Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 20, 2009, 21:13:43
Citat: alarm  u Prosinac 20, 2009, 17:00:23
Pa ljjudi ja sam novi na ovom forumu, ali ikarus je smece. Jedan MB Citaro zglobni sa klimom je 350000€ bolje da smo jednog uzeli
nego ovih 20. Pogledajte Zagreb. Pa da se ovi MAN-ovi SL222 fino prelakiraju srede bili bi extra
Da zagreb nije čuvao stari vozni park, nebi mogli ni pomisliti na novi Citaro. U situaciji kada je ogroman manjak i vozila i para. možda bi jedino bolje riješenje bilo da se uzme 20-25 očuvanih polovnjaka starih 6-7 godina. ali da bi bilo bolje 1 nov Citaro od 15 novih Ikarbusa to bi se moglo reći tek kad budemo imali 170 ispravnih autobusa koliko smo imali prije 10-tak. a ne 90 koliko smo imali prije nabavke Ikarbusa. zamisli da smo nabavili zglobni Citaro koji košta kao 2 Ikarbusa. a rashoduje se 10 dotrajalih autobusa + 10-15 rashodovanih prošle godine, znači opet smo u minusu.
prije par godina na jednoj od linija koju najviše koristim - 31 vozila su 3 autobusa a vozač je mogao 5-10 minuta predahnuti a prošle i do pola ove godine vozio je samo jedan dotrajali Neoplan a vozač kad dođe na okretnicu morao je odmah nazad. kako su nabavljeni Ikarbusi, bar radnim danom u špici vozi i drugi autobus. Istina, na 31 ne voze novi Ikarbusi ali su oni rasteretili autobuse sa drugih linija.

Na žalost kod nas postoji nekoliko problema koji nas koče kao drzavu a samim tim i GRAS. Ključni problem je sto jako bitne aktivnosti vode jako nesposobni i nestrucni ljudi. Gras je vlasnistvo Kantona dakle Grasom gazduje kanton odnosno ministarstvo za saobraćaj. Dakle nabavku vozila odobrava vlada odnosno resorno ministarstvo. ne moze nadlezni ministar izaći pred medije i reći "meni su rekli da su ti autobusi marke Ikarbus jako dobri"....to je jako neozbiljno da ne kazem neodgovorno porazavajuce. Znači ministru je neko rekao da to valja i on jadnik odmah potpisao odluku o nabavci bez obzira sto su na tenderu bile najmanje 2 firme sa boljim uslovima. Znači nije problem cijena. Kada nesto kupujes na kredit odnosno leasing kakav je slucaj sa Ikarbusima onda se to moze mnogo bolje kalkulisati. Poveca se rok otplate rata je neznatno veca a troskovi odrzavanja (naravno ako uzmemo u obzir da se vozila moraju odrzavati u ovlastenom servisu u protivnom gubi se garancija) znatno manji, mnogo manja potrosnja goriva, puno veci rok eksploatisanja vozila da ne govorimo o zadovoljstvu putnika, podizanju renomea firme i sl..kada se sve ovo sabere oduzme pomnozi podijeli dodje se do rezultata da je mnogo isplatnije uloziti u skuplji ali znatno kvalitetniji proizvod nego u jeftiniji koji je mnogo mnogo losiji. Sjecam se da je prije nesto vise od godinu dana tadasnji predsjednik nadzornog odbora Nedzad Ajnadzic stavio "veto" na kupovinu Ikarbusa i striktno zahtijevao da se nabave niskopodna vozila u kombinaciji su bili Mercedesi onda su ga velika vecina napadali ...ne branim nikoga pa ni njega ali sad se pokazalo da je covjek ipak bio u pravu barem kada se tice nabavke autobusa 

MILCHO

ovi TAM-ovi kad su povučeni (ne znam jesu li prodati ili izrezani)  bili su stari svega 6-7 najviše 8 godina, dok je, primjera radi, iste godine (1997) kupljen Mercedes star 14 godina, Koji je danas poslije 12 godina još u funkciji.

TAM gb 222 je bio ofarban pred kraj radnog vijeka (color shema je ostala ista).
čini mi se da su 220-222  imali kvadratne a 223-224 okrugle farove.

Na žalost ovaj zglobni nije dočekao kraj rata, pa nisam upamtio detalje.

alarm

Citat: alarm  u Prosinac 21, 2009, 14:28:14
Evo i od mene prva slika
izvinite radi kvaliteta slike gb813 linija reljevo dom-franje rackog, a danas je gb463 man zglobni ostao u kvaru
Tito je uvijek svima naređivao a vozačima se obraćao sa Gospodo vozači molim Vas

aaaaa

Citat: alarm  u Prosinac 21, 2009, 14:44:51
Citat: alarm  u Prosinac 21, 2009, 14:28:14
Evo i od mene prva slika
izvinite radi kvaliteta slike gb813 linija reljevo dom-franje rackog, a danas je gb463 man zglobni ostao u kvaru

Nije 813 nego 816 813 je u bijeloj boji sa reklamom "Lattea". Ovaj 816 inače često radi na "komercijali".

alarm

Citat: aaaaa  u Prosinac 21, 2009, 18:30:43
Citat: alarm  u Prosinac 21, 2009, 14:44:51
Citat: alarm  u Prosinac 21, 2009, 14:28:14
Evo i od mene prva slika
izvinite radi kvaliteta slike gb813 linija reljevo dom-franje rackog, a danas je gb463 man zglobni ostao u kvaru

Nije 813 nego 816 813 je u bijeloj boji sa reklamom "Lattea". Ovaj 816 inače često radi na "komercijali".
Upravu si gb816.
Tito je uvijek svima naređivao a vozačima se obraćao sa Gospodo vozači molim Vas

MILCHO

Koje je godište bio 483? prve verzije TAM-ova 260 A 116M i 280 A 180M su imale okrugle farove u crnom kvadratu a negdje početkom 90-tih su uvedeni četvrtasti.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/TAM_260_A_116_M.png

Mislim da su ipak  u 223 i 224 ipak originalni farovi.

