Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja

Autor nukleusri, Prosinac 01, 2007, 14:03:14

nukleusri

Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 26 May, 2007, 12:35

Počinjem temu koju ću puniti podacima i slikama koje imam ili nađem o gradskom prijevozu (bez tramvaja/troleja to rade Zeljeznice.net, pa da ne duplamo) u Rijeci & na Sušaku za doba prije ere i u staro doba Autotroleja. Ulazi i prigrad, naravno.

Svi ste dobrodošli, štoviše PLIZ.
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 26 May, 2007, 13:13

Bus na liniji tri, a ako dobro čitam garažni broj (GB) 2. Bus u pozadini je GB 7, ako ne fantaziram, jer je "mrlja" pomalo na krivom mjestu. Broj linije je u krivom smjeru. Sve se ovo vidi na nesmanjenoj fotki.
Stajalište je Jadranski trg (tada Piazza Regina Elena tj. kraljica Jelena), a lijevi bus je točno danas pred ulazom u Ri-banku tj. Erste.
Firma bi trebala biti Grattoni.
Oba busa imaju dvoja vrata & izleda da su od istog proizvođača. Da se ne brukam s nagađanjem marke autobusa, ostavljam to onima koji znaju (tj. nemam pojma).

OT za ljubitelje tramvaja: kao da je još uvijek samo jedan kolosjek.

Mala napomena: striktno se držim granice 800 px za dužu stranicu slike & smanjenje na 16 boja, da fajl ne pređe 300 KB. Zato, komu treba bolji sken, nek me pita na PP.
Držite se i vi toga, da ne pretjeramo, lijepo vas molim.
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 28 May, 2007, 23:11

Sa Sušačke strane, opet bijeli bus čeka putnike pred Kontom. Samo rit mu se vidi:

--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 6:47

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije)

21 Aug, 2006, 19:07, kico101 wrote:Ima li tko kakve druge informacije o starim verzijama gradskih ili prigradskih linija? 



Znam da ste u drugom filmu, ali čini mi se da ovo spada ovdje. Tu su četiri skena iz Sušačkog almanaha iz 1931. godine, koji imaju i prigradske linije (poduzeće "Biv"), a drugo je malo OT, ako se držimo striktno, ali mi je žao ne dat i to, jer je korisno za sliku javnog prijevoza u Sušaku početkom 30-tih prošlog stoljeća.
Znači, stranice 146-149:




Iza je nešto sasvim deseto (avionski promet).

PS. stavio bih manje skenove, ali se nebi moglo čitati, pa koja korist?
Ako je frka veličina, promijenit ću u linkove, trebate mi samo prigovoriti.
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 6:50

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije. Ako nije u redu prenositi tuđe postove, molim pobrisati, ali ovo spada skupa)

18 May, 2007, 16:59, shef wrote:Trumbićev trg? To je iza Kontinenala (današnje križanje kod Arsena) ili?


--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:28

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije. Ako nije u redu prenositi tuđe postove, molim pobrisati, ali ovo spada skupa)

18 May, 2007, 17:07, kico101 wrote:Jako zanimljivo stivo o ranim danima gradsko/prigradskog prijevoza na Susaku i okolici.
Tada je susacki prijevoz bio ( po autoru ) medju najeftinijima ne samo na podrucju tadasnje juge, vec i sire, a danas se bas i ne mozemo podiciti povoljnom cijenom. Rekao bih cak, da je omjer cijene i prijedjene kilometraze veci nego ikad, tj. za istu cijenu moze se koristiti relativno mali radijus u odnosu na recimo Zagreb. Istina je i da je danas pokrivenost mrezom daleko veca, ali je i rasprostranjenost naselja veca nego prije, pa niti tu nema bitnog napretka. Sustav rijeckih gradskih i prigradskih linija inertan je poput velikog tankera ( ako je ovo dobra usporedba ) i ne mijenja se tako lako. Osnovni kostur linija ne mijenja se desetljecima, a dogadjaju se samo manje izmjene ( uglavnom produzenja do rubnih naselja ), dok sustavnih promjena nema na vidiku. I onda se cudom cudimo kako broj putnika opada. A sto bi htjeli? 


--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:29

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije)
Da, baš taj. Ima i razglednica, samo je ne uspijevam uploadati, pa cu je stavit kasnije ili ti je mailam.
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:31

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije)

Sušački almanah za 1938.
Ima samo jedna stranica (138):

--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:35

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije. Ako nije u redu prenositi tuđe postove, molim pobrisati, ali ovo spada skupa)

22 May, 2007, 11:13, trolrijeka wrote:Cestitke Kobleru. Mislim da nam treba podforum o povijesti. Ja sam mozda tome sklon zbog svojih godina (45).
Bivsi Trumbicev trg je onaj prostor iza Konta kod Arsena. Kao sto se i vidi na slici.
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:36

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije)

Hvala trol. Ja sam apsolutno puknut na povijest, takav mi je i posao. S druge strane, šta ne bi bila fora da odeš u muzej (recimo grada, tehnički i slično), a tamo na zidu podaci o svim tramvajima, trolejima, busevima po garažnim brojevima, slike i sl.? Ovdje na forumu i na zeljeznice.net/tramvaji mislim da smo već sad skupili podataka više nego je itko znao o tome zadnjih 50-60 godina.
Znači, kopam i tražim podatke koji mogu pomoći skužiti koje su sve firme djelovale i s kojim busevima. Možda s vremenom uspijemo sastaviti tablicu kao za današnje stanje. I drugo, tko kaže da negdje vriti u nekom dvorištu ne leži neki od njih iskasapljen u držač košnica ili tako nešto?
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:37

