Vozači i najdoživljaji

Autor maky, Studeni 30, 2007, 21:28:23

brzi

e danas sam išao napraviti đir Classicom na liniji 2...vozi legendarini vozač Ivan  :D stariji čovjek,50 i koju godinu...uvijek vozi liniju 2,ali obožava pričati i komentirati s putnicima.Obožavaju ga,jednostavno.Ali od kada je dobio ovog classica,i mikrofon u njemu...jao showa.Upali mikrofon pa pita ovu poznanicu u sredini busa,ili daje komentare o cesti...pa lijepo najavi i kad dođemo do autobusnog kolodvora  ;D ali danas je opet bio njegov show...upaljena klima,bus čeka polazak u Sućurcu,a on isprobava mikrofon;"jen,dva,jen dva..." pa onda kako poznaje par ljudi u busu komentira s njima i onda je krenuo oponašati poznatog našeg vodilja Olivera Mlakara,koji vodi Splitski festival:"...dobra večer dame i gosopdo na Split Festu 68.,...sljedeću skladbu napisao je taj i taj,a izvodi je ta i ta " ;D  ;D  ;D a ljudi se smiju,valjaju doslovno...moram priznati da ga stvarno dobro imitira  :D  ;) i prije polaska,prekida Olivera i kaže"...sada ćemo poslušati nešto iz našeg radio programa...i navije radio"...ali stvarno je legenda!  ;D
e da još je imitira onu sa autobusnog kolodvora,što najavljuje autobuse  ;D

maky

Hehe, Ivan legenda, uvijek se volin vozit i sušat njegove "talk showove". Nikad nije dosadno na putu.

Inače, nisam pričao, nekidan se vozim u Classicu na liniji 16, zaboravio sam koji je g.b. bio. Shole vozi i svira mu radio, a netko je naručio Thompsonovu pjesmu "Anica, kninska kraljica". Ni 5 ni 6, on isti momenat uključio zvučnike u cijelom autobusu i raspalio do kraja. To je treštalo, putnici su crkavali od smijeha, a neki su i pjevali skupa s radiom. Stajemo na semafor poviše Prometove garaže, a toliko se jako čulo izvan autobusa, da su nas ljudi gledali iz osobnih auta...  ;D

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Neću ići u detalje ni kada, ni gdje, ni na kojoj liniji, ali jedan Lion`s Classic je danas tako nadmoćno ISPRAŠIO solo Citaru stražnjicu, da ovaj iduća 2 semafora nije mogao doći k sebi i još se nagutao prašine. Totalno smo ga PREGAZILI! Nešto šta neću nikad zaboraviti!

Inače, imam službene podatke o maksimalnim brzinama koje sam prikupio i službeno ovjerio - JA:
MAN Lion`s Regio - 100 km/h
MAN Lion`s Classic Ü - 100 km/h
MAN SG313 - 85 km/h
MAN Lion`s Classic / Classic G - 85 km/h
MAN Lion`s City / Lion`s City LL - 75 km/h
Mercedes Benz Citaro / Citaro G - 75 km/h
Mercedes Benz Conecto G - još nedefinirano, navuče skoro 80 km/h, ali mu treba toliko da nestane ravnice...

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

netko

Pa ako ćemo vjerovati pričama,a vjerovatno su istinite......Prema tim pričama 37-ma je jučer oko 9 i nešto navečer imala oružani napad.Prema pričama bilo je oružje u pitanju.Pucalo se negdje oko K.Sućurca,a prava je sreća da to nešto s čime je propucana 37-ma(najvjerovatnije oružje neko)nije na svu sreću probilo staklo nego ga je staklo zaustavilo jer bi inaće bilo mrtvih.
Nemora biti istina,ali prema pričama najvjerovatnije je istina.Dakle 37-ma je s nečim propucana.
U svakom slučaju vozite se 37-mom jer je to prava pustolivina. ;D
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

maky

Slušat ćemo radio u slučaju linije 37. Ako je nešto i bilo, govorit će se o tome...

A sad potvrda da ABS zbilja čuva glavu. Danas se vozim u troosovincu nije bitno koji g.b. I tako mi lagano lebdimo u 5. brzini, ispred nas neki redikul sa Renault Twingom. I odjednom taj pametnjaković u zadnji tren ugleda slobodno parkirno mjesto uz cestu i svom snagom nagazi na kočnicu. Dakako, shole je također udario po kočnici i sreća pa smo se uspjeli zaustavit kojih  pola metra od njega. Dakako, jedini problem pri tom manevru je bio što je unutra napravljen potpuno novi razmještaj putnika. Sve šta je bilo nazad došlo je naprijed  ;D Srećom pa nikom ništa nije bilo.

A ni jučer nije bilo ništa bolje. Neki tip sa Mercedesom je iz sporedne uličice pokušao ući na glavnu, gdje sam se ja vozio u Sanosu. Naravno kad je vidio da neće uspjeti već je bilo kasno. Srećom pa nije nikoga bilo u lijevoj traci pa se shole naglo prestrojio, inače bi ga Sanos doslovce pregazio.

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

mehanicar

meni najjaci sofer je bio onaj brko sta je godinama vozija 16-ticu....svi su ga zvali alkar,a njegovi kolege Suvar.....taj je zbilja zna brzo vozit....a od gradskih sofera,najbolji mi je moj frend Zele Đurić....covik zna vozit,a uz to je i zajebant....he he.....a od dozivljaja sa busevima ,meni je najdrazi  kada sam 95 u lito se vraca iz Trogira,kad najednom na Pantani zatvorena cesta,bus sta,pandur isprid busa...i sta ces vidit....traktor vuce upaljenog MIG-a priko ceste....onda san cuja da je pocela Oluja.....autobuson se prolomija pljesak.... ::|
brm....brmmmm....

maky

Prošli vikend vozim se linijom 37 iz Splita za Trogir sa g.b. 195. Stajemo na stanicu kraj Jugoplastike i shole inače otvori samo prva vrata i kad ljudi krenu ulazit, onda otvori i sva ostala. Neka 2 mulca su se pravili pametnim pa su ušli na srednja. Shole nije ništa rekao, samo je normalno krenuo. E sad, pajdaši su se mislili vozit 3 stanice, do one poviše Prometove garaže. Međutim, shole je prošao tu stanicu i nastavio dalje bez da se zaustavio, pa i sljedeću, pa onda opet i sljedeću (nije nitko imao ući ni izaći, osim njih 2)... Jedan od njih je otišao do vozača i pitao ga zašto se ne zaustavlja na stanicama kad mu je to dužnost. Shole mu je odgovorio da je i njima dužnost imati kartu i kad mu pokažu kartu da će im se zaustavit na prvoj idućoj stanici. Kako oni nisu imali kartu, morali su čekat sve do neke stanice na kojoj je bio netko za ući, ili se netko digao za izaći. I tako su morali čekati sve do Solina, do one stanice na Širini. Ah što sam se nasmijao  ;D

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

netko

Moram priznat jako zanimljivo. ;D

No moram reći da sam i na strani te dvojice.Karte su preskupe i plaćati 10kn za dvije-tri stanice stvarno je po meni neshvatljivo i još pogotvo ako upadnete u drugu zonu.

Dalje.Automatsko plaćanje.biti će puno "zraka",pogotovo po Splitu.Krcat autobus kao i obično,šofer mora otvoriti sva vrata,ja uđem na zadnja i pošto je krcat autobus na idućoj sanici mora otvoriti opet sva vrata i ja se besplatno vozim autobusom po Splitu.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

maky

Što se tiče cijene karte za 2-3 stanice, stvarno je bezobrazno preskupa, imam pokaz pa onda ne gledam toliko na to, ali da nemam, radije bi pješke, nego dao 10kn za te 2 stanice.

