MAN SU 220, Split (ST-PV-1606)

Autor Metro, Prosinac 15, 2021, 12:23:04

Paško

Par slika s druženja 30. 1.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

IgorKlasik

Odlično !
hi
A čija je Ajkula?

Paško

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

IgorKlasik

Citat: Paško  u Veljača 25, 2022, 01:03:25Od jednog člana foruma ;)
Činilo mi se da je to to, jer Josipova nije.  ;D
Ali društvo Ajkule i Krpana je fenomenalno  perfeto

Josip-Split

Jucer na zapadnoj  :)

MAN464

Man viđen jutros pozdrva za mladog vozača  hi


BVB
AD Maiorem Dei Gloriam!!

"Hrvatska je izvojevala svoju slobodu, svoju samostalnost, svoje pravo da sama odlučuje o svojoj sudbini." - Dr.Franjo Tuđman 23.11.1996.

IgorKlasik

Pozdrav!

Jel si se provozao malo nostalgično?

A kako je ako bi htio provozati radnu odnosno rednu liniju?
Jel bi ti to dozvolili?

Paško

MAN se u petak malo prošetao. Vožnja vraća u neka prošla vremena :)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

IgorKlasik

Da.
Bravo.
Kad se možemo mi forumaši provozati?

Metro

MAN izveden u nedjeljnu šetnju.

Josip-Split

Jucer se man provoza sa novim tablicama  klinac

Paško

Malo u đir, uz mali dodatak, tabele iz 1980-ih, njih par koje su slučajno preživjele. Nekoliko ljudi pridružilo se i par stanica. hi
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

https://www.dalmacijadanas.hr/sjor-nije-vam-ovo-linija-ovo-je-atrakcija-mladi-splicanin-vozi-retro-autobus-iz-1981-dubrovcani-ga-se-takoder-s-nostalgijom-prisjecaju/

Citat:"ŠJOR, NIJE VAM OVO LINIJA, OVO JE ATRAKCIJA" Mladi Splićanin vozi retro autobus iz 1981., Dubrovčani ga se također s nostalgijom prisjećaju

LORENA ZVONIMIRA KOLAK / Foto: Igor Jakšić, L.Z.K.

U poseban đir Splitom, gotovo svaku nedjelju, Splićani i posjetitelji potpuno besplatno mogu krenuti na drugačiji način - jedinim autobusom za koji se ne treba kupiti karta, a destinacija je, vjerovali ili ne - prošlost.

Jedan je mladi Splićanin kupio retro narančasti autobus javnoga gradskog prijevoza i povremeno poveze sve zainteresirane sugrađane u povijesnu vožnju Splitom.

"Uvijek sam htio imati svoj starinski autobus koji će mi makar ležati kraj kuće"
Taj Splićanin se zove Josip Matulić, ima 27 godina, a autobuse voli oduvijek, pogotovo starije modele. Strast je to koja nije prestala od rođenja, a vremenom ju je uspio i realizirati. Josip za 'Promet' vozi već pet godina, a u obitelji je - jedini koji ima vozačku dozvolu.

"Uvijek sam htio imati svoj starinski autobus koji će mi makar ležati kraj kuće. Vrijeme je počelo izmicati, počeli su rashodovati i prodavati stare autobuse. Kada sam vidio priliku jednostavno sam poslao ponudu dubrovačkom prijevoznom poduzeću Libertas, pa ako prođe, prođe. Apsolutno nisam imao ništa isplanirano", uvodno nam je kazao Josip.

Uskoro se s najboljom prijateljicom zaputio u Dubrovnik kako bi isprobao autobus za koji se nadao da bi mogao postati njegov. Dubrovčanima je bilo žao poslati u rezalište autobuse koji su im desetljećima služili, pa su neke odlučili staviti na prodaju. A 'busevi' isti kao što je ovaj, vozili su i po Splitu. Doduše, u nešto drugačijoj kombinaciji boja - plavo-bijeloj.

"Prije slanja ponude bio sam dosta skeptičan, ali čim sam čuo zvuk motora, zaljubio sam se. Znao sam da je to to. Odmah sam dao malo veću ponudu", nastavlja Josip.

Ubrzo je saznao da je njegova ponuda prihvaćena nakon čega je pojurio u Dubrovnik po svoj prvi autobus.

"Bio je u voznom stanju, ali mu je registracija upravo istekla pa smo i to u Dubrovniku riješili. Do Splita nam je trebalo 4 i pol sata. Autobus 'ide' do 80 na sat, ali ja ga najčešće vozim do 60, da se ne 'dere'", istaknuo je naš sugovornik.

