Nabavke novih autobusa

Autor nukleusri, Siječanj 02, 2008, 12:21:13

echo

Citat: kico101  u Prosinac 26, 2008, 13:53:40
Volio bih da se za ovu ( meni izuzetno važnu temu ) pronađe više diskutanata

Mogu samo ponoviti svoje ranije iznesene stavove o ovoj temi: Najprije u potpunosti odustati od prigradskih autobusa (prigradski kao tip busa - ne linije, bar zasad) i nabavljati samo gradske. Današnji gradski autobusi su sasvim dovoljno udobni za prigradske linije čije vožnje često traju i kraće od onih na gradskim linijama. Tako se povećava mogućnost razmjene autobusa između gradskih i prigradskih linija što znatno povećava učinkovitost i smanjuje troškove. Dakle cijeli vozni park svest na 4 tipa vozila: Jedan solo, jedan zglobni, jedan minibus i jedan turistički. Po mogućnosti svi od istog proizvođača, i solo i zglobni da su isti tip busa, sve radi smanjenja troškova. Turistički bi se koristili (njih najviše 10) za razne stvari - aerodrom, djeca, sportaši itd., a kada takvih poslova nema onda ih koristiti isključivo na najdužim linijama - Tribalj, Mune i sl. S tako uređenim voznim parkom druga faza bi bila potpuno ukidanje prigradskih linija i produžavanje određenog broja polazaka gradskih linija na destinacije bivših prigradskih svugdje gdje je to moguće izvesti.

U vezi klimatiziranja gradskih buseva dosta sam skeptičan. Vjerovatno je to dobro za vozače, ali i u međugradskim autobusima često se događa da vozač previše ohladi svoj frižider-bus pa ljudi padaju u nesvjest kad iz +20 izađu van na +40. Osim toga - čemu služi klima na vozilu koje svake dvije minute otvara četvora dvokrilna vrata?

Shole

#136
To sam ja sto puta već pisao, pa me uvijek ispravljaju.  Moje je mišljenje (prihvaćam i ostala) da u gradskim autobusima klima uređaj nije potreban.  Ko što je kolega ECHO rekao, kakva je učinkovitost tog uređaja kad otvoriš četvora dvokrilna vrata svakih 200m ili u prosjeku svake 2 min?  Kolika je tu potrošnja, a automatski i zagađivanje okoliša!?  Ja bi molio nekog iz Zagrebe ili Splita da mi točno napiše kolika je potrošnja goriva zglobnog Citara sa 300 KS sa klima uređajem!  Za naše bez klime nemogu točno reći, ali znam da je na forumu spomenuto da MAN SL283 u prosjeku tokom cijelog dana troši oko 30 l/100 km  ili i manje ovisno o smjeni.
Ponavljam svoje mišljenje:
- u sve autobuse stavljati klimu za vozača u ugrađenu kabinu
- u gradske zglobne i solo stavljati jako zatamljena stakla (ko Regio) sa velikim prozorima za otvaranje na šiber (sistem ko 651) i sa velikim krovnim otvorima.
- u prigradske autobuse osim gore navedenog obavezno postaviti zavjese.

Mnogi će reći zašto se pravit pametan kad cijeli svijet radi sa klima uređajima.  Slažem se, ali zašto baš mi nebi bili začetnici nekog ekonomičnijeg načina poslovanja pa umjesto 70 l/100 km trošiti 40 l/100 km.  Pa kad bi se jo tu ubacio plin kao pogonsko gorivo....  Mislim da bi cijena gradskog prijevoza bila višestruko niža nego recimo u Zagrebu

maky

#137
Zglobni Citari sa klimom i Euro 4 motorom od 300 KS troše oko 65 litara na 100 kilometara, ovisi o težini linije na kojoj voze i o sholetu...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Shole

S obzirom da su se riječki Citari pokazali malčice tromi (u biti oni su sasvim O.K. ali smo se mi navikli na solo Conecte koji lete po cesti), mogu mislit kako će sad ti isti Citari vozit od Piramide prema Teti Roži ili na petici od rasadnika desno prema Drenovi.  Bit će ko 471-478  ;D.   Ne sjećam se sad točno kakve su linije na kojima u Splitu voze zglobnjaci, dok recimo Zagrebački voze praktički samo po ravnom, Rijeka je ipak specifična sredina.  Usponi od 12% su normalni i to ne ravno, pa 100m takvog uspona, pa opet ravno, nego su to usponi koji su dugi 2,3 kilometra.  Pretpostavljam da će naši novi Citari s upaljenom klimom na svim linijama osim na dvojki trošit preko 70 litata.   Nemojte uzet ovo za 100% točnu informaciju, ali kao da mi je negdje u sjećanju da je neko u garaži spominjao da sad troše oko 45 l/100 km.  Provjerit ću točno kod tehnologa

maky

Imam ti ja fotku gdje sam slikao putno računalo koje pokazuje prosječnu potrošnju. To je bilo prvih dana kada su tek krenuli u promet, nije radila klima i svi su ih vozili kao da voze po jajima.  Polako i "na po gasa"...
Uglavnom:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Tomek

