Slike autobusa 2015.

Autor Paško, Siječanj 13, 2015, 02:35:14

man323

na 256 je uočljivo da ne valja dio displaya

Paško

#61
@man313
Ništa čudno, displeji na tim busevima su uvijek u nekim problemima...

Par fotki koje su ostale od posjete garaži prije mjesec dana - autori mvgmainz i ja

#64:



#120 još sa tablicama:



#103:



#154:



#174:



#282 kojeg nemamo često:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Radovi na Kili se nastavljaju:



#224
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#63
Sve slike u slijedeća tri posta su napravljene 07.09.
Prvi dan škole tradicionalno je jedan od zanimljivijih dana po pitanju Prometa. To je dan kad valovi školaraca nakon par mjeseci mirnijeg mora divlje zapljusnu u sve postojeće autobuse. Linije se poduplavaju, a traži se autobus više. Spojite grad u kojem se toliko stvari radi naopako s gradskim prijevoznikom koji se bori sa svim mogućim problemima, a pogotovo uređivanjem voznog parka i dobit ćete živopisan dan u kojem se sve uspije dogurati makar kaos viri sa svih strana.

Dan prije sam u garaži vidio jedan od "jačih" prizora zadnje vrijeme - skoro svi legendarni Neoplani uredno poredani ispred ograde garaže čekali su idući dan. Nakon što su godinama ostavljali srce i dušu po Zagori, sada uskaču tamo gdje stignu - na peticu, 26, 38, 30, 7, a opet se ne žale i uvijek obave posao. Nisu ni u lošem stanju - voziti ih je još uvijek glatko, a jedino ih može uništiti raspadanje šasije. Prvi Prometov bus kojeg sam ugledao tamo negdje oko 7:30 bio je dobri stari #127 - linija 60. Pretpostavljam da je iz garaže izašlo sve što se smije upaliti osim #154 koji već dugo stoji na istom mjestu, hmm.

Fast forward do podne i sa Sanosom #150 došao sam do Općine - on nas podsjeća da lijeto još uvijek traje ;D:



Vozač sa slike sigurno je bio ljubomoran na kolegu koji je na istoj liniji vozio #255:



U međuvremenu sam isplanirao napraviti par krugova oko tunela na liniji 8 - prvo sa #65, a onda sa #138 što će se pokazati super potez za idući post, a za to vrijeme se može okinit još koja slika. Dok sam (neuspješno) pokušavao slikati #65, kraj mene je projurio #296. Zoom je već bio uključen pa sam s prednje strane mogao uhvatiti samo display:



Otišao je prema HNK i nije se vratio - vjerojatno je odmah otišao na liniju 5 na kojoj sam ga vidio popodne.



Stariji lav #224 je išao do luke:



#122 je ostao jedini aktivni O305 u Hrvatskoj, a bilo ih je stotinjak. Jedan vozač forumaš taman mi je pričao kako ga je vozio i ide k'o metak. Mogu samo potvrditi. :)



Njihovi nasljednici, O405, također podnose svašta, a daju puno. #176 je završio na polasku linije 60 u 12:00, jednom od najprometnijih tog dana. Na ovoj stanici je već bio prepunjen, a ne želim ni razmišljati kako je to izgledalo na Pazaru - sigurno je dosta ljudi ostalo čekati drugi bus. Istina, puno ih prljavo koristi 60ku iako im Omiš uopće nije krajnji cilj, ali to je drugi par cipela.

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

Napokon sam dočekao i #138 koji je "sve samo ne autobus". 37godišnjak je zgrabio do Zvončaca bez nekih većih poteškoća - jedino je pala koja vozačeva psovka kad je opet zapeo između druge i treće brzine. ;D Krenuli smo sa Zvončaca oko 12:35, ali odjednom stajanje - 1, 2, 3 minute. U busu je sve u redu, a pogled naprijed otkriva da je cijela uličica popunjena - autobusima! Vozač je nakon par minuta obavijestio putnike da pređu u drugi autobus jer se izdaleka nazirao #274 i stražnji display s brojem 8. Svi su izašli pogledati što je uzrok - vjerojatno neki sudar. Ipak ga nije bilo, ali da je #274 vozio neko nadobudniji, lako ga je mogao izazvati.



