Zenica (Zenicatrans, Bosmekni-trans i ostali)

Autor mb0404, Listopad 28, 2008, 15:22:36

mb0404

Citat: aaaaa  u Svibanj 29, 2009, 16:46:35
Karta za užu gradsku zonu je 1 KM i to odnedavno i što je najbitnije svi je kupuju, ali apsolutno svi. onošto je npr u Sarajevu normalno tj da svaki mjesec bude napadnut najmanje jedan vozač GRAS-a u Zenici je prosto nemoguće. Svi kupuju kartu i procenat naplate na svim linijama je jako jako visok. Osim ove linije Kanal Bolnica uspostvljene su i linije Bolnica Pehare, Blatuša Bolnica i jos neke tako da je smanjena gužva u autobusima koji voze liniju Kanal Bolnica...
Dok sam ja zivio gore do Radakova mislim da je bila pola marke ili marku.A svi kupuju kartu zato sto svi znaju vozace a vozaci su im bar onda kao ljudi bili extra dobri,znam recimo za Klopce sto je vozio covjek uvjek dodje prije vremena parkira otvori vrata i igra igrce za 5 godina nikad ga nisam vidio namrgodjenog,ljutog,nadrkanog il da je bio neljubazan.Udjes imas sve sto hoces sto je u njegovoj mogucnosti i normalno da ce sa takvim svjet kupit kartu.Jos jedna prednost je sto su oni jos davno uveli naplatu putem onih pecata nastima datum i udri a u drugim gradovima i dan danas se naplacuje putem hemiske olovke.A sto se tice za Bolnicu su uvjek bili puni autobusi bilo da idu sa Kanala ili iz Blatuse, zbog toga sto su Crkvice i Radakovo najnaseljeniji dio Zenice pa ljudi moraju necim putovat plus sto je u Crkvicama Kanotonalna bolnica pa i zbog toga.
Sto se tice ovih fals prevoznika dok sam ja bio taj posao su obavljali lazni taxiti najvise polazaka bilo je ispred mesnice Halilovic znaci u samom centru grada kod pijace,pored toga sto su to radili znali su kupit putnike sa autobusek jednostavno dodje lik parkira on i jos jedan ili dva i autobus il stoji na cesti ceka da oni odu il kupi putnike na cesti.Jbg takvo vrijeme bilo nije bilo posla a mora se radit,plus sto je pola Jajca ostalo da zivi kao izbjeglice na teret opstine.Al sad je stanje OK vidi se po voznom parku i autobuskoj koja je 98 ili 99 izgorjela potpuno.

elvis

Danas sam bio u Zenici,pa sam usput uslikao i nekoliko buseva,vrijeme je bilo poprilicno tmurno pa ni neke slike nisu ispale najbolje,a i auta su mi na nekim zasmetala...izmedju svih izabrao sam slijedece:







Nisam uspio slikati prednju stranu jer mi je smetao bus kojim sam stigao

mb0404

Citat: aaaaa  u Prosinac 10, 2009, 20:02:41
Citat: mb0404  u Prosinac 10, 2009, 19:53:45
Ljudi ovakvih Grafova je doslo dosta i u zenicu i to u 2 kontingenta,sad nzm dal su bili plinski ili nisu.Msm svi su bili narandzasti mozda neki crven,ali ima fora ovi tamno narandzasti su unutra imali plasticna sjedista i veselije boje,ovi blijedo narandzasti msm da su imali drvena i sl....nisu bili losi busevi samo Sarajevo je brdovito nzm kako bi se u danasnje vrjeme ti plinski mogli vozit s obzirom da im je tank u podu,vozaci ne paze,ogroman broj vozila i sl.Ja sam 2ooo-01 bio u Sarajevu i vidio te zute MAN-ove,msm ono posle rata to je bio pojam za nas iako je u drugim zemljama to bila normalna pojava i sl.....msm da je i Banja Luka dobila dosta tih MAN-ova al je valjda bilo nekih sranja sa naftom pa ih je dosta gecrkt.

A ovaj sto misli da bi Austrijanci dali sve za Sarajevo....druze nemoj se ljutit nemam nista protiv tebe al ovo je najveca glupost koju sam cuo i posljednje vrejeme.Nit Bec,Berlin nit iko bi dao ista za Bosnu,nije samo za Bosnu vec za sve manje drzave i ajmo reci "siromasnije",iako da nije lopova Bosna bi bila ispred Austrije, ako da nesto da bezveze,vecina stvari koja nam se da naplati se troduplo.Nije ovo vreme komunizma(ne msm na Staljivnov model komunizam tj feudalizam tj danasnji kapitalizam u pojedinim zemljama) pa da se voli neko ko nije tvoj,drugi narod druga drzva..to mozda mi volimo sve oko sebe i dali bi sve ko sto smo i do sad davali.....Da je neko volio Sarajevo i Bosnu zaustavio bi rat i okupaciju (pa oni silni Sarajevski busevi nebi letili nocu u vazduh i nebi bili barikade iza koji narod trci po vodu i hljeb ako ih ima),a ne da se jedan grad drzi pod opsadom......

