Scania - New Generation...

Autor Dreamwalker, Srpanj 03, 2022, 19:40:40

Dreamwalker

...for every mile and each journey :)

Kvaliteta – pojam koji me prati već godinama kroz život. Sve što radim, nastojim da je kvalitetno i da je taj neki moj potpis kvalitetan, a kasnije i prepoznat :) Da odmah napomenem, nisam zaposlenik Scanie, a to je jedna od otegotnih okolnosti u predstavljanju njihove autobusne game koja je, da ne lažemo, u Hrvatskoj uglavnom nepoznata. Barem u ovom trenutku dok ovo pišem – u srpnju 2022. godine ;)

Bitno je naglasiti frazu "u ovom trenutku". Za vrijeme moje posjete Södertäljeu u Švedskoj bilo je dosta pitanja kako uspijevamo održavati jedan zastarjeli koncept živim i aktivnim. Činjenica je da su fejsbuci, instagrami, razni portali i ostale društvene mreže "pregazile" forumski koncept i prava je istina da ovaj forum opstaje zahvaljujući ljubavi (to je jedina prava riječ) koju mi članovi gajimo prema forumu. Predstavljanje game Scania autobusa palo bi u totalni zaborav na facebooku, instagramu, portalu bilo koje vrste nakon samo deset dana jer tražeći post potrošili bi tri dana na skrolanje. Na forumu će se ova reportaža (kao i sve ostale koje smo napravili od 2007. otkad smo na ovoj adresi) moći jednostavno i brzo naći i 2028. kad Scania planira imati potpuno elektrificiranu gamu. To je naša kvaliteta koju je zasad samo Scania prepoznala i hvala im na tome  hi

Kao uvod u ovu temu i predstavljanje game Scania autobusa neka posluži reportaža koju sam napisao prije dva tjedna. Ova tema je zapravo nastavak – volume 2 ;D Nakon što je reportaža objavljena, dobio sam dosta individualnih pitanja o tome što Scania nudi, pod kojim uvjetima, kakav je osjećaj voziti i biti vožen u Scaniama, koje sve modele imaju, kako ih prepoznati,... To znači da su se ljudi zainteresirali, a to je jako bitno jer Scania iako nije jako prisutna kod nas, ipak ne prolazi nezapaženo i ljudi žele znati više  thumbs U ovoj temi ću pokušati odgovoriti na neka pitanja, a bit će predstavljeni:


  • Scania Citywide LF (gradski low-floor autobus)
  • Scania Citywide LE(A) (gradski low-entry autobus; A je oznaka za zglobni autobus)
  • Scania Interlink (prigradski autobus)
  • Scania Fencer f1 (gradski autobus) i f6 (prigradski autobus)
  • Scania Higer Touring (turistički autobus)
  • Scania Irizar i6s
  • Scania Irizar i8

Slike kojima sam ja autor potpisane su u donjem lijevom ili desnom kutu, a slike koje nisu potpisane su Scania promo fotografije dobivene na korištenje. Službeni tehnički podaci bit će u prilogu svakog posta. Za više informacija o Scania autobusima slobodno kontaktirajte Scania Hrvatsku :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

Scania Citywide LF (low floor) potpuno je niskopodni gradski autobus. Trenutno je jedini model kojeg je moguće naručiti u potpuno električnoj varijanti. No, osim potpuno električne varijante, moguće ga je naručiti s pogonom na CNG (compressed natural gas – stlačeni prirodni plin) i u diesel varijanti. Diesel motori prilagođeni su za korištenje biodizela :)

Što se tiče duljine, moguće ga je naručiti u midi 10,6 metarskoj, "solo" 12 metarskoj i u 18,7 metarskoj zglobnoj varijanti (LFA – i ovdje je A oznaka za zglobni autobus ;) )

Može biti pogonjen:


  • DC 07 diesel motorom snage 280 KS (6,7 litara – zaokruženo na 7 ima oznaku D(iesel)C 07)
  • DC 09 diesel motorom snage 320 KS (9,3 litara – zaokruženo na 9 ima oznaku DC 09)
  • OC 09 otto motorom na CNG raspona snage 340 KS (9,3 litara ima oznaku O(tto)C 09)

Motori su upareni Scania Opticruise 8 stupanjskim automatskim mjenjačem, 6 brzinskim automatskim mjenjačem ili 6 brzinskim ZF Ecolife/Ecomat mjenjačima.

