Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

The_Dubster

#240
Drug ja vozarim breza-sarajevo i plaćam kartu centrotransa mjesečnu 85 maraka tako da mi ne pada plaćat još lokalne linije tipa tramvaj radi 1 stanice 1,60, a kad bi uveli tu za studente 5 km ja bi uzeo kao i većina 100%. a što se tiče hljeba - pa vidiš izvana kakav je i procjeniš, baš kao i vozila ;)

uostalom, jel se poštenje i povjerenje samo stvori ili ide postepeno? tako treba i gras - prvo da zasluži da se plaća pa tek onda da naplaćuju ;)

aaaaa

#241
Ma ne mogu da vjerujem koliko se "visoko" gledamo. A što se nebi malo kod "centre" švercao??? Jednu stanicu ne placa niko pa neces sigurno ni ti osim toga jedna stanica se ide pjeske. To je suplja prica. Svugdje u svijetu je pravilo ako ces se voziti platiti ces i tacka a ako ti se ne svidja nesto ima knjiga zalbi. E upravo si rekao ono sto je tačno ako ti se ne svidja vozilo kvalitet usluge i ostalo nemoj se voziti .... Bio je plan da se promjeni sistem naplate da se uvedu magnetne karte za jednu dvije ili vise stanica međutim to nije bilo moguce zbog mentaliteta naroda jer smo mi pokvaren narod koji bi gledao kako da prevari na nacin da kupi kartu od Baščaršije do M Dvora a da se vozi od Baščaršije do Ilidže. e zato je to palo u vodu...

MILCHO

#242
Kad se meni ne plaća karta, ja lijepo idem pješke, što je na kraju krajeva zdravo.

Stvarno su smiješni izgovori za neplaćanje karte. Meni lično je svejedno u kakvom ću se autobusu voziti, jedino mi smeta kad se propušta red vožnje.

Isto tako na najpoznatijem Sarajevskom forumu, postoje ljudi koji bi vozni park kao u Zagrebu. a da plaćaju kartu od 1KM.

E u Zagrebu imaju najmodernije tramvaje i autobuse ali i pojedinačnu kartu od 2,69 KM (kad se pretvori u marke 10kn = 2,69KM) s tim da karta važi 90min i mislim da mogu i presjedati ali samo u jednom pravcu, ali za istu cijenu se voze i oni koji idu samo 3-4 stanice.
Neka me neko ispravi ako griješim.

S druge strane studentska karta za A zonu je stvarno poskupa, u ZG je studentska za Gradsku zonu oko 22KM a kod nas 33KM ili 43KM sa korištenjem kosog lifta na ciglanama.
http://gras.co.ba/cjenovnik.htm


aaaaa

#243
M ja sam svjestan da određena rješenja nisu dobra i da se moraju mjenjati međutim u Sarajevu je raja navikla da se vozi džaba. Nisu studentske karte problem. Osim toga vecina kontrolora ce studentima u glavnom progledati kroz prste. Problem su one dangube koje po čitav dan smrde kisu kaslju i zauzimaju mjesta u javnom prevozu a karte nemaju. Najveca krivica GRAS-a je sto do sada nije poostrio kontrolu naplate pa se pojedinci nebi navikli voziti se dzaba. Lično poznajem ljude koji u i srednju i fakultet zavrsili a da nikada kartu kupili nisu. Ja znam da ce takvima sada biti jako neobicno ali to je neminovnost. Gras je postao socijalna ustanova preko koje se kupuje socijalni nemir. Pa tako imate besplatne sehidske invalidske mizerne cijene  penzionerskih a da za to GRAS od kantona ne dobije ni jednu jedinu marku. Takođe GRAS održava linije gdje je stepen naplate ravan nuli. Konkretno linije 15, 15b, 27, 27b, 27c su linije gdje je vozač za smjenu preveze barem 150 do 200 ljudi a proda 10 karata e nije moguce da 190 ljudi imaju mjesecne karte. Prosječna prodaja karata na linij 15 u toku druge smjene je 10 komada maksimalno i to je u drugoj smjeni kada je najveca frekvencija putnika. U danima kada su na toj linij zajedno sa vozacima kruzili i kontrolori naplate broj prodatih karata je  bio veci od 100 komada znači svaki dan gubitak samo u drugoj po jednom vozilu je bio oko 140 KM . Kada to pomnozimo sa brojem dana dakle ukupan gubitak za jednu godinu je oko 50000 KM. S obzirom da na toj liniji radi 5 vozila ukupan gubitak je 250 000 maraka sto je skoro pa jedan novi gradski autobus....i onda se napravi neki pametnjakovic i kaze ne treba placati kartu jer se vozimo  u krsevima

MILCHO

#244
Pored toga veliki problem su i Falsifikovane mjesečne karte koje se mogu kupiti od švercera  15-20 maraka jeftinije.

