Iveco Stratos LF 38 CNG

Autor Majstor, Prosinac 02, 2014, 21:53:56

Tomek

Večeras sam se vozio prvi put u Stratosu i to prvi put na liniji 145, napravio cijeli krug.. Pričao sam i sa vozačem pa evo dojmova malo mojih i malo njegovih.. Za vozača bus je bolji od Cacciamalija, ima malo veći vozački prostor i malo je udobniji.. Za putnika isto tako je udobniji (nije to Mercedes Sprinter udobnost, al bolje od Cacciamalija) no i dalje lupa jako po rupama kao i Cacciamali.. Bus je cijeli niskopodan (centralni hodnik kod zadnje osovine se malo uspinje pa opet ide dole).. No onda dolazimo do nečega zbog čega vlada kaos na linijama na kojima voze.. Naime, autonomija im je između 100 i 130 kilometara, te jedva izdrže liniju 145, dok 142 i 143 ne mogu voziti cijeli dan.. Prije je bilo pravilo da rezervni vozač iz garaže doveze drugi bus u popodnevnim satima, no sad fali vozača te busevi odlaze s linije ne voze po jedan polazak na 142/143 (nigdje nije naznačeno u voznom redu) te iz garaže se onda isti vozač vraća s drugim busom.. Ja sam se vozio danas u gbr 286, prošao je 109 km danas i kaže vozač da je već zvao servis jer je bilo upitno dal će uspjeti se dokopati garaže.
Linija 145 pak kaže vozač da skupi sve dnevne putnike da bi napunio jedan Stratos.. Osim mene na zadnjem polasku je večeras bilo troje ljudi s kojima je vozač bio iznenađen jer često zna cijelu liniju odvoziti skroz prazan.
Inače dotakli smo se teme i Citelisa pa kaže da su užas, da ih većina mrzi voziti, da je neki dan vozio jednog na 172 koji ima oko 180 000km i da se pri većim brzinama toliko sve treslo da je mislio da će se autobus raspasti, ugl. da im je završna obrada jako,jako loša..

tamlover

...i bilo je lepo i navek TAM bu....

Portos

Citat: Tomek  u Rujan 16, 2015, 20:56:40
...autonomija im je između 100 i 130 kilometara
Koji idiotizam. U svim prospektima za IVECO Daily vozila s CNG pogonom spominje se minimalna autonomija od 260km i onda biseri naruče niskopodne minibuse sa autonomijom 100÷130km. Kome koriste takva vozila? To je totalni promašaj. Promašaj su i zglobni CNG autobusi koji nemaju dovoljnu autonomiju za cjelodnevno disponiranje na 172 ili 176. Koliko god jeftin prirodni plin bio ne može ostvariti toliku uštedu a da se ne uzmu u obzir troškovi vozača koji će morati voziti autobus na zamjenu u garažu ili ga ići dopunjavati gorivom. I kamo uopće smjestiti eventualni dodatni rezervoar na niskopodnom autobusu?

PRAVILA foruma autobusi.org:
Ukoliko želite citirati tekst s neke druge web stranice, pored navođenja citiranog linka obavezno citirajte i pripadajući tekst.

Ivan

#153
Citat: Portos  u Rujan 17, 2015, 14:27:06
Koji idiotizam. U svim prospektima za IVECO Daily vozila s CNG pogonom spominje se minimalna autonomija od 260km i onda biseri naruče niskopodne minibuse sa autonomijom 100÷130km. Kome koriste takva vozila? To je totalni promašaj.
S prvim se slažem. Nema ni veze što je niskopodan, ima još mjesta na krovu, gdje god bili tankovi netko se morao pobrinuti da autobusi zadovolje potrebe barem većine linija na kojima voze, a ne praktički niti jedne, ili neka im vrate robu koja ne zadovoljava. Ova kupovina je otpočetka najveća sprdnja s gradskim novcima koju sam dosad vidio.


Citat: Portos  u Rujan 17, 2015, 14:27:06
Promašaj su i zglobni CNG autobusi koji nemaju dovoljnu autonomiju za cjelodnevno disponiranje na 172 ili 176.
S ovim se apsolutno ne mogu složiti, zašto bi morali imati autonomiju za te dvije prigradske linije za koje zapravo niti jedan trenutni ZET-ov bus nije zaista prilagođen (drugi je problem što se ZET ponaša kao da su prgr linije ili nebitne i putnici zaslužuju izbijanje bubrega ili kao da se sutra zatvaraju), kad ima drugih 15-ak zagrebačkih zapadnih gradskih linija koje su ZET-ov osnovni posao i kud ovi autobusi i voze bez problema s autonomijom otkad su u APP? Imali su i neki drugi autobusi problema da cijeli dan odvezu 172 ili 268 pa nisu bili promašaj.
Malo koji trenutni diesel bus ima autonomiju za neke linije sa Savskog mosta pa zato dobiju zamjenu s dvokratnih i slično navečer, Velika Gorica ima dosta autobusa koji se vraćaju u promet nakon punjenja u 17 h, je li onda cijela ZET-ova flota promašaj zato jer ništa ne može voziti cijeli dan liniju 160 gdje bi nabili 600 km da je sve složeno za samo jedan bus??? ? ?
Tako da, nemojte opet uvlačit Citelise u raspravu gdje nije mjesto. Zašto se to stalno mora ponavljati?

