Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

MILCHO

Citat:GRAS: Generalni štrajk zakazan za 1. februar
Rezignirani neuplaćivanjem doprinosa jer ne mogu ovjeravati zdravstvene knjižice
Autor: N. P. DNEVNI AVAZ

GRAS: Jedni odustali, a drugi najavili štrajk


Taman što je Sindikat vozača GRAS-a odustao od štrajka, kapa je puna članovima Sindikata komunalne privrede preduzeća.

Zakonske obaveze

Rezignirani neuplaćivanjem doprinosa i nemogućnošću ovjeravanja zdravstvenih knjižica, zatim stalnim premještanjem s jednog na drugo radno mjesto te ukidanjem pojedinih autobuskih linija, odlučili su stupiti u generalni štrajk 1. februara. To nam je jučer potvrdio potpredsjednik Sindikata Adnan Himzanija.

- Ispoštovat ćemo zakonske obaveze za pokretanje štrajka. Niko nas neće moći spriječiti da tog jutra sva vozila ostanu u garažama. Pozivamo i kolege iz Sindikaza vozača GRAS-a da sjednemo, riješimo probleme i zauzmemo stavove - rekao je Himzanija.

Enes Dizdarević, potpredsjednik Sindikata vozača GRAS-a, kaže da su dobili papir o štrajku te da ne vide razlog zašto to rade kolege iz drugog sindikata.

- Od nas još nisu tražili da sjednemo i vidimo o čemu se radi. Dobili smo plaće i topli obrok, i regres ćemo dobiti. Možda oni znaju nešto što mi ne znamo - kaže Dizdarević.

Ministar saobraćaja Mihajlo Krmpotić ističe da nema ništa protiv organiziranja štrajka, ako će to pomoći radnicima.

Sjesti za sto

- Prvo trebamo svi sjesti za sto. Zato je i dogovoreno formiranje mirovnog vijeća u kojem će biti predstavnici svih strana. Očito je da nešto ne štima, čas jedan, čas drugi sindikat najavljuju štrajk... Ali, bez kvalitetnog razgovora nema dogovora - kaže Krmpotić.

Direktor GRAS-a Hasan Bašić jučer nije želio iznijeti svoj stav o mogućem štrajku radnika Sindikata komunalne privrede preduzeća.

Linije ponovo u funkciji

Nakon jučerašnjeg razgovora ministra Mihajla Krmpotića sa predstavnicima Općine Ilijaš,  autobusi GRAS-a iz Ilijaša za Sarajevo ponovo su u funkciji. Jedino ne radi linija za Popoviće zbog nerentabilnosti.

- Stari red vožnje je privremenog karaktera jer će se u narednom periodu tražiti trajno rješenje, odnosno trebao bi biti raspisan tender za javni prijevoz prema Ilijašu. Najvažnije je da naši sugrađani imaju ista prava pri korištenju prijevoza kao i svi ostali građani Kantona - kazao je predsjedavajući Općinskog vijeća Ilijaš Petar Ilić.

Bez dogovora na sastanku

U priču oko pokretanja štrajka uključio se i Sindikat komunalne privrede KS koji je krajem prošle sedmice sazvao sastanak na kojem su se pojavili svi izuzev predstavnika Uprave i Nadzornog odbora preduzeća.

- Pošto nije bio prisutan niko iz Uprave, konkretni dogovori nisu bili mogući - kazao je Kemal Lukšić, predsjednik ovog sindikata.


aaaaa

Citat: MILCHO  u Siječanj 26, 2010, 16:27:59
Zna li ko šta je sa vratima od 813

2 dana ga viđam, ide za garažu sa napola otvorenim krilom 1 i 3 vrata

Ma njemu su davno skinute blokade sa vrata da bi se ubrzao rad na "komercijali" ....vjerovatno je u pitanju neki relej ili elektronika...

amar

Novitet u javnom prevozu
I dvije žene kontrolori u GRAS-u, uskoro još 20

KJKP GRAS od 4. januara pokrenuo je akciju "Nijedan putnik bez karte u vozilima javnog gradskog prevoza", čiji je cilj povećanje stepena naplate karata i sprečavanje pojave falsifikovanih voznih karata. Osim povećanja broja kontrolora ovo preduzeće je angažovalo i dvije žene, a uskoro će u saradnji sa Zavodom za zapošljavanje KS biti uposleno još njih deset do dvadeset.
Piše: A. Karadža

Foto: Feđa Krvavac/Fotoservis.info
Kako je za Sarajevo-x.com rečeno u GRAS-u, to je novina koja bi trebala imati pozitivne efekte, prije svega na odnos između putnika i kontrolora, kao i na sam imidž firme.