A ti se i drugi put vozi besplatno autobusom po Splitu. Bit će mi zanimljivo kad uđeš u autobus, a ono unutra kontrola pa ti naplati kaznu...
Uostalom, nije mi jasno šta se uvijek hvataš te automatske naplate, kao da se sad isto ne možeš vozit bez da platiš?! Ista je stvar. Uostalom, da sholeti žele, mogi bi i sada naplatiti kartu svakoj osobi u autobusu, a znam nekoliko  kojima i to uspjeva. I da je najveća gužva oni će otvorit samo prva vrata, pa ko voli nek izvoli, a ako se nađe neki pametnjaković koji nakon čekanja i čekanja uđe ipak na stražnja ili srednja, shole ga vidi pa ga izbaci ili odbije vozit dalje.

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

netko

Citat: maky  u Listopad 26, 2008, 20:04:31
Što se tiče cijene karte za 2-3 stanice, stvarno je bezobrazno preskupa, imam pokaz pa onda ne gledam toliko na to, ali da nemam, radije bi pješke, nego dao 10kn za te 2 stanice.

A ti se i drugi put vozi besplatno autobusom po Splitu. Bit će mi zanimljivo kad uđeš u autobus, a ono unutra kontrola pa ti naplati kaznu...
Uostalom, nije mi jasno šta se uvijek hvataš te automatske naplate, kao da se sad isto ne možeš vozit bez da platiš?! Ista je stvar. Uostalom, da sholeti žele, mogi bi i sada naplatiti kartu svakoj osobi u autobusu, a znam nekoliko  kojima i to uspjeva. I da je najveća gužva oni će otvorit samo prva vrata, pa ko voli nek izvoli, a ako se nađe neki pametnjaković koji nakon čekanja i čekanja uđe ipak na stražnja ili srednja, shole ga vidi pa ga izbaci ili odbije vozit dalje.
Gledaj. ;) :D
Prvo prema mnogim pričama svjedok sam da ta kontrola nema nikakve skoro koristi.Puno puta pobjedi "naše" neću tako da kontola odustane,a i ako ti dođe kazna dođe nakon 6.mjeseci tek.

A automatska naplata je tako kako si ti rekao,svejedno.

No međutim smatram da će Promet tu biti gubitnik i zbog toga to govorim.Daleko smo još od automatske naplate,pa je i teško govoriti,ali na 37-mi će se najviše gubiti radi toga i radi ulaska na srednja i zadnja vrata jer budi uvjeren da to što si rekao(da će shole otvoriti samo prva vrata)neće tako lako uspijevati na prepunjenoj 37-mi.Moglo bi se ćak desiti da i onda 37-ma plati glavom jer pun bus i čekati malo više  da se otvoru vrata neće tako lako ići,a još vani hrpa ljudi čeka za ući.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

maky

Citat: netko  u Listopad 26, 2008, 20:55:37
Prvo prema mnogim pričama svjedok sam da ta kontrola nema nikakve skoro koristi.Puno puta pobjedi "naše" neću tako da kontola odustane,a i ako ti dođe kazna dođe nakon 6.mjeseci tek.
Prvi dio rečenice ne razumijem, a što se drugog dijela tiče, nje bitno kad će kazna stić, bitno je da stigne.

Citat: netko  u Listopad 26, 2008, 20:55:37A automatska naplata je tako kako si ti rekao,svejedno.
Upravo tako, dakle smatram da neće ići na bolje ni na gore, vidjet ćemo kad krene. Sve šta sad ja i ti govorimo je kao i obično šta se tiče automatske naplate baljezganje u prazno i rekao sam već da o tome nema smisla  sad govoriti. Koji god od nas na koncu bude u pravu, više će biti zbog sretnih okolnosti, nego zato jer je on baš znao da će biti tako i tako, jer nijedan ni drugi neznamo.

