Auto promet Sisak - povijest

Autor Grof, Srpanj 18, 2010, 22:13:58

Cvebo

#15
 pivkan  perfeto Gledam već neko vrijeme objave, ovaj puta se moram priključiti. Slike su zlata vrijedne, mene osobno vraćaju u vrijeme kada sam se drndao po busevima kao klinac od tada 4-5 godina. Sjećanja samo naviru... Sve moje objave će biti sa stajališta putnika, ako je netko od forumaša tada radio u AP SK neka me slobodno ispravi.
Kada se išlo drugom polovicom 90-tih preko Novoga mosta (tada još nije bilo ''Tobogana''), s desne strane na spuštanju se mogla vidjeti veća količina raščerupanih autobusa, kamiona i cisterni. Mene sjećanja vežu za par zglobnih plavih Ikarusa s duplim vratima i Slavijatransove cisterne. Na Google Mapsu je označena današnja lokacija i približan položaj uslikanog.
Glede sisačkih Ikarusa, opet po sjećanju, krajem 90-tih su nestali. Plavo-bijeli, harmonike, kratke ne pamtim, s time da je definitivno bio barem jedan s povišenim stražnjim svijetlima. Registracije su završavale na AC i AM, brojeve ne znam. Poluinformacije, ali bolje išta, nego ništa...
S nestrpljenjem čekam nove slike, jer mi svaka potvrdi sjećanja od prije dvadesetak godina. hi


Paško

Drago mi je pročitati tvoju objavu jer je jedna od super stvari kod ovih slika to buđenje uspomena kod nekih ljudi, a pomoću toga često saznamo nešto novo. Slika iz Siska bit će još, a dotad ću ti ukazati na još jednu temu, Napušteni autobusi u Sisačko-moslavačkoj županiji 1990-ih, gdje bi nam dobro došla pomoć lokalaca, barem kad su u pitanju lokacije fotografije. Također, ako si ju slučajno previdio, tu je i tema o povijesti Slavijatransa, a napravio sam i posebnu temu u kojoj se objavljuju sve Alainove fotografije, Alain Mugica - galerija.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Cvebo

