IAA Hannover 2012

Autor Tomek, Listopad 29, 2012, 18:05:41

Tomek

Pa evo konačno i početka reportaže sa IAA u Hannoveru ove godine. Jedan od najznačajnijih sajmova u autobusnom i kamionskom svijetu imao sam ove godine priliku prvi puta posjetiti. Društvo mi je radio 5ar, koji je već veteran  :D što se Hannovera tiće, pa mu je ovo bio već treći puta. Sajam je ogroman i budući da smo išli na samo tri dana od čega samo jedan dan razgledavanja sajma, noge su mi taj dan jedno deset puta otpale.. Sve u svemu organizacija je sjajna, izlagača jako puno pa samim time i jako puno zanimljivih stvari za vidjeti. Slike koje ću stavljati kroz par dana je 5ar poredao po abecednom redu, naravno, naglasak je na autobusima te ću polako početi sa stavljanjem slika. Ako ima bilo kakvih pitanja pitajte pa ćemo probati naći odgovore, neki proizvođači su i meni bili totalni ?, nikad prija čuo za njih nisam, al eto, danas svatko proizvodi osim nažalost naše male Hrvatske, koja je mogla biti i velika da nije 90-ih sva proizvodnja uništena. Nažalost Crobus koji očito ima neke poteškoće s prodajom nije izlagao na sajmu i to je prava šteta.
Krećemo redom u slijedećem postu!

Tomek

#1
AMZ Kutno
Poljski proizvođač izložio je ova dva autobusa:

CS10 Electric














CS12 LF








Ankai
Kineski proizvođač, izložio je ova dva modela, gradski katni i mini/midi koji želi postati Setra kad naraste:

Ankai HFF611OGS1













Ankai HFF6904KZ8







Inače miris u ovoj mini Setri koja je stvarno puna opreme je bio vrlo intenzivan, skoro neizdržljiv!

Tomek

AutoCuby

Također proizvođač iz Poljske, bavi se preradama MB Sprintera.

AutoCubyCity













AutoCubyTurist









AutoCubyVip








Tomek

Na samom sajmu  između paviljona izlagali su popratni izlagači, znači, dijelovi, auto oprema, razne banke i slični partneri.
Među svima njima bila su ova dva zanimljiva autobusa, Neoplan i Berkhof



Straga u autobusu je kafić :)



Tomek

EA Auwärter



Tvrtka je još uvijek živa, vlasnik je od početka 2000.-tih neki novi, proizvodnja je lutala između Austrije i Slovenije, ali eto, nekako se još drže. Nažalost ne proizvode više velike autobuse, zadnji model je bio O505 Eurostar kakvog Romano ima i koji je proizveden u 20-30 komada.
Izložili su:

EA Citystar









EA Teamstar City









EA Teamstar










Tomek

Fast Scoler

A evo jednog zanimljivog školskog autobusa koji mi se čini da je iz Francuske, ugl. unutra djeluje stvarno solidno sastavljen, a i dizajn mu nije loš.








Tomek

FIAT

Malo da presjećemo autobuse, evo i kod nas popularnih FIAT gospodarskih modela.

Fiat Doblo











Fiat Ducato



Fiat Scudo



Fiat Strada







Fiat TS








Tomek

Golden Dragon

Još jedan kineski proizvođač, izložio cijelu gamu modela:





Golden Dragon XML6125CC







Golden Dragon XML6125CL









Golden Dragon XML6125J53




Tomek

Göppel Bus GmbH

The AutoTram Extra Grand

Njemački proizvođač nama poznat po suradnji sa MAN-om i izradom MAN-ovih zglobnjaka 80-ih i midija 90-ih i 00-ih im i svoju liniju autobusa, a u Hannoveru se pojavio sa ovom stonogom, koju da prehodate po dužini treba vremena.

Evo filmića stonoge dok se kreće


Inače dug je 30,7 metara (ZG tramvaji Crotram su dugi 32m) i prima do 256 putnika.






























Tomek

Pa da nastavimo sa reportažom sa IAA

Haargaz

Haargaz Urbanit

Tvrtka iz Izraela za koju moram priznati prije nisam čuo, no malo istraživanja i čovjek svašta nađe. Izložili su model Urbanit koji je mene stvarno ugodno iznenadio. Šasija je provjerena, MAN, no ono što moram pohvaliti je sama unutrašnjost koja ima zanimljiva rješenja i ovako na prvu autobus mi se činio jako kvalitetno sastavljen.


















Tomek

Integralia

Na njihovom izložbenom prostoru moglo se vidjeti zanimljivo uređene VW Craftere i MB Sprintere







Tomek

Irisbus

Nama u Hrvatskoj i regiji sve bolje poznat proizvođač, osim u Puli i Zagrebu, šire se i po drugim gradovima regije, Tirana, Novi Sad, Rijeka, Split. Ni turistički autobusi nisu više bauk, tako da i njih sve češće viđamo. Noviteta nekih većih nije bilo, tu je i dalje Citelis, Magelys, Crossway i Daily, no pokazali su Hybrid Citelisa, a ono što je bilo posebno atraktivno je mat siva boja njihovih vozila na njihovom štandu.

Irisbus Citelis




Irisbus Crossway



Irisbus Daily







Tomek

Irisbus Evadys




Irisbus Magelys Pro













I jedna iz autobusa :)

Tomek

Isuzu

Nama dobro znani proizvođač. poznat u našim krajevima većinom po midiju Turquoise. Zadnje vrijeme se i to mjenja pa je u BiH sve više modela Novo, a u Dubrovnik su stigli i prvi gradski midiji Citybus.
Sve u svemu za IAA su se stvarno potrudili i izložili mnogo modela te je na njihovom štandu bilo zanimljivo.

Isuzu Citybus







Isuzu Novo Ultra





Isuzu Turquoise










Isuzu Turquoise VIP





Tomek

Dyparro 80T

Ovo je kao neki konkurent kod nas popularnoj 'Ciglici', rađen na Ivecu sa stražnjim svjetlima ala Mercedes




King Long

Dobro nam poznati kineski proizvođač izložio je čak 5 svojih modela. Neki su nam poznati, neki nisu, pa pogledajte.



King Long XMQ6129










King Long XMQ6130C