Razno (2)

Autor Paško, Kolovoz 29, 2016, 16:53:17

Paško

#765
https://dalmatinskiportal.hr/vijesti/nema-interesa-za-posao-vozaca-u-prometu--doznajemo-kolike-su-im-place-i-kako-namjeravaju-zaposliti-jos-barem-40-vozaca/191638

Citat:Nema interesa za posao vozača u Prometu. Doznajemo kolike su im plaće i kako namjeravaju zaposliti još barem 40 vozača

U Banovini najavili češće polaske i uvođenje novih autobusnih linija, a trenutno nema dovoljno radnika ni za postojeći red vožnje

U najvećoj gradskoj tvrtki s preko 600 zaposlenih nedostaje radnika. Konkretno, vozača Prometa.

Nije prošlo puno vremena od kad su u Banovini najavili češće polaske i uvođenje novih autobusnih linija, a Splićani se sada moraju nositi s potpuno oprečnim - kašnjenjima ili rupama u redu vožnje.

U ovom trenutku na postojećim linijama nedostaje barem 20 vozača koji su na bolovanju, a o češćim polascima možemo samo sanjati. Za bolju uslugu potrebno je zaposliti još 40 vozača, ne računajući njih 20 na bolovanju.

Sezona gripe i viroza je pokosila prometovce koji se jedva krpaju na postojećim linijama, a među njima tinja i nezadovoljstvo niskim plaćama.

Najniža mjesečna primanja među 323 vozača ima njih 32, s neto plaćom od 860,50 eura, Prosječna neto plaća vozača bez prekovremenih sati iznosi 960,43 eura, s prekovremenima - 1068,86 eura. Najviša obračunata neto plaća vozača iznosi 1575,49 eura. Dakle, vozači su primorani raditi prekovremeno kako bi 'navukli' tisuću eura plaće.

- Zbog toga daju otkaze i odlaze u potragu za boljim radnim uvjetima i bojim plaćama. Sve to čini radno mjesto vozača autobusa potpuno nezanimljivim, o čemu najbolje svjedoči činjenica da se na Prometove posljednje natječaje za zapošljavanje vozača prijavljuje puno manje zainteresiranih negoli je ponuđeni broj radnih mjesta - kazao nam je jedan od vozača te dodaje kako se postavlja pitanje gdje će naći još radnika.

Naime, 2022. je sedam vozača sporazumno napustilo splitskog javnog gradskog prijevoznika, a ista brojka se ponovila i prošle godine. U međuvremenu je raspisano nekoliko natječaja. U kolovozu prošle godine traženo je deset vozača, pristiglo je 18 zamolbi, a od toga je devet kandidata ispunjavalo uvjete. Na koncu je primljeno tek troje vozača. Na drugom natječaju raspisanom u listopadu prošle godine traženo je 20 vozača, stiglo je 19 zamolbi, a od toga je primljeno osam vozača. Kao što nam je rekao i vozač u Prometu, ne otimaju se previše za njegovo radno mjesto.

- Mala plaća je razlog nezadovoljstva ne samo kod nas nego u cijeloj državi. Jedan od razloga manjka ljudi je sigurno i taj da idu na bolje plaćena radna mjesta, a jesu li im uvjeti tamo bolji, to biste njih trebali pitati, Mislim da loši uvjeti rada sigurno nisu razlog odlaska, pogotovo ne s novijim voznim parkom - rekao je Stanko Sapunar, direktor Prometa koji trenutno sudjeluje u kolektivnim sindikalnim pregovorima s ciljem povećanja plaća za vozače. Kratko je komentirao da pregovori - napreduju.

- Nadam se da ćemo uspjeti ispregovarati bolje uvjete za zaposlenike i dobiti što više ljudi - rekao je direktor Prometa i osvrnuo se na najavljena poboljšanja u javnom gradskom prijevozu.

- Trenutno se ne može ići u povećanje linija dok se ne dosegne brojka vozača koji to mogu zadovoljiti - naglasio je. Tijekom blagdana stiglo im je pet novih vozača s kojima moraju obaviti testiranje, ali je još uvijek u tijeku natječaj za to radno mjesto. Zbog manjeg interesa i otežane potrage za radnom snagom, istražuje mogućnost sufinanciranja ili financiranja polaganja ispita.

- Želja mi je financirati polaganje D kategorije, a da polaznike obvežemo neko vrijeme da ostanu kod nas. Istražujemo pravne mogućnosti za takvo nešto. Pokušat ćemo i kontaktirati Srednju tehničku prometnu školu kako bismo doprijeti do mladih - najavio je šef Prometa, a posljednji potez za kojim će posegnuti je zaposlenje strane radne snage.

- Vidimo da Rijeka i Zagreb uskoro kreću sa stranim radnicima. Pratit ćemo iskustva drugih javnih gradskih prijevoznika vezana uz zapošljavanje strane radne snage, ali o tome možemo razmišljati tek kad iscrpimo sve druge opcije - rekao je.

Hrvoje Mlikota, povjerenik Sindikata vozača i prometnih radnika te predsjednik Radničkog vijeća u Prometu trenutačno sudjeluje u pregovorima za poboljšanje radnih uvjeta i plaća u tvrtki javnog gradskog prijevoznika. Kaže da se suočavaju s globalnim problemom nedostatka vozača. Smatra da se svi unutar tvrtke trebaju prilagoditi okolnostima i angažirati se za pronalazak modela koji će zadržati postojeće te privući nove vozače.

- Trenutno su u tijeku kolektivni pregovori pa ne mogu iznositi detalje ili komentirati brojke, no vjerujem kako svi idemo u smjeru iskoraka u materijalnim pravima radnika, s naglaskom na vozače. Vjerujem kako smo blizu dogovora koji bi, nadam se, promijenio okolnosti vezane za nedostatak vozača pa ću biti slobodan pozvati zainteresirane da se prijave na natječaj u Prometa i tako rasterete naš postojeći kadar. Također, nadam se da će i oni doći u tvrtku s dobrim uvjetima i dobrim plaćama - podvukao je Mlikota. A  što se tiče strane radne snage, smatra da su najprije dužni iscrpiti sve mogućnosti i pokušati sve što je u njihovoj mogućnosti napraviti za domaći kadar koji je provjereno kvalitetan.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

josipgrgin

Dragi forumasi ja bih nesto pitao u vezi zaposlenja u Promet.
Ja imam zavrsenu trogodisnju srednju skolu smjer kuhar, imam 42 godine i radim ovaj posao vec 23 godine i pomalo mi je dosadio.Uvijek sam volio buseve ali nedostatkom  novca nisam uspio rijesit D kategoriju vec samo B.
Sad imam novca za polozit i zanima me procedura kad polozim ispit i kad budem imao D kategoriju u knjizici jer imam sanse vozit bus  odmah ili treba jos nesto dodatno polagat.

Paško

Josipe, kakva je trenutačno kriza, čini mi se da bi te primili bez puno peripetija, ali najbolje je da se obratiš Prometu.

Idemo dalje s istom temom: https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/posao-za-koji-je-prije-trebala-veza-vise-ne-zeli-raditi-nitko-cak-ni-strani-radnici---822079.html

Citat:Posao za koji je prije trebala veza više ne želi raditi nitko, čak ni strani radnici: "Odlično je bilo do sada, a sad je malo plaća problem, malo duge smjene"

Piše DNEVNIK.hr, 09. siječnja. 2024. @ 20:17

U Splitu naveliko nedostaje vozača gradskih autobusa. Natječaj je stalno otvoren, ali uzalud. Trenutačno im nedostaje 60-tak vozača, dosta ih je na bolovanju pa već ukidaju određene vožnje.

Autobusi u Splitu ovih dana stižu rjeđe nego inače. Dio linija je ukinut jer nema dovoljno vozača. Splitski Promet stalno traži nove.

"Natječaj je otvoren, tko hoće može", kratko je komentirao vozač Boris Valerijev.

"Plaća im je uredna, solidna, redovna svaki mjesec", dodaje njegov kolega Zoran Delić.

Stanko Sapunar, direktor Promet Split pak poručuje: "Trenutno nam nedostaje 60-tak ljudi u autobusima da bi pokrili postojeće linije."

"Odlično je bilo do sada, a sad je malo plaća je problem, malo duge smjene, malo dvokratne", vidi Valerijev promjene.

Evo uvjeta za nove radnike.

"Dovoljno je da položi D kategoriju i praksu s vozačem i on može već da radi", kaže Sapunar.

Nekada je za dobiti posao u Prometa trebala dobra veza. Sada očajnički traže radnike. Platit će i autoškolu ako treba.

"Plaće su 1100 eura neto, sad idu pregovori da se te plaće podignu. Računamo da bi mogli doć do 1200 ili 1250 eura", otkriva Sapunar.

Ako ni to ne upali, Uprava je spremna zaposliti i sveprisutne radnike iz Nepala, Filipina i druge.