#17
Budući da slike datiraju od 1995. pa koju godinu dalje, tada sam bio vrtićar, u sjećanju su mi samo Autoprometovi i Slavijini autobusi koje sam mogao vidjeti po Sisku. Možda je ovo i prilika da se prisjetim i podijelim svoja sjećanja s ostalim forumašima, jer tema Autoprometa Sisak iz 90-tih gotovo da i ne postoji. Volio bih kada bi se nadovezao možda i koji forumaš koji je tada radio u toj firmi, pa bi znali podatke iz prve ruke. thumbs
Krenut ću s primjesnim prijevozom koji su obavljali žuti s crvenim trakama G&S 240M12. Kad bi se našli na gradskim linijama, nema većeg veselja: visoka mekana sjedala, a posebno se sjećam da je neki imao i mrežicu za sitniju prtljagu iznad prozora cijelom dužinom busa, onako pletenu, oldschool. Meni veoma posebni autobusi u lijepom sjećanju, uglavnom vozili linije po okolnim selima. Sjećam se da su rege završavale na AC i AE. Ne isključujem mogućnost da je možda bio i jedan zglobni G&S jer se sjećam jedne harmonike s jako mekanim sjedalima koja je jako nježno škripala ko luda.  rofl
Ikaruse sam već spomenuo, plavo bijele harmonike s reskim zvukom motora i onim uskim duplim vratima što se preklapaju kad se otvore. Ona su mi ostala u sjećanju, jer za vrijeme gužvi kad bi se vrata zatvorila i nekome uhvatila ruku ili torbicu, ne bi bilo problema jer su bila slabog pritiska, pa se nije ni osjetilo, isprobano i na meni!  klinac
Plava harmonika MAN SG220 SK 896-AD mislim da je bila i jedina, uvijek ispunjena dimom, drvena sjedala, robusna, ali izazivala je u meni nekakvo strahopoštovanje.
Krajem rata su došli i MB 0305G. Mislim da su vozili do kraja 90-tih, nisu se dugo zadržali. Crveno-bijele harmonike s klizavim drvenim sjedalima i našim, a ne njemačkim reklamama. Drago mi je što im znamo registracije 697/698-AF i 102-AG, iako mi u glavi negdje zvoni i da je jedan završavao s AM, moguće da je pomiješalo. Sjećam se prolaska Zagrebačkom ulicom, gdje im je sjedište, negdje 1999/2000. gdje je upravo par crveno-bijelih harmonika bilo u fazi čerupanja dijelova. Moguće da ih je bilo i više od tri komada.
Jedan od većih misterija na području autobusa mi je harmonika bus, mislim da je bio crveno bijeli, ali sa sto postotnom sigurnošću znam da mu je registracija bila SK 557-AK. Po zvuku motora kojeg se sjećam i visokim tapiciranim narančasto crvenim sjedalima, kao i činjenice da kada se sjedilo kod kotača iza, koljena su bila u visini prozora, rekao bih da se radilo možda o nekom uvoznom polovnom MB O405G. O čemu se god radilo, izdržalo je svega par godina.
1997. su stigli MAN SG242H SK 471/472-AT. Ti su vozili do kraja 2000-tih. Još sam se s njima i plavom Avtomontažom vozio prvih godina gimnazije. Zamijenili su ih Conectoi i manjak prometa i potrebe za harmonikama. Jako udobni autobusi, crvena kožna sjedala.
Iste godine su došli i SL 200, prije koju godinu rashodovani 983-BB i 984-BB, nedavno objavljeni 'leptirić' 541-AT, a bio je i plavi 473-AT (od 2009. 332-FC). A 2003./2004. su nove rege dobili 766-DA i 890-DC, prijašnje im ne znam, ali lako moguće da su prije postojali i 540-AT i 982-BB.
Treba spomenuti i čudaka Mercedesa SK 216-AJ, koji je prije bijele bio plave boje, a skoro uvijek je vozio za Garešnicu (ili sam ga ja barem tako doživio.)
Međugradski autobusi koji su doživjeli ovaj forum, a datiraju iz 90-tih ili prije su Sanosi S315 SK 130-DM i SK 338-EK, s time da je SK 338-EK prije bio SK 903-L, a imam zapisanu i SK 902-L, lako moguće da ju je imao 130-DM do 2005.
Sanosi S415 SK 790-DB i SK 709-DS, jedan obnovljen valjda 2004., drugi 2006. Prijašnje tablice im ne pamtim, sjećam se da je ovaj 709-DS s onom groznom vojnom sivo-zelenom bojom, flekama od ulja i onim mukim zvukom i dimom bio stvarno jeziva pojava na cesti. Bez oznake Autoprometa bi izgledali kao da su izašli iz nekog ratnog filma. Znam da smo se čekajući gradski bus nakon nastave pitali kako još voze ti prastari busevi, otkud je to izronilo...  rofl
Postojao je i Sanos S515 SK 134-N plave boje.
Malo bolji međugradski busevi su MANovi UL240/FRH292/FRH362 po oznakama na forumu, meni laiku izgledaju izvana isto. SK 129-BE i SK 629-BA bi po tablicama bili iz 1997., vjerojatno polovnjaci iz Njemačke, SK 619-AK vjerojatno isto od koju godinu ranije.
Međugradski Mercedesi bi bili 0303 SK 554-AK, a sjećam se i kratkog 'Midi' plave boje SK 630-DE. Najljepši primjerci su bili MB O404 SK 202-AJ (od 2008. SK 432-EK) i SK 914-BK (vjerojatno isto neki SK 20x-AJ do 1998.).
I ova je vrsta buseva imala onoga koji me kao klinca plašio, a to je grozobojno zeleni Drogmuller (meni isto kao i neki Mercedes na prvu) SK 553-AK. Koji su od njih polovni, a koji su kao novi stigli, u to ne ulazim jer ne znam.

Sjećanje imam i na jednog TAM 260A116P, iliti okrugla prednja svijetla i jednostruka vrata na početku i na kraju busa, SK xxx-AN. Jednom je uskočio na gradsku liniju zbog kvara, to je bila moja prva i posljednja vožnja u istome. I dalje govorimo o drugoj polovici 90-tih.
TAM 190A110T SK 238-D sam zadnji put vidio početkom 2006., ali ne mogu 100% potvrditi da je Autoprometov, iako sam poprilično siguran da jest. Sjećam se tablice i zadnjih kockastih svjetala.

