Jeste li za uvođenje glasovne najave stajališta u autobuse Autotroleja ?

Autor Čelični, Siječanj 17, 2023, 00:35:30

Čelični

@NP-549 malo smo otišli  o-0 ali me zanima što je sa onim projektom zapošljavanja kontrolora i kontrolorki za eventualnu prekvalifikaciju (ako sam se dobro izrazio) za buduće vozače i vozačice Autotroleja ? To mi se ne čini lošim da se smanji manjak vozača.

NP-549


citaro

Citat: pehar_11  u Siječanj 19, 2023, 21:25:08Raspitajte se malo i predložite ovako "iz fore" ideju vozačima vezano uz najavu, pogotovo onima koji ne čitaju forum. Mislite da bi bili sretni da se uz najavu stanica još nabraja i mogućnost transfera (tj. presjedanja)? Kladim se da bi se to pogasilo odmah. Uz sve to, upitno je ukoliko se najava stanice može pouzdati na dosadašnji sustav praćenja vozila, prvenstveno mislim na kaos koji nastane u tekstualnoj najavi kada se vozilo ne zaustavi na određenoj stanici, neko projuri pa sve ode k vragu. Koliko sam ja vidio do sada, vozači nisu prestretni ovim sugestijama, već kolutaju očima.

E sada, škakljivo je ovo reći, no meni se tih enormnih 100000€ čini kao da bi bilo krivo usmjereno. S tolikom lovom može se popraviti i pokupovati puno drugih stvari. Neću ni spominjati da Rijeka nije ni blizu javnim gradskim prijevoznicima koji prevoze u Austriji i po drugim puno većim gradovima i zemljama. Nema Rijeka milijun stanovnika ljudi moji...

Kao sto vec rekoh, podesavanje glasnoce se moze blokirati. Pa tko zeli ugasiti, neka demolira uredjaj. A vjerujem da bi vozaci bili sretniji da im se pola busa ne dere na telefon tijekom cijele sluzbe. I na kraju krajeva radi se o u danasnjem vremenu nuznom nacinu obavjestavanja putnika, tko se ne moze pomiriti s tim moze traziti drugi posao.

Kakve veze ima broj stanovnika i sa cime? U Svicarskoj svaki bus, cak i onaj koji vozi u najvecu zabit ima glasovnu najavu stajalista. U Austriji vjerojatno isto. Nije ni Promet Split a bome ni ZET Zagreb ni blizu javnim prijevoznicima u Austriji, pa svejedno imaju glasovnu najavu stajalista.

kico101

Čitam ovu raspravu i ne mogu vjerovati da nema većih problema od najave autobusnih stanica. Baš se pitam kako smo mi nešto stariji preživjeli 70te-80te-90-te bez tih glasovnih najava. Ne brinite, kao što sve kod nas ide nešto laganije, tako će doći i najave. Nije da se baš veselim zbog toga, ali ako to predstavlja pomoć slijepim i slabovidnim osobama, svakako da je to dobrodošla investicija. Kakva će biti boja glasa, izgovor naglasaka, glasnoća, to me niti najmanje ne interesira.

Interesira me, recimo, kada će se konačno pojaviti informativni displayi  ( ne oni reklamni )na stajalištima, zatim ( nevezano ) kada će se zaposliti novi vozači ( da konačno vr dođe na neki prihvatljivi nivo-mislim na grad ), hoće li se u dogledno vrijeme u busevima omogućiti direktno plaćanje s bankovnim karticama, što će biti sa 599, hoće li ikada plave plinaše prebojati u narančastu ( da budemo unificirani ), kada će ukinuti all-over reklame preko prozora, kada će "produbiti" podvožnjak u Randićima da svi busevi mogu gore, itd, itd.