Prema riječima predstavnika ovog preduzeća, reakcije putnika su pozitivne i govore da su kontrolorke naplate dobro prihvaćene od strane putnika, a žene kontrolori rade po istoj proceduri kao i muškarci kontrolori.

To nam je potvrdila i Hidajeta Mušinbegović-Kulenović, jedna od dvije žene kontrolorke naplate koje rade u GRAS-u.

"Na ovom radnom mjestu počela sam raditi od početka akcije 'Nijedan putnik bez karte' i želim istaknuti da posao protiče sasvim normalno i bez većih poteškoća", rekla nam je Mušinbegovićeva.

S obzirom na brojne probleme sa kojima se susreću kontrolori tokom radnog vremena, zanimalo nas je kakve su reakcije putnika i da li je do sada doživjela neugodnosti.

"Moram priznati da su reakcije putnika dobre i da sam izuzetno zadovoljna novim radnim mjestom, ali i rezultatima koje akcija postiže. Putnici su se navikli na pojačane kontrole, pokazuju karte na ulazima u vozila i sve se odvija bez većih poteškoća", izjavila je Mušinbegovićeva za Sarajevo-x.com.

Ona je istakla da sve eventualne probleme sa putnicima koji ne žele platiti kartu ili napustiti vozilo, kontrolori rješavaju uz pomoć službenika MUP-a KS kojima se zahvaljuje na korektnoj saradnji.

Na pitanje da li nekad putnicima pogleda "kroz prste", rekla je da ona ne pravi razliku među putnicima i da svoj posao obavlja isto kao i muške kolege sa kojima zajedno ide na edukacijske seminare koji se održavaju jednom mjesečno.

Za kraj je pozvala putnike da se pridržavaju pravila i da pripremaju sitni novac i karte prilikom ulaska u vozila, ali i da pomažu kontrolorima u slučaju eventualnih problema.
(Sarajevo-x.com)

The_Dubster

ma bezze su ba, ne zna se koja je gora... mogli zaposlit dvije žene srednjih godina, koje malo bolje izgledaju, naplata bi bila još bolja ;)
vidio sam ovu plavu jednu, ne zna se ni našminkat - karmin joj po nosu ba...

i čuj nikom nema progledat kroz prste.... ccc... a studenti, dede, nane, djeca....

MILCHO

Pa dobro sad, nane i dede imaju penzionerske kupone koji, zavisno visine penzije imaju besplatne mjesečne kupone ili minimalno plaćaju, školska djeca isto minimalno plaćaju mjesečnu, studentska karta je upola jeftinija od normalne mjesečne (jes da im je neko neodgovoran, valjda iz vlade kantona, obećao nerealno nisku cijenu, al mislim da nema ništa od toga) ali mislim da bi mogli uvesti pojedinačne studentske karte koje bi važile uz pokaz indexa

Ne vjerujem sad da će istjerati nekog težeg invalida, malo dijete ili slično sl.

Znam mnogo onih koji imaju para a nikad nisu platili karte, e da nije takvih i da je bar približno dovoljna naplata, ova akcija možda nebi bila ni potrebna.

Ljudi na nekim forumima stalno pljuju po GRAS-u, a pogotovo nakon ove akcije, a zaboravljaju, ne sjećaju se ili su došli poslije rata u Sarajevo pa ne znaju da je GRAS  3,5 ratne godine vozio besplatno dok su ginuli vozači tramvaja i autobusa. jedini izvor prihoda im je bila komercijala 31e (tada minibus), i kratak period linije preko Aerodroma za Hrasnicu i Butmir.



elvis

Citat: The_Dubster  u Veljača 02, 2010, 09:46:17
ma bezze su ba, ne zna se koja je gora... mogli zaposlit dvije žene srednjih godina, koje malo bolje izgledaju, naplata bi bila još bolja ;)
vidio sam ovu plavu jednu, ne zna se ni našminkat - karmin joj po nosu ba...