"Bilo bi lijepo vidjeti malo Nepalce da voze Splićane. Kad grintaju ovoliko na nas hoće li grintati na njih. Kad ovoliko nas napadaju. Jel znate vi kako je nama uopće raditi? Napadi, ne smiješ pitati kartu", prepričava Valerijev.

Ali ni Nepalci koji za sada masovno rade na dostavi hrane, ne bi kažu radili za 1100 eura kolika je sadašnja plaća vozača Prometa.

"1100 eura je dobar novac mislim. Ako poslodavac plaća smještaj i hranu", kaže jedan strani radnik koji bi bez hrane i smještaja tražio oko 1500 eura.

A naši momci očito čekaju da Promet ponudi bolju plaću.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Lion's Driver

Pa da nije tolikih testiranja i da recimo sufinanciraju stan blizu garaže ja bih došao odmah. Osobno poznajem 10ak vozača tamo, neki stoje u ST i oko ST neki putuju i imaju obitelj. Ako ja ko samac dobijem 1100 eura platim stan i režije 500, kredit 150, mobitel 100, ostane mi za život 500. Ako mi treba auto to je još dodatan trošak pa zašto onda radim.

To je super firma i super posao za onoga tko je u ST, ili neka mi nađu stan blizu garaže bar dok se ne snađem i plate bar pola stana pa da i pričamo.

Paško

https://slobodnadalmacija.hr/split/kaos-u-splitskom-prometu-putnici-kasne-u-skolu-i-na-posao-sin-mi-vec-drugi-dan-zaredom-uzalud-ceka-bus-po-buri-1354368

Citat:Kaos u splitskom 'Prometu', putnici kasne u školu i na posao: 'Sin mi već drugi dan zaredom uzalud čeka bus po buri...'
PIŠE PETRA KLARIĆ
11. siječnja 2024. - 06:48

Revoltirana majka jednog dječaka javila nam se u ime svog, kako kaže, nasamarenog djeteta. Njezin sin dva je dana za redom čekao Prometov autobus koji se - nije pojavio. Da nešto nije u redu jasno je i po ogromnom broju ljudi koji zadnjih dana po ledenoj buri na stanicama čekaju autobuse.

Kako nam je ispričala majka, sin joj je u ponedjeljak s prijateljima na Trsteniku čekao autobus gradske linije 17, koji je s Trstenika put Lore trebao krenuti u 14.30 sati. Autobus se taj dan nije pojavio pa su se dječaci put Lore uputili pješke.

Poučen neugodnim iskustvom od prijašnjeg dana, dječak se u isto vrijeme u utorak uputio na vrh Visoke da bi tamo uhvatio liniju broj 7, ali rezultat je opet bio isti. Unatoč tome što na voznom redu na Prometovoj aplikaciji piše da autobus vozi redovno, dječak je opet izvisio.

- On i 20 mladića po drugi dan za redom na linijama 7 i 17 ostanu na stanicama i pješače do Lore s Trstenika, Splita 3, Plokita... Iako na Prometovoj aplikaciji stoji da linije uredno voze – napisala nam je.

KRIVAC SU BOLOVANJA
Nakon što od Prometa nije dobila nikakav odgovor, javila se nama i zamolila nas da saznamo što se događa. Ovom prilikom popričali smo sa Stankom Sapunarom, direktorom Prometa.

- Znate i sami kakva je situacija trenutno s bolovanjima, a imamo i novi natječaj, nedostaje nam vozača. Kako bismo doskočili ovom problemu, svakodnevno na službenim stranicama objavljujemo informacije o tome koje linije taj dan neće prometovati. 

Također, putnici na svim našim autobusnim stanicama mogu saznati koje linije neće prometovati do daljnjega – objasnio nam je direktor Prometa.

Posebno je problematično što su mnoge od ukinutih linija ključne za školarce koji u Split u školu dolaze iz nešto udaljenijih mjesta. Ne prometuju tako neki od polazaka na linijama 38, 30, 16...

Dakle, ako se planirate voziti Prometovim autobusima, dobro provjerite informacije na njihovoj službenoj stranici. Sudeći po iskustvima naših čitatelja, Prometova aplikacija trenutno se ne može smatrati pouzdanim izvorom informacija o polascima autobusa.

Već sam pisao, aplikacija bi morala imati funkciju kojom se određeni polazak može maknuti iz voznog reda u slučaju da je otkazan. O tome se trebalo misliti kad se izrađivala.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

https://www.dalmacijadanas.hr/vozaci-iz-azije-u-prometovim-autobusima-interes-vozaca-iz-splita-i-okolice-za-natjecaj-gotovo-nepostojeci-direktor-sapunar-traju-pregovori-oko-placa-optimist-sam/

Citat:VOZAČI IZ AZIJE U PROMETOVIM AUTOBUSIMA? Interes vozača iz Splita i okolice za natječaj gotovo nepostojeći. Direktor Sapunar: "Traju pregovori oko plaća, optimist sam!"

"Mogu kazati da sam optimističan. Uvjeren sam da ćemo s još boljim plaćama i uvjetima rada uspjeti privući nove radnike i zadržati postojeće", kazao je direktor za Dalmaciji Danas

A.K. i L.Z.K. /Četvrtak, 11.01.2024, 14:30

Kada bi se prijašnjih desetljeća raspisao natječaj za vozača, na jedno radno mjesto prijavljivalo bi se više desetaka kandidata. Autobusi su tada bili muzejski primjerci, mnogi se još dobro sjećaju karampana koje su vozile prometnicama Splita i županije.

Posljednjih godina Promet se potpuno modernizirao po pitanju voznog parka, no interes za radnim mjestom vozača drastično je opao.

Hoće li gradski i prigradski promet biti ugrožen, s obzirom na gotovo nepostojeći interes na otvoreni natječaj gotovo da nema interesa? Uz to, nekolicina vozača je koncem 2023. otišla u mirovinu, a na njihovo mjesto nitko nije došao.

"U ovom trenutku nedostaje nam minimalno 10 do 15 vozača"
O nastaloj situaciji kontaktirali smo direktora 'Prometa' Stanka Sapunara.

"U ovom trenutku nedostaje nam minimalno 10 do 15 vozača. Riječ je o tehničkom minimumu, odnosno o brojkama s kojima se ne planiramo zadovoljiti. Naše ambicije su znatno veće u skladu s najavama uvođenja novih linija tako da slobodno mogu kazati da nam je cilj zaposliti još 40 vozača. Naša je zadaća zajedničkim snagama kao kolektiv iznaći rješenje za rastuće potrebe naših sugrađana. Oni sve više koriste javni gradski prijevoz i to je nešto što nas veseli", uvodno je istaknuo Sapunar i nadodao:

"Naše ambicije u pronalasku novih vozača u ovom trenutku premašuju ponudu na tržištu. Upravo zato natječaj za nove vozače konstantno je otvoren i bit će otvoren sve dok se ne približimo spomenutim brojkama, a sve kako bi našim sugrađanima pružili najvišu razinu usluge".

Nabavljeni su novi autobusi, ali ih nema tko voziti
S nedostatkom kvalificirane radne snage suočavaju se brojni poslodavci u Hrvatskoj. Dokaz tomu je više od 100 tisuća stranih radnika u zemlji, a i činjenica da su neki javni gradski prijevoznici već krenuli u zapošljavanje stranih radnika. Iz 'Prometa' su nam potvrdili da o tom koraku još ne razmišljaju.

Na pitanje o uvjetima rada, Sapunar je odgovorio:

"Promet je danas jedan od generatora pozitivnih trendova u Splitu. Sustav ticketinga među najboljima je u Europi, cijena karte jednaka je ili manja cijeni sat vremena parkinga u širem centru gradu, a možemo se pohvaliti i s eskadrilom novih autobusa.

Plaće u ovom trenutku ne mogu komentirati s obzirom da su kolektivni pregovori u tijeku, ali mogu kazati da sam optimističan. Uvjeren sam da ćemo s još boljim plaćama i uvjetima rada uspjeti privući nove radnike i zadržati postojeće".

Posao vozača i psihički je zahtjevan obzirom da tijekom vožnje nadgleda i red u autobusu. Uz to, naplaćuje i karte putnicima. Postavlja se pitanje jesu li česti incidenti putnika prema vozačima doprinijeli smanjenom interesu na natječaju.

"Uvođenje kaznenopravne zaštite, odnosno osiguranje statusa službene osobe vozačima, unijelo je pozitivne promjene u odnosima problematičnih pojedinaca prema vozačima. I ovim putem apeliram na poštivanje naših vozača od strane putnika kao što i od svojih vozača očekujemo profesionalnu uslugu i poštivanje svih naših putnika", zaključio je Sapunar.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Gotovo pa nema medija koji nije izvijestio o nedostatku vozača u Prometu. Idemo dalje: https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/autobusa-ima-vozaca-nema-hoce-li-i-u-splitu-voziti-strani-radnici--11281938

Citat:Autobusa ima, vozača nema. Hoće li i u Splitu voziti strani radnici?
12.01.2024.