Te sam godine i počeo pažljivije pratiti događanja na području javnog prijevoza, do tada je bilo usputno zapažanje.

Paško

#18
Odlično je da se svega toga sjećaš. Mene 1995. još nije bilo, ali sakupio sam dosta podataka tijekom godina i o starim sisačkim autobusima pa ću se malo nadovezati na tvoj post. O305 G koji su došli u Sisak bili su iz Kölna, točnije tvrtke Kölner Verkehrsbetriebe (KVB). U Splitu smo ih imali 22. I u pravu si, jedan jest imao -AM tablice - u prošlom sam postu previdio da je SK-102-AG kasnije promijenio tablice u SK-159-AM. Sjećam se nekog videa iz Siska na kojem je jedan O305 G u, mislim, plavoj boji pa je bar jedan prebojan u međuvremenu.

Odlično je da si spomenuo misteriozni harmonika bus jer nisam znao za njega. Malo kopanja i ispada da je to bio Neoplan N421 SG. Jedini drugi poznati mi N421 SG u Hrvatskoj bio je ovaj Denibusov, a to je zapravo bio brat blizanac sisačkog. Bili su iste serije iz 1985., a došli su također iz KVB-a. Zato im je i bojanje bilo identično crveno-bijelo-crveno, a takav je bio i Denibusov prije žute, imam negdje sliku.

SK-766-DA bio je Graf i ne znam mu prijašnje tablice, a SK-890-DC upravo je bivši SK-540-AT. S315 SK-130-DM bivši je SK-600-M.

Da ti odgovorim i za S415:
SK-709-DS: ex SK-902-L
SK-790-DB: ex SK-149-AM, ex SK-982-L
Uopće nisu bili toliko stari, 1989. godište, tako da je očito stvar bila u lošem održavanju.

SK-134-N nije bio S515 nego S415.5, novija verzija tog modela s faceliftom.

Svi međugradski MAN-ovi su, naravno, bili polovnjaci iz Njemačke kao i svi O303 i O404 te Drog.

TAM u kojem si se vozio jedini put po mojim je podacima vrlo vjerojatno SK-974-AN. To da je 190 A 110 T koji si spomenuo bio AP-ov podržava da su imali još jednog iz iste serije, SK-509-V.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Cvebo

 pivkan Na ovim podacima ću ti biti uvijek zahvalan. Pomogao si mi riješiti i složiti izgubljene karike. Predivan je osjećaj kada za dječje sjećanje od 20+ godina dobiješ potvrdan odgovor!  klinac
Ako registracija SK 557-AK odgovara za N421 SG, onda je to to, jer po slikama KVB-a i pamćenju bi definitivno bilo to. Vrlo sličan O405G, ali po meni puno ljepši i elegantniji.
Jedan od Grafova je bio sigurno SK 682-AC, uz poznatog SK 683-AC, tj. i tu tablicu svrstavam u Grafove, moguće da je on postao SK 766-DA?
Malo me zbunila slika od SK 541-AT s crnom maskom, jer ga ne pamtim takvog, a i bio sam uvjeren da je 'leptirić' bio SK 540-AT. Ipak su dvojica postojala.
Predlažem kad se završi popis aktivnog voznog parka, pisanje povijesnog koliko skupljeni podaci i vrijeme dozvoljavaju. Pomoći ću koliko budem mogao. thumbs

Cvebo

#20
Slika koju sam preuzeo s interneta, nije moje vlasništvo, ali smatram da nema bolje teme od ove. Povezana je s tematikom autoprijevoznika za vrijeme rata. Jesam li je preuzeo s Facebooka, ovog foruma ili neke treće stranice, uistinu ne pamtim.
TAM 80A  bus123 Registracija? Nezgodan kut slikanja, nekad mi se čini da je SK 956-J, a nekad SK 595-D, ali je sigurno GBR. #6!