Kolega uz svo duzno postovanje mislim da si u ovom postu fulao ne temu nego forum totalno,nije im bio cilj primiti nekoga da lijeci erektilnu disfunkciju,nego zene koje ce kontrolisati karte,to im sam naziv radnog mjesta kaze: kontrolorka

The_Dubster

znam ba, to je bilo  napisano pola u šali...

damir050

dobar potez  Grasa  za svaku  pohvalu  naprijed  Gras


The_Dubster

a koje li su to linije, koje direktno čine štetu centrotransu?

MILCHO

#295
Citat: The_Dubster  u Veljača 03, 2010, 22:34:05
a koje li su to linije, koje direktno čine štetu centrotransu?
Ja stvarno ne znam šta oni hoće, imaju i BiH i Međunarodne linije e sad hoće Kantonalno javno preduzeće da protjeraju sa linija u KS. nije ih briga kako će ljudi iz tih krajeva svaki na posao, škole, fakultete... Već sam rekao da pomenutim ljudima iz tih područja koji pored prevoza do grada moraju koristiti i npr. tramvaj odgovara isključivo GRAS. zbog mjesečnih kupona.

a radnici Centrotransa (pa i oni koji godinama ne rade) koriste Centrotrans-GRAS ove trajne propusnice stare 20 godina i voze se za džaba u vozilima GRAS-a.¸
(Ne znam dali to još važi)

Nemam ništa protiv Centrotransa, to je firma koja je zaslužuje svaki respekt, ali u svemu postoje granice, i u ovom slučaju sam na strani GRAS-a

aaaaa

ma ovo sto radi centrotrans je tipicna nelojalnost konkurencije i nekorektnost. Pa dobro nema problema zasto nisu preuzeli i linijie za Hrasnicu, Sokolovice, Rajlovac, Buca potok, zabrđe dakle linije gdje je stepen naplate daleko ispod rentabilnog. Oni bi uzeli Ilijaš Vogošću tarčin i napravili bi neku liniju slicnu komercijali da bi vremenom poklopili i komercijalu. Tipičan primjer bezobrazluka jer od GRAS "životari" preko ovih par linija koje oni hoce "ašćare" da unište

The_Dubster

mislim da cts najviše ima prihod od sarajevo-breza i sarajevo-kakanj

a mislim da je cts u ovom slučaju zagrizao previše nego što može progutat, jer ipak nema toliki broj autobusa na raspolaganju da bi pokrio većinu linija. ionako imaju sad problema sa ovim linijama sto su uzeli od grasa za kamenicu i ostalo. neki dan vrše neka prebacivanja na AS Ilijaš, valjda da pokriju liniju.

a vala i gras je napravio puno grešaka, tj. rukovodstvo, kad su stavljali lični interes ispred narodnog. puno je štete učinjeno zbog nekvalitetnog vodstva. a i grad tj. kanton izgleda nije puno zainteresovan da se spasi i ovo malo firme što je ostalo...

koristim mjesečnu cts-a, ali koristim usluge i gras-a i da budem iskren, gras ne obavlja trenutno svoju funkciju kako treba, a i cts ako im uzme linije, ni oni neće moći puno bolje, jer nemaju toliki kvalitet ni kvantitet da mogu stići sve. zato mislim da bi neki kompromis bio najbolji... ili da neki privatnici uzmu određene linije...

MILCHO

Citat:autor: FENA

Predstavnici kompanije Centrotrans Eurolines danas (juče su na konferenciji za novinare u Sarajevu istakli da JKP GRAS nezakonito i uprkos sudskim presudama i rješenjima nadležnog ministartva organizira i održava linijski prevoz putnika na prostoru Kantona Sarajevo.

GRAS, po riječima generalnog direktora Centrotrans Eurolinesa Safudina Čengića, održava više od 800 polazaka nezakonito. Centrotrans nije tražio da se ukine svih 800 polazaka, nego samo onih koji direktno čine štetu Centrotransu.