Problem su i revizori koji ne rade svoj posao kako treba.
Bio sam svjedok kad je revizor naišao na putnika bez karte, umjesto da mu naplati kaznu ili uzme podatke. on mu se unio u lice govoreći "Hoćeš da ti muzičku želju ispunim" zatim ga je "istjerao" na zadnjoj stanici na kojoj svakako svi izlaze rekao psujući mu pritom oca i majku.
Da spomenem da je REVIZOR nepravilno postupio i prvi počeo sa uvredama i spominjanjem roditelja.
I još nešto
Često progledaju kroz prste muškarcima pogotovo jačim, ali će zato obavezno naplatiti kaznu djevojkama, koje im se teže mogu fizički suprotsaviti, u to sam se lično puno puta uvjerio.
Ne branim nikog, ali kad kažnjavaš radi to ravnopravno prema svima

The_Dubster

ima sve svoje za i protiv

ja sam student pa sam popušio kaznu. toliko o popustljivosti prema studentima ;)
a u centri se ne mogu švercat jer imam jedno 20-tak stanica, možda i više, a i prisutni su kondukteri, pa nek ih i gras uvede onda ;)

i često vozarim linijom za hrasnicu i pri polasku u 90% ima kontolor tako da i nisu toliki gubici koliko spominju ;)

aaaaa

Citat: MILCHO  u Siječanj 03, 2010, 14:49:37
Pored toga veliki problem su i Falsifikovane mjesečne karte koje se mogu kupiti od švercera  15-20 maraka jeftinije.

Problem su i revizori koji ne rade svoj posao kako treba.
Bio sam svjedok kad je revizor naišao na putnika bez karte, umjesto da mu naplati kaznu ili uzme podatke. on mu se unio u lice govoreći "Hoćeš da ti muzičku želju ispunim" zatim ga je "istjerao" na zadnjoj stanici na kojoj svakako svi izlaze rekao psujući mu pritom oca i majku.
Da spomenem da je REVIZOR nepravilno postupio i prvi počeo sa uvredama i spominjanjem roditelja.
I još nešto
Često progledaju kroz prste muškarcima pogotovo jačim, ali će zato obavezno naplatiti kaznu djevojkama, koje im se teže mogu fizički suprotsaviti, u to sam se lično puno puta uvjerio.
Ne branim nikog, ali kad kažnjavaš radi to ravnopravno prema svima

to što se rpodaje kod švercera nisu falsifikati barem u 90% slučajeva. To su kuponi koje dobivaju jace firme tipa elektroprivrede, vodovoda, KPRad i sl i radnici tih kolektiva prodaju švercerima karte jer im nisu potrebne. NPR radnici telecoma dobivaju godisnje karte jer je Telecom jaka forma koja sebi to moze priustiti.
Što se tiče revizora to je posebna prica. Poslije rata u kontrolu naplate su se zaposljavali svakavi likovi bilo ih je cak da nemaju ni osnovnu skolu zavrsreno. Ipak je to radno mjesto gdje se mora pokazati odredjena kultura dijaloga pristup osobi i sl. I ja sam veliki broj puta bio svjedokom da naplate doplatnu kartu onome ko to ne zasuzuje a kojekakvim grmaljima i đilokošima ne smiju ni prici da pitaju za kartu. Ranije su čak i vozačima pisali prijave ako zateknu u vozilu putnika bez karte.