Citat: netko  u Listopad 26, 2008, 20:55:37No međutim smatram da će Promet tu biti gubitnik i zbog toga to govorim.Daleko smo još od automatske naplate,pa je i teško govoriti,ali na 37-mi će se najviše gubiti radi toga i radi ulaska na srednja i zadnja vrata jer budi uvjeren da to što si rekao(da će shole otvoriti samo prva vrata)neće tako lako uspijevati na prepunjenoj 37-mi.Moglo bi se ćak desiti da i onda 37-ma plati glavom jer pun bus i čekati malo više  da se otvoru vrata neće tako lako ići,a još vani hrpa ljudi čeka za ući.
Gledaj ti, reci mi koliko često se voziš autobusom? Koliko si naučio vozačkih shema i caka iz tih vožnji? Smatraš li, (kad zbrojiš koliko se često voziš autobusom) da si dovoljno kompetentan da raspravljaš o takvim i sličnim stvarima? Razmisli dobro šta ćeš odgovorit...
Ja samo znam da ima sholeta, znam točno i koji su, šta ni u najvećoj gužvi na stanici Pazar ne mrdaju sa stanice dok nisu svima naplatili kartu. I da, smeta i meni koji put kad negdje žurim, ali oni NISU KRIVI, krivi smo mi divljaci koji se ne pridržavamo pravila. Da svi ulaze na prednja onda bi oni odmah otvorili sva vrata pa bi ljudi odmah mogli izać, bez da čekaju. Zna se dogodit da sholeti otvore na nekim stanicama vrata na početku stanice, puste ljude da izađu, onda ih zatvore, pomaknu autobus na sredinu stanice gdje ljudi čekaju za uć i onda otovre samo prva, pa sad nek oni čekaju na ostalim vratima, mogu jedino dočekat idući autobus. I neka to i čine, jer ja neću bit budala pa plaćat kartu, a on pametan jer se šverca jer nema love, kao da ja imam novaca za kupovat kartu...
Tako da: kada svaki dan, dnevno napraviš kilometara koliko i ja i budeš detaljno upoznat sa problematikom vezanom uz JGP, onda komentiraj naplatu, a ne govorit na osnovu pretpostavki. Danas je nedjelja kad ne mrdam nigdje od kuće  zbog katastrofalnih VR-ova, pa sam opet napravio 100km...

I opet ponavljam, šta se mene tiče, ne mora nijedan shole otvarat samo prva vrata, to je čisto stvar njegova izbora i  iznosa plaće koji će imati na osnovu prodanih karata. Mogu ljudi ulaziti na sva vrata, ali da imaju karte. Dovoljno je da kontrola  obavlja svoj posao (koji na liniji 37 redovito obavlja, a znam šta govorim), a ako nisi znao, u zadnjih par mjeseci su se pojačali  sa dodatnim snagama.

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

netko

Citat: maky  u Listopad 26, 2008, 23:16:52
Citat: netko  u Listopad 26, 2008, 20:55:37
Prvo prema mnogim pričama svjedok sam da ta kontrola nema nikakve skoro koristi.Puno puta pobjedi "naše" neću tako da kontola odustane,a i ako ti dođe kazna dođe nakon 6.mjeseci tek.
Prvi dio rečenice ne razumijem, a što se drugog dijela tiče, nje bitno kad će kazna stić, bitno je da stigne.
Ok. ;) :D
Pokupim dosta priča o toj kontroli.Jednostavno dovoljno je biti maksimalno bezobrazan i nakon 6 puta kad kontorla kaže da ideš vani ti neideš vani i onda kontrola odustane.Prijave dođu nakon 6.mjeseci,mislim 50-70kn,a pravo pitanje je koliko se tih kazna plati kad dođu.
Sami kontrolori su jako bespomoćni,bar po meni,osim kad uljeću u autobus zajedno sa policijom.Onda se to može nazvati kontrolom.
Dok smo, neka smo, kad umremo, da se spominjemo.

maky

Ima i tu istine šta govoriš, ali to je već problem nekoga drugog u ovoj državi ,a ne Prometa. Jer ni ta policija nije onakva kakva bi trebala biti i znam mnogo ružnih stvari vezanih uz njih i naplatu karata. Žalosno, ali to je tako.
Ima kontrolora koji su dobri, pa ako si ti dobar i ljubazan prema njima, onda te i puste, ne moraš nužno bit nekulturan. Ima i onih koje bi i ja šta uvijek imam kartu najradije prebio, posebno jednog, ali neću imenovat kojeg koji se uvijek pravi pametan. Bolje da ne spominjejm koliko mi je puta došlo da ga klepnem, a nisam jer sam pristojan, za razliku od njega...

