsko osvjetljenje, svjetla za čitanje s LED-icama



Foto: Neoman
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#6
Cityliner je širok 2,55 m i proizvodi se samo u jednoj visini 3,68 m, ali postoji u 3 dužine.
Osnovni Cityliner N 1216 HD dug je 12,24 m, predviđen je za 46-51 putnika, prtljažni prostor oko 9,4 kubnih metara.
Ugrađuju se motori MAN D 2066 LOH, 10516 ccm u 2 snage - 400 ili 440 KS, ručni mjenjači sa 6 brzina ili automatizirani ZF AS-tronic s 12 brzina koji je za 2010. godinu reprogramiran za ugradnju u autobuse.
Neoman autobusi su prvi koji mogućnost EEV-motora i u turističkim autobusima pomoću EGR-tehnologije bez potrebe za AdBlue aditivom.



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#7
Postoje još dva dulja modela s 3 osovine od koji je zadnja naravno prateća. Kod njih se ugrađuje jači MAN D 2066 LOH motor s 440 KS ili MAN D 2676 LOH, 12412 ccm s 480 KS. Kod slabijeg motora može se birati između ručnog mjenjača sa 6 brzina ili automatiziranog ZF AS-Tronic s 12 brzina. Jači motor dolazi isključivo sa ZF AS-Tronic.
Cityliner N 1217 HDC (ili skraćeno Cityliner C) dug je 12,99 m, 50-55 putničkih sjedala, prtljažnik 10,4 kubnih metara







Foto: Neoman
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#8
Najdulji je Cityliner N 1218 HDL (Cityliner L) s 13,99 m, 54-59 putnika, prtljažnik 11,4 kubna metra







Foto: Neoman
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#9


HR CITYLINER N 1216 br.1,2,3,4,5

Za razliku od skupog novog Starlinera koji se u Hrvatskoj pojavio dosta kasno, prva dva nova Citylinera su isporučena već u proljeće 2007., dakle nekoliko mjeseci nakon što se ovaj model pojavio. Prva dva isporučena su zajedno za tvrtke Autoprijevoz Davor i Slavonija Bus.

Autoprijevoz Davor, Cityliner N 1216, NG-2007-AD, foto na forum stavio FDT



Ubrzo mu se u Autoprijevozu Davor pridružio još jedan ZG-4035-DU ex F-Tours Split ST-240-PN
foto na forum stavio kočijaš





Slavonija Bus već ima tri autobusa Cityliner N 1216, SB-9999-NG, SB-5555-NG, SB-999-NG

SB-5555-NG foto na forum stavio mate



SB-9999-NG  foto na forum stavio manoplan



SB-999-NG je nabavljen kao rabljeni iz Njemačke, foto na forum stavio manoplan



A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#10


HR CITYLINER N 1216 br.6

Dubrava Bus ima definitivno najstariji primjerak novog Citylinera u Hrvatskoj kao jedan od rijetkih proizveden 2006. iako je u Hrvatsku stigao nešto kasnije kao rabljeni (prije ljeta 2008.) Riječ je o jednom od prvih promotivnih tvorničkih modela (vidi slike u prvom postu u temu, to je ta serija) pa je kao takav vjerojatno najbolje opremljeni Cityliner u Hrvatskoj. Kad sve to uzmemo u obzir, vjerojatno je kao rabljeni nabavljen povoljno s mnogo opreme i malo prijeđenih kilometara - ODLIČAN POSAO!

ZG-7830-DK





Foto na forum stavio srđan

A.T.I. Pula novi je vlasnik ovog autobusa.

Foto: Tomek

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#11


HR CITYLINER N 1216 br.7 i 8

Brioni Pula je ugrabio prvi slijedeći Cityliner odmah nakon prva 2 Slavonija Busa i Autoprijevoz Davor. Neko vrijeme je još nosio natpis sprijeda "HRVATSKA PREMIJERA" pa je očito riječ o izložbenom primjerku sa ZG Transport Show 2007. (ubrzo je bio dodan i natpis "HRVATSKI AUTOBUS GODINE 2007"). Prema tome riječ je o motoru 400 KS, automatizirani AS-Tronic s 12 brzina, klasično otvaranje prtljažnika (paralelno u dodatnoj opremi).

PU-414-LL, garažni broj 85, foto manoplan



Godinu kasnije 2008. Brioni Pula nabavio je još jedan koji ima bijele retrovizore...

PU-789-MR, garažni broj 89, godište 2008., foto Tomek





A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#12


HR CITYLINER N 1216 br.9

Ovaj Cityliner iz 2007. se namijenjao vlasnika i registarskih pločica, izgleda da nešto nije baš u redu s njim.
Prvo je bio u firmi K.I.J. Zagreb i imao tablice ZG-1737-DG

foto manoplan



Pa je bio u firmi Truck Bus Slavonski Brod - SB-430-DZ

foto Kuba



Danas je u firmi Olvin Zadar - ZD-161-GB

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#13


HR CITYLINER N 1216 br.10

Autotrans Rijeka kao jedan od najjačih hrvatskih prijevoznika također ima jedan (zasad?) Cityliner N 1216 godište 2007.

RI-585-OV, garažni broj1271, foto Bari

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

conecto

#14


HR CITYLINER N 1216 br.11 i 12

VTV Pavlić je također 2007. nabavio svoj prvi novi Cityliner N 1216

ZG-5885-DH, foto manoplan



10. siječnja 2008. isporučen je i drugi Cityliner N 1216 s bijelim retrovizorima

ZG-5433-DL, foto manoplan

A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...