Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

MILCHO

Citat: SARI  u Ožujak 22, 2010, 14:45:51
Iz teme "Kvarovi GRAS-ovih autobusa/trolejbusa
S obzirom da imaju svoju lakirnicu, valjda se može jedan po jedan ofarbati i dovesti u kakvo-takvo stanje nakon 6-7 ili 10 godina službe... na kraju krajeva, uvijek postoje folije, pa imali-nemali reklamu oblijepiš trole ako ništa vlastitom nekom grafikom... staklo ako je porosilo ili se zamutilo zamijeniš... sa 2-3 jednostavna poteza dobiješ vozilo koje izgleda dostojno vožnje i plaćene karte...

Ali što bi se reklo: da su babi muda....
Valjda će neke stvari doći na svoje mjesto, ima dosta slika na netu kako su pojedini Sarajevski tramvaji izgledali tamo 2005, 2006, bili su pravo ruglo grada. Danas manje-više svi pristojno izgledaju, jedino što niko nemože spriječiti vandale da "oslikavaju" unutrašnjost. sada se, uglavnom, farbaju minibusi kojima je lim bio u očajnom stanju, a valjda će na red doći i trole, sad kad su konačno pravi ljudi na čelu GRAS-a.
Možda bi bilo dobro da najkritičnije MAN-ove trole djelimično privremeno povuku i ofarbaju, kad puste ove Švicarce.

SARI

Teško... SL-ovi voze linije na kojima su nepotrebni zglobni... kao švicarski... u pravu si za tramvaje, najviše zahvaljujući činjenici da je uveden već sad značajan broj SATRA-i... ;)

Što je najsmješnije, SG200 HO izgledaju puno bolje od SL-ova... a stariji su svi... ??? Ja sam i dalje ubijeđen da je SG200 serija i dalje nešto najbolje što je izašlo na gradske ceste... dobro, mnogi bi rekli isto za 0305, ali sam ja fan SGa ;D

Valjda će krenuti nabolje... ;) ovi švicarci i "nisu" tako stari (kad pogledaš godišta ostalih), valjda će potrajati...


aaaaa

Citat: MILCHO  u Ožujak 22, 2010, 15:20:46
Citat: SARI  u Ožujak 22, 2010, 14:45:51
Iz teme "Kvarovi GRAS-ovih autobusa/trolejbusa
S obzirom da imaju svoju lakirnicu, valjda se može jedan po jedan ofarbati i dovesti u kakvo-takvo stanje nakon 6-7 ili 10 godina službe... na kraju krajeva, uvijek postoje folije, pa imali-nemali reklamu oblijepiš trole ako ništa vlastitom nekom grafikom... staklo ako je porosilo ili se zamutilo zamijeniš... sa 2-3 jednostavna poteza dobiješ vozilo koje izgleda dostojno vožnje i plaćene karte...

Ali što bi se reklo: da su babi muda....
Valjda će neke stvari doći na svoje mjesto, ima dosta slika na netu kako su pojedini Sarajevski tramvaji izgledali tamo 2005, 2006, bili su pravo ruglo grada. Danas manje-više svi pristojno izgledaju, jedino što niko nemože spriječiti vandale da "oslikavaju" unutrašnjost. sada se, uglavnom, farbaju minibusi kojima je lim bio u očajnom stanju, a valjda će na red doći i trole, sad kad su konačno pravi ljudi na čelu GRAS-a.
Možda bi bilo dobro da najkritičnije MAN-ove trole djelimično privremeno povuku i ofarbaju, kad puste ove Švicarce.


