Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

MILCHO

Citat: elvis  u Travanj 03, 2010, 21:27:44
Sad ispade da je prije bilo svega,i sve potaman,a da je ovaj direktor sve to upropastio,prvo sto covjek radi bar nesto,vidi se neki napredak pa makar i najmanji moguci,drugo ne vjerujem da mu prijasnji direktori nisu ostavili dugove koje on sad vraca i cisti,trece nije mogao doci na poziciju u gore vrijeme,mislim na recesiju i sve probleme koje ona donosi...al on je ispao lopov zbog tog sto ne pase nekim civijama koji su primali platu za sudaranje gu...cama po firmi,sumnjam da bas nijedan vozac nema bolesno dijete i da nije u kreditima,pa opet niko od njih se nije oglasio...ne moze ni on preko noci sve dovesti u red...

Samo iznosim svoje misljenje,bez ljutnje zamolit cu ;)
Da, ostavili su OGROMNE dugove od 10 miliona maraka, koliko sam čuo.

Možda zbog tolikog duga trpe doprinosi, i rez. dijelovi. Da sam ja na Bašićevom mjestu i meni bi Čišćenje duga i nova vozila bili prioriteti br1, ali ni doprinosi za zdravstveno, itd. nebi smjeli trpiti.

Citat: PROFA  u Travanj 03, 2010, 18:50:48
Jel mi neko zna objasnit ovo oko KREDITA?????
Kako to firma moze kredit uplacivat nekom,zar ne dodze plata na banku i onda se odbija ko kome sta duguje!
Ja ne kontam to ,jer kredit placa onaj ko ga uzme-a ne onaj gdje ko radi ili je i to mucka neka!
I ja mislim da pare trebaju prvo na banku, pa da banka odbije. Pravo sumljiva situacija.

elvis

Pa sad vidi koliko treba karata prodati da se vrati 10 miliona maraka...

aaaaa

Citat: MILCHO  u Travanj 03, 2010, 22:58:03
Citat: elvis  u Travanj 03, 2010, 21:27:44
Sad ispade da je prije bilo svega,i sve potaman,a da je ovaj direktor sve to upropastio,prvo sto covjek radi bar nesto,vidi se neki napredak pa makar i najmanji moguci,drugo ne vjerujem da mu prijasnji direktori nisu ostavili dugove koje on sad vraca i cisti,trece nije mogao doci na poziciju u gore vrijeme,mislim na recesiju i sve probleme koje ona donosi...al on je ispao lopov zbog tog sto ne pase nekim civijama koji su primali platu za sudaranje gu...cama po firmi,sumnjam da bas nijedan vozac nema bolesno dijete i da nije u kreditima,pa opet niko od njih se nije oglasio...ne moze ni on preko noci sve dovesti u red...

Samo iznosim svoje misljenje,bez ljutnje zamolit cu ;)
Da, ostavili su OGROMNE dugove od 10 miliona maraka, koliko sam čuo.

Možda zbog tolikog duga trpe doprinosi, i rez. dijelovi. Da sam ja na Bašićevom mjestu i meni bi Čišćenje duga i nova vozila bili prioriteti br1, ali ni doprinosi za zdravstveno, itd. nebi smjeli trpiti.

Citat: PROFA  u Travanj 03, 2010, 18:50:48
Jel mi neko zna objasnit ovo oko KREDITA?????
Kako to firma moze kredit uplacivat nekom,zar ne dodze plata na banku i onda se odbija ko kome sta duguje!
Ja ne kontam to ,jer kredit placa onaj ko ga uzme-a ne onaj gdje ko radi ili je i to mucka neka!
I ja mislim da pare trebaju prvo na banku, pa da banka odbije. Pravo sumljiva situacija.

Mozda je malo nelogicno ali je tako kako jeste. Naime kada radnik podize kredit kao garancija vracanja kredita osim ziranta (iako negdje ziranti nisu ni potrebni) pojavljuje se i firma. Dakle time banka zeli da se osigura da iza duznika stoji neko ko garantuje vracanje kredita u glavnom je to poslodavac. Dalje poslodavac uplacuje platu na bankovni racun zaspolenika. S obzirom da se pojavljuje kao garant vracanja kredita tj na neki nacin i kao duznik firma je duzna da uplati ratu kredita banci. Eh tu dolazimo do ovoga sto je bilo u grasu. GRAS je na platnim listamaa radnicima prikazivao da im je odbijena rata kredita od plate ali tu istu ratu nije uplacivao banci.

aaaaa

Citat: elvis  u Travanj 03, 2010, 21:27:44
Sad ispade da je prije bilo svega,i sve potaman,a da je ovaj direktor sve to upropastio,prvo sto covjek radi bar nesto,vidi se neki napredak pa makar i najmanji moguci,drugo ne vjerujem da mu prijasnji direktori nisu ostavili dugove koje on sad vraca i cisti,trece nije mogao doci na poziciju u gore vrijeme,mislim na recesiju i sve probleme koje ona donosi...al on je ispao lopov zbog tog sto ne pase nekim civijama koji su primali platu za sudaranje gu...cama po firmi,sumnjam da bas nijedan vozac nema bolesno dijete i da nije u kreditima,pa opet niko od njih se nije oglasio...ne moze ni on preko noci sve dovesti u red...

Samo iznosim svoje misljenje,bez ljutnje zamolit cu ;)

Ma nema ljutnje ali kako kazes da se nije oglasio niti jedan vozac? Šta je Rešad Hujdur? Vozac trolejbusa koji je protivno svoje volje prebacen na autobus, Murat Nurkovic isto tako vozac koji vozi 850 , putnici koji se voze 31e mogu ga vidjeti vrlo cesto...ima jos koliko hocete ljudi ali koji jednostavno niti imaju mogucnosti da se oglase niti im je do toga....

MILCHO

E to sa kreditom je stvarno lopovluk i to treba prijaviti, da se vidi ko stoji iza toga. ko je za to kriv trebao bi iza rešetaka!

Citat: elvis  u Travanj 03, 2010, 23:04:17
Pa sad vidi koliko treba karata prodati da se vrati 10 miliona maraka...
6.250.000 pojedinačnih karata od 1,60KM treba samo da se izađe iz dugova.

aaaaa

Citat: MILCHO  u Travanj 04, 2010, 00:41:49
E to sa kreditom je stvarno lopovluk i to treba prijaviti, da se vidi ko stoji iza toga. ko je za to kriv trebao bi iza rešetaka!

Citat: elvis  u Travanj 03, 2010, 23:04:17
Pa sad vidi koliko treba karata prodati da se vrati 10 miliona maraka...
6.250.000 pojedinačnih karata od 1,60KM treba samo da se izađe iz dugova.

tačno tako ....ali tu postoji drugi problem.  Ko je proizveo dugove? Na koji nacin? Ko za to treba da odgovara. Neko mora...

MILCHO

Ko je proizveo dugove? Pa ko je sagradio vilu od 4 miliona na Kovačićima, dok je GRAS tonuo u  dugove?
Mislim da je rukovodstvo koje je bilo do 2006 godine najodgovornije za ovu situaciju u firmi.
GRAS je 1998 godine posjedovao 80 novih autobusa, 50 novih minibusa, 4 nova trolejbusa od toga 2 niskopodna.
Od tih vozila, GRAS je kupio možda 20-tak minibusa za svoje pare a ostalo je donacija. Zašto ta vozila nisu adekvatno održavana pa su mnoga "crkla" prije 10-te godine?
Zašto se dozvolilo da sa 160 ispravnih autobusa 1998 ostane 90-100 ispravnih autobusa i da sa 60 ispravnih trolejbusa 2002 ostane 36 ispravnih.
Mislim da su od tad do danas svako rashodovano vozilo mogli zamjeniti sa po jednim novim ili nekoliko dobrih polovnih, da nije bilo lopovluka  "mjenjača za tramvaje" ili "Šarafa od 50 Maraka"

Ovo što ću sad reći nije tvrdnja nego neka moja pretpostavka.
80 MAN-ova SL283 i SG313 koje je Japan donirao 2003. Beogradu pod uslovom da se dostojno održavaju i da ne rade 23 sata dnevno.  Mislim da su ta vozila MOŽDA trebala biti donirana Sarajevu, pošto su sva bila u GRAS-ovoj color shemi (GSP je kasnije uzeo sličnu color  shemu tada je imao crveno-bijelu), a da su se predomislili kad su vidjeli kako se loše održavaju njihova vozila.
Ovo je samo moje mišljenje doneseno na osnovu color sheme tih vozila. jer nikad nisam naišao na takav podatak. Međutim mislim da su Japanci itekako pratili kako se održavaju njihova vozila.


phototrans.eu

aaaaa

Ma lažem se sa svim navedenim ali sve to "ne pije vode" dok pravosudne institucije ne urade svoj posao kako treba. Bimo Jusufranic je član SBIH. Ta stranka je još uvijek u vlasti i oni ce na sve nacine pokusati da sprijece njegovo procesuiranje jer postoje indicije da je SBiH upravo finansirana preko GRAS-a i slicnih firmi. Međutim sadašnji generalni direktor Hasan Bašić je u to vrijeme bio direktor sektora autobuskog saobracaja. Dakle ni od ne moze pobjeci od odgovornosti za nedostatke koji su se desili u to vrijeme.
Što se tiče donacije Beogradu tacno je da je to bilo namjenjeno samo Beogradu dakle nije tu Sarajeva bilo nigdje prosto iz razloga sto je Sarajevo vec dobilo slicnu donaciju. Što se tiče kolor šeme ova zuta boja postala je skoro pa standardna boja MAN gradskih autobusa. Ovakve autobuse imate i u Mostaru i u beogradu i u Rijeci ( s tim da su njihovi oblijepljeni reklamama) i u mnostvu drugih gradova

