ATP Šibenik – povijest

Autor VISEON, Svibanj 12, 2013, 19:28:58

šolsmen

Mali ispravak, baš 1993. su kupljene visoka avtomontaža 331A119VT ŠI 650 T i dubrava 1429V  ŠI 582 T nekako u proljeće, a krajem ze godine 2 niske avtomontaže 260A119 ŠI 753 U i ŠI 754 U.  A 1994. godine su kupljena 2 eurobusa AV120 ŠI 500 Z sivi i ŠI 600 Z zeleno-bili, pripremljen za ap varaždin ali je završio u atp-u jer su navodno varaždinci kasnili sa parama a eurobus kasnija sa isporukom za atp.

peron24

To je moglo biti najkasnije u veljači 1993 dok je bilo primirje. Nakon 1.ožujka 1993 nije se moglo ništa nabavljati jer je grad bio u ratnoj zoni. Ja sam se u visokoj Avtomontaži vozio prvi put u ljeto 1994 do Vodica, a linija je bila Split-Rijeka. U 1994 u 5mj. je stiglo 5 gradskih Setri, zatim u 7mj. dva Mercedesa O307 iz Herforda kao donacije i nakon toga u listopadu kupljena prva 3 Eurobusa. Dva srebrna i jedan zeleno-bijeli. Tada su vozili liniju za Frankfurt. Ova dva srebrna ( 500Z i 499Z)su sredinom 90-tih često noćili na Šubićevcu. Malo nakon njih stigle su i 3polovne Bove Future. Kroz 1995 je uvezeno 25 Mercedesa i 1997 još 3 Mercedesa i 2 MAN-a. Preostala 4 Eurobusa AV 120 nabavljeni su tijekom 1997 po cijeni od 2miliona maraka ukupno.
Zanima se gdje je završio zglobni TAM 260 A 180? Zadnji put sam ga vidio u ljeto 1998. Malo prije toga je nestalo iz prometa puno Tamova 190 A 110P. I Sanosi su kratko trajali, bilo je onih kremastih prigradskih tip 314 ako se nevaram. Vozili su do sredine 90-tih.



zlepur1

Tako je.Zglobni je vozija za Solaris i odjedanput je samo nesta, vjerovatno u rashod.Dan danas mi nije jasno zašto i kako su nakon dolaska mercedesa naglo povučen tamovi 190 koji su bili u jako dobrom stanju i di su nestali.
Magirus Deutz udobnost na prvom mjestu.

labudicaman

Kako znate da su bili u dobrom stanju? Zar ste ga vozili i probali raditi dvije smjene u danu s takvim autobusima?
1066-2016

peron24

#109
Tamovi 190 A 110P iz 1988 nisu se baš pokazali kvalitetnim za razliku od dužih 260 A 116P. Ima dosta razlika izmedju ta dva modela. Prvi imaju preslab motor, loše amortizere,puno škripe i pogodni su samo za kratke lokalne linije i to ako nema puno uzbrdica. Nakon rata je bilo 5 takvih. Dva skroz bijela ŠI-561-H i ŠI-411-M i plavo-bijeli ŠI-339-P koji su nestali već1997. Nisu bili u sjajnom stanju ali to je bilo prerano za rashod. Trebali su ih staviti kao rezervne autobuse kao šta su korišteni gradski Tamovi 260 A 116M. Nakon 1997 vozila su dva Tama 190 A 110P. ŠI-411-T je bio žućkasti sa plavom crtom i imao je dosta manjih oštećenja od gelera. Vozio je do 2005. Najzadnji je vozio bijeli ŠI-116-M do 2012 koji je iznutra farban u smedju boju slicno kao i gradski TAM ŠI-497-P.
Do 1997 su nestali i stariji Tamovi 190 A 11P. To je sasvim drukčiji autobus iako ima sličan naziv. Ostali su samo ŠI-265-Z  do 2001 i ŠI-507-A kojeg sam 2008 vidio u rashodu. ŠI-269-F i ŠI-742-D sam zadnji put vidio otprilike 1996. Takav model su imali privatnici Zorzi, Linkat (demoliran 1997 na Šubićevcu), Maestral (malo noviji model 190 A 109P) i firma Remontno brodogradilište kojima zadnje 2 godine stoji parkiran i odjavljen. Jučer ga je član foruma TAM snimio.
Prvi Mercedes koji je rashodovan je ŠI-972-AB. Bila su dva sa takvom shemom a ovaj drugi ŠI-642-AB je vozio do 2011. Nemogu se sjetiti kakva je prometna nesreca bila 1997 osim one kad su se sudarili Setra i Sanos ali to je bilo u studenom 1997, a ovaj Mercedes je bio u rashodu sredinom 1997.

