Rasprava - razno

Autor tamlover, Siječanj 14, 2008, 21:15:50

MILCHO

#480
Citat: alarm  u Travanj 20, 2010, 19:10:58
Svaka čast CTS-u. Nije GRAS jedina firma koja to može raditi, treba i drugima dati šanse. Oni puštaju kao odgovor na CTS-ve Neoplane svog exkluzivca Neoplana crvenog. Treba da sve autobuske linije raspišu na tender a trole i tramvaji da ostanu u GRAS-ovoj nadlažnosti. GRAS-ovci su naučili blokadama riješiti sve. Samo da hoće blokirati grad. Svaki dan  sam svjedok da vozači puše, ovo što ću navesti je smiješno ali ću objasniti "piju kafu" i psuju putnicima koji su upravu. Za već spomenuto "piju kafu" nedavno sam išao linijom Željeznička stanica-Rajlovac i vozač u  Rajlovcu (pored stanice ima kafana) naruči kafu i uzme šolju i pije u vožnji i zapali po koju cigaretu. Također taj dan kada sam se vraćao vozač je obavljao malu nuždu kod zadnje gume na autobusu a putnice su ga gledale sa zaprepaštenjem. Jeli uredu da vozi g.b.688 i slični koji su stari po nekoliko desetaka godina. Kada neće konkurenciju neka onda puste exkluzivce koji leže bez licenica koliko je firma u dugovima. Kada su kupili nove Ikarbus IK-206 u novinama je izašlo koje linije će dobiti te autobuse, a oni voze na desetim linijama. Jeli uredu čistća autobusa. U NEOPLANU g.b.421 koji je nedavo vozio komercijalu "udarite"rukom po sjedištu izleti oblak prašine ili u ovim MAN-ovima naslonite se i obrišete prašinu. Autobusi trebaju da se operu. Vozači saglave na svakom autobusu pola srednjih vrata tj. desna pa gdje to ima. Gume su kao na Formuli 1 šara nema. Voze po najgorim rupama koliko autobus može. Koče naglo umjesto da  oni koji su profesionalci na vrijeme koče i lagano oni koče 2 metra od auta. Kada su već stanice njihove lično sam išao autom iza autobusa na liniji Stup-Vogošća kada je autobus zaustavio se na cesti da nebi izgubio mjesto u koloni. Revizori kao životinje stoje na vratima. I kažu "deder da vidim kartu".  ??? ??? ???
Autobus 688 ne vozi već 12 godina (Mercedes O302 ex-Ankara), vjerovatno misliš na žutog "Grafa" 668

E to sa što se zaglavi desno krilo prednjih vrata, to je praksa u većini istočno-evropskih zemalja, (Češka, Slovačka, Rumunija, Srbija, Makedonija, Bugarska, Poljska, Ukrajina) zbog kontrolisanja ulaska putnika.

Što se tiče vozača, većina su OK, ali ima i gadova, kao jedan prošle godine što je vozio TAM gb 484 na 31, koji se izderao na ženu koja je ranjena u ratu, zato što nije mogla brzo da izađe.

A što se tiče toga što je u novinama napisano na koje će linije ići IK-206, ti autobusi većinom i idu na te linije, ali ne vidim ništa loše u tome što voze komercijalu ili što ponekad izađu na neku treću liniju, kad sam se prošle godine gušio u pretrpanom Lion's Classicu oko 16h, shvatio sam da komercijalu treba pojačati sa zglobnim vozilima, mada bi bolji bili Dabl-Dekeri.

A tog vozača na 22a potpuno razumijem, kad se izgobi mjesto u koloni, ako je u pitanju špica ili vikend potpuno razumijem, jer kad bi izgubio mjesto, trebalo bi mu baš vremena da se uključi u saobraćaj, a ako nije gužva onda stvarno nije uredu.

