TAZ-Dubrava 1420 / 1426 / 1427

Autor conecto, Travanj 29, 2009, 11:17:22

Shole

Hmmm, nisam znao da su i oni to imali.  Daj probaj saznat oznaku motora (ono: OM xxx)

jaojmile

Mislim da je Mercedesov motor od 260ks imao oznaku OM402 ... a onaj od 320ks oznaku OM442 ... po sećanju,ne zamerite ako grešim!?! Pozz iz Borskog Rudnika!

TomoM

Citat: conecto  u Travanj 29, 2009, 11:17:22
TAZ-Dubrava 14xx pojavila se 1980. Jedan od prvih prototipova Dubrava 1420 prikazan na Beogradskom sajmu 1980. Motor je FAP-FAMOS od 200 KS i već se tada isticalo da je u njega ugrađeno 90% (tada) domaćih dijelova.
Na slici je jedno od malobrojnih vozila iz prve serije - farovi su bez kromiranih okvira, maglenke su ugrađivane s donje strane odbojnika, brisači su gledali na istu stranu, retrovizori i nosači kao kod Mercedesa O-303, prednja vrata bez donjeg stakla... Žmigavci i kompletna stražnja svjetla su Saturnusovi kao na tadašnjim TAM-ovima (žmigavci sprijeda i straga su bili dvostruki) i u toj izvedbi su Dubrave vrlo rijetke - proizvedeno je prvih vjerojatno manje od 10 komada. Visoke turističke pretenzije ukazuju zatamnjeni vjetrobran s gornje strane i zavjese u putničkom prostoru na podizanje - vrlo moderni detalji u ono vrijeme.


Nisam 100% siguran ali mislim da je ovaj autobus bio u PPK Valpovo. Oni su imali jednog koji je kupljen oko 80' ili 81' godine. Bio sam član HKUD-a Valpovo1905 čiji je sponzor bio PPKK i negdje 81 su oni išli u Nizozemsku s novim autobusom. Ja sam se vozio u njemu od 1996 do 1999. i to po Hrvatskoj. Tri puta do Lošinja.  Kažem opet, nisam siguran da je to taj bus, ali po godištu i bojama bi bio. Gdje je sada neznam, ali smislio sam kako bi mogao doći do informacije.

shef

Jedna iz zemlje Boratovih sunarodnjaka. Svježa fotka iz Almatya, glavnog grada Kazahstana. Dubrava 1420 u neobičnom izdanju. Tek toliko za sve novinarčiće koji misle da je povijest počela od AZ Crobusa:



Uploaded with ImageShack.us
Ne ideš u lov na patke ili brat masline pa da kažeš da je sezona završila,autobusa uvik ima,nisu ko laste da se tek na proljeće vraćaju

(c)Teutonic

Shole

Ajoooj.  Jadan FAMOS-om motor koji nije vukao ni kad je bio nov, a kamoli sad kad su mu još i klimu priheftali.  Doduše na 3. bunkeru su nekakve gradele, možda je tamo posebni motor za klimu kakav su znali Sanosi imat

conecto

Novinarčići pojma nemaju - to već znamo! Ali fraza oko Crobusa - PRVI HRVATSKI AUTOBUS je plasirana od Zubaka, a tamo bi ipak trebali znati da to nije tako jer navodno tamo ima i bivših zaposlenika TAZ-a i Eurobusa. Svakako bi taj slogan pod hitno trebalo promijeniti.
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

9398

#21
Citat: conecto  u Travanj 29, 2009, 11:17:22
TAZ-Dubrava 14xx pojavila se 1980. Jedan od prvih prototipova Dubrava 1420 prikazan na Beogradskom sajmu 1980. Motor je FAP-FAMOS od 200 KS i već se tada isticalo da je u njega ugrađeno 90% (tada) domaćih dijelova.
Na slici je jedno od malobrojnih vozila iz prve serije - farovi su bez kromiranih okvira, maglenke su ugrađivane s donje strane odbojnika, brisači su gledali na istu stranu, retrovizori i nosači kao kod Mercedesa O-303, prednja vrata bez donjeg stakla... Žmigavci i kompletna stražnja svjetla su Saturnusovi kao na tadašnjim TAM-ovima (žmigavci sprijeda i straga su bili dvostruki) i u toj izvedbi su Dubrave vrlo rijetke - proizvedeno je prvih vjerojatno manje od 10 komada. Visoke turističke pretenzije ukazuju zatamnjeni vjetrobran s gornje strane i zavjese u putničkom prostoru na podizanje - vrlo moderni detalji u ono vrijeme.
Picture 002.jpg (26.13 KB, 528x352 - (hitova: 945 ).)

Zar je ovaj autobus iz 1980. godine. ???Deluje malo novije.

Shole

To ti je definitivno 1980. Vidiš da ima drugačiji raspored svjetala na maski i nema malo donje staklo na vratima.  Tih je bilo malo


drogar427



TAZ Dubrava 1427,1986.god,motor MB 280KS
Prvi vlasnik bio je MUP.
2000.god kupio ju Rogar iz Kutine.
2008.god. prodana Zumbul Busu Knin.
Ovaj Yugo je nepotreban,ali nemam bolje slike!
Roggy

Tomek


drogar427

Prvo je imala KT 389-BL,pa  je zadnja tablica ukradena,onda je dobila KT 385 BJ.
Taj autobus se nalazi u temi "Autobusi nepoznatih vlasnika",stranica 2.
Roggy

wulfy

Ovo je fotografija iz 1985 godine đe se vidi u prvom planu TAZ, zbog mercedesove značke na masci predpostavljam da je 1426?


Paško

#28
Prije dvije godine ova D1420 je još uvijek vozila po saudijskom pijesku:

http://www.bus-planet.com/bus/bus-asia/Saoudi-Arabia-site/buses/buses-35/buses-1/frame.html

Također, s iste stranice i iz iste države, TAZ na TAM-u:

http://www.bus-planet.com/bus/bus-asia/Saoudi-Arabia-site/buses/buses-27/buses-2/frame.html
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

akzg22