Autor: Anita Makovina/E.P.C./Regionalni dnevnik/HRT

Splitski javni prijevoznik "Promet" reducira linije zbog nedostatka vozača. Nove ne mogu brzo zaposliti jer zanimanje domaćih radnika, iako imaju prednost, nije veliko. Očekuje se da će, poput zagrebačkih i riječkih, i splitske gradske autobuse uskoro voziti Nepalci i Filipinci.

Prije tri desetljeća, kada je Mirko prvi put sjeo za upravljač Prometova autobusa, za taj se posao tražila "veza".

- Sada je obrnuta stvar. Sada imamo nova vozila, novi sistem naplate, ali je nedostatak vozača, kaže Mirko Božidar, vozač Prometa Split.

Autobusi kasne, sve manje popodnevnih linija

Trideset je vozača na bolovanju, pa se popodnevne linije svakodnevno ukidaju, a autobusi kasne.

- Pogotovo iz Klisa, iz Zagore, ne možete za dva sata stići, kaže jedna gospođa.

- Nije ugodno, zima je, čekaju, nadaju se da dolazi bus, govori vozač Mirko.


Da bi se smanjio kaos, traže se novi radnici, ponudit će im se i polaganje D-kategorije. No interes nije velik.

- Trenutačno imamo deset radnika koji su u postupku testiranja i nadamo se, ako zadovolje sve testove koje mi obavljamo, da ćemo u roku deset, dvadeset dana imati novih 10 radnika, rekao je Stanko Sapunar, direktor Prometa Split d.o.o.

Na pitanje jesu li to hrvatski građani, odgovara kako se zasada niti jedan strani radnika nije javio na natječaj.

Ali će ih biti, pogotovo Nepalaca i Filipinaca, ako u sljedećih pola godine ne zaposle još četrdeset domaćih vozača zbog uvođenja novih linija.

Učit će, kaže direktor, iz tuđih iskustava.

- Pratimo događanja u Rijeci i Zagrebu, gdje ti strani radnici startaju vozit, pa ćemo prvo vidjeti kako će se snaći, jer to je ipak jedan poseban posao, kaže direktor "Prometa".

Za svaki posao - princip je isti - je li rješenje veća plaća?

- Neka zaposle nove, neka daju malo veće plaće, ljudi će radit onda, savjetuje prolaznica dok čeka autobus.

- Jedna od zasigurno dobrih i provjerenih metoda je da podignemo materijalna prava. Ono što mogu kazat je da su pregovori o materijalnim pravima s upravom u tijeku, rekao je Hrvoje Mlikota, Služba sigurnosti Prometa Split d.o.o.

- Plaća je mala. Uvijek se može bolje, poručuje vozač Mirko Božidar s početka priče.

Jedan slučajni sugovornik za volan nikada ne bi sjeo, i da je plaća stoput veća.

- Ma kakvi! Ni mrtav!

- A što mislite o tome da to rade stranci?

- Neka rade, ja sam sasvim za, ne bi ja radio to, tu treba deset zaštitara! Nagledao sam se ja svašta. Bože sačuvaj.

Misli da je to opasan posao

- Da, to udaraju, lome stakla, kaže.

Posao je to za hrabre i usredotočene, pa tko se prepoznaje, neka se javi!
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

https://slobodnadalmacija.hr/split/splicani-izbezumljeni-zbog-nedostatka-vozaca-u-prometu-raspao-se-vozni-red-firma-je-spremna-i-na-ocajnicke-poteze-1356317

Citat:Splićani izbezumljeni zbog nedostatka vozača u 'Prometu', raspao se vozni red. Firma je spremna i na očajničke poteze...

PIŠE BOŽIDAR LONČAR
18. siječnja 2024. - 07:38

Od počekta ove godine gradska tvrtka "Promet" obavještava svoje putnike kako se ukidaju polasci na gradskim i prigradskim linijama zbog odsustva vozača. Ovakva situacija se ne pamti još od pandemije koronavirusa, a osobito se sjećamo ukidanja linija zbog nedostatka adekvatnih autobusa o čemu smo pisali.

Linija broj šest koja povezuje Kilu s centrom grada, sedam i osam koja vozi od Žnjana prema Zapadnoj obali, odnosno, Zvončacu, linija broj devet Ravne Njive-centar grada, petnaestica od Duilova do trajektne luke, sedamnaestica Spinut-Trstenik, Ravne Njive-Spinut (broj 11) i međugradske linije od Japirka, Ninčevića, Mutograsa i Kaštel Starog do Splita su one kojima su smanjivani polasci jer nije bilo dovoljno vozača za "pokriti" sve vožnje.

Putnici će svakog dana morati pratiti web stranice "Prometa" da bi znali kada će im se autobusi ukazati na stajalištu jer se od početka godine do danas već sedam dana reducirao vozni red. Zadnja izmjena voznog reda zbog redukcija broja polazaka bila je jučer.

Ne pamtimo ovakvu situaciju u splitskom 'Prometu'; zbog odsustva vozača ukinuti brojni polasci. Ne čekajte bus uzalud...

Na bolovanju su trenutno, odgovaraju iz "Prometa", 23 vozača ili sedam posto od ukupnog broja zaposlenih vozača što se poklapa s brojkom od 329 vozača "Prometa" što je krajem godinu za "Slobodnu Dalmaciju" prenio Hrvoje Mlikota, povjerenik Sindikata vozača i prometnih radnika za ovo gradsko poduzeće.

U taj broj ne ulaze oni koji svakog dana koriste godišnji odmor ili slobodne dane, potvrđuju iz gradske tvrtke. Kako bi vozni red funkcionirao po planu te autobusi polazili i dolazili u skladu s njime, potrebno je zaposliti minimalno 10 do 15 vozača dok je cilj zaposliti i do 40 vozača, kažu "Prometovci".

"Promet" traži, no pitanje je tko će se javiti i kakvi će vozači biti zaposleni s obzirom da je tvrtka 3. listopada, 19. prosinca i 16. siječnja raspisala natječaje na kojima traže 20 vozača - bez radnog iskustva. Uvjeti prijave su položena D kategorija i periodična izobrazba za vozača valjana najmanje šest mjeseci.

Natječaje za zaposlenje novih vozača odobrio je Ivica Puljak, potvrdila nam je Banovina 22. prosinca uz obrazloženje kako se natječaji raspisuju "zbog novih linija". "Promet" nam je 22. prosinca odgovorio kako su i prije tražili vozače bez radnog iskustva ako ih mogu dodatno educirati. Novi zaposlenici već polažu D kategoriju i prolaze mjesec dana obuke uz starijeg vozača mentora prije nego sami sjednu za volan, objasnili su iz gradske tvrtke.

Iz "Prometa" kažu kako su zaprimili prijave, a rok natječaja će se i dodatno produljiti. Potvrdili su nam kako bi gradska tvrtka mogla u budućnosti i financirati troškove D kategorije koji se kreću od 900 do 2.500 eura ovisno o drugim položenim kategorijama i ta je opcija u fazi razmatranja.

Dok se ne nađu vozači za kojima traje "potraga", "Promet" i korisnici javnog gradskog prijevoza morat će se osloniti na postojeći kadar. Opcija bi mogla biti produljenje smjena, kaže nam vozač koji nam je rekao kako ga je poslodavac to već pitao.

- Radim dvokratno od 5.30 do 8.30 i od 10.30 do 15 sati. Šest do sedam sati je razumno, osam sati tko hoće, ali devet sati raditi je previše - rekao nam je anonimni vozač i dodao kako ljudi odlaze zbog plaće i ne žele se prijaviti na natječaj zbog istog razloga.

Direktor Stanko Sapunar je najavio povećanje plaće u javnim istupima. Vozač s kojim smo razgovarali nam kaže kako se nije tražilo radno iskustvo ni prije pet godina kada se on zapošljavao već godinu dana stara vozačka dozvola.

Putnici se pitaju je li većina iskusnog kadra otišla na bolovanje jer se mlađi vozači čine impulzivnijima i manje pouzdanima, kazali su nam. Mladi vozači su bili za volanom "Prometovog" autobusa broj 18 14. prosinca i školskog bus kombija 21. studenog kada je došlo do prometnih nesreća u kojima je tek srećom izbjegnuta tragedija.

Protiv vozača koji je kod "Malla" upravljao autobusom u kojem su zbog naglog kočenja prilikom vožnje lakše ozlijeđena dva i teže ozlijeđena još dva putnika je podignuta kaznena prijava za izazivanje prometne nesreće. "Prometov" školski mini-kombi sletio je s ceste u Srinjinama s vozačem i pet učenika zbog, kako je utvrdila policija, neprimjerene brzine te je samo zbog lakših ozljeda putnika vozač izbjegao kazneni progon. Oba vozača su imala između 30 i 35 godina i par godina radnog iskustva,

Zato smo pitali gradsku tvrtku hoće li novi i mladi vozači zaposleni bez traženog radnog iskustva ulijevati povjerenje među Splićanima i drugima nakon spomenutih događaja:

- Nesreće ovog tipa ekstreman izuzetak, a ne pravilo. Šansa da ćete zadobiti ozbiljnu ozljedu koristeći našu uslugu manja je od minimuma. Naši autobusi prošli su gotovo 8 milijuna kilometara u prošloj godini, a prema evidencijama ozbiljnija ozljeda događa se jednom u prijeđenih 4 milijuna kilometara. Dakle, naši su putnici u sigurnim rukama - kažu iz "Prometa".