MILCHO

#186
Citat: The_Dubster  u Prosinac 21, 2009, 19:42:53
danas u starom ilijašu linija 22 ilijaš-sutjeska
lion's coach. slikano je kroz staklo busa pa i nije baš najbolje ispalo

Nije Lion's Coach nego Lion's Classic G

The_Dubster

Citat: MILCHO  u Prosinac 21, 2009, 20:25:55
Citat: The_Dubster  u Prosinac 21, 2009, 19:42:53
danas u starom ilijašu linija 22 ilijaš-sutjeska
lion's coach. slikano je kroz staklo busa pa i nije baš najbolje ispalo

Nije Lion's Coach nego Lion's Classic G

ups, skreno ja malo :$

editovano, hvala na ukazanoj grešci ;)

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 21, 2009, 20:23:53
Koje je godište bio 483? prve verzije TAM-ova 260 A 116M i 280 A 180M su imale okrugle farove u crnom kvadratu a negdje početkom 90-tih su uvedeni četvrtasti.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/TAM_260_A_116_M.png

Mislim da su ipak  u 223 i 224 ipak originalni farovi.


483 je mislim 1991. godiste. VIdi mislim da su i 223 i 224 imali cetvrtaste farove gledajuci logiku. Ako su dosli zajedno sa 220 i 221 logicno je da su isto godiste ili mladji a samim tim i da imaju cetvrtaste farove. Ne znam sigurno znaci samo nagadjam...

MILCHO

Citat: aaaaa  u Prosinac 21, 2009, 20:34:30
Citat: MILCHO  u Prosinac 21, 2009, 20:23:53
Koje je godište bio 483? prve verzije TAM-ova 260 A 116M i 280 A 180M su imale okrugle farove u crnom kvadratu a negdje početkom 90-tih su uvedeni četvrtasti.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/TAM_260_A_116_M.png

Mislim da su ipak  u 223 i 224 ipak originalni farovi.


483 je mislim 1991. godiste. VIdi mislim da su i 223 i 224 imali cetvrtaste farove gledajuci logiku. Ako su dosli zajedno sa 220 i 221 logicno je da su isto godiste ili mladji a samim tim i da imaju cetvrtaste farove. Ne znam sigurno znaci samo nagadjam...
Poslije Ikarusa 399, Autobusi sa gb 2xx mislim da su numerisani obrnutim redoslijedom valjda da se nebi stvarala velika praznina. možda su ovi sa  okruglim farovima malo ranije stigli. mislim da je redizajn bio 1991, ali provjeriću

Tomek

Što se farova tiče od 1988. svi imaju četvrtaste.

Evo prilog sa našeg foruma:

http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=4750.0

MILCHO

Nažalost, ne postoje pouzdani podaci o Sarajevskim TAM-ovima. postoje samo sjećanja da su došli početkom 90-tih.  Za sada možemo samo nagađati ali se nadam da ćemo ipak doći do pravih podataka.

aaaaa

Boga mi malse su šanse da dođemo do pravih podataka. Sve se u glavnom svodi na priču ljudi koji su radili prije rata a njih je sada u GRAS-u veoma malo. Prije rata je  bio veliki broj autobusa tako da je rijetko ko sve to mogao i zapamtiti a poslije rata je opet stigao veliki broj vozila. Neki su nestajali "misteriozno"  kao npr 675 koji je navodno otisao na remont i nikad se nije vratio. Neki su urađeni generalno a odmah nakon toga rashodovani kao npr 483 kojem je "uradjen" moor i citav autobus ofarban a odmah nakon toga je rashodovan znači sve ukazuje da je neko "kupao" pare hhahahah

Suboticanin

I vi imate ovu Turkish Airlines reklamu.:)

aaaaa

Citat: MILCHO  u Prosinac 23, 2009, 14:18:34
807 ove sedmice na 31, Bus je u extra stanju, rade mu baš sve sijalice (unutrašnje / vanjske / osvjetljenja displeja) što je rijetkost za ove MAN-ove, jedan od najboljih  MAN-ova serije SL222 / SG312.



Ovom busu je nedavno ubacen drugi motor jer je njegov "caputt" zato i radi u ravnici na liniji 31 da ga nebi previse opterecavali. Inače što se tiče vizuelnog izgleda i izgleda enterijera ovo je svakako najbolji MAN SL 222. I vuča mu je bila prilicno dobra jedini minus je bilo "lupkanje" mjenjača ali i ono je bilo podnosljivo. Ovaj bus je ranije vozio vozac koji sad vozi  Lions CLassic 853 (zanimljiv sto ima zute ratkape i u u zuto ofarbane retrovizore)  najpedantniji  vozac u GRAS-u svakako. Vrlo često ga se moglo vidjeti da pere autobus kao "malo auto" šamponizira i spužvom ga istrlja cjelokupnog.