Paško

Nema na čemu, zadovoljstvo mi je pomoći kad su u pitanju stari autobusi, posebno onakvi na kojima sam i ja odrastao. Povijesni vozni park je uvijek dobra ideja, ali trebamo pričekati dok se ne postave sve Alainove fotografije.
Za SK-682-AC nisi u pravu. Te je tablice nosio jedan osobni automobil.
Mini TAM objavljen je na FB profilu Autopromet Sisak uz opis: "Jedna ratna iz Oluje. Fotografija preuzeta sa FB stranice Rad za naš grad." Registraciju je nemoguće pročitati iz ovog kuta. AP-ovi garažni brojevi nisu mi nimalo jasni i vjerojatno nisu dodjelivani po nekom redu, a i ukinuli su ih 2000-ih. Na ovome kao da je bilo još nešto zalijepljeno pokraj šestice, ali je skinuto.

A za laku noć (tebi vjerojatno dobro jutro) moj komentar na ovaj dio tvog posta (P.S. garažni nečitljiv):

Citat: Cvebo  u Listopad 02, 2019, 11:48:03
Ne isključujem mogućnost da je možda bio i jedan zglobni G&S jer se sjećam jedne harmonike s jako mekanim sjedalima koja je jako nježno škripala ko luda.  rofl
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Cvebo

 buljo To je to! Fora osjećaj kad te zvekne vremeplov od 20+ godina. Divim se informacijama, izvorima i znanjem s kojima raspolažeš i skidam kapu... hi
U neku ruku se divim i svojim sjećanjima koja su ostala relativno bistra nakon više od dva desetljeća s obzirom da sam bio u vrtiću tada. Dobro se sjećam tih malo nižih smeđih, ali do bola udobnih sjedala, pa lijepo zaobljenog krova i harmonike, pa prednja svijetla puno ljepša od običnih okruglih, pa dodatno staklo na prednjim vratima karakteristično za Grafove. Smeđi gumeni pod s uzdužnim rebrima i karakteristični miris ispušnih plinova koji bi našli put unutra. Mislim da je ovaj vozio do zadnjih godina 90-tih. Ispada da je u Autoprometu negdje 1994. bila veća isporuka Grafova, jer svi imaju tablice AC i AE. umnik2 Da ne kažem kako su svi žuti sa crvenom crtom.  rofl

Cvebo

 kava SANOS 415; SK 531-DI, plavo-bijele boje. Čini mi se da se ovaj nije spominjao na forumu, kako slikovno, tako ga nema ni na starome popisu vozila. Tablicu je dobio početkom 2005., prijašnja mi nije poznata.  umnik2

Prva slika je s kraja 2010. gdje su mu društvo na čerupanju pravili Grafovi SK 683-AC i SK 766-DA



Početkom 2011. su se uz ogradu poredali Sanosi 415-ice i 415.5 redom SK 790-DB, SK 709-DS, SK 531-DI i SK 134-N, gdje su zadnja tri bila odjavljena u fazi rastavljanja, a ni bijeli nije dugo poživio...


Paško

#24
Po nedostatku prvog bočnog prozorčića i znaku Sanos vidi se da je to noviji bus, 1991. godište. Prije tih imao je tablice SK-697-AF (preuezete s O305 G), a još prije SK-255-U. Imao je i brata blizanca, SK-276-U.

Nedavno spomenuti G&S SK-766-DA nekad je imao tablice SK-282-AC i garažni broj 72, Alain ga je slikao.

Inače, pronašao sam i podatak o dosta starom (1977.) Mercedesu O307, SK-988-BK. Vozio je do 2002. godine, ali ne znam za koga, vjerojatno za AP Sisak.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#25
Evo jedan bus koji dosad nismo spomenuli. MB O303-9RHP, SK-814-AH, garažni broj 26. Bio je 1979. godište.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Cvebo

 umnik2 Kolike su šanse da je to sada već povijesni SK 630-DE koji je ako se sjećam bio skroz plave boje s bijelim AP slovima, Mercedes O303 isto kratke izvedbe. DE bi mu bila nova tablica nakon obnove 2004.  ???

Paško

Nikakve. SK-630-DE bio je bivši SK-427-AH. Očito su došli u isto ili vrlo slično vrijeme, ali nisu isti busevi.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

SI-874-75 bio je Sanos S415 MVP, budući SK-902-L (i tako dalje) dok je priča SI-874-76 bila tragična
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#29
G&S SK-629-AE #77 u starom bojanju Postbusa:
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!