421

Citat: Portos  u Rujan 17, 2015, 14:27:06
Koji idiotizam. U svim prospektima za IVECO Daily vozila s CNG pogonom spominje se minimalna autonomija od 260km i onda biseri naruče niskopodne minibuse sa autonomijom 100÷130km. Kome koriste takva vozila? To je totalni promašaj.  I kamo uopće smjestiti eventualni dodatni rezervoar na niskopodnom autobusu?
Prema navodima proizvođača:
Autonomija kretanja: prvih 5.000 km autonomija kretanja iznosi 200 kilometara,poslije 5.000 km autonomija kretanja iznosi do 350 kilometara. Dakle, uhodavanje motora pa štelanje parametara i smanjenje potrošnje...
E sad, stil vožnje i nedovoljno ulaganje u edukaciju vozača naviklih na startniji diesel, teška noga , bez sankcija za povećanu potrošnju, random vožnja buseva...Dosta?
Citat: Ivan  u Rujan 17, 2015, 14:47:18
Nema ni veze što je niskopodan, ima još mjesta na krovu, gdje god bili tankovi netko se morao pobrinuti da autobusi zadovolje potrebe barem većine linija na kojima voze, a ne praktički niti jedne, ili neka im vrate robu koja ne zadovoljava. Ova kupovina je otpočetka najveća sprdnja s gradskim novcima koju sam dosad vidio.
Da, na Portosovoj simulaciji Citelisa 18 CNG doista ima mjesta na krovu, ali te ja pitam dvije stvari: može li krov podnijeti još koju od max postavljenih 10 boca za CNG, a ako se (hipotetski) postavi -za koliko će se povećati težina i težište koje će proporcionalno smanjiti nosivost i kapacitet koji je ionako manji za 30 ljudi (u odnosu na Citara ili MAN-a biodizla)? O startu sa stajališta da i ne pričamo, kao i o kočnicama koje su dimenzionirane po inginjerskim proračunima. good_boy
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

Ivan

A istina, bez revizije cijele geometrije busa i možda ojačanja nosača krova možda ne mogu staviti više boca.

No ako je tako onda ove autobuse jednostavno treba vratiti, a 18 milijuna kuna potrošiti da se kupi novo ili da ih Iveco zamijeni za nešto normalno a ovo pošalje kud god im milo, ne bi smjelo bit ZET-ov problem.
Recimo, možda 8-10 midi po mogućnosti dizelaša jer takvi bi bili savršeni za puno linija, dok je i onih 13 minija bilo previše (da je netko revidirao i preusmjerio i pospajao linije poput 143 i 275 gdje mogu voziti duže ali savršene linije sa solašima ili midijima).
Samo bojim se da i da traže novo, netko je fiksiran opsjednut minijima pa će ih naručiti još...

Majstor

Kolege iz Rijeke imaju isto plinare pa koliko njihovi izguraju sa punjenjem
Ovi u Zg imaju oko 120 km i to je to i nikakva podesavanja ne povecavaju autonomiju
Ista prica bila je sa Citelisima poslije uhodavanja veca autonomija a ono jos manja
1. Program mjenjaca promijenjen zbog ocajnog ubrzavanja kod kretanja pa sad osjetno vise trosi a vrlo malo bolje ide
2. nikako da usklade motor sa ostatkom pa vjecno trza i lupa prenos sto povecava broj prebacivanja brzina i opet vise trosi
3. slab motor dodatno opterecen klimom koja u biti hladi pola vozila / zadnji dio je topliji 10-tak stupnjeva / opet potrosnja
4. kod zaustavljanja vozila ne ubacuje u Neutral dok nisu svi uvjeti ispunjeni / kocnica , klima , vrata i stosta
Samo mi sudite pošteno !

NP-549

Morat ću uzet slobodan dan da vam odogovorim na sva ova pitanja i komentar ai to samo iz iskustva !

Neznam odakle da počnem pa onda možda najjednostavnie ispada da ponovite ova pitanja )i izjave) gore  pa da odgovorim kako spada na njih

421

@ Majstor
5.Dodatni grijač (bivši Webasto-sadašnji Spheros ) u zimskom periodu također troši CH4.
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

tramvajac 92

Citat: 421  u Rujan 18, 2015, 07:03:26
@ Majstor
5.Dodatni grijač (bivši Webasto-sadašnji Spheros ) u zimskom periodu također troši CH4.
Koji treba više u prvom dijelu busa iz poznatih razloga.
Postoji li inače opcija da recimo klima u stražnjem dijelu hladi jače/slabije od prednjeg dijela?

Majstor

Dodatni grijač troši ali drugo gorivo
ulje za loženje iz dodatnog spremnika
Samo mi sudite pošteno !

Spiker

Citat: Majstor  u Rujan 18, 2015, 12:22:16
Dodatni grijač troši ali drugo gorivo
ulje za loženje iz dodatnog spremnika
ne, kod citelisa je dodatno grijač na plin!

Majstor

Da a na Stratosu je diesel
Samo mi sudite pošteno !

Westin

Već rasklimani rukohvati koji ako jače zakoči neće pomoći na nekim mjestima jer praktički ne drže( var, šarafi...), a nije prešao ni 10 000 km.
Da li se može ubrzati zatvaranje/ otvaranje vrata ?

tramvajac 92

...nakon toliko godina u prometu sam otkrio da nemaju svi jednaka sjedala...
283 ima visoka sjedala, npr.