Putnici se žale i na e-ticketing sustav koji još ima grešaka u radu i nije usklađen sa stanjem na cesti. Iz splitske gradske tvrtke kažu kako je aplikacija skinuta 150.000 puta te da su pritužbe očekivane, ali malobrojne.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

https://www.dalmacijadanas.hr/splitska-policija-predstavila-ono-sto-ce-se-od-sutra-naci-u-svim-prometovim-autobusima/

Citat:Splitska policija predstavila ono što će se od sutra naći u svim Prometovim autobusima
[FOTO] "Od sutra naši građani QR code mogu skenirati i za vrijeme vožnje u autobusima javnog gradskog prijevoza Promet d.o.o"
D.D. / PU splitsko dalmatinska

,,SafetyNet-Bitka za sigurnost" preventivni je projekt Policijske uprave splitsko-dalmatinske koji ima za cilj informiranje i savjetovanje građana o sigurnosti na internetu i potrebi zaštite osobnih podataka.  U protekloj godini željeli smo da kvalitetne informacije o načinima prijevara, ali i načinima zaštite budu što dostupnije građanima i da putem medija, ali i u neposrednim kontaktima s građanima, održavanjem javnih tribina, osvijestimo naše sugrađane o ovom problemu koji uzima sve više prostora u statistici kaznenih dijela.

Od sutra u autobusima javnog gradskog prijevoza Promet d.o.o. biti će postavljen informativni materijali koji pružaju mogućnost da građani na svoje mobitele skinu aplikaciju ,,SafetyNet-Bitka za sigurnost"  te se na taj način informiraju.

Na konferenciji za medije načelnik policijske uprave Slobodan Marendić predstavio je suradnju s tvrtkom Promet d.o.o.  ,,Obzirom na učestalost ovih oblika kaznenih dijela, u sklopu ovog preventivnog projekta, započeli smo intenzivnije informirati i savjetovati građane vezano uz sigurnost na internetu. Odabrali smo veliku paletu komunikacijskih kanala, održavali smo radionice, panel rasprave, medijima upućivali priopćenja o kriminalističkim istraživanjima, a jedan od načina je informiranje putem aplikacije ,,SafetyNet-Bitka za sigurnost". Mediji su nam pružili veliku potporu, a od sutra naši građani QR code mogu skenirati i za vrijeme vožnje u autobusima javnog gradskog prijevoza Promet d.o.o" između ostalog istakao je načelnik Marendić.

Predsjednik Uprave Promet d.o.o. gospodin Stanko Sapunar naglasio je kako su Promet d.o.o i policija i do sada imali dobru suradnju koja se nastavlja i na ovaj način. ,,Odmah smo prihvatili inicijativu splitske policije. Naime, mi smo i do sada jako dobro surađivali u različitim projektima. Od sutra na svim najfrekventnijim autobusnim linijama, naši građani mogu lako doći do aplikacije koja im pruža veliki broj korisnih informacija. Naša suradnja nastavit će se i dalje, a sve kako bi našim sugrađanima pružili što bolju uslugu i sigurnost." naveo je gospodin Stanko Sapunar.

Sutra će privjesnice i info materijali biti u autobusima Prometa d.o.o. i svakako za vrijeme vožnje skenirajte QR code. Zaigrajte kviz, provjerite svoje znanje, posjetite u Kutak za roditelje i informirajte se kako zaštititi svoje osobne podatke, identitet i imovinu dok koristite Internet.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Par članaka iz kategorije "šoferska je tuga pregolema"

https://slobodnadalmacija.hr/split/splicanki-vozac-prometa-pokvario-dan-prenerazila-me-ta-silena-diskriminacija-i-serifsko-ponasanje-a-jos-gube-novac-1362112

Citat:Splićanki vozač 'Prometa' pokvario dan: 'Prenerazila me diskriminacija, mladim curama nije uopće naplatio vožnju'
PIŠE TANJA ŠIMUNDIĆ BENDIĆ
8. veljače 2024. - 09:15

U splitskim autobusima pravila nema, netko plaća, netko se šverca, a najveći gubitnik je Promet koji zbog ovakve politike gubi stotine eura. Našu je sugrađanku isprovociralo ponašanje vozača s kasne večernje linije u autobusu punom mladosti, koja se iz izlaska vraćala kući. Priča nam kako su brojni putnici pored njegove kabine i uređaja za evidenciju karata prolazili kao da ne postoje. A onda su se odjednom kraj Prometovca zaustavile dvije djevojke želeći kupiti kartu. Pružile su mu novce, no umjesto karte dobili su besplatnu vožnju. Tko zna koliko ih se tu večer, svakog dana u raznim autobusima, na drugim linijama besplatno gratis i na blef-šverc vozuckalo.

- I kaže njima vozač, 'ma ajte cure prođite, ajde ne triba, nema straha, ajte vi dole, spremite novce drugi put ćete platiti, nema kontrole, već je kasno, a šta ću s vama, ajde sve je u redu. Tako im je rekao. Evo onda i mene na redu. Gledam ga kako se sav zbunio, zna da sam vidjela tu situaciju. Držim dva eura za kartu u ruci, gledam ga, gleda on mene, ne zna šta će sad. I onda kaže, 'znate, a eto, oni su mladi, šta ćemo s njima, ja ih eto pustio, naša mladost. Vi ste stariji, vi morate platit – tako on meni reče.

Ova ju je situacija isprovocirala, ne zato što je platila dva eura, ne zato što je nije častio kao druge putnike, ne zato što je konstatirao da je starija, starija i jest bila u u odnosu na mladost oko nje. Isprovocirao je, kaže njegov odnos prema putniku, nepristojna, silena diskriminacija, šerifsko ponašanje u kojem se po osobnim kriterijima određuje tko će platiti, tko neće, tko će imati pogodnost, koga će zaobići...

- Dosad sam imala toleranciju prema Prometovoj problematičnoj situaciji. Ali bojim se da je ovo kap koja preliva čašu. Trpimo reduciranje linija, kašnjenja i od pola sata i više, nedolaske autobusa. Trpimo lošiju uslugu, a plaćamo istu cijenu kao i prije kada ovakve probleme nisu imali. Šutimo, razumijemo. I još te se diskriminira, ovako nam se vraća. Ma nije u redu, ne. Nije čudo da su u problemu kada špina pušta na sve strane. E da je doša kontrolor, e da se uhvatio posla... – veli naša sugrađanka.

https://slobodnadalmacija.hr/split/vozaci-splitskog-prometa-otkrivaju-na-kojim-linijama-su-najgori-putnici-cure-su-neodgojene-pazi-ovu-situaciju-1362410

Citat:Vozači splitskog Prometa otkrivaju na kojim linijama su najgori putnici: 'Cure su neodgojene! Pazi ovu situaciju...'
PIŠE TANJA ŠIMUNDIĆ BENDIĆ
9. veljače 2024. - 09:02

Pisali smo jučer o Splićanki koju je vozač 'Prometa' izrevoltirao nakon što mladim curama nije uopće naplatio vožnju.

Pitali smo neke Prometove vozače je li diskriminacijom drže potez svoga kolege koji je dvjema djevojkama darovao besplatnu vožnju u autobusu prepunom mladosti, a starijoj ženi odmah iza njih naplatio kartu. Situacija se dogodila u kasno večernjoj vožnji, na liniji prema rubnom dijelu grada koju Prometovci zbog čestih ispada putnika, uvijek mladosti od 17 do 20 godina, svrstavaju u osobito problematične. Odgovor je zanimljiv: vozači nam tvrde kako je potez kolege posljedica straha od potencijalnog napada razularene mladosti. I radije oni neće kontrolirati pokaze ili karte, radije će nekoga pustiti gratis, propustiti ulaz novaca u blagajnu, zažmiriti, nego doživjeti napad. Vele nam da su to postale gotovo pa svakodnevne situacije.

- Apsolutno ga razumijem, točno znam što je prolazio, sporna linija, noć, zadnja tura, nikome od vozača draga, autobus pun mladosti, muškići se ko kokotići junače, djevojke pale situaciju. Dovoljan je kriv pogled i eto napada. Nije on te djevojke pustio zato što se kokolovao, nego baš zato da ne izazove probleme. Nikad ne znaš jeli neki nadobudan dečko unutra traži kavgu. Na nesreću ta gospođa je platila buletu i vjerujem da se osjeća diskriminirano. Siguran sam da mu to nije bila namjera - veli nam jedan vozač.

