Nabavka novih autobusa (obnova voznog parka)

Autor man134, Studeni 29, 2007, 11:11:52

Paško

Inače, popis voznog parka nismo ažurirali od daleke 2021., pa molim nekog od Dubrovčana tko prati da u nastavku napiše koja bi vozila sve trebalo dodati u njega. Proći ću kroz teme i probati popuniti sve, ali vidim da bi moglo biti rupa. Što je, primjerice, garažni broj 317?
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

lussin

317 je Ford Transit Connect za prijevoz invalida, DU-834-LO

Paško

Uredio sam popise voznog parka:

https://autobusi.org/forum/index.php?topic=114.0

Zahvaljujem jednom Dubrovčaninu na maloj pomoći u vezi s aktualnim voznim parkom. Svakako, bacite oko i pogledajte jesam li što propustio ili pogrešno znapisao. To se odnosi na promjene od 2021. do danas.

Napominjem i da je popis vozila iz 1960-ih i 1970-ih sad mnogo bogatiji.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Stigla tri Urbanwaya: https://dulist.hr/pojacanja-u-libertasu-tri-nove-harmonike-vozit-ce-za-mokosicu-i-cavtat/973145/

Citat:POJAČANJA U LIBERTASU Tri nove harmonike vozit će za Mokošicu i Cavtat

Javni gradski prijevozni Libertas pojačao je svoj vozni park s tri nova 18-metarska zglobna autobusa kapaciteta 140 putnika. Nabavljeni su za milijun i 300 tisuća eura putem operativnog leasinga. Povodom njihovog dolaska u remizi je održana konferencija za medije na kojoj je gradonačelnik Mato Franković istaknuo kako je cilj kupnje ovih autobusa pružanje veće i bolje usluge građanima, koji često, pogotovo u sezoni, iskazuju nezadovoljstvo nedovoljnim brojem mjesta u autobusima javnog gradskog prijevoznika.

-Stoga ne samo da pomlađujemo vozni park već i povečavamo broj autobusa. Od početka mog mandata ovo je 71 vozilo koje je došlo u Libertas, a u postupku smo nabave za nove autobuse iz EU fondova, jedna je vezana uz ITU mehanizam, a druga uz natječaj Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, a obje nabave odnose se na električne autobuse. Čekamo odluku o odabiru, nakon čega će krenuti teći rokovi za dolazak autobusa – objasnio je Franković te dodao kako će Libertas i dalje nastaviti nabavljati autobuse i iz vlastitih sredstava.

Najavio je i rasterećenje vozača po pitanju naplate karata, bilo putem kartomata ili nekim drugim tehnološkim rješenjem, no nije najavio kada će se novi sustav naplate konkretno i uvesti.

Novi direktor Libertasa Pero Milković napomenuo je kako će se nastaviti s obnovom voznog parka koji je trenutno star 7,5 godina.

-Taj ćemo trend i zadržati – napomenuo je. Na pitanje kakvo je stanje s brojem vozača, rekao je kako je stanje stabilno, ali da je uvijek dobro imati viška vozača kako bi se postojeći mogli rasteretiti.

-Za razliku od nekih većih gradova, mi nismo ukinuli niti jednu liniju – zaključio je ovu temu.

Novi autobusi bit će u pogonu za dva tjedna i to na liniji 1A i liniji broj 10.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

gospardbk

https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/zupanija/dubrovnik/libertas-dobija-novih-dvanaest-elektricnih-autobusa-1513501


PIŠE DV
28. listopada 2025

Libertas dobija novih dvanaest električnih autobusa

 
Ugovor za projekt ,,Elektrifikacija javnog autobusnog prijevoza", putem kojeg će Libertas Dubrovnik nabaviti 12 novih električnih autobusa, potpisali su danas u Zagrebu potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) Dragan Jelić i direktor Libertasa Pero Milković.

Ugovor je potpisan u sklopu programa dodjele bespovratnih sredstava u okviru poziva ,,Nabava vozila na alternativni pogon za javni gradski i prigradski linijski promet", te u okviru ,,Projekta sufinanciranja kupnje novih vozila na alternativna goriva". Projekt se provodi u pet gradova: Križevci, Krapina, Ludbreg, Varaždin i Dubrovnik, a ukupna vrijednost projekata iznosi 20,17 milijuna eura. Planira se nabava 29 novih električnih autobusa.

Dubrovački projekt ,,Elektrifikacija javnog autobusnog prijevoza", ukupne vrijednosti 10.492.500,00 eura, od čega se 8.394.000,00 eura sufinancira sredstvima Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, obuhvaća nabavu dvanaest (12) novih solo električnih autobusa – deset gradskih i dva gradsko-prigradska – radi modernizacije javnog prijevoza, povećanja dostupnosti i smanjenja emisije CO₂ na području Grada Dubrovnika i prigradskih naselja.