U prilogu su tehnički podaci za Citywide LF OC 09.
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

Mislim da potpuno električna Scania Citywide LF BEV zaslužuje zaseban post i posebnu pozornost. Ovaj bus mi je favorit od svih autobusa o kojima će u ovoj temi biti riječ  thumbs
Neću skrivati, bit ću pomalo subjektivan, električni pogon mi se sviđa. Ne samo zbog ekologije, koja je upitna ako uzmemo u obzir i proizvodni proces potpuno električnih vozila, već najprije zbog ubrzanja i zabave koju pruža vožnja električnog vozila. Iz istog razloga ne volim voziti automatike ni autocestu jer je šaltanje == zabava ;D

Imao sam čast voziti ovu Scaniu  8) i mogu reći da ide tri klase bolje od svih ostalih autobusa koje sam isprobao u Scania Demo centru u Sodertaljeu  thumbs Po ubrzanju potpuno je usporediva s bilo kojim jačim diesel motorom kojem je isključen eco mod :)

Za takvo ubrzanje zaslužan je elektromotor čiju je snagu prvo potrebno malčice razjasniti jer se nomenklatura razlikuje od snage običnog motora s unutarnjim izgaranjem. Snaga motora kod potpuno električnih vozila može se izraziti na više načina, ali uobičajena su ova četiri:


  • peak power – snaga koju elektromotor može isporučiti na nekoliko sekundi bez straha da će doći do oštećenja motora
  • continous power – snaga koju motor može isporučivati dugoročno  i kontinuirano(u normalnim radnim uvjetima) bez straha da će doći do oštećenja motora. Ova snaga se navodi u paru s peak snagom i uvijek je manja.
  • max net power – najveća  neto snaga koju motor može isporučiti dok su baterije potpuno pune (laboratorijski uvjeti)
  • max 30 min power – najveća snaga mjerena u realnim uvjetimakoju motor može isporučiti u 30 minuta (upisuje se u prometnu)

Scaniu Citywide LF BEV pokreće elektromotor peak snage 408 KS (300 kW) i continous snage 340 KS (250 kW). Kako bi potrošnja el. energije bila optimizirana, ugrađen je dvostupanjski mjenjač.

Što se tiče putničkog aspekta, nisam se vozio kao putnik pa ne mogu suditi o udobnosti, no po pitanju izrade i detalja čini mi se da Scania ima dosta dobru završnu obradu što nije slučaj kod nekih proizvođača

U priogu su službeni tehnički podaci :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

Scania Citywide može se naručiti i u LE(A) poluniskopodnoj varijanti koja je kod nas izuzetno popularna u zadnje vrijeme. Za razliku od LF varijante, LE varijantu moguće je naručiti u hibridnoj varijanti, a ima i veći izbor diesel motora.

Citywide LE se može naručiti u dvoosovinskoj izvedbi, troosovinskoj izvedbi i zglobnoj što mislim da nijedan drugi proizvođač ne nudi u svojoj gami  thumbs Raspon duljina je 10,8 – 18,1 m :)

Što se tiče motora , kao što rekoh, u odnosu na LF varijantu u ponudi ima više motora:


  • hibridni – kombinacija DC 09 snage 320 KS i elektromotora snage 177 KS (130 kW)
  • OC 09 otto motor CNG snage 280 ili 340 KS
  • DC 07 diesel motor snage 280 KS (7 litara)
  • DC 09 diesel motor snage 280, 320 ili 360 KS (9 litara)
 
Motori su upareni Scania Opticruise 8 stupanjskim automatskim mjenjačem, 6 brzinskim automatskim mjenjačem ili 6 brzinskim ZF Ecolife/Ecomat mjenjačima.