Ali štaš, sto ljudi sto ćudi. ;D  ;)
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

citaro

Sorry, ali iznimno su ti glupi "argumenti". Uvijek ima vecih i manjih problema, po toj logici se nikad ne bi nista radilo, jer bi uvijek bilo vecih problema.
Prezivjeli su stariji svasta, sto ne znaci da i mi dalje trebamo zivjeti u 70im, 80im i 90im godinama. Ajmo se vratiti na konje i kocije, jer su i stariji to prezivjeli, sto ce nam niskopodna sminka.

kico101

Kada si me vec nazvao glupim, iako sam razlozio detaljno razloge iz kojih sam napisao sto sam napisao.
Postoje dvije mogucnosti; ili ne citas s razumijevanjem ( necu ti reci da si glup, jer mi odgoj to ne dozvoljava ) ili si zlonamjeran ( zelim vjerovati da je ovo drugo ).

Gdje sam ja napisao da sam protiv uvođenja noviteta? Samo to napisi pa da mozemo dalje raspravljati.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

citaro

Apropos citanja s razumijevanjem - nisam tebe nazvao glupim, nego tvoje argumente. to je velika razlika.

Izlozio si detaljno razloge koji to nisu jer nemaju smisla. Sto onda implicira tvoj "argument" o prezivljavanju starijih bez glasovne najave?

kico101

Ja ne znam sto da kazem. Ponovo pitam i vise necu; gdje sam napisao da sam protiv glasovne najave? Napisao sam da se tome ne veselim i to je moj osobni stav. Netko se ne veseli novim autobusima, netko starim  netko ne voli plinase i tako, ali to ne znaci da je protiv toga, nego da to jednostavno ne voli. Zar mi se bas na silu mora svidjeti glasovna najava.
Samo sam htio reci da rasprava o tome nema bas previse smisla, jer ce biti kako bude, a mi cemo se na to naviknuti.
Ne vidim cemu takav ostar stav. Da li su argumenti glupi, da razlozi ne postoje- oprosti ali nisi mjerodavan da o tome raspravljamo. I tko si ti da odlucujes o tome da su moji argumenti glupi ili da ne postoje.
Ajmo argumentirano raspravljati, a ne na nacin da figurativno pokazujemo misice.
Imas dobrih razmisljanja  ali mi ne pada napamet da ti argumente nazivam glupim a razloge nepostojecim. Ako mi se izneseno ne sviđa reći cu konkretno sto mislim da nije tako ili se ne slazem s tim, ali argumenti nisu glupi i razlozi nepostojeci.
Molim pristojnu raspravu, da se ne "kačimo" za svaku rijec i da iz svega svatko od nas izvuce nesto korisno. Nema nas previse da bi si to dopustali.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

pehar_11

Što više kopaš po ovoj temi i nabrajaš razloge, to mi se više čini da je svima jasno da je u Autoroleju kaos i postoje problemi veći od velikih investicija (poput ove) oko kojih ima previše upitnika. Za kaos nisu krivi ljudu koji tamo rade, nego godine nemara i guranja stvari pod tepih. Što se gore navedenog tiče, meni se čini da sve gore navedeno nije neki veliki problem, već su stvari poput uklanjanja odvratnih reklama sa autobusa nešto što se dugo čeka. Glasovna najava za mene osobno je mrtva tema. Nema se smisla natezat i pregovarat kada nešto takvo nije moguće. Sada nije. I ovim tempom nikada neće biti. Postoje veći problemi, kada se fokus stavi na sređivanje tih problema, onda ljudi moji, tipkovnice u ruke, lupaj i tipkaj. Do tada, kada se stvari ne srede, nema potrebe za iščekivanjem nemogućeg. Šećer na kraju - je li uopće Trolej zainteresiran za ovo?
vrijeme je novac?!?

NP-549

Trolej bi to teško izveo jer smo tanki i sa osobljem u garaži. A i dok god je ticketing od Pente bolje takve stvari ne ni uvodit. Po meni bi trebalo preko nekih fondova pokušat se izborit za kompletno novi sustav ticketinga, karata, najava ......

pehar_11

Zar nije i to bilo u planu? Mislim na nove validatore i računala koja omogućuju kartično plaćanje?
vrijeme je novac?!?