Dečki, ovo razmišljanje da gradskim autobusima ne trebaju klima uređaji je bilo prilično često i u ZG-u dok 2004. nisu došli autobusi s klimama, točnije 15 Citara i 11 NG313.. Ti isti koji su prije pričali da je to bezveze su brzo utihnuli i shvatili koliko je to korisno.. Usprkos čestim otvaranjima vrata unutra je hladno i SUHO, ovo suho sam posebno naglasio jer barem u Zagrebu zbog puno asfalta je svake godine sve sparnije i sparnije te ulazak u klimatiziran prostor jako puno olakšava život.. Doduše iz istog tog prostora se treba izači nazad na sparinu, a za to je najbolje onda stanicu prije se stati do vrata i malo se aklimatizirati...

Što se tiče snage Citara G i ja smatram da je preslab, zagrebački zglobni MAN-ovi druge generacije sa 310ks su po meni neki primjer kako bi zglobni autobus trebao ići i to se najviše u Zagrebu vidi na liniji 106 Kaptol - Mirogoj na kojoj voze zglobni autobusi i na kojoj ti NG-i 312 idu 5 puta lakše od NG-a 313 koje Biodizel jako guši.. A Citari G sa 300ks mi djeluju nekako prosječno, neupadljivo na ravnom, a kamoli uzbrdo..

Ono što bi u Rijeci također trebalo razmisliti da se uvede, to je privola da putnici sami otvaraju vrata za izlaz jer budući da su naučeni izlaziti na stražnja vrata to bi se brzo dalo provesti na djelo, olakšalo bi život vozačima te produžilo vijek vratima koja mbi se rjeđe otvarala tj. otvarala bi se samo kad je to potrebno..

Shole

Da, ali je isto tako običaj da se ulazi na prednja vrata.  I onda kad bi ekipa čekala na zadnjima ovi iznutra bi im otvorili i ušli bi.  A na ovaj način koji je trenutno na snazi mora se priznati da je stvarno rijetkost vidit da netko ulazi na bilo koja vrata osim prednjih

kico101

Prema pouzdanom izvoru, izmjereno na MAN SG312 ( snage 310 PS ), potrošnja istog na relativno ravnoj (za riječke prilike ) dvojci je prosječno 55 lit/100 km, a na najgoroj sedmici oko 70 lit/100 km. Ostale linije su negdje između, ali bliže 70 nego 55. Isti autobus posuđen na prigradsku liniju 10 trošio je u prosjeku oko 50 lit/100 km.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Shole

Da, ali moraš priznat da su to 12 godina stari autobusi i motori rađeni starijim tehnologijama.  Ovi tvoji podaci su itekako vrijedni, samo šteta što nisu za Citara.  Moja je pretpostavka da bi Citari mogli trošit oko nekih 10-20% manje, što bi u prijevodu značilo:
Na dvojki oko 45-50 lit.,  na sedmici oko 60, a na Kostreni vjerovatno isto ko na dvojki 40-45 litara.   
Jedina mana ovih tvojih podataka je to što se oni odnose na 624, a za njega je opće poznato da troši ko ruski tenk.

LuckyLooser

Apsolutno sam protiv klime u gradskim autobusima. Iz više razloga. U prigradskim, ajde, još i može proć.

1. I nonići su nam imali klimu, (da se ne nađe sad netko pametan koji će reć da prije 20-30 godina nisu bila tako topla ljeta, bila su, bila) a mi danas smo fine guzice, koje ni u zahod ne možemo otić, a da nam ne puše hladno.
Osobno ne koristim klimu ni u autu, ni u stanu, a svatko onaj kome je vruće u busu, neka dođe kod mene na brod, kad srpanjsko sunce upeče po limu (Kićo 101 zna o čemu govorim, sam se uvjerio mnogo puta).

2. Ekologija i ekonomija- svatko imalo pametan zna da nije isto ako autobus troši 40 ili 50 l/100km

3. Još jednom ekonomija- već spomenuto, otvaranje vrata svake 2 minute

4. Zdravlje- koliko traje prosječno vrijeme vožnje prosječnog putnika? 15-20 minuta I koliki je to temperaturni šok za tijelo kad sa 20-25oC izađe na +40oC, a za tih 15 minuta u busu mu neće ništa bit ako je malo vruće.

5. također već spomenuta stavka- 300 KS (hoće li toliko imat novi Citari?) pun putnika + klima, pa gore uz Krimeju, uz Pehlin, prema Drenovi..... tromo da tromije ne može :P

5,5. Sad se penzići zimi dolaze grijat u bus, a sa klimom će se ljeti dolazit i hladit. Čitaj: veća gužva ;D

Ugradnja klime u stare buseve (pretpostavljam da bi se išlo od 652 na dalje)- debilana. Za tu lovu je bolje kupit 2-3 nova autobusa, pa i sa klimom, ako već mora bit. Ta ugradnja je veliki posao, i sve se bojim da bi oko toga bilo..... tko će dobit posao, cijena, provizija..... ups, previše sam rekao, ali znate na što mislim ;)

Ivan

Klima u gradskim autobusima stvarno funkcionira dobro unatoč otvaranju vrata, ali ja sam sve više protiv što više imam kontakta sa klimom...