Za neke se stvari slažem da nevaljaju poput nečistoće ili tog vozača sa 23, jednom je jedan od vozača sa te linije vozio 80km/h...

aaaaa

Jaooo jaooo kad citam ove komentare pojedinih kulturnih članova foruma povraca mi se. Pa majku mu ima li šta da tim putnicima ne smeta. Pa i ti vozači su ljudi. Ne trebaju da piju , ne trebaju da puše ne trebaju da pišaju. Šta vi u stvari hocete??? RObote umjesto vozaca??? Pojedini putici su se naucili istresati na vozno osoblje ko na zadnje "jade". Ne svidja vam se kako vas je vozac pogledao odmah prijete kako ce zvati šefove kako ce vozač ostati bez posla i sl gluposti a nikada ali apsolutno nikada nisam vidio da je ijedan putnik kada vidi kakvog djilkosa da napadne vozaca revizora ili pođe uništavati enterijer autobusa nikada nisam vidio da je putnik stao na pravu stranu...nikada. Zglobni Lions Classici su dosli novi prije 3 godine pa nisu ih ni vozaci ni kontrolori isarali i izrezali im sjedista pocupali ozvucenje nego bas ovi putnici koji pljuju po vozacima kontrolorima i sl. Da se razumijemo i medju vozacima a pogotovo medju kontrolorima ima neotesanih idiota koji se ne znaju ponasati kako treba ni prema samom sebi a kamo li prema putnicima medjutim vecina su normalni ljudi koji samo zele da rade svoj posao i da normalno zive od svoga rada.
što se tiče neoplana 421 to vozilo nikada kako je doslo u GRAS nije radilo komercijalu ko god tvrdi suprotno lažee!!! Ako ima nesto za sto treba pohvaliti gras e to je ta famozna komercijala na kojoj radi 6 vozila starih do 2 godine i 4 vozila koja su nesto starija ali su barem kaada se tice unutrasnjojsti u solidnom stanju (813,816,823, 826 i 849)

MILCHO

#482
Svaka čast, ima stvari na koje se može požaliti, ali ima i ljudi kojima smeta svaka sitnica, recimo jedna žena je nazvala TVSA kada je gostovao direktor Bašić, jer joj smeta muzika u autobusu za Tarčin.

Nego gledam večeras dnevnik kantonalne TV. oni mašu dokumentom da je u junu ili julu prošle godine ukinuto pravo GRAS-u na 31e, a direktor bašić se javio telefonom govoreći da ima ispravno riješenje na te linije.

e sad šta je tu istina?

aaaaa

Citat: MILCHO  u Travanj 20, 2010, 21:59:25
Svaka čast, ima stvari na koje se može požaliti, ali ima i ljudi kojima smeta svaka sitnica, recimo jedna žena je nazvala TVSA kada je gostovao direktor Bašić, jer joj smeta muzika u autobusu za Tarčin.

Nego gledam večeras dnevnik kantonalne TV. oni mašu dokumentom da je u junu ili julu prošle godine ukinuto pravo GRAS-u, a direktor bašić se javio telefonom govoreći da ima ispravno riješenje na te linije.

e sad šta je tu istina?

ma drug ne vjerujem ja plaho ni Basicu ni CTS-u
medjutim problem je u pristupu i namjeri. Ne mozes otimati ono sto su drugi ispitali da je profitabilno u ovom slucaju "komercijalu". zasto CTS nije uveo neku novi liniju ??? Ja ne mogu da vjerujem da ima jos uvijek toliko lakovjernih da mogu vjerovati da ce cijena karte ostati 1 KM i da ce ove linije voziti vozila koja su vozila ova dva dana...

MILCHO

#484
Jutros, što sam prvo ugledao kad sam ustao iz kreveta i pogledao kroz prozor bio je novi trolejbus.
Do sad sam vidio 4146, 4148, 4150, 4151, 4158. viđeni su na 107, skraćenoj 103 do Drvenije zajedno sa autobusom gdje će morati koristiti i pomoćni motor pri okretanju, a vjerovatno neki vozi i na 102.

Vjerovatno će u jednom trenutku ostati jedini trolejbusi koji će voziti, ako uopšte budu jer će i Alipašina ulica danas biti zatvorena a zatvorena je ul. H. Kreševljakovića.