ti "pravi" ljudi na čelu GRAS-a su zapravo i krivi sto je Gras u stanju kakvom jeste. Ti ljudi su bili i u onom periodu kada je GRAS-om vladao Ibrahim Bimo Jusufranic kada je plata radnika bila 400 KM a metle "kupovane"  po cijeni od 25 KM ( skupo bi bilo i da je elektrometla), "kupovani" mjenjaci za tramvaje iako i najveci laici znaju da tramvaj nema mjenjaca itd itd. Ti "pravi"  ljudi su "sahranili" 20 MAN-ova cija je prosjecna starost bila manja od 10 godina, ti "pravi" ljudi su krivi sto danas u GRAs-u nema filtera za gorivo, pakni za kocnice, šneka za kočnice, nerijetko nema ulja ni goriva u dovoljnim kolicinama a da ne govorimo i novim motorima i sl. Znači stanje u GRAS-u nikad nije bilo gore ali u globalu. Plate kasne, toplih obroka nema, rezervnih dijelova nema svi pricaju o povecanju naplate ali para nigdje. TI koji vam filuju mozak da je stanje u GRAS-u bolje te da su na celu GRAS-a pravi ljudi "LAŽU VASS" isto ko i oni politicari koji lazu narod evo vec 14 godina poslije rata.

MILCHO

#378
Možda sam se pogrešno izrazio, jer sam pod "Pravi ljudi" mislio na direktora Bašića, stvarno mi se čini da je čovjek bolji od predhodna dva direktora, i da nešto malo pokreće. Pokrenute praone, ofarbani minibusi, 2 umalo rashodovana SL222 vraćena u život, nabavljene trole, najava da će se konačno osposobiti trola za Vogošću.
To su promjene koje mi putnici osjećamo ili ćemo osjetiti. ali ne smijemo zaboraviti vozače, revizore, mehaničare... ali u to neću da ulazim jer nisam baš toliko upućen

od tih drugih vodećih ljudi iz rukovodstva stvarno nikog neznam ali sam mislio da su izmjenjeni. Neznam jeli direktor Bašić bio u nekom predhodnom rukovodstvu, ali mi se nekako čini da se čovjek koliko-toliko trudi, a dok je predhodni direktor bio, ništa nije napredovalo ni najmanje osim što je sklopljeno par SATRA tramvaja, ali za njegove vladavine je i obustavljen na 2 godine remont istih, nova vozila se nisu kupovala ali su zato masovno rashodovana itd...
Što se tiče onoga što smo mi, putnici mogli osjetiti i vidjeti, za vrijeme predhodnog direktora Šaćira Boškaila je bilo 5x gore nego za vrijeme Bime, a svi smo očekivali puno bolje od Šaćira.

MILCHO


aaaaa

Citat: MILCHO  u Ožujak 22, 2010, 17:52:27
Možda sam se pogrešno izrazio, jer sam pod "Pravi ljudi" mislio na direktora Bašića, stvarno mi se čini da je čovjek bolji od predhodna dva direktora, i da nešto malo pokreće. Pokrenute praone, ofarbani minibusi, 2 umalo rashodovana SL222 vraćena u život, nabavljene trole, najava da će se konačno osposobiti trola za Vogošću.
To su promjene koje mi putnici osjećamo ili ćemo osjetiti. ali ne smijemo zaboraviti vozače, revizore, mehaničare... ali u to neću da ulazim jer nisam baš toliko upućen

od tih drugih vodećih ljudi iz rukovodstva stvarno nikog neznam ali sam mislio da su izmjenjeni. Neznam jeli direktor Bašić bio u nekom predhodnom rukovodstvu, ali mi se nekako čini da se čovjek koliko-toliko trudi, a dok je predhodni direktor bio, ništa nije napredovalo ni najmanje osim što je sklopljeno par SATRA tramvaja, ali za njegove vladavine je i obustavljen na 2 godine remont istih, nova vozila se nisu kupovala ali su zato masovno rashodovana itd...
Što se tiče onoga što smo mi, putnici mogli osjetiti i vidjeti, za vrijeme predhodnog direktora Šaćira Boškaila je bilo 5x gore nego za vrijeme Bime, a svi smo očekivali puno bolje od Šaćira.

