Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 09:52:56
mislim da cts najviše ima prihod od sarajevo-breza i sarajevo-kakanj

a mislim da je cts u ovom slučaju zagrizao previše nego što može progutat, jer ipak nema toliki broj autobusa na raspolaganju da bi pokrio većinu linija. ionako imaju sad problema sa ovim linijama sto su uzeli od grasa za kamenicu i ostalo. neki dan vrše neka prebacivanja na AS Ilijaš, valjda da pokriju liniju.

a vala i gras je napravio puno grešaka, tj. rukovodstvo, kad su stavljali lični interes ispred narodnog. puno je štete učinjeno zbog nekvalitetnog vodstva. a i grad tj. kanton izgleda nije puno zainteresovan da se spasi i ovo malo firme što je ostalo...

koristim mjesečnu cts-a, ali koristim usluge i gras-a i da budem iskren, gras ne obavlja trenutno svoju funkciju kako treba, a i cts ako im uzme linije, ni oni neće moći puno bolje, jer nemaju toliki kvalitet ni kvantitet da mogu stići sve. zato mislim da bi neki kompromis bio najbolji... ili da neki privatnici uzmu određene linije...


ma prevoz putnika u Kantonu Sarajevu ne moze obavljati niko sve dok se ne promjeni saobracajna (ne)kultura putnika i to je jedina istina. Ne mozete ocekivati kvalitetan prevoz ako je stepen naplate karata ispod 50% . ne mozete ocekivati kvalitetan prevoz ako izađe rulja iz saobracajne ili masinske skole i bukvalno se vjesaju na rukohvate u travajima, nozem sjeku sjedista, pale plastiku kidaju sjedista ... kako ocekivati nova i udobna vozila i redovan prevoz

The_Dubster

pa bilo je no nesto započeto sa osiguranjem ovo ono i nista...

a možda treba uvesti privatnike koji će u busevima imat konduktere, tako će naplata biti veća a i čuvat će se sjedišta i slično...

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 17:02:40
pa bilo je no nesto započeto sa osiguranjem ovo ono i nista...

a možda treba uvesti privatnike koji će u busevima imat konduktere, tako će naplata biti veća a i čuvat će se sjedišta i slično...

ama sta ste se svezali privatnika???
privatnik nece odrzavati nerentabilnu liniju. Šta znaci nerentabilnu? Znaci da nece odrzavati polaske gdje ima po pet putnika u jednom i drugom smjeru a takvih linija je jako puno. kod privatnika ce plata biti znatno manja a samim tim broj socijalnih slucajeva veci. U grasu radi vise od 1000 ljudi znaci od grasa se hrani 5000 "usta" jer vecina radnika ima porodice neki i viseclane gdje je veci broj calnova neuposlen. O tome niko ne razmislja.
što se tice zastitara. Njih je mali broj a i nemaju ovlastenja zastitara...

The_Dubster

e to već nije moj problem... to je nešto više od mene i mojih ovlasti ;D

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 19:50:09
e to već nije moj problem... to je nešto više od mene i mojih ovlasti ;D


uozbilji se  :-\

The_Dubster

pa ozbiljno sam mislio kad sam spomenuo privatnike, ali spomenuo sam ih iz razloga očuvanja vozila i naplate, eh sad to što ima svakakvih sela okolo sela koje imaju linije i koje nisu rentabilne, to je sad druga stvar.

al recimo neki bi privatnik komotno mogao držati 31e, 21, 22 i da ne nabrajam.

MILCHO

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 20:11:37
pa ozbiljno sam mislio kad sam spomenuo privatnike, ali spomenuo sam ih iz razloga očuvanja vozila i naplate, eh sad to što ima svakakvih sela okolo sela koje imaju linije i koje nisu rentabilne, to je sad druga stvar.

al recimo neki bi privatnik komotno mogao držati 31e, 21, 22 i da ne nabrajam.

Linija 31e je možda osnovni izvor prihoda GRAS-a, vjerovatno najvažnija linija. Tu voze najbolja GRAS-ova vozila, a putnici su većinom ozbiljniji ljudi tako da nema šaranja i oštećivanja. kad bi privatnik preuzeo 31e GRAS bi komotno mogao prestati sa radom. tako da privatnici na 31e ne dolaze u obzir!

Privatnici bi možda mogli raditi eventualne nove linije prema npr. Istočnom Sarajevu. ali zašto sad Centrotrans i privatnici kad se situacija što se tiče voznog parka i naplate počela  popravljati?

The_Dubster

e ne znam boga mi...

al znam da cts uništava jedne po jedne... na mom bližem području tj. varešu je već haman uništio autotrans, sta ce bit sa grasom...

kad spomenu istočno sarajevo - postoji i tamo jedan ogranak grasa ???

damir050

Ok  nije  samo 31 e   rentabilna linija , imaju oni i  posebne  voznje , kao  sto su exskurzije , izleti ugovorene  voznje  sto se  tice 31 e Vijecnica - Dobrinja   , jedna  karta kolko ja znam bila  je  1,80 km  kazem  bubam jer nisam u Sarajevu , sa  Viijecnice ima od prilike 5 - 7  putnika  , dalje  dolazi  Marin Dvor , opet kako kada  od  5 - 8  putnika  i onda  usputne  stanice  2 - 3 putnika  vec  u Nedzaricima kod EUPM udje ih poprilicno ,  sve u svemu 50 - 70 KM  u jednom pravcu , jedan  bus  obavlja 20 -- 25  voznji  nekada  manje  nekada  vise ,  na kraju  GRAS je na  toj liniji  u  minusu

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 20:11:37
pa ozbiljno sam mislio kad sam spomenuo privatnike, ali spomenuo sam ih iz razloga očuvanja vozila i naplate, eh sad to što ima svakakvih sela okolo sela koje imaju linije i koje nisu rentabilne, to je sad druga stvar.

al recimo neki bi privatnik komotno mogao držati 31e, 21, 22 i da ne nabrajam.


"seoske" linije i jesu najrentabilnije i na njima jeste najbolja naplata. rijetko ces vidjeti autobus za Tarčin, Kobiljacu i sl da je poluprazan ili da ima putnika bez karte. Vjeruj mi da je stepen naplate na tim linijama jako visok i da je raja veoma uljudna. Problem su ovi koji sebe nazivaju građanima buća potok, Rajlovac, Hrasnica.
Svaki privatnik bi mogao i odrzavao bi te linije bez problema. Šta onda ostaje GRAS-u??? Jedno veliko nista.
Ne mozes porediti vareš i autotrans sa GRAS-om jer Vares je najveca "vuko*ebina" u koju sam ikada krocio nogom a krocio sam u mnogo njih. Ima otprilike stanovnika ko ulica Dzemala Bijedica u Sarajevu. A u autotransu se nije imalo vise sta ni unistiti.
Problem je sto ljudi ne razumiju da bi ipak uskakanjem centrotransa ili drugih prevoznika putnici bili na ogromnom gubitku. Sitem naplate se ni ovako ne moze ustrojiti kako treba sad kada postoji jedan prevoznik a kamo li da postoji njih 2 ili 3. Zamisli covjeka koji je iz Ilijasa a radi na Faleticima ili Vratniku. Dodje autobusom do stanice pa onda sjedne na tramvaj a poslije tramvaja mora koristiti i minibus....

MILCHO

#310
Citat: damir050  u Veljača 04, 2010, 20:54:51
Ok  nije  samo 31 e   rentabilna linija , imaju oni i  posebne  voznje , kao  sto su exskurzije , izleti ugovorene  voznje  sto se  tice 31 e Vijecnica - Dobrinja   , jedna  karta kolko ja znam bila  je  1,80 km  kazem  bubam jer nisam u Sarajevu , sa  Viijecnice ima od prilike 5 - 7  putnika  , dalje  dolazi  Marin Dvor , opet kako kada  od  5 - 8  putnika  i onda  usputne  stanice  2 - 3 putnika  vec  u Nedzaricima kod EUPM udje ih poprilicno ,  sve u svemu 50 - 70 KM  u jednom pravcu , jedan  bus  obavlja 20 -- 25  voznji  nekada  manje  nekada  vise ,  na kraju  GRAS je na  toj liniji  u  minusu
Karte u trolejbusima i tramvajima koje se kupe kod vozača su 1,80 (Napolju 1,60) a u autobusima u A zoni karta je 1,60 i kupuje se isključivo kod vozača.

Oko 16:00 kad je najveća špica zna se desiti da do BBI Centra komercijala bude pretrpana a već od Marin-dvora da bus ne može ni primiti više putnika, gužva popusti tek na dionici Nedžarići - Saraj-polje. a naplata je bez obzira na gužvu 100%

The_Dubster

ma meni je veća fojnica, da se niko ne uvrijedi...

a ja često idem sa 27-om i koliko vidim naplata je ok, barem u onim terminima kad ja idem, jedino nije kad je velika gužva pa vozač ono otvori sva vrata. nisam vidio nekih belaja oko naplate za hrasnicu.

a čuo sam za buča potok da ima belaja i da su busevi stradali par puta...

The_Dubster

Citat: MILCHO  u Veljača 04, 2010, 21:31:43
Citat: damir050  u Veljača 04, 2010, 20:54:51
Ok  nije  samo 31 e   rentabilna linija , imaju oni i  posebne  voznje , kao  sto su exskurzije , izleti ugovorene  voznje  sto se  tice 31 e Vijecnica - Dobrinja   , jedna  karta kolko ja znam bila  je  1,80 km  kazem  bubam jer nisam u Sarajevu , sa  Viijecnice ima od prilike 5 - 7  putnika  , dalje  dolazi  Marin Dvor , opet kako kada  od  5 - 8  putnika  i onda  usputne  stanice  2 - 3 putnika  vec  u Nedzaricima kod EUPM udje ih poprilicno ,  sve u svemu 50 - 70 KM  u jednom pravcu , jedan  bus  obavlja 20 -- 25  voznji  nekada  manje  nekada  vise ,  na kraju  GRAS je na  toj liniji  u  minusu
Karte u trolejbusima i tramvajima koje se kupe kod vozača su 1,80 (Napolju 1,60) a u autobusima u A zoni karta je 14,60 i kupuje se isključivo kod vozača.

Oko 16:00 kad je najveća špica zna se desiti da do BBI Centra komercijala bude pretrpana a već od Marin-dvora da bus ne može ni primiti više putnika, gužva popusti tek na dionici Nedžarići - Saraj-polje. a naplata je bez obzira na gužvu 100%

izgubio sam se malo - šta je to 14,60?

MILCHO

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 21:33:41
Citat: MILCHO  u Veljača 04, 2010, 21:31:43
Citat: damir050  u Veljača 04, 2010, 20:54:51
Ok  nije  samo 31 e   rentabilna linija , imaju oni i  posebne  voznje , kao  sto su exskurzije , izleti ugovorene  voznje  sto se  tice 31 e Vijecnica - Dobrinja   , jedna  karta kolko ja znam bila  je  1,80 km  kazem  bubam jer nisam u Sarajevu , sa  Viijecnice ima od prilike 5 - 7  putnika  , dalje  dolazi  Marin Dvor , opet kako kada  od  5 - 8  putnika  i onda  usputne  stanice  2 - 3 putnika  vec  u Nedzaricima kod EUPM udje ih poprilicno ,  sve u svemu 50 - 70 KM  u jednom pravcu , jedan  bus  obavlja 20 -- 25  voznji  nekada  manje  nekada  vise ,  na kraju  GRAS je na  toj liniji  u  minusu
Karte u trolejbusima i tramvajima koje se kupe kod vozača su 1,80 (Napolju 1,60) a u autobusima u A zoni karta je 14,60 i kupuje se isključivo kod vozača.

Oko 16:00 kad je najveća špica zna se desiti da do BBI Centra komercijala bude pretrpana a već od Marin-dvora da bus ne može ni primiti više putnika, gužva popusti tek na dionici Nedžarići - Saraj-polje. a naplata je bez obzira na gužvu 100%

izgubio sam se malo - šta je to 14,60?
Prst otišao na gore pa zakačio i četvorku  mislio sam 1,60KM, Hvala na ukazanoj pogreški

aaaaa

Citat: The_Dubster  u Veljača 04, 2010, 21:32:13
ma meni je veća fojnica, da se niko ne uvrijedi...

a ja često idem sa 27-om i koliko vidim naplata je ok, barem u onim terminima kad ja idem, jedino nije kad je velika gužva pa vozač ono otvori sva vrata. nisam vidio nekih belaja oko naplate za hrasnicu.

a čuo sam za buča potok da ima belaja i da su busevi stradali par puta...
nije buraz iz Fojnica mozes nekuda i izaci prijekim putevima a iz vareša mozes samo u planinu Zvijezdu
jebi ga ako nije belaj to sto su vozacu prije neki dan na liniji 27 oteli pare i karte i jos ga pretukli onda sta je???? prije godinu dvije su na toj istoj liniji vozacu dosli "uzorni otac i uzorni sin" da se s njim obracunaju jer je pobogu "uzornom" sinu naplatio kartu. "Kako ce dijete da placa kartu kad je niko ne placa"??? "babo "  je cak ponio i "mačetu" da s njom pokaze kako se uči "kulturnom ponasanju ".... Jel de ni ovo nije belaj???
Naplata na 27 je losa nista bolja nego na B Potoku a raja nista kulturnija nego na Buca Potoku