Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

The_Dubster

zanimljiva studija, mada se odranije nešto ovog moglo i logički zaključit...
smatram da trola za vg ne bi trebala ići jer su ove trenutno u lošem stanju, možda ove nove sto će doći da idu... a u špici od 4 do 7 taj pravac iz sarajeva prema vg je krcat, a trola bi ga možda još više usporavala...

a ovo ostalo ima nekako smisla, barem meni... al kao što obično biva - vladu to ne interesuje, a rukovodstvo GRAS-a interesuje samo živa lova, a ne ulaže im se u nešto što će tek kasnije (kad njih ne bude) imati koristi... al dok je pojedincima vlastiti ispred javnog interesa, biće sr*anja...

MILCHO

E pa sama studija kaže da se trolejbuska linija za Vogošću svakako treba da se obnovi. e sad ne vjerujem da mogu utjecati na gužve osim ako dođe do kvara. a kada bi proradio trolejbus za Vogošću vjerovatno bi bila ukinuta linija 21 (Ukinuta je i 1984) a 4-5 autobusa bi se oslobodilo za druge linije ili za novu liniju.

Sadašnji trolejbusi jeste da su unakaženi ali mislim da su tehnički u zadovoljavajućem stanju, možda čak boljem nego prvih par godina, kad su se stalno kvarili (To vidim po tome što vučna služba puno manje interveniše) od 20 Zglobnih trolejbusa koji su stari 26 godina van funkcije su samo 2. tako da ne vidim razlog da i ovi sadašnji ne voze prema Vogošći.

Ne znam u kojem je periodu rađena studija, ali mislim da tu nisu uzeti u obzir novi trolejbusi.

Nadam se da će se naći 400.000 KM za završetak prve faze >Ciglane-Šip<.

The_Dubster

Citat: MILCHO  u Siječanj 14, 2010, 17:13:38
E pa sama studija kaže da se trolejbuska linija za Vogošću svakako treba da se obnovi. e sad ne vjerujem da mogu utjecati na gužve osim ako dođe do kvara. a kada bi proradio trolejbus za Vogošću vjerovatno bi bila ukinuta linija 21 (Ukinuta je i 1984) a 4-5 autobusa bi se oslobodilo za druge linije ili za novu liniju.

Sadašnji trolejbusi jeste da su unakaženi ali mislim da su tehnički u zadovoljavajućem stanju, možda čak boljem nego prvih par godina, kad su se stalno kvarili (To vidim po tome što vučna služba puno manje interveniše) od 20 Zglobnih trolejbusa koji su stari 26 godina van funkcije su samo 2. tako da ne vidim razlog da i ovi sadašnji ne voze prema Vogošći.

Ne znam u kojem je periodu rađena studija, ali mislim da tu nisu uzeti u obzir novi trolejbusi.

Nadam se da će se naći 400.000 KM za završetak prve faze >Ciglane-Šip<.

da, i ja sam za obnovu ali ako ovi novi dođu i budu bezi i efikasni. a kad smo kod efikasnosti - u tim trolama bi trebalo staviti neke konduktere da naplata ide brze da se izbjegne guzva i kašnjenje.
a i ja se nadam za ciglane-šip, jer vlada i grad nemaju sluha ni za šta :S

MILCHO

Novi trolejbusi su svakako uslov da se dalje izgrađuje mreža jer je ovih 40-tak dostatno samo za ovih 5 linija, Primjera radi do 18. 04. 1992. na 6 linija vozilo je 68 trolejbusa od oko 85 ispravnih vozila.
E sad, kako će biti raspoređeni mislim da je svejedno jer ni stari nisu tako loši samo da ih ofarbaju. mislim da su baš trolejbusi uslov da se smanji gužva jer bi vjerovatno išli u intervalu od 5 minuta.


The_Dubster

Citat: MILCHO  u Siječanj 14, 2010, 19:26:14
Novi trolejbusi su svakako uslov da se dalje izgrađuje mreža jer je ovih 40-tak dostatno samo za ovih 5 linija, Primjera radi do 18. 04. 1992. na 6 linija vozilo je 68 trolejbusa od oko 85 ispravnih vozila.
E sad, kako će biti raspoređeni mislim da je svejedno jer ni stari nisu tako loši samo da ih ofarbaju. mislim da su baš trolejbusi uslov da se smanji gužva jer bi vjerovatno išli u intervalu od 5 minuta.



nadam se, a fkt kako su zgulili one reklame izgleda trola ko da se sva shandrila i dotrajala...

MILCHO

Trolejbus koji je stigao 1997, 4402 nije radio u vrijeme kad su gulili reklame, pa su ga poštedili, sad mi se čini da puno bolje i očuvanije izgleda od onih koji su stigli 2004 i 2005.