Na prezentaciji u Demo centru u Södertäljeu mogli smo isprobati


  • Scaniu Citywide LE DC 07
  • Scaniu Citywide LE Hybrid
  • Scaniu Citywide LE OC 09 CNG u troosovinskoj izvedbi
  • Scaniu Citywide LEA OC 09 CNG – zglobni autobus

Tehnički podaci svih autobusa su u prilogu. Hibridni model bio je opremljen s kamerama i zaslonima umjesto retrovizora, a na zglobnom autobusu sam uspio isprobati i pomoć pri kretanju uzbrdo  ;D

Slike zglobnog će biti objavljene u postu ispod zbog forumskih tehničkih ograničenja :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

U ovom postu su slike zglobnog :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

Za prigradske linije i kraća međugradska putovanja Scania nudi svoj Interlink :) Autobus koji se može naručiti u dvoosovinskoj ili troosovinskoj izvedbi u rasponu dužina 10,9 – 15 metara. Ponuda motora istovjetna je ponudi za Citywide LE. Jedina razlika u ponudi motora je ta što su Otto motori prilagođeni i za LNG (Liqiud Natural Gas – ukapljeni prirodni plin) pogonsko gorivo ;)

Na test Scania nam je ponudila dva Interlinka u troosovinskoj izvedbi s OC 09 CNG i LNG motorima. S oba autobusa moglo se izići na probnu vožnju po javnim prometnicama koja je trajala oko 45 minuta. Kao što sam napisao u reportaži, kolega Goran Kekić iz magazina Kamion&BUS i ja isprobali smo Interlink s CNG motorom :)

S obzirom da ja nisam imao ispunjene sve potrebne uvjete za upravljanje, bio sam prisutan kao putnik što nimalo nije loše ;D Naputovao sam se s puno različitih autobusa i mogu reći da je Scania Interlink izrazito udoban autobus za ono za što je namjenjen. Nakon 45 minuta vožnje nisam osjećao nikakav umor ili bolove u tijelu  thumbs, a što je bio slučaj s autobusima nekih drugih proizvođača  ::| Što se tiče vozačkog aspekta, kolega Goran ga je pohvalio da se lijepo vozi :)

U prilogu su tehnički podaci za oba autobusa :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

Prije nego krenem dalje s ostatkom game, želim reći kako su Citywide i Interlink u potpunosti Scanijini proizvodi što se vidi i po dizajnu koji je jako sličan i po meni jako zgodan :) Meni osobno su se ti autobusi svidjeli i bilo bi mi žao kao autobusnom fanu da se ne probiju na hrvatsko tržište malo više jer mislim da imaju što za ponuditi ;)

Citywide i Interlink šasije i motori mogu se kupiti i zasebno što rade karoseristi poput Irizara. Takva poslovna politika prodaje šasija i motora karoseristima Scaniji se itekako isplatila. Prisutnost Scanie u Irizarovim autobusima učinila je Scaniu vrlo popularnom u Španjolskoj i Portugalu :) Koliko im je bitno španjolsko tržište i koliko su tamo jaki govori činjenica da je na eventu u Švedskoj bilo dosta španjolskih novinara.

Da podsjetim, naš Crobus imao je Scania šasiju i motor, no zbog pogrešne konfiguracije i krivo zamišljenog koncepta autobusa, bus je doživio debakl  ::| Da su iz Zubaka uzeli jači motor, a da je nadogradnja bila prilagođena turističkom autobusu, vjerujem da bi autobus bio uspješniji, a Scania bi i na našem tržištu možda imala veći udio. No, što bi bilo kad bi bilo... :P

Osim Irizara, Scania vrlo uspješno surađuje i s kineskim Higerom. Ta suradnja rezultirala je cijelom lepezom autobusa – gradskim, prigradskim i turističkim autobusima :)

Na Scania šasiji, sa Scania motorom i s Higerovom nadogradnjom nastao je Fencer f1 – gradski autobus pomalo futurističkog namjenjen prvenstveno za tržište Velike Britanije. No, krajem prošle godine isporučeni su prvi primjerci i europsko na tržište - u Estoniju  ;D

Na prezentaciji bio je ponuđen Fencer f1 napravljen za britansko tržište s volanom na desnoj strani, a njegovi tehnički podaci nalaze se u prilogu.