MILCHO

Citat: aaaaa  u Travanj 04, 2010, 10:55:20

Što se tiče donacije Beogradu tacno je da je to bilo namjenjeno samo Beogradu dakle nije tu Sarajeva bilo nigdje prosto iz razloga sto je Sarajevo vec dobilo slicnu donaciju. Što se tiče kolor šeme ova zuta boja postala je skoro pa standardna boja MAN gradskih autobusa. Ovakve autobuse imate i u Mostaru i u beogradu i u Rijeci ( s tim da su njihovi oblijepljeni reklamama) i u mnostvu drugih gradova
Može biti svašta, to samo Japanci mogu znati.
Tačno je da je MAN-ova, tačnije MANAŞ-ova standardna boja žuta, ali bez plave trake ispod prozora. standardna žuta boja je na Sarajevskim 405-408 i 851-854, te na Mostarskim, kao i u drugim gradovima istočne i jugoistočne Evrope.

SARI

U Rijeci ne postoji ni jedan autobus, a da nije u Trolejevoj shemi boja  ;)

ins

Zuta sa plavom linijom ispod stakala je zvanicna boja GRAS-a od 1994. godine, kada su tramvaji ponovo pokrenuti. I danas se moze vidjeti na nekim tramvajima iz tog perioda koji nisu obojeni u reklame. Zuta+plavo=zastava BiH sa ljiljanima  ;)

A sto je BG kupio autobuse u toj shemi, niko ne zna, valjda su im se svidjeli. Ja mislim da je to poprilicno uspjesna kombinacija na vozilima nove generacije, na starijim izgleda malo otuzno...

SARI

Citat: ins  u Travanj 05, 2010, 14:31:48
A sto je BG kupio autobuse u toj shemi, niko ne zna, valjda su im se svidjeli. Ja mislim da je to poprilicno uspjesna kombinacija na vozilima nove generacije, na starijim izgleda malo otuzno...

Ma novi su ofarbani u tvornici kako treba, a stari su "zamačkani"! ;D

MILCHO

#417
Citat: ins  u Travanj 05, 2010, 14:31:48
Zuta sa plavom linijom ispod stakala je zvanicna boja GRAS-a od 1994. godine, kada su tramvaji ponovo pokrenuti. I danas se moze vidjeti na nekim tramvajima iz tog perioda koji nisu obojeni u reklame. Zuta+plavo=zastava BiH sa ljiljanima  ;)

A sto je BG kupio autobuse u toj shemi, niko ne zna, valjda su im se svidjeli. Ja mislim da je to poprilicno uspjesna kombinacija na vozilima nove generacije, na starijim izgleda malo otuzno...
Nije ih BG kupio nego su im 2003 donirali Japanci, isto kao GRAS-u 1998. Kasnije su u i u Beogradu počeli koristiti sličnu kombinaciju - Žuta sa plavom trakom ali na donjem dijelu vozila.

I u Tuzli su bili preuzeli GRAS-ovu shemu kada su prefarbali stare TAM-ove i Ikarbuse.

Nego, jeli ono bi prvi žuti tramvaj onaj 288 što je imao "Soko-Trans" reklamu?

MILCHO

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sarajevo/gras-sindikati-nasli-zajednicku-rijec
Citat:GRAS: Sindikati našli zajedničku riječ!?
Odustali od smjene direktora
Autor: S. MUHIĆ - 06.04.2010. 14:30


Nakon što se atmosfera u GRAS-u prilično smirila i radnici prestali štrajkovati glađu, jučer je održan još jedan sastanak menadžmenta, Nadzornog odbora i predstvanika Ministarstva saobraćaja sa sindikatima komunalne privrede i vozača GRAS-a.

Više razgovarati

Prema riječima Murata Nurkovića, predsjednika GRAS-ovog Sindikata komunalne privrede, jučer je dogovoreno da oba sindikata usaglase svoje zahtjeve te da ih zajedno upute Upravi preduzeća.

- Odustali smo od smjene direktora, nećemo više ni štrajkovati. Od ostalih zahtjeva nismo odustali, ali njihovo ispunjenje tražit ćemo zajedno sa Sindikatom vozača kada se dogovorimo - kazao je Nurković i dodao da će ubuduće puno više razgovarati sa suparničkim sindikatom.

Normalno raditi

To nam je jučer potvrdio i Hajrudin Papić, predsjednik Sindikata vozača GRAS-a, koji je rekao da su oni od početka bili na strani radničkih prava, to jest da se redovno uplaćuju plate, krediti, topli obrok, doprinosi...

- Međutim, Upravi i NO moramo dopustiti da normalno rade. Ako ne budu, onda idemo u generalni štrajk, pa da se konačno riješi pitanje GRAS-a. Ovoga puta nije bilo argumenata za smjenu menadžmenta jer trenutno dobro rade. Nakon što je Sindikat komunalne privrede odustao od smjene direktora, imamo iste zahtjeve kao i oni, pa ćemo zajedno od Uprave tražiti da ih ispuni - rekao je Papić.

On je dodao da su u svakom trenutku spremni razgovarati sa drugim sindikatom, a sve radi ostvarivanja radničkih prava.

The_Dubster

Na kraju će bit - tresla se gora, rodio se miš