Cijene goriva

Autor stipe15, Svibanj 16, 2008, 02:04:47

manoplan

Evo ga opet.Do koje granice to ide odlučit će naftni lobiji u SAD-u i zemlje OPEC-a (Organization of the Petroleum Exporting Countries)
:(

http://www.net.hr/vijesti/hrvatska/page/2008/06/09/0687006.html 


mate

Sto se cijene goriva tice...uskoro ce vic o INI kao trgovini "sve po 12 kuna" biti istina...kako je krenulo... :(

Nasa Vlada ne zna poduzeti nikakve korake...da ublazi cijenu goriva...

U Brodu,kod Terzica,karta (sadasnja cijena 5 kuna) jos nije poskupila,iako vlasnik Terzic Busa,najavljuje moguce poskupljenje (ako grad odobri),ako cijene goriva nastave rasti...

manoplan

#18
Citat: mate  u Lipanj 17, 2008, 12:34:03
Nasa Vlada ne zna poduzeti nikakve korake...da ublazi cijenu goriva...


Vlada definitivno nije ta koja može ublažiti ni utjecati na cijenu goriva,barem u obliku na koji narod očekuje.INA je privatna tvrtka (dioničko društvo) u kojem naša vlada više nije večinski vlasnik.To je isto kao da tražimo od vlade da u Konzumu sredi cijenu smrznute piletine.
Vlada može učiniti nešto kroz plivajuće trošarine i nekakve povlastice za prijevoznike.(korištenje plavog dizela i(li) subvencije,ali za to ne vidim razloga jer bi to značilo da se onda svim djelatnostima mora/može iziči u susret.(npr. smanjenjem PDV-a)
Cijena nafte formira se na svijetskim oil market-ima (burzama) i ovisi isključivo o ponudi i potražnji.To su temelji kapitalizma za koji smo se početkom 90-tih odlučili.



mate

Pa onda samo mozemo sa zaljenjem gledati daljnji rast cijene goriva...i cekat dok se svjetsko trziste ne smiri...

miky

#20
Citat: manoplan  u Lipanj 17, 2008, 13:02:28
Citat: mate  u Lipanj 17, 2008, 12:34:03
Nasa Vlada ne zna poduzeti nikakve korake...da ublazi cijenu goriva...


Vlada definitivno nije ta koja može ublažiti ni utjecati na cijenu goriva,barem u obliku na koji narod očekuje.INA je privatna tvrtka (dioničko društvo) u kojem naša vlada više nije večinski vlasnik.To je isto kao da tražimo od vlade da u Konzumu sredi cijenu smrznute piletine.
Vlada može učiniti nešto kroz plivajuće trošarine i nekakve povlastice za prijevoznike.(korištenje plavog dizela i(li) subvencije,ali za to ne vidim razloga jer bi to značilo da se onda svim djelatnostima mora/može iziči u susret.(npr. smanjenjem PDV-a)
Cijena nafte formira se na svijetskim oil market-ima (burzama) i ovisi isključivo o ponudi i potražnji.To su temelji kapitalizma za koji smo se početkom 90-tih odlučili.


Istina da država ne može narediti INI da pojeftini gorivo, ali država je ta koja stavlja namete na to isto gorivo. Tako ljudi mi plaćamo cestarinu kroz gorivo, pa naknadu za izgradnju autocesta, pa trošarinu, pa onda kao šlag na kraju PDV na sve to navedeno.
Onda pođeš na put pa platiš autoput kojega si već financirao, financiraš ga i tko zna do kad ćeš ga još financirat i sve to nebi bilo ništa kad još nebi morao platiti cestarinu kad REGISTRIRAŠ VOZILO, a kad kupiš i trošarinu. Čuo sam da INA dobiva nešto oko 5.5 kn po litri (nisam siguran, ali znam da je negdje +/- 5% manje od 50% ukupne cijene...


manoplan

Citat: miky  u Lipanj 17, 2008, 13:47:41
Istina da država ne može narediti INI da pojeftini gorivo, ali država je ta koja stavlja namete na to isto gorivo. Tako ljudi mi plaćamo cestarinu kroz gorivo, pa naknadu za izgradnju autocesta, pa trošarinu, pa onda kao šlag na kraju PDV na sve to navedeno.
Onda pođeš na put pa platiš autoput kojega si već financirao, financiraš ga i tko zna do kad ćeš ga još financirat i sve to nebi bilo ništa kad još nebi morao platiti cestarinu kad REGISTRIRAŠ VOZILO, a kad kupiš i trošarinu. Čuo sam da INA dobiva nešto oko 5.5 kn po litri (nisam siguran, ali znam da je negdje +/- 5% manje od 50% ukupne cijene...

Kako onda objasnit fenomen da prijevoznici konstantno kupuju 'nove' autobuse unatoč poskupljenjima goriva,a paralelno s tim prijete obustavom prijevoza na svim razinama zbog bezizlazne situacije u kojoj su se navodno našli?

busfan

Citat: manoplan  u Lipanj 17, 2008, 18:05:24
Citat: miky  u Lipanj 17, 2008, 13:47:41
Istina da država ne može narediti INI da pojeftini gorivo, ali država je ta koja stavlja namete na to isto gorivo. Tako ljudi mi plaćamo cestarinu kroz gorivo, pa naknadu za izgradnju autocesta, pa trošarinu, pa onda kao šlag na kraju PDV na sve to navedeno.
Onda pođeš na put pa platiš autoput kojega si već financirao, financiraš ga i tko zna do kad ćeš ga još financirat i sve to nebi bilo ništa kad još nebi morao platiti cestarinu kad REGISTRIRAŠ VOZILO, a kad kupiš i trošarinu. Čuo sam da INA dobiva nešto oko 5.5 kn po litri (nisam siguran, ali znam da je negdje +/- 5% manje od 50% ukupne cijene...