Za prigrad Scania i Higer nude Fencera f6. Fencer f6 je, osim na britanskom tržištu, svoj put našao i u Francuskoj gdje su njegove prednosti odlučili iskoristiti za potrebe prijevoza školske djece. Tehnički podaci Fencera f6 koji je bio prikazan na prezentaciji nalaze se u prilogu.

Fenceri su doista neobičnog izgleda i moj neki prvi dojam bio je da su to koncepti, no tek kasnije po povratku u Hrvatsku doznao sam da su to zapravo modeli koji idu u serijsku proizvodnju, a prvi primjerci već naveliko voze  ;D ;D
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

U ovom postu ću "predstaviti" svima nama jedan jako dobro poznat autobus – Scaniu Higer Touring  ;D ;D Kao i kod Fencera motor i šasija su od Scanie, a nadogradnja je Higerova :)

Prije nego što sam bio u Švedskoj imao sam se priliku voziti s jednom od 3 Scanie Touring iz Panturista. U Švedskoj smo od hotela do Demo centra i zračne luke Arlanda u Stockholmu bili voženi u Scanii Touring. Scania u Švedskoj bila mi je udobnija jer je imala nova Kielova sjedala, dok je Panturistova imala starija, također Kielova sjedala :)

Scania Touring u svojoj ponudi ima 5 dieselskih motora (neki su prilagođeni i za biodizel) raspona snage 360 – 500 KS. Motori su upareni s ZF Ecolife 2 6-brzinskim mjenjačem ili sa 12-stupanjskim Scania Opticruise mjenjačem. Mogu se naručiti u dvoosovinskoj ili troosovinskoj izvedbi :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

#8
Scania Irizar i6s turistički je autobus nastao u suradnji sa španjolskim karoseristom Irizar :) Nudi se u izvedbama s 2 osovine i 3 osovine. Samim time ima čak 6 mogućih konfiguracija (2ax: 10,8 m, 12,4 m, 13,4 m; 3ax: 13,4 m, 14,4 m, 15,4 m)  thumbs Ponuda motora ista je kao i kod Scanie Touring :)

Za probnu vožnju Scania nam je pripremila dva primjerka:


  • 13,9 metarskog troosovinca s diesel motorom snage 450 KS uparenim s 12 stupanjskim Scania Opticruise mjenjačem i
  • 12,2 metarskog dvoosovinca pogonjenog LNG otto motorom snage 410 KS uparenim s istim mjenjačem (siva Scania)

Irizari su općenito na glasu kao vrlo udobni autobusi s jako udobnim sjedalima i velikim prostorom za noge :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421

Dreamwalker

#9
I na kraju, najudobniji autobus u kojem sam se ikad vozio (a vozio sam se stvarno u jako puno autobusa) – Scania Irizar i8  ;D U Švedskoj je nismo imali na raspolaganju što je zapravo šteta, ali je bila izložena u Event hallu kako bi je svi mogli detaljno upoznati. U odnosu na onih 6 komada koje još uvijek voze kod Vinceka, ova Scania imala je redizajnirano vozačevo radno mjesto i cijeli autobus baš izgleda vrhunski i jako skupo  thumbs

Više o mom putovanju iz Zagreba do St. Gallena (CH) i natrag  2019. godine ovom udobnom krstaricom možete pročitati ovdje.


Hvala što ste čekali da završim s postavljanjem teme. Tema je otključana :)
"Onaj tko kaže da je Solaris smeće je potpuni idiot" - (c) shef

"Ništa ti ne shvaćaš!" - (c) 421