Super su trole, u svoj ovoj situaciji i nešto pozitivno :)

EDIT: jutros sam vidio i trolejbus SL172 na kojem se obučavaju novi vozači trolejbusa.

MILCHO

#485
Ono što sam najavio u predhodnom postu to se i desilo.

Pošto je zatvorena Alipašina ulica zbog protesta boraca, a H. Kreševljakovića na potezu Drvenija-Austrijski trg zbog radova. tako da su Novi trolejbusi ostali jedini trolejbusi koji saobraćaju uz autobuse na liniji Dobrinja-Drvenija, a vozi i nekoliko SL172  i SG200 na liniji Otoka-Hrasno-Dobrinja.

Mislim da ovi švicarci imaju pomoćni elektoro-motor punjen sa mreže, dok MAN-ovi imaju mali benzinski Golfov motor, koji većinom nisu u funkciji.

To je presudnog značaja zašto isključivo voze novi trolejbusi uz autobuse na skraćenoj 103.
Trolejbusi su tihi, osim kad vozač jače stisne gas, a imaju jedan zanimljiv detalj... sjedišta na zglobu.

SARI

Ja kad sam ih vidio prilikom dolaska, koristili su (i) klasični motor ;)

MILCHO

Citat: SARI  u Travanj 21, 2010, 12:04:59
Ja kad sam ih vidio prilikom dolaska, koristili su (i) klasični motor ;)
Jednom sam nailazio pored garaže kada su jednog pomjerali. Po zvuku bi rekao da je onaj pomoćni motor, da se tako izrazim "na baterije", odnosno da se puni dok je trolejbus na mreži a da napunjen ima nekoliko kilometara autonomije sa spuštenim trolama.

The_Dubster

svoje mišljenje sam iznio na onoj rasprai tamo. ne branim CTS svim silama, al u ovoj situaciji dajem njima glas. znači kad je GRAS kršio pravila, nek ih sad krši i CTS - 1:1. PA nek se dogovore...

MILCHO

Ovih dana se intenzivno vrši obuka novih vozača tramvaja i trolejbusa,

Juče se obuka vršila na dva trolejbusa, 4414 i 4431 od jutra pa do oko 21:00h, a danas se obuka vrši na 4424, vidio sam negdje 7-10 vozača na obuki.

a danas sam za kratko vrijeme vidio 2 tramvaja 227 i 231 na kojima se obučavaju novi vozači. pa predpostavljam da će u narednom periodu biti pušteni i 6 Bečkih i 5-6 Amstermdamskih tramvaja koji do sad nisu vozili. a uskoro bi trebali biti gotovi još po 1 SATRA 2 i 3 tramvaj.





The_Dubster

eto vidiš, znači obuke se vrše, treba zaposlit ljude, a kuka se nema para... sve implicira ŠTELA.. i dokle ovako ??? dok se GRAS ne uništi? i onda se nešto bune... nek gospoda tj. sindikat prvo počisti svoju avliju (tj. Bašića) pa nek onda nekon nešto govori (tj. CTS-u)

MILCHO

#491
Citat: The_Dubster  u Travanj 22, 2010, 18:51:45
eto vidiš, znači obuke se vrše, treba zaposlit ljude, a kuka se nema para... sve implicira ŠTELA.. i dokle ovako ??? dok se GRAS ne uništi? i onda se nešto bune... nek gospoda tj. sindikat prvo počisti svoju avliju (tj. Bašića) pa nek onda nekon nešto govori (tj. CTS-u)
Pa normalno da se trebaju zaposliti, vjerovatno kad je predviđena kupovina 15 trolejbusa (druga 2 su usput kupljena) vjerovatno su predviđena sredstva za nove vozače, jer nemogu se trolejbusi sami voziti.
A i 15-tak tramvaja Bečkih i Amstermdamskih kupi prašinu između 1 i 3 godine. Da se razumijemo, niko nije kupio bečke tramvaje da kupe prašinu, ali kada su došli "Amstermdamci" ovi su pali u drugi plan a i neki Amstermdamski još ne voze. Vjerovatno je došlo vrijeme da se konačno pokrenu.
17 novih trolejbusa i da se uključi još 15 tramvaja bez da to znači rashodovanje drugih 15 to bi baš puno značilo.

Uskoro bi trebalo da se nabave minibusi, a za iduću godinu je najavljeno 40 autobusa. Kad bi se pola od tog broja nabavilo, pa makar i polovnih bilo bi super.

ali sve to košta, pa se na drugim poljima vjerovatno mora "Stegnuti kaiš" mada se steže i gdje nemora, a ima i dosta lopovluka ali bez obzira na sve, svaki napredak treba pozdraviti.

Što se tiče obnove voznog parka, ne treba se stajati, Mislim da se, u buduće, svake godine treba nabavljati određen broj vozila, po mogućnosti novih, niskopodnih.

Naravno sve dobronamjerne kritike su dobrodoše jer dosta toga negativnog ima u GRAS-u.
Ova firma koja ove godine slavi 125 godina, ima moju punu podršku, a rukovodioci dođu i prođu, oni me ne interesuju.

The_Dubster

za obnovu voznog parka se apsolutno slažem, al GRAS kuka kako se nema a novi se ljudi "zapošljavaju" - to im malo nema logike, jer se ostavlja dooooosta prostora za mutne radnje pa će opet kukat kako se nema para... to sam htio reći...

MILCHO

#493
Citat: The_Dubster  u Travanj 22, 2010, 19:49:57
za obnovu voznog parka se apsolutno slažem, al GRAS kuka kako se nema a novi se ljudi "zapošljavaju" - to im malo nema logike, jer se ostavlja dooooosta prostora za mutne radnje pa će opet kukat kako se nema para... to sam htio reći...
Već sam objasnio kako, al da se tako izrazim, za to je ranije "uštekano" odnosno uplanirano. (ako je po logiki)

Razlozi zbog kojih GRAS nema para su: Nabavka novih trolejbusa i novih minibusa, a vjerovatno ima i lopovluka. (opet, ako je po logiki)

uskoro će se početi vraćati pare od novih trolejbusa. a samim tim biće i više putnika. oko 16h na liniji 103, potez Skenderija - Alipašino polje, vjeruj mi, gužva je NEPODNOŠLJIVA. neki putnici moraju čekati drugi ili treći trolejbus, a trolejbusu dugo treba da krene zato što nemože da zatvori vrata po nekoliko minuta zbog gužve na stepenicama (zbog senzora). To sam često osjetio na svojoj koži.
Mnogi potencijalni putnici, koji bi išli trolejbusom se gube zbog toga, jer će radije ići 2-3 pa i 4 stanice pješke.

ovih 17 trolejbusa, koji još imaju 4 vrata će uveliko olakšati taj problem (Dok se ne uvede linija za Vogošću)

Isto važi i za tramvaje.

Možda griješim ali mislim da bi se kod smanjenja gužvi najviše dobilo na putnicima koji bi išli nekoliko stanica, ali se zbog velike gužve u špici odlučuju na "usluge prevoza firme JGSP Cipela d.o.o." ;D a ovi što moraju 10-20  stanica nemaju drugog izbora nego da se gužvaju.

MILCHO

#494
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sarajevo/jucerasnji-dan-mirniji-za-gras-i-centrotrans

Citat:Jučerašnji dan mirniji za GRAS i "Centrotrans"
Inspektorima smo dali dokumentaciju, kazao Čengić
Autor: S. MUHIĆ - N. P.22.04.2010. 15:30


Autobusi GRAS-a i "Centrotransa" zajedno na ulici
Foto: M. Kadrić

Od kako su prije dva dana saobraćajni inspektori izašli na teren da ispitaju GRAS-ove i "Centrotransove" redove vožnje na linijama Dobrinja - Vijećnica i Hrasnica - Vijećnica, počele su opadati i tenzije između ova dva preduzeća. Jučerašnji, treći dan otkako i "Centrotransovi" autobusi prevoze Sarajlije, protekao je znatno mirnije nego prethodni.