Potpisivanju u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture nazočili su zamjenik gradonačelnika Velibor Puzović te pročelnica Upravnog odjela za europske fondove i gospodarstvo Martina Skopljaković.
"I noga u guzicu je korak naprijed" - Mao Tse-tung

* Izreka nije u vezi sa gore objavljenim sadržajem/postom

gospardbk

#1025
https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/zupanija/dubrovnik/pojacanje-u-voznom-parku-kupljeno-novo-vozilo-za-prijevoz-osoba-s-invaliditetom-1516938

Pojačanje u voznom parku, kupljeno novo vozilo za prijevoz osoba s invaliditetom

11. studenog 2025. - 11:55

Novo Libertasovo vozilo, kombi za prijevoz osoba s invaliditetom

Libertas Dubrovnik nastavlja s kontinuiranim procesom ulaganja u vozni park za sve kategorije prijevoz i korisnika. Novo vozilo u voznom parku gradskog prijevoznika Libertasa je kombi za prijevoz osoba s invaliditetom Iveco Daily. Riječ je o multifunkcionalnom vozilu čiji je kapacitet osam osoba plus jedna invalidska kolica, a moguće je dodati još jedna invalidska kolica, ako se skinu sicevi. Također, uskoro će stići još jedno ovakvo vozilo za osobe s invaliditetom koje će također obavljati uslugu prijevoza besplatno.

Dimenzije vozila:

Ukupna dužina vanjska 6118 mm

Ukupna širina vanjska s preklopljenim bočnim retrovizorima 2052 mm

Malo vise o ovoj nabavi na sljedecem linku:

https://www.dubrovnikpress.hr/component/k2/libertas-kupio-novo-vozilo-za-prijevoz-osoba-s-invaliditetom.html
"I noga u guzicu je korak naprijed" - Mao Tse-tung

* Izreka nije u vezi sa gore objavljenim sadržajem/postom

gospardbk

https://slobodnadalmacija.hr/dalmacija/dubrovnik/potpisan-ugovor-tezak-milijun-eura-na-dubrovacke-ulice-stizu-dva-nova-elektricna-autobusa-evo-detalja-1532162

Potpisan ugovor težak milijun eura, na dubrovačke ulice stižu dva nova električna autobusa! Evo detalja...

PIŠE HINA
19. siječnja 2026. - 17:12

Ugovor o nabavi dva nova niskopodna električna autobusa za javnog gradskog prijevoznika Libertas Dubrovnik, vrijedan milijun eura, potpisan je u ponedjeljak u dubrovačkoj gradskoj upravi.

Ugovor su potpisali direktor Libertasa Dubrovnik Pero Milković i Martina Čumbrek kao predstavnica zajednice ponuditelja, koju čine domaća tvrtka Vincek iz Varaždina te kineski proizvođač autobusa Xiamen King Long United Automotive Industry.

Vozila su duga preko 12 metara, s kapacitetom 79 putnika, od čega su 32 sjedeća mjesta. Raspolažu kontinuiranom snagom od 200 kW s maksimalnom snagom od 350 kW te dometom od najmanje 360 kilometara s jednim punjenjem.


Autobusi se nabavljaju u okviru projekta ,,Elektrifikacija i digitalizacija javnog autobusnog prijevoza", a nabava je sufinancirana bespovratnim sredstvima u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027. (ITU).

U projekt su uključeni izgradnja punionice, fotonaponske elektrane i baterijskog spremnika električne energije te digitalizacija upravljanja voznim parkom.

Prethodno je u prosincu potpisan 9,57 milijuna eura vrijedan ugovor o nabavi 12 električnih autobusa financiranih bespovratnim sredstvima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
"I noga u guzicu je korak naprijed" - Mao Tse-tung

* Izreka nije u vezi sa gore objavljenim sadržajem/postom

Majstor

Samo mi sudite pošteno !

Paško

Da.
https://www.libertasdubrovnik.hr/novosti/702/potpisan-ugovor-o-nabavci-stizu-elektricni-autobusi

Citat:Potpisan ugovor o nabavci, stižu električni autobusi
 Grad Dubrovnik i Libertas potpisali su s tvrtkom Auto Hrvatska ugovor o nabavi 12 niskopodnih električnih autobusa u okviru projekta "Elektrifikacija javnog autobusnog prijevoza". Nabava vrijedna 9,57 mil. € financirana je bespovratnim sredstvima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture kroz NPOO.

 Isporuka autobusa predviđena je do 20. kolovoza 2026., a uz dodatna 2 vozila iz ITU mehanizma Libertas će ukupno raspolagati s 14 novih električnih autobusa. Time se modernizira vozni park, smanjuju emisije CO₂ i unapređuje dostupnost javnog prijevoza na području grada i prigradskih naselja.

3. 12. 2025.
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!