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije)

Nekidan me tlačila do besvijesti, sad sam je ukrcao. Dakle, Trumbićev trg i bus čeka putnike s otvorenim vratima (valjda šole još nije prošao školu Autotroleja ):

Ima i mjesto "pred" Kontom, valjda su i tamo stajali busevi, ili se ipak samo okreće (mjesta k'o u priči):

Usporedi: onaj Magirus na slici iz Almanaha 1938. može biti sasvim bijel a da od sjene izgleda dvobojan. Tada bi i ovaj ispred Konta bio Magirus. Što mislite?
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 1 Jun, 2007, 13:39

(Preneseno s topica Gradske i prigradske linije)

Kozala, trg pred bivšom radiostanicom i grobljem, lijepi bus & šole. Zbog crkve sv. Romualda to je malo prije II. rata.
Tko zna koji je to bus?

--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by trolrijeka on 2 Jun, 2007, 16:49

Kada govorimo o prethodnicima Autotroleja podsjecam na neke cinjenice:
- Autotrolej je osnovan 1947. kao Gradsko auto-tramvajsko poduzece. GATPO. 1951. promijenio je naziv u Gradsko auto-trolej i tramvajsko poduzece ili ACAFT Azienda Citadina Auto-Filo-Tramviara (tada je u Rijeci jos vazila dvojezicnost);
- njegov talijanski prethodnik je ASPM - Azienda dei servizi publici municipali; ASPM je osim za tramvaj bio nadlezan i za plin, cistocu, vodovod i kanalizaciju.
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 4 Jun, 2007, 6:21

Istina, ali pokušavam zgrabit i ovce i novce
Prethodnici u najširem smislu i kad nisu direktni, a također na Rijeci i Sušaku, a ako je bilo što u prigradu, također je dobrodošlo. Dapače (jer od viška glava ne boli, a sigurno i neće zatrpati topic) za Povijesne podatke - prethodnici Autotransa pozdravljam sve podatke za Kvarner, dakle i otoke. Već me Titan pitao na PP s krasnom fotkom busa na Cresu-Lošinju.
Samo naprijed!
--------------------------------------------------------------------------------
Re: Povijesni podaci - prethodnici Autotroleja
Post by kobler on 21 Jul, 2007, 16:24

Ovo su karte linija autobusa na Sušaku oko 1930. Prva je Invalidska zadruga i njene gradske linije:

Ako dobro vidim to su četiri linije, koje sve počinju s Trumbićevog trga za:
1. Trsat
2. Orehovicu
3. Dragu
4. Martinšćicu - Kostrenu sv. Luciju - Kostrenu sv. Barbaru

Druga slika prikazuje prigradske linije u koncesiji kod Invalidske zadruge:

Treća i zadnja je jedina Čabrijanova linija za Kastav:
Mi smo sami protiv svih, a oni nikog se ne boje

actros

isti kao na slici iznad:

na slici pored mb Abbazzia na molu San Marco, današnji gat Karoline Riječke
Izvor: "Burza nautike" tiskano izdanje

Bocko

Iz koje godine otprilike je ova prethodna slika?

ikar

#3
Brod neodoljivo podsjeća na brodove Abbazia i Laurana građene 1939. u današnjem 3. Maju (tada Cantieri Navale del Quarnero) za Società Fiumana di Navigazione iz Rijeke. Iz istih nacrta građeni su u 50-im godinama Jadrolinijini pjesnici. S obzirom da su ta dva broda građena 1939. slika je morala nastati poslije toga.

EDIT - s obzirom da vidim da je na sunčanoj palubi ispod mosta ugrađen top (a i brod se čini u tamnoj maskirnoj boji) rekao bi da se radi o brodu Abbazia (Laurana je preuzeta od strane mornarice) a nastala je između 1940 i 1943. 1943 je brod prebjegao u Južnu Italiju da izbjegne zauzimanje nakon kapitulacije Italije.

mivano

Ova Čabrijanova linija za Kastav je jako zanimljiva. Ne znam da li je ta cesta u to vrijeme bila asfaltirana. Naročito ovaj dio poslije Trnovice.

thomcro

Pozdrav by thomcro


thomcro

... dobio sam preporuku da stavljam kartuline rečkih tramvaja u ovu temu pa jel, idemo-ooo ...

mislim da je ovo najstarije što se može naći o riječkim tramvajima, tramvaj kod ložione na Piopi (kartulinu je objavio 2014. fiuman2 na ŽFH)


da znate gdje gledati


kad se poveća


Oko ove kartuline smo se dosta dugo 'lomili' što se vidi a što se nevidi. Vidi se ložiona u izgradnji i  vide se dvije male šajbe za vagone ali kad se kartulina skine i poveća vidi se u daljini tramvaj. Jedino je nejasno da li se tramvaj udaljuje ili dolazi prema kameri.



Pozdrav by thomcro


thomcro

#7
... iz vremena munjare D'Annunzia, sve snimljeno na Mlaki (lijevo je zid kod današnje remize a desno je ulaz u Giardin a pravo ... ha-a, danas je sve drugačije)




tramvajska pruga presjeca prugu za Matulje


Pozdrav by thomcro


thomcro

#8
... još jedna kartulina iz današnje Milutina Barača/ex-Industrijske/ex-... kod ex-Hotela Imigranti/ex-Metalografičkog kombinata/danas RiTex u smjeru Piope



i jedna mrvicu sjevernije  (još nije bilo željezničkog mosta)
Pozdrav by thomcro