Drugi je istog stava. Kaže kako su vozači potpuno nezaštićeni. I u slučaju verbalnog ili fizičkog napada mogu samo mirno stajati. U suprotnom, pruže li bilo kakvu vrstu otpora, kažu li riječ, dignu li se na noge prijeteći, ispast će, kaže, isto krivi kao i ovi što su ih napali. Njemu osobno najgore pada kada mu netko psuje majku, oca, djecu, obitelj. Može samo okrenuti glavu na drugu stanu, praviti se da ne čuje. A ne može ne čuti. Prije nekoliko dana u autobus mu je, priča, ušla žena od nekih 35 godina. Vukla je za sobom ogromni romobil. Upozorio je da ga ne može unijeti u autobus.

KONJSKI ŽIVCI
- To nije bila žena, nego najgori kočijaš. Izvriđala me neviđeno, rekla mi je heben ti mater prdonjo glupa, ti ćeš meni zabranit uć, pi..a ti materina, puši k...c. konju jedan. I ušla je među putnike. I jesam konj dočim iman konjske živce. Svaki dan oni s nama ratuju, a mi mirno stojimo. Navečer je najgore, okreneš se, a ono skupina delinkvenata razbija sjedalice, tuče nogama po njima, mlati po staklima, stavlja cipele na sjedala, puši marihuanu, cigare, baca opuške okolo, markerom pišu na sve strane... Ideš li im nešto reć, oni ti kažu odhebi. Reći ću vam ja koje su najgore linije, Brda, Mejaši, Solin, Ninčevići, desetka to je posebno loša priča, 18-etka ubi bože, užas. A na drugu stranu Sirobuja, Šine, Barutana, Strožanac, Mutogras, tamo do Dugog rata. I dio Kaštela. To ko da je đava uša u tu mladost, ko to tako loše goji doma - veli.

I tako gledaju švercere kako se šetaju bez karte. I prate nemoćno koliko love svaki dan ispada iz Prometova džepa. A mogle su ući u blagajnu, mogle su dignuti plaću vozačima kojih fali kao nikada. Tko će onda ići u vozače, staviti glavu na panj? Znajući da ih nitko od tog ludila obraniti neće.

- Šta da napravim kad mi se voza bez karte? Šta? Ako ga idem izbacit ne mogu. Ako ga upozorim počet će krika, skrika, uvride. Da zaustavim autobus zbog tog majmuna i 50 ljudi pustin da čekaju policiju. Samo im još to triba, a ionako su linije reducirane. Ma da makar imamo kamere bilo bi lakše. Ili crveni alarm na botun povezan s policijom. Onda bi bija sigurniji, jer bi moga zablokirat vrata, a policija bi nas dočekala na sljedećoj stanici. Ali toga nema. I tako mi trpimo uvrede svih vrsta. Svaki dan. Djevojke su još gore, to je toliko neodgojeno da vam ne mogu opisat. Kada bi im roditelji to znali, sami bi sebi plesku dobru opalili. Sramota. Dica su nam užasna. A kazne nema. Eto zašto je kolega pustio te cure da se vozaju, da ga neko od onih momaka u tom autobusu ne bi opalija po nosu. Nemojte ga osuđivati – kaže nam još jedan Prometovac.

Pitamo ih gdje su kontrolori?

- Ajte nemojte me nasmijavat. Koliko se njih šverca, koliko radi probleme za svaku liniju bi treba jedan s policajcem. Šta će njih nekoliko, na prste jedne ruke stane, napravit za sve linije. A da nam informatički sustav ne pada, da svi ljudi šta se voze imaju karte ili pokaze, da nam nisu nestale puste linije, pa mi bi imali love za neke bitne nam stvari. Ma ne pitaj me ništa, đava me odnia ako bi ovo ikad radia da mogu opet birat. Glava u torbi. I onda mi dođe junac od 20 godina i kaže kretenu stari nacipat ću te. Zadrhte mi ruke, skoči mi živac, grune mi krv. I okrenem glavu na drugu stranu. Jeli onaj naš kolega kriv jer nije naplatija kartu? I ja bi ih pustija viruj mi. Nije lipo šta ti to kažen. Ali, rađe ću sa svin zubima i cilim kostima doć kući svojoj – veli nam Prometov vozač.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Burno na gradskom vijeću: https://dalmatinskiportal.hr/vijesti/prvo-ovogodisnje-zasjedanje--sastaju-se-gradski-vijecnici--niz-je-potencijalno--eksplozivnih--tocaka/194768

Citat:10.18 - Mostov Josip Markotić je pitao Puljka je li kao Skupština poduzeo nešto oko toga da je direktor Prometa mijenjao uvjete da bi zaposlio prijatelja.

Puljak mu je uzvratio da ako ima naznaku nekih radnji da ih prijavi.

- Dotični na kojeg mislite je bio kandidat za direktora, nije nam bio dobar - odgovorio je gradonačelnik. Potom je dao riječ zamjeniku.

Ivošević je rekao da se ne miješaju u ovlasti direktora, te ako je došlo do neke situacije, onda će reagirati. Ukratko, u skladu sa zakonom i financijskim mogućnostima, slobodni su raditi sistematizacije.

- Naše je jedino zadovoljava li direktor ili ne  - ustvrdio je dogradonačelnik.

Markotić se nije smirio, dapače.

- Moje je pitanje bilo gradonačelniku koji je Skupština. Pitao sam jeste li upoznati s činjenicom mijenjanja strogih uvjeta za revizora da bi zadovoljio prijatelj? Jeste, upoznati ste jer ja sam vas upozorio. Direktor vam je bio dužan poslati izvješće. Cijenim vaš pokušaj zamjeniče, ali ovdje se ne radi o sistematizaciji, nego o mjestu unutarnjeg revizora. Jedino gdje je direktor mijenjao uvjete jer ih nije zadovoljavao njegov prijatelj. Vi to znate, ali to je u velikoj diskrepanciji s onim što Puljak govori o poštenim natječajima. Jer ovo je klasični primjer namještanja natječaja - zaključio je Markotić.

Riječ je uzeo Domazet i kazao kako treba vidjeti o čemu se radi kada su ovakve konkretne primjedbe iznesene.

10.03 - Počela su vijećnička pitanja, prvi je na redu HDZ-ov Marijan Čelan.

- Dogodila vam se omaška u izlaganju, niste rekli da se povećao broj stabala na Poljičkoj cesti - bocnuo je Čelan Puljka zbog nestanka više stabala u drvoredu.

Zatim je, kaže, prenio pitanje građana Brda i Ravnih njiva.

- Kažu da se ne vidi istok grada, da su građani drugog reda što se tiče Neslanovca i Ravnih njiva. Nemaju više polaznu stanicu, na cesti je nova stanica bez nadstrešnice... - govorio je.

Puljak je uzvratio da je HDZ izdao dozvolu za Trstenik.

-  Pa koji je način to da vi prigovarate meni? Nama je žao svakog stabla, posadili smo ih više, nego svi prethodno zajedno - kazao je Čelanu.

Što se tiče Prometa, rekao je da svaka promjena nosi nešto drukčije, ima problema s nedostatkom vozača, ali najviše se investira u taj dio grada.  Čelan je replicirao da mu je baš čudno da su sve kontroverzne dozvole pokrenute baš u Puljkovom mandatu.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

XDonald

#776
https://slobodnadalmacija.hr/split/za-internog-revizora-prometa-zaposlen-bivsi-direktor-marketinga-hajduka-gradski-vijecnik-tvrdi-sve-je-namjesteno-1364629

Za internog revizora splitske javne firme zaposlen bivši direktor Hajduka, gradski vijećnik tvrdi: 'Sve je namješteno!'

Kada je Josip Markotić (Most) na zadnjoj održanoj sjednici splitskog Gradskog vijeća pitao gradonačelnika Ivicu Puljka zašto nije spriječio namještanje natječaja za zapošljavanje na mjestu internog revizora u gradskoj tvrtki "Promet", po mišljenju Markotića gradonačelnik nije dao konkretan odgovor.

Puljak je, naime, odgovorio na način da ga je pozvao da prijavi ako postoji nešto protuzakonito, te dodao da se osoba koja je zaposlena na natječaju za internog revizora u gradskom prijevozniku ranije javljala na natječaje za direktora, ali da im nije bio dovoljno dobar kandidat za tu funkciju. Potom je gradonačelnik dao riječ svom zamjeniku Bojanu Ivoševiću koji je dodao da se radi o operativnoj odluci direktora gradske tvrtke u koju se oni ne miješaju dok je unutar zakona i budžeta.

Osobe upoznate sa situacijom objašnjavaju kako su kvalifikacije koje mora imati interni revizor zakonski uređene i da za tu nema prostora za tumačenje. No, tvrtka "Promet", napominje naš izvor, nije mogla unutar firme naći osobu koja bi zadovoljavala zakonske uvjete.

Za primjer, u natječaju za internog revizora kojeg je nedavno za svoje potrebe raspisao Grad Split, traži se da kandidat ima sveučilišni diplomski studij ekonomije ili prava, stručno ovlaštenje ministra financija za obavljanje poslova unutarnje revizije, najmanje četiri godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima, dok državni stručni ispit može naknadno položiti.

"Promet" je na mjestu internog revizora zaposlio osobu koja je dipl. ing. pomorskog prometa. Radi se o Aljoši Bašiću, nekadašnjem direktoru marketinga Hajduka, ali i Tommyja. Godine 2016. kandidirao se za predsjednika Hajduka, 2022. javio se na javni natječaj za ravnatelja Javne ustanove za upravljanje Park šumom Marijan. Direktor je Dalmacija koncerta, odnosno Melodija Jadrana.

On je zaposlen kao interni revizor jer je "Promet" u sistematizaciji radnog mjesta promijenio uvjete natječaja.

Izvor nam kazuje da je Aljoša Bašić sam kazao vijećniku Markotiću da će biti zaposlen na tom radnom mjestu, nakon čega je ovaj na to upozorio Puljka i njegove zamjenike.

Kontaktirali smo Josipa Markotića s upitom o zapošljavaju Aljoše Bašića. Gradski vijećnik stranke Most inzistira da je Bašićevo ime najmanje bitno u cijeloj priči jer se radi, kaže, o osobi koja je samo iskoristila priliku.

-Koliko god meni njegovo ponašanje bilo neprihvatljivo i ja to ne bih nikad napravio, razumijem da se on samo bori za sebe. Problem je u nakaradnom sustavu koji je omogućio njegovo zapošljavanje, odnosno u Stanku Sapunaru kao direktoru, i Ivici Puljku kao Skupštini "Prometa" – tvrdi Josip Markotić.

Priča nam da je u kontakt s Aljošom Bašićem došao kada je istraživao izvlačenje novca iz Javne ustanove u kulturi Hrvatski dom.

- Nakon toga Bašić me je nazvao krajem ljeta i pitao je li ja stopiram njegovo zaposlenje u "Prometu" zbog afere u Hrvatskom domu. Naime, kazao mi je da je zaposlenje dogovorio s direktorom Sapunarom koji mu je prijatelj. Tada nisam ništa znao u zapošljavanju u gradskom prijevozniku jer sam se zbog privatnih obveza na 5 mjeseci povukao iz Gradskog vijeća. Po završetku razgovora sam nazvao dogradonačelnika Antonija Kuzmanića koji mi je rekao da su to gluposti. Tek prije Božića sam saznao da je Aljoša Bašić zaposlen na mjestu internog revizora, koje je ozbiljno radno mjesto u ozbiljnoj tvrtki.

Markotić kaže da je Puljak krajem listopada prošle godine dao suglasnost za zapošljavanje i to na ugovor na 3 mjeseca, koliko traje probni rok, nakon čega se može revizora zaposliti na 12 mjeseci na određeno vrijeme. Mostov vijećnik kaže da direktor Sapunar odmah Bašiću daje ugovor na neodređeno.

Dalje napominje kako se očekivalo da će Puljak biti jako osjetljiv na korupciju i namještanje natječaja, a onda je dopustio da njegov direktor iz natječaja izbaci uvjete pravnog ili ekonomskog fakulteta, imanje certifikata ministarstva financija...

- I naravno da me pogodi kad mi Bašić kaže da zašto mu to radim jer da on ima troje djece. No, s druge strane, smeta mi što, kad se stvari počnu razotkrivati, svi se pozivaju da su jadni i da imaju obitelj. Imam i ja obitelj, pa to ne radim – kazao nam je Markotić.

Upitali smo Aljošu Bašića o spornom zapošljavanju, a on nas je prekinuo usred rečenice i kazao:

- Stvarno ne znam zašto me zovete. Hvala na razumijevanju moje situacije. Neću vam odgovoriti na ništa – bilo je sve što je htio kazati.

Zamolili smo direktora Stanka Sapunara da komentira zapošljavanje na mjestu internog revizora, zatim informaciju da je radi zapošljavanja kandidata ublažio uvjete natječaja za to radni mjesto, kao i informaciju da je Bašić odmah dobio ugovor na neodređeno vrijeme, ali i tvrdnje da se radi o osobi koja je njegov prijatelj.

- Natječaj za ukupno četiri radna mjesta iz listopada prošle godine proveden je u potpunosti u skladu sa Zakonom – kaže direktor Sapunar i nastavlja da je na natječaju za unutarnjeg revizora izabran najkvalitetniji kandidat na temelju dostavljenih životopisa.

-Nitko od ostalih prijavljenih kandidata nije priložio nikakvu žalbu na rezultate natječaja. Sistematizacija navedenog radnog mjesta usklađena je s člankom Zakona o reviziji po kojem pravo na polaganje revizorskog ispita ima kandidat koji je završio diplomski studij čijim je završetkom stekao najmanje 300 ECTS bodova, ili sveučilišni studij čijim je završetkom stekao visoku stručnu spremu – navodi direktor Sapunar i dodaje:

- Pravilnik o izobrazbi, uvjetima i načinu polaganja ispita za stjecanje zvanja ovlaštenoga unutarnjeg revizora za javni sektor kaže da pravo pohađanja izobrazbe ima polaznik koji ispunjava uvjete da ima završen odgovarajući diplomski studij.

Dalje se poziva na Zakon o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru po kojem se stručno ovlaštenje stječe prema pravilniku i programu koje donosi ministar financija, a za pohađanje programa mora imati završen diplomski studij.

Vezano da informaciju da je radi zapošljavanja Bašića ublažio uvjete natječaja, Sapunar je rekao:

- U posljednje 4 godine odrađeno je 15 usklađenja pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji. Mojim dolaskom u tvrtku nastavljen je proces usklađivanja radnih mjesta sa zakonskim okvirima i poslovnim potrebama, a što je ustaljena praksa s ciljem efikasnog upravljanja ljudskim resursima i postizanja poslovnih ciljeva. Posljednje izmjene u sistematizaciji obuhvatile su niz radnih mjesta uključujući i mjesto unutarnjeg revizora. Neka su radna mjesta ukinuta, neka dodana, a neka točkasto izmijenjena. S obzirom na skromnije plaće u odnosu na privatni sektor i manjak kvalitetnog radnog kadra na tržištu, sve izmjene u sistematizaciji provodimo s ciljem privlačenja što većeg broja kvalitetnih kandidata. Primjera radi, upravo je ponovljen natječaj za samostalnog tehnologa građevinskog održavanja jer na proteklom natječaju nismo zaprimili niti jednu prijavu.

Direktor Sapunar dalje demantira da je Bašić odmah dobio ugovor na neodređeno vrijeme, već kaže da su svi izabrani kandidati na natječaju iz listopada trenutno na probnom roku.

Direktor Sapunar nije izbjegao odgovoriti na upit o prijateljstvu s Bašićem.

- Istina je da poznajem izabranog kandidata, kao što zbog prirode svog posla poznajem niz Splićana koji su dugi niz godina obavljali rukovodeće poslove u privatnim i javnim tvrtkama.

O informaciji da je Bašić gradskom vijećniku otkrio da je dogovorio s njim kao direktorom Prometa da će ga zaposliti, Sapunar je odgovorio:

- Informacije koje navodite meni nisu poznate niti imam vremena baviti se navodnim ćakulama pa ih smatram i suvišnim komentirati. Možda bi o razlozima nekakvog animoziteta koji očigledno postoji na osobnoj razini prema izabranom kandidatu trebali upitati spomenutog gradskog vijećnika. Ja o njihovom eventualnom prethodnom poznanstvu mogu samo nagađati. Mogu vam samo kazati da sam zbog prozivki kojima je izložen jedan od izabranih kandidata primio dopis svih sindikata u tvrtki u kojem izražavaju zabrinutost ovom situacijom i svom kolegi pružaju punu potporu.

On je zaposlen kao interni revizor jer je "Promet" u sistematizaciji radnog mjesta promijenio uvjete natječaja.

Izvor nam kazuje da je Aljoša Bašić sam kazao vijećniku Markotiću da će biti zaposlen na tom radnom mjestu, nakon čega je ovaj na to upozorio Puljka i njegove zamjenike.

Kontaktirali smo Josipa Markotića s upitom o zapošljavaju Aljoše Bašića. Gradski vijećnik stranke Most inzistira da je Bašićevo ime najmanje bitno u cijeloj priči jer se radi, kaže, o osobi koja je samo iskoristila priliku.

- Koliko god meni njegovo ponašanje bilo neprihvatljivo i ja to ne bih nikad napravio, razumijem da se on samo bori za sebe. Problem je u nakaradnom sustavu koji je omogućio njegovo zapošljavanje, odnosno u Stanku Sapunaru kao direktoru, i Ivici Puljku kao Skupštini "Prometa" – tvrdi Josip Markotić.

Priča nam da je u kontakt s Aljošom Bašićem došao kada je istraživao izvlačenje novca iz Javne ustanove u kulturi Hrvatski dom.

- Nakon toga Bašić me je nazvao krajem ljeta i pitao je li ja stopiram njegovo zaposlenje u "Prometu" zbog afere u Hrvatskom domu. Naime, kazao mi je da je zaposlenje dogovorio s direktorom Sapunarom koji mu je prijatelj. Tada nisam ništa znao u zapošljavanju u gradskom prijevozniku jer sam se zbog privatnih obveza na 5 mjeseci povukao iz Gradskog vijeća. Po završetku razgovora sam nazvao dogradonačelnika Antonija Kuzmanića koji mi je rekao da su to gluposti. Tek prije Božića sam saznao da je Aljoša Bašić zaposlen na mjestu internog revizora, koje je ozbiljno radno mjesto u ozbiljnoj tvrtki.

Markotić kaže da je Puljak krajem listopada prošle godine dao suglasnost za zapošljavanje i to na ugovor na 3 mjeseca, koliko traje probni rok, nakon čega se može revizora zaposliti na 12 mjeseci na određeno vrijeme. Mostov vijećnik kaže da direktor Sapunar odmah Bašiću daje ugovor na neodređeno.

Dalje napominje kako se očekivalo da će Puljak biti jako osjetljiv na korupciju i namještanje natječaja, a onda je dopustio da njegov direktor iz natječaja izbaci uvjete pravnog ili ekonomskog fakulteta, imanje certifikata ministarstva financija...

- I naravno da me pogodi kad mi Bašić kaže da zašto mu to radim jer da on ima troje djece. No, s druge strane, smeta mi što, kad se stvari počnu razotkrivati, svi se pozivaju da su jadni i da imaju obitelj. Imam i ja obitelj, pa to ne radim – kazao nam je Markotić.

Upitali smo Aljošu Bašića o spornom zapošljavanju, a on nas je prekinuo usred rečenice i kazao:

- Stvarno ne znam zašto me zovete. Hvala na razumijevanju moje situacije. Neću vam odgovoriti na ništa – bilo je sve što je htio kazati.

Zamolili smo direktora Stanka Sapunara da komentira zapošljavanje na mjestu internog revizora, zatim informaciju da je radi zapošljavanja kandidata ublažio uvjete natječaja za to radni mjesto, kao i informaciju da je Bašić odmah dobio ugovor na neodređeno vrijeme, ali i tvrdnje da se radi o osobi koja je njegov prijatelj.

- Natječaj za ukupno četiri radna mjesta iz listopada prošle godine proveden je u potpunosti u skladu sa Zakonom – kaže direktor Sapunar i nastavlja da je na natječaju za unutarnjeg revizora izabran najkvalitetniji kandidat na temelju dostavljenih životopisa.

- Nitko od ostalih prijavljenih kandidata nije priložio nikakvu žalbu na rezultate natječaja. Sistematizacija navedenog radnog mjesta usklađena je s člankom Zakona o reviziji po kojem pravo na polaganje revizorskog ispita ima kandidat koji je završio diplomski studij čijim je završetkom stekao najmanje 300 ECTS bodova, ili sveučilišni studij čijim je završetkom stekao visoku stručnu spremu – navodi direktor Sapunar i dodaje:

- Pravilnik o izobrazbi, uvjetima i načinu polaganja ispita za stjecanje zvanja ovlaštenoga unutarnjeg revizora za javni sektor kaže da pravo pohađanja izobrazbe ima polaznik koji ispunjava uvjete da ima završen odgovarajući diplomski studij.

Dalje se poziva na Zakon o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru po kojem se stručno ovlaštenje stječe prema pravilniku i programu koje donosi ministar financija, a za pohađanje programa mora imati završen diplomski studij.

Vezano da informaciju da je radi zapošljavanja Bašića ublažio uvjete natječaja, Sapunar je rekao:

- U posljednje 4 godine odrađeno je 15 usklađenja pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i sistematizaciji. Mojim dolaskom u tvrtku nastavljen je proces usklađivanja radnih mjesta sa zakonskim okvirima i poslovnim potrebama, a što je ustaljena praksa s ciljem efikasnog upravljanja ljudskim resursima i postizanja poslovnih ciljeva. Posljednje izmjene u sistematizaciji obuhvatile su niz radnih mjesta uključujući i mjesto unutarnjeg revizora. Neka su radna mjesta ukinuta, neka dodana, a neka točkasto izmijenjena. S obzirom na skromnije plaće u odnosu na privatni sektor i manjak kvalitetnog radnog kadra na tržištu, sve izmjene u sistematizaciji provodimo s ciljem privlačenja što većeg broja kvalitetnih kandidata. Primjera radi, upravo je ponovljen natječaj za samostalnog tehnologa građevinskog održavanja jer na proteklom natječaju nismo zaprimili niti jednu prijavu.

Direktor Sapunar dalje demantira da je Bašić odmah dobio ugovor na neodređeno vrijeme, već kaže da su svi izabrani kandidati na natječaju iz listopada trenutno na probnom roku.

Dopis Sindikata Prometa

Direktor Sapunar nije izbjegao odgovoriti na upit o prijateljstvu s Bašićem.

- Istina je da poznajem izabranog kandidata, kao što zbog prirode svog posla poznajem niz Splićana koji su dugi niz godina obavljali rukovodeće poslove u privatnim i javnim tvrtkama.

O informaciji da je Bašić gradskom vijećniku otkrio da je dogovorio s njim kao direktorom Prometa da će ga zaposliti, Sapunar je odgovorio:

- Informacije koje navodite meni nisu poznate niti imam vremena baviti se navodnim ćakulama pa ih smatram i suvišnim komentirati. Možda bi o razlozima nekakvog animoziteta koji očigledno postoji na osobnoj razini prema izabranom kandidatu trebali upitati spomenutog gradskog vijećnika. Ja o njihovom eventualnom prethodnom poznanstvu mogu samo nagađati. Mogu vam samo kazati da sam zbog prozivki kojima je izložen jedan od izabranih kandidata primio dopis svih sindikata u tvrtki u kojem izražavaju zabrinutost ovom situacijom i svom kolegi pružaju punu potporu.

Markotić na Facebooku: Netko tko je došao na vlast javno proklamirajući nove politike...

- Protekla tri dana zvalo me nekoliko novinara zainteresiranih za produbljivanje priče o aferi ,,Revizor" o kojoj sam govorio prije nekoliko dana na sjednici Gradskog vijeća. Neke od njih zanimalo je da im nešto više kažem o osobi koja je zaposlena na mjestu unutarnjeg revizora - napisao je u petak na Facebooku Josip Markotić i upozorio:

- Budući da je očita namjera i gradske vlasti i samog direktora ,,Prometa" da se stvar zataška i padne u zaborav bez ikakvih sankcija i preuzimanja odgovornosti, drago mi je da postoji medijski interes za ovu temu.

- No gospodin za kojeg je namješten natječaj je najmanji problem i on je najmanje bitan u ovoj priči. On je samo iskoristio priliku koja mu se ukazala kad mu je korumpirani prijatelj postavljen za direktora velike i važne gradske firme i koji mu je obećao da će ga zaposliti preko namještenog natječaja. Koliko god meni bilo neprihvatljivo takvo ponašanje i bez obzira što ja nikad takvo nešto ne bih napravio, mogu razumjeti da se gospodin bori za sebe i želi se uhljebiti na sigurno radno mjesto.

- No ne mogu razumjeti da netko tko je došao na vlast javno proklamirajući nove politike u kojima neće biti namještenih natječaja, klijentelizma i korupcije, ne samo da nije ništa poduzeo iako je bio upozoren zajedno sa svojim zamjenicima, nego još pokušava zataškati ovu aferu kao da se ništa nije dogodilo. I pod svaku cijenu štiti kompromitiranog i korumpiranog direktora umjesto da ga se istog trena smijeni.

- A da se ne radi o iznimci ili slučajnom propustu, govori i pokušaj zataškavanja malverzacija u najvećoj kulturnoj instituciji u gradu, HNK-u Split, na što već neko vrijeme upozoravam, a gdje aktualni intendant uz podršku vlasti uporno podržava nezakonite radnje i malverzacije.

- Očito je kako su proklamirane nove politike i uvođenje reda samo dobro smišljena PR floskula za naivne birače. Red se uvodi samo tamo gdje je to politički oportuno, a tamo gdje bi se mogla otvoriti neka neugodna pitanja, e tu se šuti i zabija glavu u pijesak.

- Ali ja neću šutjeti i jako ću se potruditi da se sve sazna i razotkrije - napisao je Josip Markotić.


Paško

https://slobodnadalmacija.hr/split/tko-ce-voziti-splicane-zabrinjava-broj-vozaca-prometa-koji-ove-godine-idu-u-penziju-natjecaj-je-stalno-otvoren-1367371

Citat:Tko će voziti Splićane? Zabrinjava broj vozača 'Prometa' koji ove godine idu u penziju: 'Natječaj je stalno otvoren...'