MateV

Citat: NP-549  u Siječanj 22, 2023, 13:47:43A i dok god je ticketing od Pente bolje takve stvari ne ni uvodit.

Znam da je o-0 , ali me zanima zbog čega je taj sustav od Pente tako loš. IT-jevac sam pa me takve stvari zanimaju.

Koliko sam pohvatao o tom sustavu ima neku Embedded verziju Windowsa na računalu, karte validira dovoljno brzo, kvarovi sustava nisu toliko česti (barem koliko sma ja primjetio), a od nedavno se i kartice mogu nadoplatit preko weba.

Također su se bez većih problema povezali i s unutarnjim bustecima za najavu stanica. Za info/reklamne panele neću komentirat, jer nisam siguran ako je to potpuno odvojeni sustav ili ne.

A i unutarnji sustav za praćenje lokacije vozila isto radi dobro koliko sam vidio ovdje na forumu. Onaj javni servis ide preko portala od Grada Rijeke i tu se nešto pokvarilo, a s Trolejeve strane je koliko ja znam u redu.

NP-549

Oprema je bila zastarjela već 2013. kad je počela ugradnja. Stalni problemi sa cf karticama, zamrzava gps pa nema busa na praćenju. Ne možeš napravit prijenos podataka pa nit idu u sustav pare koji si prodao ko vozač, nit možeš povuć novu verziju podataka ako se mijenja vozni red.
Validator ima 1 usb i ne može se ugraditi dodatno još čitač qr coda i barcoda. Printer gužva karte kad je vlažno vrijeme. Neznaš dal je uopće prošla karta ili nije. Vidiš na kraju dana da ti fali para na obračunu. Pretpostavljam da je oprema takva jer je bilo kolko para tolko muzike. I Penta može bolje, ali za neku drugu cifru

Čelični

Citat: citaro  u Siječanj 22, 2023, 12:03:32Apropos citanja s razumijevanjem - nisam tebe nazvao glupim, nego tvoje argumente. to je velika razlika.

Izlozio si detaljno razloge koji to nisu jer nemaju smisla. Sto onda implicira tvoj "argument" o prezivljavanju starijih bez glasovne najave?
U Rijeci izgled prevladava izgleda čudan mentalitet kad ne prihvaćaju mnogi ono što imaju neki gradovi u Hrvatskoj i mnogi u Europi, a i svijetu, a korisno je. To pokazuju rezultati ove ankete @citaro ti si prošao puno država i gradova i pametno razmišljaš. Zar ćemo se vraćati na nivo kočija i u primitivizam. Ja imam skoro 51 godinu, ali ne razmišljam o preživljavanju starijih bez glasovne najave, za razliku od nekih. Ne razumijem zašto Rijeka ne bi trebala u dogledno vrijeme (za što sam i dao glas) imati glasovnu najavu stajališta u autobusima ?

kico101

Ovo za razliku od nekih se tiče mene?

Ako da, onda pročitaj što sam odgovorio cijenjenom forumašu Citaru.

I ja imam 52 godine, ne kužim što hoćeš reći.

I kakve veze ima što imaju drugi gradovi, pa bi stoga to morala imati i Rijeka. Imaju drugi gradovi puno toga korisnijeg, a Rijeka ne. I što sad?

Sada velikim slovima: NIGDJE NISAM NAPISAO DA SAM PROTIV GLASOVNE NAJAVE. Trebam li otići kod javnog bilježnika?

Napisao sam točno ovo:

Nije da se baš veselim zbog toga, ali ako to predstavlja pomoć slijepim i slabovidnim osobama, svakako da je to dobrodošla investicija. Kakva će biti boja glasa, izgovor naglasaka, glasnoća, to me niti najmanje ne interesira.
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.