Registriran je na povijesne table i vodi se kao povijesna baština
A unutar autobusa starog više od 40 godina, većina je opreme originalna. Jedine tri izmijenjene stvari su sjedala, volan i felge. U autobus do sada ništa posebno nije ulagano, za svoju dob je u odličnom stanju jer su ga dobro održavali u Dubrovniku. Do sada nije bilo problema, tek poneke sitne izmjene.

"Obnovljen je prije 10-ak godina u Dubrovniku. U originalu, ovakvi autobusi najčešće imaju drvene klupe, ali ovaj je iz tvornice došao s tapeciranim klupama, a kasnije su ubačena plastična sjedala. Autobus je 1981. godište i od prvoga dana vozio je po Dubrovniku. Posljednje dvije godine je kod mene. Uzeo sam ga sebi za gušt, pa iako su mi mnogi predlagali što bih mogao s njim, još nisam poduzeo daljnje korake. Za sada je plan samo ga održavati na životu. Registriran je na povijesne table i vodi se kao povijesna baština. U Splitu ovakvih autobusa više nema, ali zato u Dubrovniku ima još par primjeraka", ispričao nam je Josip.

Djelić izvorne boje autobusa vidljiv je na fotografiji
Jedan od posljednjih starih 'Prometovih' autobusa vozio je do 2019. 'Rasklimani zglobni bus', kako su ga mnogi Splićani nazivali, upravo je Josip po posljednji put provozao Splitom.

U garaži 'Prometa' u Hercegovačkoj ulici trenutno se nalazi devet starih autobusa koji stoje kao svjedoci jednom minulom vremenu.

Strastveni ljubitelj autobusa je i Josipov najbolji prijatelj Marin Pažanin, za kojega kažu da poznaje svaki autobus u Hrvatskoj, a i šire.

"U Splitu je bilo 25 autobusa identičnih kao što je ovaj, u plavo-bijeloj varijanti. Zadnji je vozio do 2008. Dubrovčani su inače imali 30-ak ovakvih autobusa, ali 5-6 ih je uništeno u ratu. Na jednoga je pala granata, a jedan je bačen u more", kaže nam Marin.

Provozati se možete nedjeljom i blagdanom
Nedjeljom i blagdanom, u vožnju povijesnom turom obično se kreće ispred HNK, oko podne, đir nastavlja dalje preko Zvončaca do Svetog Frane i trajektne luke, pa sve do garaže na Brdima.

Tura je to dekorativnog karaktera kojom se iz potpuno druge perspektive može vidjeti i doživjeti Split - kao da stavite sunčane naočale sa staklima prošlosti, upravo je takav pogled iz narančastog autobusa.

"Šjor, nije Vam ovo linija", tijekom vožnje je Josip pokušao objasniti putniku koji je na stajalištu čekao redovnu 'Prometovu' linije, a iz pozadine je netko dobacio: "Ovo je atrakcija". Bila je to samo jedna od zgoda koja povezuje Splićane i autobus iz njihove mladosti.

Ulaskom u ovaj autobus, ulazi se u splitsku povijest. I doista, kroz prozorska stakla Split izgleda drugačije, otmjenije. Iako su sjedalice istrošene, na njima je poseban gušt sjediti jer razmišljanja o prošlosti samo pristižu.

Kako je Split izgledao u fazama najvećeg razvoja kada mu je kraj bio gdje se danas nalazi sjecište Pujanki, Visoke i Mejaša, koliko je tada drugačija bila moda djevojaka i žena u prolazu, koji su se automobili mogli sresti putem samo su neke od misli koje 'naviru' što se duže vozite ovim autobusom.

Mi smo se provozali, sada je na vama red!
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Malo promocije i u Slobodnoj :)

https://slobodnadalmacija.hr/split/mladi-splicanin-kupio-retro-bus-iz-81-godine-i-vozi-ga-po-gradu-fascinira-posto-ga-je-kupio-presao-je-3-milijuna-1353513

Citat:ATRAKCIJA NA ULICI
Mladi Splićanin kupio retro bus iz '81. godine i vozi ga po gradu. Fascinira pošto ga je kupio: Prešao je 3 milijuna...
PIŠE LUCIJA VUJNOVIĆ
8. siječnja 2024. - 10:54

Na autobusnoj stanici kraj Svetoga Frane na Rivi nedavno smo naišli na autobus koji je zbunio Splićane i katapultirao nas u prošlost. Zahvaljujući Marinu Pažaninu, po struci prevoditelju, a u slobodno vrijeme velikom zaljubljeniku u autobuse i jednim od voditelja foruma autobusi.org, doznali smo priču o prijevoznom sredstvu koji mnogima budi nostalgiju.