PIŠE FRANO KISO

26. veljače 2024. - 19:24

Javni gradski prijevoz na području Splita zadnjih je mjeseci u nekoliko navrata bio kompromitiran. Više nije nikakvo iznenađenje vidjeti obavijest o redukcijama pojedinih gradskih i prigradskih linija zbog odsustva vozača, a putnici su nam se javljali očajavajući zbog predugih čekanja ili nedolazaka pojedinih autobusa.

Problemi su se javili kada je krajem prošle godine 23 vozača od njih ukupno 329 završilo na bolovanju i došlo je neravnoteže u sustavu prometovanja. Sindikalni povjerenik Hrvoje Mlikota kazao je kako je tvrtki "Promet" početkom godine nedostajalo minimalno 10 do 15 vozača.

Raspisivali su se novi natječaji, tražili mladi vozači te se čak ozbiljno razmišljalo o potencijalnom modelu financiranja troškova D kategorije mladim novacima.

Čini se da će se taj trend nastaviti i dalje pošto tucet "Prometovih" vozača ove godine odlazi - u mirovinu!

- Od početka godine u mirovinu su otišla četiri vozača, a do kraja godine uvjete za mirovinu ispunjava dvanaest vozača - kazao nam je Stanko Sapunar, direktor splitskog "Prometa" dodajući da trenutno nemaju odstupanja u voznom redu.

- Vozni red je stabiliziran zapošljavanjem dvadeset novih vozača od početka godine - tvrdi i napominje da nedostatak vozača muči i druge gradove.

- Nedostatak vozača je globalni problem kako u Hrvatskoj, tako i u cijeloj Europi. Upravo iz tih razloga imamo kontinuirano otvoren natječaj za zapošljavanje vozača - zaključuje Sapunar.

Preostaje nam za vidjeti hoće li natječaji i primamljive ponude uroditi plodom ili će se Splićani skupa s turistima usred sezone pržiti na stanici čekajući svoj autobus.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

XDonald

https://slobodnadalmacija.hr/split/drama-u-splitskom-busu-vozac-mi-je-bio-cudan-policija-mu-je-oduzela-dozvolu-oglasio-se-i-direktor-prometa-1369990?fbclid=IwAR39JeUD6UPFGjvur76oWk7Cby3jhnX3p7_eqju9DiOyvgvYuM0vga4hQt0

Drama u splitskom busu: 'Vozač mi je bio čudan...' Policija mu je oduzela dozvolu, oglasio se i direktor Prometa


Što se točno dogodilo u "Prometovom" autobusu na liniji broj 12 od svetog Frane do Bena u ponedjeljak 26. veljače još se utvrđuje. 

O događaju nas je izvijestila Slavica P. koja je u 17:45 sjela u autobus i čekala polazak:

- Ušla sam na srednja vrata i vidjela sam kako je došlo do smjene vozača. Došao je novi vozač s maskom i torbicom. Bio je tamnoput, u 40-ima, pričao je hrvatski. Već mi je tada bio čudan, neprimjereno se ponašao i maskom mi je privukao pozornost. Pitao nas je karte, a mene imam li i rubac za obrisati nos. Curilo mu je iz nosa, iz usta, išla mu je pjena na usta, nuspojava nečega. Dala sam mu cijeli paket maramica. To mi je bilo odmah sumnjivo. Nije normalno da nas vozi s temperaturom 40, a ne može stajati na nogama.

No, prava drama je tek započela kada su prolazili opasnim liticama od Ježinca do Bena, opisuje još vidno uzbuđena i uznemirena Slavica.

- Vozio je lijevo-desno, mislila sam da je alkoholiziran ili nadrogiran. Do danas ne znam što mu je bilo. Vidjelo se da nije ubrojiv. Imao je neku razmiricu s Ukrajincima zbog karti, djevojčica je tijekom vožnje doživjela šok, ljudi su pričali kako im je bilo užasno. Je li imao temperaturu ili se samo skrivao iza te maske, ne znam, ali ugrozio nam je živote.

Kad se nakon nekoliko sati vraćala doma, na povratku s Bena u 22.45 u 12-ici je bio drugi vozač koji je Slavici rekao kako je došla hitna zamjena.

-Kazali su mi kako ga je policija sačekala ispred svetog Frane gdje su donijeli alkotest i navodno nije bio pozitivan. Koliko sam čula, testirali su ga i na droge. Što je bilo s tim čovjekom? – pitala se.

To je i nas zanimalo. Kontaktirali smo još jednu putnicu koja nam je rekla kako ju je vozač vozio u idućoj turi. Ona je imala potpuno drugačije iskustvo:

- Bila sam s 13-godišnjim sinom. Pitao me gdje treba voziti. Uredno je sve prošlo, nitko se nije bunio. Ma oni svi voze kao ludi, voze krumpire što bi se reklo, tako da se nije ovaj isticao. Nije da je jurio 100 na sat. Prvi put me vozio, a svaki dan se vozim "12-icom".

NEGATIVAN NA ALKOHOL I DROGU

Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske su nam potvrdili kako su dobili dojavu 26. veljače te su izlaskom na teren zatekli vozača koji se očito nalazio u psihofizičkom stanju da nije bio sposoban sigurno upravljati vozilom.

- Policijski službenici su ga isključili iz prometa i privremeno oduzeli vozačku dozvolu na 8 dana. Ostvaren je kontakt s nadležnima u "Prometu" i vozač je zamijenjen drugim tako da građani nisu bili uskraćeni u pružanju usluga javnog prijevoza.

Kao psihifizička stanja se u zakonu spominju umor, stres ili bolest. Vozač je bio negativan na alkohol i droge, ali je utvrđena prisutnost lijekova u organizmu:

- Izuzeti su krv i urin radi vještačenja. Po zaprimanju rezultata i mišljenja ovlaštenog vještaka, a ako budu ispunjeni elementi prekršaja spomenuti vozač biti će procesuiran – objasnili su iz policije.

Vozač u 40-im godinama je na probnom radu i na bolovanju je, a medicinska dokumentacija prilikom prijave na natječaj uredna, kazao je Stanko Sapunar direktor "Prometa":

- Zaprimili smo izvješće policije o spomenutom događaju i sukladno istom ćemo postupiti prema vozaču po povratku s bolovanja. Vozač ima prethodno vozačko iskustvo, uredno je položio psiho test i priložio valjanju liječničku potvrdu i potvrdu o nekažnjavanju prilikom zapošljavanja.

Saznali smo kako je vozač kojemu je oduzeta dozvola stigao u "Promet" prije dva do tri mjeseca, a jedan od njegovih kolega kazao nam je kako u ovom slučaju nije najčišća situacija. Postavlja pitanje koga to "Promet" zapošljava i kako ih se provjerava.

ZBOG MANJKA VOZAČA REDUCIRAN VOZNI RED, PULJAK ODOBRIO ZAPOŠLJAVANJE VOZAČA BEZ ISKUSTVA

Barem 10 do 15 vozača nedostaje, a cilj ih je zaposliti 40, kazao nam je direktor Sapunar u siječnju. Zbog toga su četiri puta raspisani natječaji za vozače bez radnog iskustva i to uz potpis gradonačelnika Ivice Puljka

Vozni red se reducirao početkom godine zbog manjka vozača što je djelomično vraćeno nakon otprilike mjesec dana, sredinom veljače.






XDonald

https://slobodnadalmacija.hr/split/vozaca-splitskog-prometa-iznervirala-mladarija-bez-karte-sta-je-konju-kad-ste-u-grupi-jaki-ste-pogledajte-video-1370966?fbclid=IwAR3g6waBiCnjbt9TQDQL78FQP9vTp90XwVr0ARt-pYb48xieLfIl_rcG_zw

Vozača splitskog 'Prometa' iznervirala mlađarija bez karte: 'Šta je, konju? Kad ste u grupi, jaki ste'; Pogledajte video

Posao vozača autobusa nije lagan, pogotovo ako se radi o kasnim noćnim linija kada se javnim gradskim prijevozom vozika pretežito mlađarija kojoj vikend izlasci dobro dođu da izbace svoje frustracije.

Na TikTok profilu jednog korisnika naišli smo na video kako "Prometov" vozač na liniji broj 60 gubi živce i svađa se s grupom mladića koji nisu kupili autobusnu kartu.

- Glupane, vidi kamere! Šta je, konju? - nabacuje vidno iznervirani vozač momcima koji su se odlučili "švercati" na autobusnoj liniji broj 60 koja pokriva relaciju Split-Omiš.

- Kad ste u grupi onda ste jaki. Dođi sam, konju. Doša si mene z***bavat - nastavlja se vozač prepirati dok mladi nešto mumljaju sebi u bradu.

Inače, video nosi dramatičan naziv "Šofer se tuče i svađa s grupom momaka", no nije vidljiv nikakav fizički nasrtaj, a zapravo ni ne znamo kako je ovo sve skupa počelo. Video je, uzgred rečeno, u samo 16 sati prikupio preko 100 tisuća pregleda!