TAM

#110
Mislim da ova slika zaslužuje biti u ovoj temi, TAM koji je nekada bio u ATPa (ŠI 803-P).
Prodan je prvo Autobusnom Prijevozniku Jagatić iz Siska (SK 804-AJ) (bijeli na slici), a zatim je završio kod Autoprijevoznika Milenko Roso, Zagreb (ZG 8849-EJ).
Da je ovaj autobus ostao ATPa sigurno ne bi dugo poživio.


Autor: autobusi.org
Dani ponosa i slave!
    

peron24


TAM

Jeli ovo možda visoka Dubrava koja je izgorila 2003?

Izvor:facebook.com
Autor: Mile Čupić
Dani ponosa i slave!
    

peron24

Ne, ovo je noviji model  Dubrava 1429 V proizvedena početkom 90-tih i kupljena zajedno sa visokom Avtomontažom prije 22 godine. Prva reg. ŠI-582-T , zatim od '97 ŠI-552-AM i nakon '98 ŠI-779-AT. Nakon nekog vremena je dobila istu shemu kakvu su imali i skoro svi Eurobusi. Nisam je vidio od 2003, pa neznam gdje je završila. U srpnju 2003 jedan je medjugradski autobus potpuno izgorio kod Ljubitovice na Borajskoj cesti, a sumnjam je to možda taj bus.
Starija Dubrava koja je izgorila je ŠI-474-E u travnju 2003 na Biocima na povratku iz Ražnja. Ta je imala standardnu shemu, bijela sa plavom crtom.
Dobra slika za kraj godine :-)


peron24

#114
Našao sam autobusni red vožnje iz 1953. Tada je željeznički i parobrodski promet bio dominantan u odnosu na autobusni. ATP Šibenik je osnovan malo ranije 1951.

Za Split ponedjeljkom, četvrtkom i subotom u 6.00 sati sa Poljane, a dolazak u Split u 8.00 sati. (išlo se Borajskom cestom jer nije bilo magistrale)
Za Zadar svaki dan osim nedjelje u 6.00 sati iz Doca (malim trajektom do poluotoka Martinske jer nije bilo Šibenskog mosta).
Za Oklaj preko Drniša i Knina svaki dan osim nedjelje u 14.00 sati kod Vatrogasnog doma.
Za Kistanje svaki dan osim nedjelje u 14.00 sati iz Doca (trajektom do Martinske).
Za Benkovac svaki dan osim nedjelje u 14.00 sati iz Doca (trajektom do Martinske).

Planira se uvođenje linije za Primošten,Sapin Dolac i Rogoznicu, kao i linije Tromilja-Bilice-Poljana-Ražine
Izvor: Šibenski list

Teutonic

Zanimljivo,jel možeš možda probati naći prigradski vozni red od prije nekih desetak godina ili u godinama prije rata,zanima me povezanost sa zaleđem.

Shole

S obzirom na industriju koja je tad radila pretpostavljam da je bila hrpetina linija sa cijelim zaleđem.  Vjerovatno je masa firmi imala i svoje autobuse tako da se neće sve nać u ATP-u.

Riječki Autotrolej je vozio redovne linije iz Slovenije i dole s polovice Istre za škver  3.maj, Luku Rijeka,  Torpedo i ostale firme.  I onda je netko došao i upalio svjetlo

Teutonic

To je zašto i pitam za zaleđe,sigurno su postojale linije koje više ne prometuju,osobito u godinama prije rata (85-90) pa me zanima gdje se mogu naći takve informacije.

Shole

Pretpostavljam da je ATP imao nekakve knjižice s voznim redom koje su se izdavale jednom godišnje.  Tako je bilo kod nas.  Ima masa linija koje ne prometuju više,  a ono malo šta vozi nema ni 10% polazaka koji su onda bili

Teutonic

To sam i ja htio reći,ne vjerujem da je linija za Knin par godina prije rata imala malo polazaka (i preko Oklaja i preko Kosova) kao danas,znači danas imamo polaske za Knin (s obje linije) u 10:30,14:15,15:30 i 20:15,sječam se da zadnji put kad sam išao u Knin prije 6 godina bio je jedan polazak u 8:30 preko Kosova i tko zna koliko je još toga ukinuto,a prometovala je još i davno linija za Knin preko Skradina i Kistanja.