Ni na kraj mi pameti nije da nekoga blatim niti da bilo koga branim jer ne valjaju ni jedan. Direktor Bašić je kadar Stranke za BiH i dok god se direktori preduzeca biraju "po partijskoj duznosti " nema nam naprijed ni u cemu. Isti taj Bašić je bio direktor sektora autobuskog saobracaja u vrijeme Bime Jusufranica dakle dugovi koji su proizvedeni u to vrijeme idu i njemu na dusu. Činjenica je da je naplata poboljsana medjutim "para nigdje", ni jedan autobus nije kupljen (nabavka Ikarbusa dogovorena jos prije dolaska Bašića) , i ovo što ima je svaki dan sve gore i gore....Bašić možda ima dobru volju ali dok god se on ponaša kao namještenik vlade odnosno Kantona a ne kao predstavnik radnika bolje nece biti. Javna je tajna da se politicke partije finansiraju preko firmi tipa GRAS-a a u prilog ovome ide i činjenica da ni jedna krivicna prijava koja je podnesena protiv nekadasnjeg rukovodstva GRAS-a ni do danasnjeg dana nije procesuirana. Štaviše pojedini su dobili samo bolja mjesta kao npr Mustafa Mehanovic koji je trenutno direktor sektora za razvoj i saobracajnu operativu. Dakle Bašić kao jedinka niti moze a niti ce bilo sta napraviti ako nema aktivnu podrsku ostalog dijela menadzmenta a kako sada stvari stoje ocigledno da nema. Ne zaboravite da je u GRAs došlo dzaba 80 komada novih vozila plus koliko polovnih ....znaci ta vozila su sebe visestruko zaradila medjutim kada se uzme u obzir da je kupljeno samo 24 nova vozila u periodu od 1998. do danas onda i oni najveci laici mogu shvatiti da je neko krao a poznavajuci nase sudske institucije bojim se da niko nikada nece odgovarati

MILCHO

Ja se izvinjavam, vidim da sam nenamjerno par postova iznad naveo krivi navod. naveo sam da za vrijeme bivšeg GRAS-ovog generalnog direktora Šaćira Boškaila nije nabavljeno nijedno vozilo.

Nabavljeno je 9 jako dobrih novih autobusa MAN Lion's Classic (5 Solo i 4 Zglobna) a nabavljena su i 3 polovna zglobna Neoplana N4021. znači nabavljeno je 12 vozila. Ugovoreno je i  15 Ikarbusa međutim tu je došlo do zastoja, i boga pitaj dali bi bili nabavljeni ikakvi autobusi da nije bilo štrajka i smjene gen. direktora.

Ja se još jednom izvinjavam zbog navedene greške.

MILCHO

Zna li ko gdje su do 2007 vozili Neoplani N4021, gbr 421, 422 i 423.

Znam da su bili vlasništvo GVB Graz, ali pošto znam da je uvoz ograničen na vozila stara do 10 godina a oni su u najboljem slučaju 1992/93 godište (1992 GVB nabavio ovakve a 1993 redizajnirana maska). pa predpostavljam da su uvezeni puno prije 2007 i da su vozili u nekom drugom gradu u BiH.

aaaaa

Citat: MILCHO  u Ožujak 26, 2010, 17:14:00
Zna li ko gdje su do 2007 vozili Neoplani N4021, gbr 421, 422 i 423.

Znam da su bili vlasništvo GVB Graz, ali pošto znam da je uvoz ograničen na vozila stara do 10 godina a oni su u najboljem slučaju 1992/93 godište (1992 GVB nabavio ovakve a 1993 redizajnirana maska). pa predpostavljam da su uvezeni puno prije 2007 i da su vozili u nekom drugom gradu u BiH.

kupkljeni u Banja Luci i mislim da se u saobracajnoj "vode"  kao 1997 godiste tako da su mogli biti uvezeni...provjericu ..

MILCHO

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sarajevo/gras-nema-obustave-saobracaja-ali-ce-zato-strajkovati-gladju
Citat:Problemima i incidentima u GRAS-u nigdje kraja. U Upravi preduzeća jučer je i specijalna policija imala posla. Naime, kada su predstavnici Sindikata komunalne privrede GRAS-a htjeli pričati s direktorom Hasanom Bašićem o radničkim mukama i problemima, kako nam je kazao predsjednik Murat Nurković, iako su se najavili, umjesto razgovora dobili su četiri vozila policije i specijalce.