Zabrinjavajuće je, kako je naglasio Čengić, da KS kao osnivač i vlasnik GRAS-a ništa ne poduzima da spriječi njegov nezakonit rad, a uprave za inspekcijske poslove također ne sankcionišu nezakonit rad GRAS-a.

- Tražimo da GRAS odmah obustavi prijevoz na relaciji prema Ilijašu, istakao je Čengić, dodajući da Vlada KS treba odmah donijeti odluku o uspostavi jedinstvenog tarifnog i saobraćajnog sistema. On je dodao da u skladu s pravilnikom koji je donesen krajem 2009. Ministartvo saobraćaja treba da provede proceduru i odabere prijevoznike koji će održavati ukinute polaske.

- Ako se ne poduzmu ove mjere, bit ćemo prisiljeni da podnesemo izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv premijera KS, resornog ministra, direktora GRAS-a i odgovornih u upravama za inspekcijske poslove koji ne budu poduzimali mjere predviđene zakonom, kazao je Čengić.

U Centrotransu tvrde da prestankom održavanja linija GRAS-a za Ilijaš građani neće biti uskraćeni za kvalitan i redovan prijevoz. Za relaciju Sarajevo - Ilijaš Centrotrans je spreman izdati posebne mjesečne karte koje bi (ako se donese jedinstveni tarifni sistem) važile za autobus i tramvaj. Od naplaćenih mjesečnih karata, kako je kazao Čengić, 10 posto bi pripalo GRAS-u neovisno da li građani koriste njegove usluge.

Izvršni direktor zajedničkih funkcija Mladen Pandurević je istakao da je Centrotrans podnio 13 tužbi protiv Vlade i GRAS-a, za što traži naknadu od 11,2 miliona KM, a u pripremi je sedam tužbi protiv Vlade i GRAS-a, za što se traži naknada od dva miliona KM.

On je kazao da je svojim odlukama Kantonalni sud ranije poništio jedanaest GRAS-u nezakonito odobrenih redova vožnje, te da je nedavno Uprava za inspekcijske poslove rješenjem naložila GRAS-u da u roku od tri dana prestane da obavlja nelegalan prijevoz na području Ilijaša.

GRAS za sve polaske u linijskom prevozu putnika na području KS ima rješenje i odborenje

KJKP Gradski saobraćaj d.o.o. Sarajevo- GRAS za sve polaske u linijskom prevozu putnika koje obavlja na području Kantona Sarajevo (KS) ima rješenje i odobrenje resornog ministarstva, izjavio je za Agenciju ONASA generalni direktor GRAS-a Hasan Bašić, komentirajući danas izrečene tvrdnje čelnika Centrotrans- Eurolinesa, da GRAS nezakonito održava više od 800 polazaka u linijskom prevozu putnika na području Kantona.

- GRAS nijedan red vožnje ne može održavati bez registracije, odnosno bez rješenja Ministarstva prometa i komunikacija. Na šta se Centrotrans- Eurolines poziva? GRAS 124 godine postoji i radi u javnom gradskom prevozu. Pitam se ja koliko to oni imaju linija na taj način, ako nas promovišu da smo nelegalni. Pitanje je i koliko oni imaju takvih redova vožnje koje obavljaju. Dakle, ja se sa tim tvrdnjama ne slažem i ne mogu apsolutno da ih prihvatim ni kao konstataciju, naglasio je Bašić.

Prema riječima generalnog direktora GRAS-a, na sve primjedbe i tužbe Centrotrans- Eurolinesa GRAS se žalio i predao zahtjev da se vrate na prvostepeni postupak "i da se to jednom za sva vremena završi."

- Ako GRAS ukine ove redove vožnje, postavlja se pitanje ko će te građane da vozi. Je li to treba da vozi Centrotrans ili neki drugi prevoznik, a GRAS ne treba, ili će ti ljudi ostati bez prevoza?, kazao je Bašić.



MILCHO

Bosna i Hercegovina
Federacija Bosne i Hercegovine
KANTON SARAJEVO
Ministarstvo saobraćaja
REGISTAR REDOVA VOŽNJE 02. 12. 2009. god.

http://ms.ks.gov.ba/sites/ms.ks.gov.ba/files/RRV%2002.12.2009%20(1)_0.pdf

Ovdje su uredno upisane dotične GRAS-ove i Centrotransove linije