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Siječanj 03, 2010, 15:16:59
ima sve svoje za i protiv

ja sam student pa sam popušio kaznu. toliko o popustljivosti prema studentima ;)
a u centri se ne mogu švercat jer imam jedno 20-tak stanica, možda i više, a i prisutni su kondukteri, pa nek ih i gras uvede onda ;)

i često vozarim linijom za hrasnicu i pri polasku u 90% ima kontolor tako da i nisu toliki gubici koliko spominju ;)

Uz puno uvazavanje ne vjerujem da si "popusio" kaznu zbog jedne stanice ali eto zao mi je u svakom slucaju...
U centri se ne mozes svercati jer je centro privatnik koji neda bez karte nikome a GRAS je drzavna firma a drzava "krava muzara" pa tu se moze svercati.
Što se tiče gubitaka oni samo mogu biti veci nego sto sam ovdje napisao manji nikako. Napomenuo si Hrasnicu...nemoj o toj liniji molim te. Tu se desilo barem 20 napada na vozace kontrolore od razbijanja šajbi do bušenja guma jedan "ugledni student" je čak doveo i oca mu sa "mačetom" da kolju vozača što njegov sinčić nije mogao da udje bez karte jer pobogu ko to ima hrabrosti istjerati dijete ovog kabadahije. Na ulazu u bus prema Hrasnici kontrolor bude skoro uvijek medjutim ne ulaze putnici samo na Ilidzi ima do Hrasnice barem 5 do 10 stanica. A najveci je problem u povratku kada "lole" razvale vrata i udju a o karti da i ne govorimo...

The_Dubster

kazna je bila radi više stanica, od marin dvora na otoku a popušio sam na socijalnom. i kažem student, a zbog knjige sam dole išao i pokazujem index i sve, al... gamad štaš...

a sto se tiče tog za hrasnicu, ja evo tačno godinu dana vozarim tamo-vamo na toj relaciji i nije bilo nikakvih problema kad sam ja bio ;D a mislim da, sa ovim novim stanicama, ima 4 stanice, eventualno 5 stanica terminal-hrasnica :D

elvis

Ljudi sto se tice usluge GRAS-a slazem se da moraju obnavljati vozni park,a sto se tice karata moras je platiti isto kao i sve sto platis,istina je da je skupa karta ako gledas par stanica,ali rijetko koji revizor ti nece oprostiti jednu ili dvije stanice,sam sam par puta bio uhvacen bez karte...fino im rekao da sam usao na prethodnoj stanici i da cu izaci na slijedecoj,i da mi je skupo dati 1.80 KM radi dvije stanice,a kad moram negdje dalje fino kartu u ponistivac i nemam problema...a i revizori su ljudi koji se bore za svoju platu i firmu u kojoj rade,i svakom od nas bi pukao zivac kad ti neki glavonja pocne srati zbog te iste karte od koje ti zivis,nije poenta kupiti novo,poenta je cuvati ono sto vec imas,a dok god su vozila onako isarana,i dok god kreteni na Ilidzi i dr. terminalima probiju silom zadnja vrata da udju a da ne plate ne treba ni kupovati nova vozila,jer dzaba ti je nova limarija ako je unutra unisten..a tu stetu ne prave ni radnici GRAS-a ni oni koji uredno plate kartu i uzivaju u voznji

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Siječanj 03, 2010, 15:39:58
kazna je bila radi više stanica, od marin dvora na otoku a popušio sam na socijalnom. i kažem student, a zbog knjige sam dole išao i pokazujem index i sve, al... gamad štaš...

a sto se tiče tog za hrasnicu, ja evo tačno godinu dana vozarim tamo-vamo na toj relaciji i nije bilo nikakvih problema kad sam ja bio ;D a mislim da, sa ovim novim stanicama, ima 4 stanice, eventualno 5 stanica terminal-hrasnica :D

Nećeš ništa. Drug put ćeš kupiti kartu ili imati bolju pricu.
Dobro si ti to izbrojao do terminala Hrasnica ali kad ide do Famosa ili kroz Kovače onda ima malo vise međutim to sad nije ni vazno. Ja veoma dobro znam sta su ljudi vozaci dozivljavali na toj liniji to je nevjerovatno. E sad ako vozaris godinu dana "tamo ovamo" onda ti se definitivno ne isplati placati kartu nego kupiti mjesecnu znaci nije bas da ti ides samo jednu tramvajsku stanicu hhahhahahah

The_Dubster

imam prevoz do stupa i od stupa su dvije tramvajske plus ne idem u hrtasnicu već u sokoloviće ;D

aaaaa

#252
ma ja to ti kao ono "nije šuga već je svrab"....