Mozda ovom nije mjesto ovde ali jednostavno mi proradi zivac kad cujem ovakve glupe izjave.Ko se iole razumije u politiku ekonomiju i sl skontace da sam upravu,ko gleda objektivno takodje....sad druga je stvar ako je neko subjektivan pa vuce prema nekim idejama koje ovde ne bih spominjao.....nikog ne prozivam samo iznosim svoj komentar...pozzz sa oboda Posavine

Tacno tako u zenicu je doslo 5 komada ovih narandžastih "grafova" sa drvenim stolicama i to 4 zgloba i 1 solo oni su bili 1973 godiste to znam sigurno jer sam u tom periodu dosta vremena provodio u Zenici. Nesto kasnije stigla su jos dva zglobna eh oni su imali nesto savremenije "Voith" mjenjace u odnosu na prethodne imali su plasticne stolice i oni su bili 1979. godiste.
Što se tiče ovog ostalog komentara vezanog za donacije i sl slazem se 100% ..
Drago mi je da se slazes.
Samo cudno mi meni djeluje 4,msm da ih je vise bilo.Znam svi zglobovi da su vozili Kanal-Bolnica neki su isli dole kroz Blatusu neki samo pored autobuske.Ovi Grafovi su zamjenili Ikare zglobnjake koji su bili super busevi,znam da su 2 ili 3 bili sa onim modernim dvodjelnim vratima,jedan od njih je vozio je za Dolacu dok nisu uveli liniju za Goricu,Tisnu,Moscanicu pa su ovu valjda za dolacu ukinuli.Kad su Grafovi dosli te Ikare nisam ni vidio,ostala su samo zglobna sa harmonika vratima msm isto da su radili Kanal,bila su 3 obicna stara serija,jedan je vozio za Klopce vozio ga Huso,bus se vjecito kvario najcesce crkne u Radakovu,drugi je isao za Tisnu,treci je isao za Lasvu on je bio malo bolji imo je dvoja vrata i kozna sjedista.Osim ovih narandzastih bilo je i onih zutih Grafova,Steyera vise ni sam ne znam sta,za njih msm da nisu nabavljani prije rata jer su u bojama post busa,a Zenici busevi su bili ili bjeli sa trokutima u kolor shemi SFRJ zastave,ili su bili tamno plavi sa tamnocrvenim linijama,posle im bilo mrsko farbat pa su samo lijepili reklame na njih.

Tirano

Dear all, could somebody give me and informations and photos about the ex austrian busses below, which should have been sold to Zenica:
Linz: Gräf&Stift 158, 210, 202, Henschel HS 160
Wien: Gräf&Stift 200, 230, 240, 290

damir fido

Bosmakni trans malim dijelom ucestvuje u gradskom prevozu Zenice.Evo jedna Setra jucer u Tuzli.




MILCHO

Pored ovog imaju jedan Volvo Hainje B10 i jednog prastarog TAM-a 130A 8

MILCHO

Citat:Zenicatrans nabavio deset novih autobusa Higer
Probnom vožnjom ulicama Zenice, Javno komunalno preduzeće "Zenicatrans-prevoz putnika" predstavilo je danas deset novih autobusa marke "Higer".

Radi se o investiciji od 2,2 miliona maraka, od čega su po 50 posto kreditnim zaduživanjem osigurali Općina Zenica i "Zenicatrans-prevoz putnika".

"Autobusi su namijenjeni za prigradski prijevoz putnika. Imaju 49 sjedećih i 30 stojećih mjesta, opremljeni su euro-3 motorom i klimom i prvi su ovakve vrste u BiH", kazao je Jusuf Borić, direktor "Zenicatrans-prevoz putnika".


Dobavljač autobusa kineskog proizvođača "Higer" bio je konzorcij "ITC Zenica - Biss Tours Zenica", koji je izabran putem tendera.


www.sarajevo-x.com

MILCHO

#22
MAN-ovi SL200 (Turska verzija) Koji su donirani Zenicatransu 1995 godine.



http://wowturkey.com

Tomek

U gradu i užem prigradu svašta vozi, vidio sam i jedan niski O303 crvene boje, al ga nisam uspio uslikati
Ugl. puno Steyra, VanHoolova, Higera...
1.

2.

3.

4. - ovaj je mislim, ostao u kvaru


Noviteti
1.

2.

3.


Tomek


ROAD

NEOPLAN VIP CLASS

ROAD

Evo od mene par fotografija, slikano u Nedjelju.











NEOPLAN VIP CLASS

ROAD

NEOPLAN VIP CLASS

ROAD

NEOPLAN VIP CLASS

ROAD

NEOPLAN VIP CLASS