Riječ je o autobusu MAN-u modela SU 220 garažnoga broja 19 iz 1981. godine u privatnom vlasništvu splitskog vozača Josipa Matulića.

- Ovaj autobus je originalno iz Dubrovnika i vozio je sve do 2020. godine, do pandemije koronavirusa. Poslužio bi kao pojačanje kad bi bila gužva. U Dubrovniku postoji još deset ovakvih autobusa, a tri od njih pretvorena su u kabrio-vozila. Ovaj je stigao u Split zahvaljujući Josipu koji ga je kupio. Planirali su prodati još jednog, no predomislili su se i sada su parkirani u Dubrovniku. Ovaj jedini vozi - objasnio je Marin.

PRAVA PRILIKA
Četiri osobe željele su kupiti bus čiji su ključevi na kraju otišli u Josipove ruke. Vozilo je kupljeno prije dvije godine, a vlasnik je za njega izdvojio oko 20 tisuća tadašnjih kuna (nešto više od dvije i pol tisuće eura).

- Puno zaljubljenika u autobuse žele kupiti jedan ovakav, a Josip je zgrabio priliku. Trenutno se s ovim busom ne odrađuju organizirane vožnje već ga vlasnik uglavnom provoza za svoj gušt u društvu prijatelja - kaže.

Ponekad ukrcamo i građane koje susretnemo i koji izraze želju. Prije nekoliko dana smo ga provozali zajedno i najsmješnije su mi reakcije ljudi dok se voze. Starijima je to normalno, a djeca su uvijek iznenađena jer nikad nisu prije vidjela ovakav bus - poručio je.

Interijer vozila moderniziran je, pa su tako prije desetak godina promijenili sjedala koja su u originalnu imala tapecirane klupe.

- Ovaj bus relevantan je i prikazuje povijest Dubrovnika. Prešao je oko tri milijuna kilometara, a može ići do 80 km/h. Nakon 11 godina nošenja dubrovačkih tablica, na registracijskim tablicama sada piše "ST-PV-1606" što označava da je riječ o povijesnom vozilu koje se ne koristi u komercijalne svrhe.

JEDINI U HRVATSKOJ
Ne samo da je ovo vozilo unikatno, već je jedinstvena "pojava" i to da je vlasnik jedini koji u Hrvatskoj ima gradski autobus koji je oldtimer u svom vlasništvu.

- Josip je oduvijek želio imati "retro bus". To bismo, siguran sam, htjeli mnogi od nas ljubitelja, ali ne možemo zbog nedostatka volje, vremena, D kategorije, mjesta.. Svakako, Josip je vidio priliku i iskoristio je. Rekao sam mu da je revolucionar: dosad praktički nismo imali vozača koji je vlasnik oldtimer autobusa samo za sebe. Primjerice, u Poljskoj su sačuvani, ima ih desetak - kaže Pažanin.

Lijepo je vidjeti povijest prometa grada, no to nije slučaj u Hrvatskoj budući da su sve firme prodale stare autobuse. Bilo bi lijepo da su ih prodale zainteresiranim firmama, no išli su u staro željezo. "Promet" je proteklih godina uništio (ispilao, rashodovao, izrezao) sve svoje stare autobuse, sve do jednog. Nije bilo dovoljno interesa da se sačuvaju - objasnio je Marin koji dodaje kako mu je jako žao što je tako.

- Najsmješnije mi je bilo kad smo stali kod Sv. Frane, pa smo provozali djecu do Banovine, na stanici na kojoj staju "Prometovi" autobusi 8 i 12. Zaustavili smo se, a ulazi neki stariji gospodin i vadi elektroničku iskaznicu... Jedva smo mu objasnili o čemu se radi, pa je na kraju odlučio ipak pričekati svoj autobus - govori Pažanin kroz smijeh.

Kako građani ne bi bili zakinuti za iskustvo vožnje u ovom unikatnom prijevoznom sredstvu, Josip je odlučio provozati se gradom i ukrcati oni koji to budu željeli: javna vožnja za građane koji vole retro đir.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

I par mojih fotki s posljednjih đireva 2023. ;)
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!