Klima nije ni ekološki prihvatljiva, a mislim da može biti jako nezdrava, svako malo ljeti uđem u prejako klimatiziran prostor (među ostalim, često prejako hlade i zagrebački citari kad im klima radi, ponekad i TMK2200), kažem si "ah, od ovoga ću biti prehlađen" i onda stvarno jesam prehlađen sljedeća 2-3 dana. To me jako živcira, vrućinu uz dovoljno velik prozor uvijek dobro podnosim, ali kada mi je hladno usred ljeta to mi je daleko neugodnije i iritantnije, a prehlade su mi stvarno nepotrebne... OK, od dobro naštimane blage klime može biti ugodno, ali to je sve uvijek na rubu pretjeranoga i nezdravoga, i uvijek je bespotrebni trošak.

Ali, eto, kad svi koji imaju para ugrađuju, drago mi je da zagrebački imaju grbe na krovu i veseli me vidjeti ih takve, ali samo iz estetskih razloga... Da dam jedan jako čudni komentar, najsretniji sam kad bus ima klimu koja je pokvarena i isključena, a prozori su otvoreni... ;D

lukica

Po meni ako bi se ugrađivalo, klima bi bila jedino u prigradskim busevima.
Al uz prozore  je i ventilacije dovoljna(samo ju rijetko uključuju).
I klima bi bila dobra samo u umjerenim količinama(ni prehladno ljeti, ni prevruče zimi).
Ali ljeti otvorimo prozore i uključimo ventilaciju, a zimi puštamo topal zrak iz motora- svi zadovoljni.

maky

Ja osobno podržavam klimu u autobusima.
Proveo sam cijelo ljeto vozeći se, prelazeći iz autobusa u autobus, u onima s klimom i u onima bez klime.
Mnogi će sada reći, klima nije zdrava, klima ovo, klima ono. OK, svima je jasno da (pre)veliki temperaturni šokovi nisu zdravi, međutim,  ući u lijepo rashlađen autobus je sjajan osjećaj. Ima vozača koji te klime toliko raspale, da stvarno nije zdravo, ali također MRZIM (i to velikim slovima) kada neki upale klimu samo da nešto puše, i stave je na najslabije moguće, tako da to ništa ne djeluje. A naravno, onda ekipa počme otvarati i prozore i dolazi do totalnog rasipanja energije. I gašenje autobusa na zadnjoj stanici ili stajanje s otvorenim vratima dok se čeka polazak je  totalna  NULA i razbacivanje.
Klima u gradskim autobusima je po meni dobrodošao luksuz, ali samo ako ga se pametno koristi.

Još nešto...
Kod nabavke Lion`s Cityja, naručili smo autobuse koji imaju prozore koji se mogu otvoriti od početka do kraja. Znači svi prozori na autobusu, od prvog do zadnjeg (osim zadnjeg) se mogu otvoriti, dok kod Citara npr. svako prijestupne godine naiđete na prozor koji se može otvoriti. Ni neznate samo kako je iritantno ako ne radi klima usred ljeta, a nemate prozora za otvoriti. Inače, mnogi bi rekli da im ne treba klima i da im je dovoljan prozor. Ja mislim da također, koliko god nije klima zdrava, da nije zdravo ni mokar oznojan stajati kraj prozora da vjetar puše u vas. Također, od prozora nema nikakve koristi kada usred ljeta stojite u koloni i kada turisti zakrče grad i kada su gužve tolike da  bi poželjeli da ste najradije ostali doma jer se autobus miče puževim korakom i nema laganog povjetarca da vas ohladi.
Još jedna stvar, stari Conecti i SG313 imaju daleko veće prozore od novih Lionsa i Citara i otvaraju se na drugačiju shemu. Ti stari prozori pružaju daleko veći protok zraka nego ovi "fensi" novi...
Inače, mislim da i još neke stvari utječu na vrućinu u autobusu. Primjetio sam da Mercedes sve svoje modele lakira  od A do Ž. Dakle, potpuni autobus je lakiran, pa tako i krov. Kod MAN-a je druga stvar. U MAN-ova krovna površina ostane u boji metala, dakle glatka površina srebrne boje, koja reflektira sunce. Mislim da bi to trebalo barem malo pomoći...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

Shole

Sve ima svoje dobre i loše strane, i svatko i pravo na svoje mišljenje.  Moje bi se u potpunosti slagalo sa onih par točaka koje je LL naveo.  Samo bi dodao na ovo zadnje o ugradnji A.C. u 652-712,  vjerovatno bi se tu radilo o klimi za vozača.  A ona zadnja konstatacija tko bi to ugrađivao i servisirao o tome nećemo jer se sve zna.  FOROL4-the best shit money can buy

421

EUROline parking s Conecto zglobnim busevima za RI.Samo za Tebe SHOLE!
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln