RETROVIZORI NA LIONS CITYU

Autor bus driver 118, Veljača 26, 2013, 15:18:30

bus driver 118

Iako je MAN vrhunski autobus,jedna velika zamjerka ide desnom retrovizoru.
Čini mi se da ide van gabarita,a isto tako opasan je za ljude.
Dosta često,dok stojim na stajalištu,ljudi se znaju zaletit pa ga udare glavom ko da se FAP zaljepio za njega :P
Da li djelite sa mnom isto mišljenje ili možda ne?
Odgovor očekujem od svakog ko je imao prilike vozit Citya,a znam da je takvih na forumu jako puno.

tramvajac 92

Nisam ga vozio, al mi je glava par puta skoro stradala na toj mrcini.. Čini mi se da se proteže previše, iako je na kojih 2m od ceste, to je prenisko, jer ipak je trotoar visok kojih 30ak cm i na to dodaš prosječnog muškog putnika od oko 1,80.. BUM.   :(

Ivan

Hm, pa viđao sam da se ljudi zabijaju i u retrovizore ostalih niskopodnih MAN-ova poslije '99 i Citara (kao i retrovizori u ljude), sjećam se da sam se i ja jednom zabio u retrovizor NL263 dok su još bili novi pa sam naučio lekciju. :) Možda je Lion's Cityju još malo problematičniji ali cijela priča nije ništa novo... Čini mi se da je veći problem da je vozačima nepregledan, barem sam takve komentare čitao ovdje.

MAN19464

#3
Nepregledan je za visoke vozače, jel kad se pomakne sjedalo skroz unazad i naslon prema nazad onda pogledu prema desnom retrovizoru smeta štok od antivandalske kabine. Da su bolje napravili antivandalsku kabinu pregled bi bio presavršen.

NP-549

Malo je preglomazan u odnosu na veličinu samog stakla ogledala koje se nalazi u njemu.  Puno grbave plastike, prilično nespretno za manevriranje oko grana koje strše sa strane.  Da je i staklo veliko onda OK, ali ovako je čisti promašaj.  Veliki retrovizor na koji vidiš tek malo bolje nego na ono na svom autu.  Citaro je po tome za koplje ispred.  MAN sam po sebi nikako da se nađe u tim ogledalima. Stalno nešto šaraju, i nikako da pogode.  Lion's Classic Ü (SÜ313) pak ima veliko lijevo ogledalo koje stvara popriličan lijevi mrtvi kut u zavoju. Ono nije jako široko, al je visoko jer ima ispod još ono malo za mrtvi kut oko kotača, a ono najviše smeta.  Treći promašaj su pak ona donekle OK standardna MAN-ova ogledala prošle serije na koje pak prikelje malo za mrtvi kut sa vanjske strane pa ti je bus 10 cm širi na najgorem mogućem mjestu.  Ja sam ga na Classicu prebacio na unutrašnju stranu i bilo je super.  Odlično vidiš donji desni kut, a ne smeta u vožnji uz znakove, grane, čekaonice....  Najgore od svih koje sam vozio je lijevo na Lion's Regiu.  Valjda je metar izvučeno van ispred šajbe.  U desnom zavoju ide debelo preko crte, moraš jako pazit ako ti netko ide u susret.  Osim toga jako su neprecizna ogledala na Regiu, uopće nemožeš procjenit dubinu tj. koliko si odmaknut od nečega iza autobusa kad voziš u rikverc.  Ideš napamet do neke točke, pa onda odeš pogledat iza, a ono još 3 metra prostora iza busa.

Urbino LE

Ali ova ogledala kao MAN koriste i Solaris i VDl trenutno ako se ne varam. Znači pitanje je kakvo ogledalo se da naručiti, jer ne rade to oni sami. A ono kao na Citaru mislim da samo ide još kod Irisbus Crossway modela i to u dodatnoj opremi.