- Naši autobusi normalno saobraćaju. Nema nikakvih problema jer nas GRAS-ovci više ne blokiraju. Što se tiče inspekcije, prekjučer su dolazili kod nas, dali smo im svu dokumentaciju koju smo imali i koju su tražili. Inspektori su napravili zapisnik i otišli. Čekamo ovih nekoliko dana da vidimo šta će biti - kazao nam je jučer direktor "Centrotransa" Safudin Čengić.

Slično su rekli i u GRAS-u. Kako se direktor Hasan Bašić nije javljao, Hajrudin Papić, predsjednik Sindikata vozača, istakao je da inspekcije rade na terenu te da čekaju šta će biti dalje.

- Inspektori su bili kod nas, ali i kod njih. Mi smo i dalje pri stavu da ćemo, ako institucije ne urade svoj dio posla, povući svoje poteze, iako ne želimo da građani ispaštaju - dodao je Papić.

Vildana Bosno, portparol Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kazala je jučer za "Avaz" da još ne mogu ništa govoriti o konkretnim rezultatima akcije.

- S obzirom na to da je sveobuhvatna, još čekamo rezultate, a čim budemo imali više informacija, obavijestit ćemo javnost - istakla je Bosto.

Organizirati sastanak

Ekonomsko socijalno vijeće KS oglasilo se jučer s inicijativom premijeru Besimu Mehmediću za hitno održavanje sastanka o dešavanjima u javnom gradskom prijevozu.

- Sastanak bi trebali organizirati da se preveniraju daljnji problemi te da se konačno riješe - kazao je predsjednik Franjo Rener.

Nadležni su Ministarstvo i inspekcije

Vršioci dužnosti Skupštine preduzeća GRAS na prekjučerašnjoj sjednici razgovarali su o trenutnom pravno-saobraćajnom sporu sa "Centrotransom".

- Nismo donosili nikakve odluke, jer nismo nadležni. Ali, kao legalisti očekujemo da će država, odnosno Vlada, razriješiti ovu situaciju. Konstatirali smo da su jedino Ministarstvo saobraćaja i inspekcije nadležni da aktivno i djelotvorno urede oblast javnog prijevoza. Ne treba prepustiti da to rade direktori ni GRAS-a ni "Centrotransa" - kaže Hamdo Karić, v. d. predsjednika Skupštine GRAS-a.


Citat: MILCHO  u Travanj 22, 2010, 10:12:33
Nastavak rasprave sa teme GRAS Rasprava razno str. 29-33

19. 04. 2010. Centrotrans je uveo 10 autobusa na linije Vijećnica-Dobrinja i Vijećnica-Hrasnica, kao odgovor nakon što je, na zahtjev građana Ilijaša, GRAS, vratio redove vožnje na Liniji 22 Sutjeska-Ilijaš-Lješevo.

Suprotno od građana Opštine Ilijaš, u Sarajevu dosta građana podržava Centrotrans, koji ih vozi za 1KM, građani, nezadovoljni pojedinim linijama GRAS-a, zaboravljaju da GRAS na liniji na koju se nelegalno ubacio Centrotrans, vozi 75% autobusa starosti  do 1-3 godine.

Već par dana situacija je vrlo zategnuta, GRAS-ova ekipa presretača nastoji blokirati autobuse Centrotransa, a u utorak je kamenovan Centrotransov autobus a juče je razbijen retroviz na jednom CTS-ovom autobusu.

Inspekcija trenutno ispituje GRAS-ove i CTS-ove redove vožnje. Grasovci kažu da će sačekati da inspekcija završi posao a ako se poslije toga ne povuku Centrotransovi autobusi, obustaviće saobraćaj, a možda čak i blokirati grad.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sarajevo/nastavljeni-nesporazumi-centrotransa-i-grasa
http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/sarajevo/situacija-izmedju-grasa-i-centrotransa-moze-dovesti-do-ozbiljnih-problema