Čazmatrans Vukovar – povijest

Autor M.A.N. boy, Siječanj 31, 2015, 03:53:54

M.A.N. boy

Pretpostavit ću  da je čzt Vukovar nasljednik autobusnih operatera na području grada Vukovara pa ću ovdje objavit neke slike iz povijesti transporta u gradu Vukovaru.
S obzirom da se večeras kulturno uzdizao dobar dio građana naše države tako sam i ja potpao pod utjecaj tog kulturnog zova i na moje iznenađenje u muzeju sam naletio na monografiju grada Vukovara kroz slike  i na njima ova 2 autobusa.
Pošto  ne znam o kojim se markama  ovdje radi neću se  praviti pametan i prepustit ću to stručnijim kolegama s foruma.  To jest za drugog će znalci vjerojtno znati koji je  ali za ovog prvog jako teško.

navodno prvi bus u Vukovaru a vidimo i putnicu iz tog doba ( valjda nije bila kontrolorka haha :P:)
ovdje je šole još bio u kabrio izdanju haha




i ovaj drugi iz 60-tih slikano na središnjem mostu u Vukovaru (sadašnjem Jean Michell Nicolier) i danas služi samo za pješake. Registracija autobusa koliko sam uspio vidjet na originalu je VK-26-15 ali nisam 100% siguran
pretpostavit ću da je  boja busa crvena s bijelim krovom jer sam još negdje vidio sliku takvog autobusa ali u boji pa ću je probat nabavit, eto toliko od mene.





Paško

Mislim da ovu sliku koja kruži po Facebooku još nismo imali na forumu. Na njoj je TAM AS 3500 EM koji, zanimljivo, ima bjelovarske tablice. Slikano je u Vukovaru vjerojatno sedamdesetih.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

zlepur1

Onda je postoja samo Čazmatrans i ondašnji OOUR -i kao danas radne jedinice.Svvi Čazmini busevi su bili na bjelovarskim tablicama,uostalom onda još Vukovar nije ima tablice.To je došlo nekako početkom ili krajem osamdesetih da svaki grad ima tablice.
Magirus Deutz udobnost na prvom mjestu.

Paško

Čazmatrans Vukovar je odavno samostalna firma, a u Jugoslaviji onda očito nije postojala, nego je bila dio Čazmatransa. Vukovar je imao svoje tablice od 1961. godine kao i većina gradova koja ih ima i danas.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Shole

Delnice su dobile svoje  DE tablice polovinom osamdesetih kao što kolega  ZLEPUR kaže.  Do tada su imali Riječke.  I još masa manjih gradova je tada prvi put dobila svoje tablice.  Ne tvrdim da i Vukovar spada pod te ali lako moguće. 
Ti  ondašnji OOUR-i i poslovne jedinice su dosta širok pojam jer je recimo Riječki Autotrans onda imao autobuse u Istri na PU tablicama,  i po Gorskom kotaru na DE,  a sad su svi na RI.   A ako gledamo ovu sliku onda je obratno;  svi Čazmini su imali tada  BJ,  a sad nemaju. 

zlepur1

Vukovar nije ima svoje tablice nego je bija na vinkovačkim.
Magirus Deutz udobnost na prvom mjestu.

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Hvala, Krpane. Datumi fotografija i ostale pojedinosti mogu se naći u Krpanovoj galeriji na Phototransu.





Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

VU-498-Z (izvor). Pretpostavljam da su taj i braća VU-552-S, VU-749-Z i VU-108-AO od početka bili u Vukovaru.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Doki21

#9
Evo jedna slika koja je nastala u Borovu Naselju nekih 70-ih, ne znam koji je bus u pitanju jer se baš i ne razumijem u stare autobuse :)
Također, ne znam je li bus Čazmatransov, mada bi trebao bit jer je postojao u to vrijeme i obavljao prijevoz putnika u Vu
Izvor: FB  grupa Vukovar i okolica u prošlosti

Paško

Foto je iz 70-ih, a autobus je FAP G-80. Ne znam kada je Čazmatrans preuzeo prijevoz putnika u Vukovaru, ali prije toga tvrtka se zvala Prevoz.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Još jedna sa stranice Vukovar i okolica u prošlosti
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Doki21

#12
Još jedna lijepa slika iz samog centra Vukovara,također neznam koji je bus u pitanju >hammer<
Isti izvor,i da Čazmatrans Vukovar posluje u Vukovaru od 1960.tj. tada je osnovan,a gradski prijevoz putnika je preuzeo 1968.

Paško

#13
Autobus je isti za koji si pitao, samo s druge strane. Nešto mi je "smrdjelo" u tome što si napisao: Čazmatrans nije ni dobio to ime do 1963. godine. Naravno, ispada da je povijest ipak ponešto drugačija, a godina Gospodnja je 1968.

https://library.foi.hr/novine/broj1.aspx?v=1&t=1&C=20&godina=1968&broj=000037&stranica=001

NOVE RADNE JEDINICE
Pripajanjem Saobraćajno-remontnog poduzeća Slavonijatrans Vukovar Čazmatransu Čazma, Čazmatrans je postao jedno od najjačih saobraćajnih poduzeća u Jugoslaviji.
Pripajanje je obavljeno nakon referenduma provedenih u oba poduzeća. U Slavonijatransu je na referendumu održanom 25. rujna o. g. 98 posto radnih ljudi glasalo za pripajanje, dok na referendumima po radnim jedinicama u Čazmatransu održanim 7. listopada o. g. 93 posto radnih ljudi glasalo je za pripajanje. Evo rezultata glasanja u radnoj jedinici Koprivnica: glasalo je svih 37 upisanih glasača; svih 37 glasača glasalo je ZA pripajanje.
Na osnovi odluke o pripajanju, dosadašnje Saobraćajno-remontno poduzeće Slavonijatrans Vukovar posluje od 8. listopada o. g. kao radna jedinica Čazmatransa. Dosadašnji pogon Slavonijatransa u Županji dobiva također status radne jedinice.
Prema riječima Zlatka Jurenca, komercijalnog direktora Čazmatransa, pripajanje Slavonijatransa predstavlja značajan korak naprijed u poslovanju radne organizacije Čazmatrans Čazma.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Doki21

Slika iz 70-80ih u Borovu Naselju kod ljekarne i Radničkog doma

Izvor slike:FB Vukovar i okolica u prošlosti