MILCHO

Trolejbusi bi ubrzo mogli izumrijeti!
Tramvajsku mrežu treba modernizirati, ali ne proširivati


Autor: N. PILAVDŽIĆ, DNEVNI AVAZ 13.01.2010. 13:00

Broj vozila i osoba koje u vrijeme špice dolaze u Sarajevo
Foto: Arhiv
Uvidjevši inertnost naših vlasti, francuska firma "Systra" uz novčanu pomoć Vlade Francuske godinu je uložila radeći Studiju za optimizaciju gradske prijevozne mreže i izradu dugoročnog plana prijevoza za KS.

Među morem sakupljenih podataka, stručnjaci te firme utvrdili su da bi trolejbuski saobraćaj, koji postoji od 1984. godine, vrlo brzo mogao izumrijeti jer se u taj vid prijevoza gotovo ništa ne ulaže.

Ovu činjenicu u razgovoru za "Dnevni avaz" iznio je šef projekta Žan-Manuel Žili (Jean-Manuel Giely). On će ovu studiju sutra prezentirati predstavnicima Ministarstva saobraćaja, Direkcije za ceste, bankama...

Ljudi kao sardine

- Snimili smo postojeće stanje, sagledali mogućnost razvoja javnog gradskog saobraćaja koji se mora razvijati uporedo sa izgradnjom saobraćajnica te načine finansiranja provođenja ove studije. Analizirali smo GRAS, a na zahtijev Ministarstva obradili smo i stanje u taksi prijevozu te javne parkinge. Tramvaj je najviše korišteni vid prijevoza. Međutim, smatramo da nije potrebno proširenje mreže. Umjesto toga, treba modernizirati prugu i vozila te povećati kapacitet tramvaja. Tako bi bilo manje gužvi, ljudi se ne bi vozili kao sardine, a vozila bi išla brže - pojašnjava Žili.

S druge strane, Žili kroz studiju predlaže uvođenje novih, direktnih i brzih autobuskih linija. Neke bi bile na relaciji Ilidža - Hadžići, zatim linije ka Lukavici, Vogošća - Stup - Dobrinja...

- Dosta ljudi živi u Istočnom Sarajevu, a radi u Sarajevu. Zbog administrativne granice oni nemaju prijevoz iz Lukavice, recimo, ka gradu, nego pješače do polazne trolejbuske stanice. Zato treba više autobuskih linija u svim dijelovima. Svakako treba uspostaviti i prijeratnu trolejbusku liniju ka Vogošći. To bi smanjilo gužve u saobraćaju. Testirali smo za vrijeme špica broj vozila koja ulaze u grad. To je nevjerovatno! Javni prijevoz treba biti takav da se svima koji dolaze u Sarajevo iz drugih gradova isplati parkirati auto na ulaz u grad i sjesti u tramvaj, autobus... - poručio je Žili.

Najviše se pješači

Zbog nesređene situacije u javnom prijevozu, nakon provedene ankete, u kojoj su stručnjacima "Systre" pomagali studenti te agencija "Prizma", utvrđeno je da je pješačenje najzastupljeniji vid "prijevoza". Da bi se to promijenilo, vlasti bi postepeno trebale uložiti 200-300 miliona eura za 10 godina. Prema podacima koje je Žili dobio od banaka, Evropska komisija spremna je finansirati 60 posto te sume.

Četiri scenarija za rješavanje problema

• Katastrofalni scenarij: Da se ostavi situacija ovakva kakva jeste.
• Spontani scenarij: Da se ulaže vrlo malo, koliko se trenutno ima.
• Optimistični scenarij: Ponuda javnog prijevoza treba biti uvećana za 25 posto. Utvrditi prioritete koje vidove prijevoza treba razvijati.
• Razvojni scenarij: Uvođenje što više novih linija.

*Razlika između optimističnog i razvojnog scenarija je davanje primata autobuskim linijama.

Potrebna izmjena tarifnog sistema

Ne želeći nikoga kuditi niti braniti, Žili kaže da se Vlada mora aktivnije uključiti u rješavanje problema u GRAS-u.

- Ovo preduzeće ne može napraviti ništa bez pomoći vlasti. Prije svega, treba riješiti pitanje subvencioniranja karata za povlaštene kategorije. Između Vlade i GRAS-a ne postoji nikakav pisani ugovor šta su čija prava i obaveze. Isto tako, što prije treba promijeniti tarifni sistem kako bi korisnici plaćali kartu na osnovu broja prijeđenih zona. Cijena bi zavisila od udaljensoti. Tako, naprimjer, putnik koji ide od Ilijaša do Sarajeva platio bi tri zone - pojašnjava Žili.