Dubioza sve veća

- Otišli smo na razgovor kod direktora da popričamo o problemima s kojima se non-stop mučimo. Dubioza u preduzeću svaki dan je veća. Ne uplaćuju nam topli obrok, plaće kasne, čak po tri mjeseca kasne uplate kredita radnicima, uplate za penziono i zdravstveno osiguranje... - rekao je Nurković.

Međutim, direktor ih nije htio primiti i, kako kaže, na kraju je bez razloga pozvao i policiju da "rastjera" sindikalce.

Ništa dobro

- Policajci su lijepo postupili prema nama, a mi smo napustili zgradu Uprave. Međutim, tu nije kraj jer smo odlučili da od ponedjeljka stupimo u štrajk glađu. Što se tiče zaustavljanja saobraćaja, od toga još nema ništa - dodao je Nurković.

Radnici i članovi Predsjedništva sindikata Adnan Porča i Rešad Hujdur odmah jučer su stupili u štrajk.

- Danas smo nas dvojica, ali od ponedjeljka će nam se pridružiti još 19 članova Predsjedništva. Tražit ćemo hitnu smjenu menadžmenta preduzeća i direktora Bašića jer od kako je on stigao došao je i mobing u ovu firmu, ništa dobro nije donio - kazali su Porča i Hujdur.

Bašić: Ako ljudima koji imaju 1.500 KM plaću treba štrajk, neka štrajkuju!

Direktor Hasan Bašić rekao nam je jučer da je ovo "još jedan u nizu ataka na GRAS nalogodavaca koji ne rade u firmi, a to rade preko ovoga sindikata".

- Ovo su naručili isti ljudi koji su prošle godine organizirali štrajk za 6. april. To hoće i sada da urade, a ne biraju sredstva ni metod kako bi ostvarili cilj. Danas su upali u Upravu bez najave i blokirali rad. Na takav način ni s kim ne razgovaram, pa sam pozvao policiju. Na ove ucjene nikada neću pristati, imaju svi legalni putevi kako se ostvaruju prava i ja sam spreman da razgovaram i da na civiliziran način rješavamo probleme, a ne onako kako su oni pokušali. Što se tiče štrajka glađu, ako ljudima koji imaju 1.500 KM plaću treba štrajk, neka štrajkuju - kazao je Bašić i dodao da topli obrok nisu uplatili jer dugo naloge provjerava Ministarstvo finansija, a da sve kredite izmiruju za mjesec.

S platne liste u nečiji džep

- S platne liste nam skinu novac za ratu kredita, ali pare ne uplate u banku. Žiranti nas stalno zovu jer banke njih traže, a nama na platnoj listi piše da je firma skinula novac za ratu. Ne znamo gdje taj novac završava, a kako stvari stoje, sigurno je u nečijim džepovima - rekao je Nurković.

Ideje nekoliko ljudi

Hajrudin Papić, predsjednik Sindikata vozača GRAS-a, kaže da će se oni uvijek boriti za radnička prava, ali ovo što radi Sindikat komunalne privrede su ideje nekoliko ljudi, a ne stav Sindikata.

- Ja sam čuo da su u zgradu ušli nasilu i bez najave. Kao radnik ne slažem se s tim da se ovako rješavaju problemi jer imaju institucije i zna se gdje se to radi. Nije ljudski dizati tenzije, jer svi dobro znamo u kakvoj je poziciji GRAS i ovo što radi Sindikat komunalne privrede mi ne podržavamo. Situacija još nije došla dotle da bi štrajkovali glađu - kazao je Papić.


aaaaa

Ovo vam je ocit primjer "zavadi pa valdaj". Hajrudin Papic je covjek koji podrzava generalnog direktora i to s razlogom. Covjek je dobio novo vozilo a nicim ga nije zasluzio. Ponasa se kao da je autobus njegovo privatno vlasnistvo i iako je GRAS deficitaran sa vozilima dok je Papic na bolovanju ili godisnjem niko ne smije voziti njegovo vozilo dok je veliki broj linija "nepokriven". Mene ovdje najvise iznenadjuje direktor Bašić koji laže. Radnici nemaju 1500 maraka platu. Ukupna primanja pojedinih radnika GRASa jesu 1500 maraka ali sa uracunatim toplim obrokom koji ljudi nisu dobili evo vec dva mjeseca. O regresu da se i ne govori. Bašić je smisšljeno instalirao sindikat vozaca da bi preko njih radio ono sto zeli. Skoro je jednom uposleniku Grasa odbijeno skoro pola plate zato sto racunovodstvo nije uplatilo rate kredita a na platnoj listi odbijena su sredstva za te uplate. I sad zamislite situcaiju na platnoj listi vam pise da je firma uplatila banci ratu vaseg kredita a vama na kucnu adresu dodje opomena ili sto je jos gore žirantu dodje opomena. Nije li to kriminal??? Ovo sto Basic kaze da je nasilni upad i to laze. zaista me iznenadjuje da covjek koji ima 50 i kusur godina i koji je akademski gradjanin moze ovoliko lagati.

Majstor

Od koga u BLuci su bili Neoplani zglobni ???
Samo mi sudite pošteno !

MILCHO

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sarajevo/radnici-grasa-ne-odustaju-od-strajka-gladju

Citat:Radnici GRAS-a ne odustaju od štrajka glađu

Adnan Porča (51) i Rešad Hujdur (36), vozači u GRAS-u, drugi dan štrajkuju glađu u krugu preduzeća. Jučer smo ih posjetili i razgovarali s njima ispred kapije preduzeća jer je, kako su nam rekli čuvari, "direktor zabranio novinarima da ulaze u krug".

- Štrajk smo počeli u petak u 14 sati. Noć s petka na subotu prespavali smo na pločicama u radničkom bifeu. Kolege su nam donijeli ćebad. Spavali smo samo nekoliko sati. Već imam posljedica, osjećam bolove u bubrezima. Nije nam bilo gore ni tokom agresije - rekao je Porča.

Kako nam je kazao Hujdur, preksinoć oko 20.30 sati posla je imala i Hitna pomoć jer mu je pozlilo pa ih je neko od kolega pozvao.

- Odjednom sam osjetio vrtoglavicu i nesvjesticu. Ljekar me pregledao, izmjerio pritisak, a problemi su nastali jer mi je šećer opao. Bez obzira na sve, od štrajka ne odustajem. Iako mi je kod kuće ostalo dvoje maloljetne djece, cijenu sam spreman platiti čak i životom. Nećemo prestati štrajkovati dok je na čelu GRAS-a Hasan Pašić - kategoričan je Hujdur.

Iako su ih pojedine kolege pokušavale odgovoriti od gladovanja, Porča i Hujdur kažu da će istrajati u svojoj borbi, a od ponedjeljka će im se pridružiti i kolege iz predsjedništva Sindikata komunalne privrede.

Ne tražimo povećanje plaća

- Mi ne tražimo povećanje plaća i nisu nam onoliko visoke kako je rekao direktor Bašić. Sindikat samo zahtijeva da se uplaćuju na vrijeme i plate, ali i doprinosi za zdravstveno, penziono, rate za kredite...Na mojoj posljednjoj platnoj listi, od ukupno 1.259 KM plaće, ja sam dobio samo 200 KM naruke, a ono ostalo ništa nije uplaćeno - kaže Hujdur.

Nažalost i ovaj direktor razočarao. >:(

aaaaa

Ma Bašić je tiranin Staljin br2 i njemu su razumljive samo Staljinisticke metode. Prije par godina kada je smjenjivan Bimo Jusufranic bašić je tadašnje štrajkače nazvao bagrom izašao pred skup uzeo naloge i počeo prozivati vozače da krenu na posao. Kada mu je jedan od sindikalaca zaprijetio fizicki onda je on malo popustio. Toliko bezobrazluka i arogancije ...čuj necu da se sastanem sa predstavnicima sindikata komunalne privrede. Šta je gospodin sebi umislio?? ISto kao da on zaradjuje platu radnicima a ne obrnuto.

elvis