Povijest (stare fotografije, podatci itd.)

Autor markost, Ožujak 12, 2008, 18:19:12

markost

Posli su dobili crne branike neki od njih kad su ove originalne izrazbijali.Original su branici bili bile kave ka šta je bija obojan i gornji dio autobusa.  ;)

maky

Ono na slici sa Brozom u pozadini je MAN 750

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

kriticar

e Markost i maky to je man 890 , a ne man750 (bili su samo u Zagrebu,Dubrovniku i jedan u Makarskoj.
lijepo ti piše u Potpisu man750)
1968 dolazak prvog mana750 na Zagrebačke ulice

1970 i na Dubrovačke

S T E T A - S T O - B A R - J E D A N - N I J E - S A C U V A N

maky

Onda isprike, meni stvarno izgleda kao 750, imao sam dojam da je 890 nekako viši...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

brzi

Citat: markost  u Kolovoz 18, 2008, 19:26:14
Posli su dobili crne branike neki od njih kad su ove originalne izrazbijali.Original su branici bili bile kave ka šta je bija obojan i gornji dio autobusa.  ;)

ah znači issta priča kao sa g.b. 82  :D fala na pojašnjenju!

maky

U trajektu Marjan ima ova slika na kojoj se vidi legendarna "pidžama" na liniji 12:

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

brzi

maky me sjetio da i ja imam preslik jednog Dafa, isto na 12ki:



možda da ove slike premjestiš pod "stare slike" ?  :)

brzi

sjeća li se tko Ikarusa koji su bili boje kao i TAM-ovi? Jesu oni negdje cca 89. godište? Koliko se probao sjetiti, nikako se sjetiti kada su rashodovani... ni oni ni plavi... još nešto po pitanju povijesti... ovi g.b. od 572 do 576, u popisu voznog parka piše da su 81. godište? Znači tih pet nije onih pet zglobnih koji su kupljeni 1979. godine sa g.b. 542 ili...? I još nešto; plavi zglobnjaci iz 1979.; jesu oni kasnije požutjeli i postali boje kao i TAM-ovi i Ikarusi, ili su pak to neki kasnijih godišta? Ako se dobro sjećam i oni su imali troja vrata...
Inače još bih iskoristio priliku, da najavim da za koji tjedan u novom broju Lastauto Omnibusa trebalo bi biti o 60 godina Prometa... a trebala bi se naći i pokoja rijetka slika, ne tako davnih ni nepoznatih autobusa  :)

netko

Kad smo već kod bojanja ;) .
Zašto su Neoplani i Dubrave bojani u onu zelenkasto-žutu boju,a čak je g.b.542 bio obojan u onu plavo-narančastu koji je došao davne 79-te.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

markost

#39
G.b. 542 je bija plav,a posli su ga radi reklame "Auto Hravatska" pripiturali u žutu boju sa plavim crtama.Ta shema boje nema veza ni sa jednom prometovom shemom.

netko

Citat: markost  u Kolovoz 28, 2008, 18:57:30
G.b. 542 je bija plav,a posli su ga radi reklame "Auto Hravatska" pripiturali u žutu boju sa plavim crtama.Ta shema boje nema veza ni sa jednom prometovom shemom.
Nema veze ???. Zašto su onda svi TAM-ovi i Avtomontaže pituravanu u tu boju ili su bili takvi,svejedno.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

brzi

Citat: netko  u Kolovoz 28, 2008, 19:13:08
Citat: markost  u Kolovoz 28, 2008, 18:57:30
G.b. 542 je bija plav,a posli su ga radi reklame "Auto Hravatska" pripiturali u žutu boju sa plavim crtama.Ta shema boje nema veza ni sa jednom prometovom shemom.
Nema veze ???. Zašto su onda svi TAM-ovi i Avtomontaže pituravanu u tu boju ili su bili takvi,svejedno.

Ali nisu u istu, identičnu boju bojani. Avtomontaže(SG) su postojale iste boje kao i Tamovi. Ali tu su bile tamne crte, dok su na ovim AM iz 1990. narančaste boje i plave crte... ovaj 542 imao je natpis Autohrvatska, ispod lajsne i bio je u kombinaciji s plavim crtama i žutom bojom, kasnije je taj natpis skinut... tako da se išlo da bude sličan navedenim ali opet i natpisu Autohrvatska... pa je to tako ispalo...

markost

Citat: brzi  u Kolovoz 28, 2008, 18:37:18
sjeća li se tko Ikarusa koji su bili boje kao i TAM-ovi? Jesu oni negdje cca 89. godište? Koliko se probao sjetiti, nikako se sjetiti kada su rashodovani... ni oni ni plavi... još nešto po pitanju povijesti... ovi g.b. od 572 do 576, u popisu voznog parka piše da su 81. godište? Znači tih pet nije onih pet zglobnih koji su kupljeni 1979. godine sa g.b. 542 ili...? I još nešto; plavi zglobnjaci iz 1979.; jesu oni kasnije požutjeli i postali boje kao i TAM-ovi i Ikarusi, ili su pak to neki kasnijih godišta? Ako se dobro sjećam i oni su imali troja vrata...
Inače još bih iskoristio priliku, da najavim da za koji tjedan u novom broju Lastauto Omnibusa trebalo bi biti o 60 godina Prometa... a trebala bi se naći i pokoja rijetka slika, ne tako davnih ni nepoznatih autobusa  :)
Ikarusi su kupljeni malo prije Dubrava znači ispod g.b. 665 i nisam siguran, ali mislim da su dva bila opiturana ka TAM-ovi, a još mislim dva su bila standardno plavi za ono vrime.Imali su Rabine motore sa onim opakim zvukom ka današnji Sanosi, a razlikovali su se još od starijih Ikarusa po raširenim zadnjim svitlima.Još se sičam onog lipog mirisa novog autobusa koji se čua u njima i bili su mi onda najdraži autobusi,draži i od MAN-ova SG 220.Rashodovani su vrlo brzo jer je počea rat pa nije bilo više rezervnih djelova, a umisto  njih su se počeli nabavljat polovni MB o305G.
G.b. od 572-576 su bili također nabavljeni mislim 1979 god. radi Mediteranskih igara i bili su plavi, a posli su dva opiturana u one žute boje ,a ostali u reklame.Svi su imali troja vrata, a sa četiri vrata su bili samo ovi današnji MAN-ovi.

markost

Citat: netko  u Kolovoz 28, 2008, 19:13:08
Citat: markost  u Kolovoz 28, 2008, 18:57:30
G.b. 542 je bija plav,a posli su ga radi reklame "Auto Hravatska" pripiturali u žutu boju sa plavim crtama.Ta shema boje nema veza ni sa jednom prometovom shemom.
Nema veze ???. Zašto su onda svi TAM-ovi i Avtomontaže pituravanu u tu boju ili su bili takvi,svejedno.
Shema na g.b. 542 i na SG-ovima uopče nije ista.Pogledaj malo bolje!Tu shemu su uzeli jer su se tili maknit od plave sheme pa su pokušali s ovom,ali je shema sa onim crtama bila malo komplicirana pa su pituri imali problema kod popravaka .Nikad im ne bi ispala boja ka originalna.Dokaz su ti i zadnji krajevi MAN-ova SG 220 kojih ima u svim bojama i dezenima.Tako da je ta shema kratko trajala pa su pokušali sa onom plavom(g.b. 84) i napokon je došla ova limun žuta koja je po meni pun pogodak.

netko

Ok,jasno. ;) :D
A što je s Neoplanima.Zašto su oni pituravani u zelenkasto-neku žutu boju sa onom crnom crtom. ;)
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.