Kako onda objasnit fenomen da prijevoznici konstantno kupuju 'nove' autobuse unatoč poskupljenjima goriva,a paralelno s tim prijete obustavom prijevoza na svim razinama zbog bezizlazne situacije u kojoj su se navodno našli?

Pa na linijama ako imas pun autobus i sa sadasnjom cijenom se moze zaraditi, ali Manoplane koliko je takvih? Vjerovatno ti i kupuju nove autobuse ali koliko je onih koji imaju po 10-20 putnika, oni sad ne mogu izvuci ni troskove, ako i ne racunamo otplatu autobusa

manoplan

Citat: busfan  u Lipanj 17, 2008, 22:40:28
Pa na linijama ako imas pun autobus i sa sadasnjom cijenom se moze zaraditi, ali Manoplane koliko je takvih? Vjerovatno ti i kupuju nove autobuse ali koliko je onih koji imaju po 10-20 putnika, oni sad ne mogu izvuci ni troskove, ako i ne racunamo otplatu autobusa

O.k...pogledaj male privatnike.Na njih sam prvenstveno mislio.Oni ne voze linije, nego večinom za agencije i škole.Razgovarao sam sa barem 20-tak njih.Žale se da agencije drže stare cijene,a da je gorivo je naraslo 40% i da im se više ništa ne isplati.Za par dana dođem na Kaptol ili na neko drugo mjesto gdje iskrcavaju/ukrcavaju putnike...puffff...novi Travego ili barem 'nova' polovna Setra 415  ::|

miky

Neka te ne zavarava ta slika novih autobusa jer je prividna. Ljudi kupuju jer se nadaju boljim cijenama i da će ih agencije više cijenit, ali stari busevi donose istu lovu kao i novi, samo što možda mjesečno u prosjeku leže koji dan više, ali jeli to problem, posebno ako je taj stari bus već otplaćen...U Dubrovniku još nitko nije kupio NOVI autobus, još nitko nema 415 osim Atlas 4 kom i to starih oko 5 godina...Dubrovnik, najturističkiji grad u Hrvatskoj!!!!?

mate

To je sad problem kod manjih privatnika...ali ovi veci,pr.Slavonija Bus,prema informacijama koje ja znam posluje jako dobro unatoc poskupljenju goriva...zasada nema problema...cak ce se jos i obnoviti njihova flota... 8)

A,mali privatnici koji imaju 2-3 busa se nadaju boljim vremenima i cekaju da netko (tko moze) nesto poduzme,da bi i njima,ali i svima bilo lakse...

busfan

Citat: manoplan  u Lipanj 17, 2008, 22:49:28
Citat: busfan  u Lipanj 17, 2008, 22:40:28
Pa na linijama ako imas pun autobus i sa sadasnjom cijenom se moze zaraditi, ali Manoplane koliko je takvih? Vjerovatno ti i kupuju nove autobuse ali koliko je onih koji imaju po 10-20 putnika, oni sad ne mogu izvuci ni troskove, ako i ne racunamo otplatu autobusa

O.k...pogledaj male privatnike.Na njih sam prvenstveno mislio.Oni ne voze linije, nego večinom za agencije i škole.Razgovarao sam sa barem 20-tak njih.Žale se da agencije drže stare cijene,a da je gorivo je naraslo 40% i da im se više ništa ne isplati.Za par dana dođem na Kaptol ili na neko drugo mjesto gdje iskrcavaju/ukrcavaju putnike...puffff...novi Travego ili barem 'nova' polovna Setra 415  ::|

Moram priznati da ni meni to nije jasno ;) Stvarno prevoznici u HR imaju dobre autobuse, a ni polovna 415HD sa carinom nije ispod 200 000eur, a vidim da i u BiH ima nekih novih(polovnih) autobusa.
Ali i  ja mislim da tu sad nema neke zarade, prevoznici bi se trebali udruziti pa formirati cijenu, a ne samo ko ce jeftinije voziti da unisti konkurenciju. Sada se trebaju dogovoriti da ne idu ispod 1,2eur po km, ako je prije bilo 1eur

miky

Tako je, ali neki skidaju gaće i voze za 0,90 ili manje. Ja recimo ne vozim ispod 8,00 KN + PDV, ako nude manje ja ostanem na parkingu.

manoplan

Citat: miky  u Lipanj 18, 2008, 22:44:41
Tako je, ali neki skidaju gaće i voze za 0,90 ili manje. 

Pa što oni toče u autobus?Ulje iz friteze?

mate

Sto se tice ulja iz friteze,ne bi me cudilo...jer kod nas u zupaniji,je jedan covjek napravio pogon za proizvodnju goriva od uljane repice,te je osvoijio i nekoliko nagrada za to...
pa se mozda netko i toga jos dosjetio,al ne vjerujem (iako mi ona cifra ne ide u glavu)... ???