A sad se vratimo na naslov teme...
Jedan shole, neću govorit koji, ali dobio je novog Citara kada su došli, vozi tako ubitačno sporo, da je najbolje imati uza sebe tabletu za smirenje ako on vozi na vašoj liniji. Danas sam se nakon dugo vremena vozio s njim jer ga nisam mogao izbjeći, inače ciljam polaske kad on ne vozi. On u Citara uvijek koristi samo prve dvije brzine, a danas je na jednom ravnom komadu ceste gdje nema stanica uspio potegnut do nevjerojatnih 37 km/h!

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

maky

Danas jedan od najljepših autobusnih doživljaja ikada...

Glavni akter - Sanos S218 "Makedonac"  g.b. 148, linija 18 (najbrdovitija gradska linija), zadnji krug prije odlaska u garažu i naravno - kiša. Svi najbolji sastojci za savršeni užitak.
Dočekao sam ga na pazaru i smjestio se uz očekivanja da će biti doživljaja po kiši. Krenuli smo iz 2. brzine uz škripu guma, shole šaltao treću, opet proklizava, počeli se penjati uzbrdo u 4. brzini, a ono opet šlajfaona.
I tako uz male doživljaje i gušte kakve uvijek pružaju "Makedonci" po kiši dovukli smo se do semafora  ispod Koteksa, gdje smo se morali zaustaviti na početku uzbrdice radi neodgovorno parkiranog automobila. I onda počinje pravi doživljaj!
Shole opet  šaltao u drugu, dodao gas, a mi stojimo u mjestu. I stojimo mi tako kojih 20-tak sekundi, unutra sve skače, zadimilo sve od guma i nekako se uspjeli pokrenut uzbrdo, shole je onda šaltao u treću, ali opet se ovaj divljak od S218 propinje na sve strane, šlajfa kao da je i u drugoj brzini, ali ipak smo uspjeli nešto brže krenuti uzbrdo i dovući se do vrha nakon par minuta šlajfanja...
Uglavnom, sve do okretišta sam guštao kako samo u "Makedoncima" guštam. Najviše mi je žao što na stanici na dnu najžešće uzbrdice (one na vrhu Matice Hrvatske) nije nikoga bilo za ući ni izaći, pa smo uzbrdo uzletjeli u 4. brzini. Dakako, naišlo se i na pješački prijelaz, a tu opet počme proklizavat preko onih bijelih obojanih površina. Uglavnom, gušti su gušti, a ovih nikad dosta...  :)

NEOPLAN - 75 YEARS moving ideas

ŠPIJUNI SU MEĐU NAMA!

djstiv

jučer..oko 13:34 vozim se u jednom od buseva MAN 313(cili žuti,brodomerkur) i vozač treba izaći sa stanice,no nitko ga ne pušta...i tako čekamo negdje oko 1 do 2 minute i napokon on udre po gasu i iziđe sa stanice...izišao je tako da je prednjim kolima odmah počea gaziti po biloj traci na sridini ceste(vjerojatno kako ga niko ne bi moga pric).nadalje vozio je niz nizbrdicu ....i nakon nekoliko desetaka sekundi počnu mu svirati auta iz suprotnog traka... vozač odma naglo skrene prema rubu ceste...a sada je preblizu ogradi i opet skrene prema sredini ceste i tako par puta sve dok nije čuo urlike iz zadnjeg dijela busa....naime sva ta njegova skretanja imala su trostruki ucinak na zadnji dio busa(iza harmonike)jer je pocea doslovno plesat...livo-desno cas na sridini, cas struže ogradu....i napokon nakon sto je to primjetio smanjio je brzinu..dok se zadnji dio busa  nije smirio....taj (brodomerkur) je nakon odrađene te linije otišao na remont ili možda drugu lilniju..a zamjenio ga je ultra tromi i spori g.b.89