To guljenje je totalno neprofesionalno odrađeno. uz to je gotovo svaki pozada išaran do kraja, pa i ovi sa novim reklamama, šaranja je uvjek bilo, ali zadnjih pola godine-godinu dana je baš intenzivirano (Najgori primjer 4138). ovih dana su to počeli čistiti ali ipak ostaju jasni tragovi

mislim da će se vandali čak takmičiti ko će prvi "ukrasiti" nove trole iz St. Gallena.

The_Dubster

mogu da ih stave u reklame potpuno, kao npr sto ima trola sa turkish airlines. na taj način bi prekrili sve tragove ili neka uposle te što rade grafite i kad će već šarat nek išaraju trole ali sa smislom, npr, da krasopisom napišu GRAS; SARAJVO, ili nešto tako...

a nek nam je Bog na pomoći sa novim trolama...


MILCHO

#263
Citat: max  u Siječanj 14, 2010, 23:35:53
http://www.sarajevo-x.com/bih/crnahronika/clanak/100112068
Mislim da se radi o gb 4428, nadam se da nije stradao neki dio koji će se teško zamjeniti.
Trolejbus je iz zadnje serije trolejbusa iz Solingena, ti su bili u lošijem stanju od predhodnih.

Mislim da su do sada dva trolejbusa izgorjela. (Ne računajući rat) a ovakvih je slučajeva bilo (sitni požari), ali su kvarovi brzo otklonjeni.

ali ne mogu da vjerujem kako je ovo je potaklo neplatiše da redom komentarišu kako im ne pada na pamet da  plaćaju kartu, te da poslije ovog pogotovo neće plaćati.


aaaaa

jeste jeste ovo je 4428...ja sam iza utobusa gledao kad se revizor koji se zadesio u trolejbusu penjao na krov a vozač skidao trole. Mislim da nije velika steta  i da ce trolejbus biti brzo popravljen. E ovo samo pokazuje pravilo da od starog nema nista. Trolejbuse se zapalio na mjestu koje je ravno ko "dlan" znaci  nema sanse da se mogao pregrijati zbog uspona ili sl...E sad sta bi bilo da je npr vozio za Vogošću....

MILCHO

#265
Taj što se zapalio pripada najgoroj seriji trolejbusa iz Solingena, zadnja vozila koja su stigla za vrijeme direktora Jusufranića, a pušteni su u promet poslije prvog štrajka.
Od 8 Trolejbusa te zadnje serije, MOŽDA su 2 stigla ispravna, (4428 i 4430). 3 nisu nikad ni vozila
a 1 (onaj potpuno plavi 4427) je vrlo brzo povučen. to su bili trolejbusi koji od 2001/2002 godine nisu bili u upotrebi. (Ovaj što se zapalio, nije radio u Solingenu od 2001).


aaaaa

4427 nije povučen nego je izgorio ali apsolutno citav

MILCHO

Citat: aaaaa  u Siječanj 15, 2010, 13:19:27
4427 nije povučen nego je izgorio ali apsolutno citav

E to nisam znao. ali evo sad sam guglao "Izgorio Trolejbus" i naletio sam na ovo:
http://www.infobar.ba/forum/viewtopic.php?t=4566&postdays=0&postorder=asc&start=0

Tada je izgorio jedan trolejbus a 4 oštećena. pretpostavljam da je tad stradao i onaj sa narančastom reklamom, (ne znam gb) što se vidi sa mosta.

aaaaa

4427 je izgorio na liniji koliko ja znam. A pojasni malo koji narandzasti i sa kojeg mosta se vidi i jel u pitanju slika???

MILCHO

#269
Citat: aaaaa  u Siječanj 15, 2010, 15:39:50
4427 je izgorio na liniji koliko ja znam. A pojasni malo koji narandzasti i sa kojeg mosta se vidi i jel u pitanju slika???

Onaj desno izmedu MAN-a bez reklame i plavog ŠEAL-a 100


Trolejbus je unutra izgorio a ne znam kakav je sa druge strane.
Za ovaj požar sam prvi put danas čuo.

Nađoh na NET-u i ovo:
Citat:
NEZAVISNE NOVINE
Jedno vozilo izgorjelo,a tri oštećena

Datum: 07.11.2006 18:39
Autor: A.Da.
SARAJEVO Jedan trolejbus je potpuno izgorio, a tri su oštećena u požaru koji je izbio u ponedjeljak naveče na trolejbuskom depou preduzeća GRAS u Majdanskoj ulici u opštini Novi grad, saopšteno je juče iz MUPa Kantona Sarajevo.
Prema informacijama iz policije, požar je prouzrokovan prilikom otkazivanja sklopke na grijaču u trolejbusu. Nezvanično saznajemo da je vozač ostavio uključeno grijanje, te da je zbog pregrijavanja sklopke došlo do spoja koji je uzrokovao požar. U požaru nije bilo povrijeđenih, a veća materijalna šteta pričinjena je na vozilima. Iz policije saznajemo da je požar primijetio noćni čuvar, koji je odmah obavijestio vatrogasce. Uviđaj su obavili službenici MUP-a KS i vještak protivpožarne zaštite, koji je utvrdio uzrok izbijanja požara.