Netko je svog crvenog VW Pola parkirao baš za nagradu, ali kad bi se onda dodijeljivala za idiotizam. Naravno, #274 je ostao zarobljen na skretanju, a prostora za manevriranje nema ni u kojem smjeru.



Pogled iza #274 otkrio je da su iza njega nepokretni ostali i #261 na sedmici i #223 na 21.



Strpljivo su čekali rješenje situacije:









I Dida je dobio malo odmora:



Pauk služba je bila pozvana, a #274 i kolona se do njihovog dolaska uz našu pomoć lagano premještala vozilo po vozilo mic po mic kako bi se napravilo dovoljno mjesta za podizanje "zločinca". Hvidrin kamion je došao napraviti svoje:



Tada je već bilo odzvonilo 13 sati, što je značilo šprint sa starcem sve do suprotnog stajališta na Žnjanu kako bi se uhvatio svoj sljedeći polazak. Shole je nagazio i prešao cijelu Velebitsku ulicu (na čijem početku bus rijetko prelazi) do Prometne policije i na Žnjan se stiglo s komotnih 6-7 minuta za pauzu.



Dok smo čekali na stanici, došao je i #274, okrenuo se i nastavio dalje. Kad smo krenuli, potvrdile su nam se sumnje da je točno ispred nas i kupi nam putnike! Njegov ponovni početak sa Žnjana nije imao smisla jer em to nije njegov polazak em je #138 stigao na svoj, ali vozaču je lako oprostiti. Izašao sam par stanica kasnije, zadnje što sam vidio #138 kako se približava #274 u Poljičkoj i pokušava ga prestići. pivkan
Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#65
Sat vremena kasnije i neobičan prizor: Citaro #262 na liniji 28!!! Za one koji ne znaju, to je prava brdska linija koja ide u Mosor, potpuno neprimjerena za gradski autobus, iako je Promet tamo odavno trošio Lion's Cityje (#216 je prije par godina išao svaki dan). Tamo je valjda završio po principu "daj šta imaš" ;D



Nešto vremena kasnije svratio sam do garaže kad tamo ugodno iznenađenje - pogledajte tko nam je sređen!





Je li to netko čita naš forum? :) Svakako je lijepo da se nešto napravilo na #190, ali još uvijek izgleda jako loše!

U društvu #127 i #133, #162 je mirovao u garaži s jednom od smiješnijihh tabela koje sam vidio:



A #164 je taman završavao svoj radni dan - mislim da je bio zapao na neku gradsku liniju:





Kao i njegov brat #174:



A za kraj evo #285 - mislim da je jedini LE kojem dosad fale ratkape. Došao je na stanicu s displejem koji se vidi i iz njega je izašlo par putnika, ali i ostalo ih je sjediti još par. Ne znam što je točno vozio, ali vjerojatno se okrenuo na Solinskoj i pravac garaža:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

mainz

#66
04.08.2015.

g.b. 178 na li. 15


g.b. 228 na li. 6


g.b. 181 na li. 16
Prvi put sa zatvorenim vratima.  8-8 ;D


Stari zapušten autobus.   :( >hammer<


Druga strana izgleda puno bolje.

g.b. 300 na li. 60


g.b. 268 na li. 17
Otvorena vrata i prozore? Klima ne radi. ;D


g.b. 225 na li. 1


g.b. 273 na li. 8


g.b. 216 na li. 2 :)

NP-549


Paško

#68
#190:



Par slika iz Trogira:
#233 bi isto dobro došlo skidanje reklame:



#281:



#245 ima nove tablice ST-4031-D:



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

mainz

Još nekoliko slika iz kolovoza za vas.

07.08.2015.
g.b. 299 na li. 37


g.b. 277 na li. 69. Zašto nisu ovi autobusi obojani žuto?


g.b. 234 na li. 69


g.b. 176 na li. 37 :)



g.b. 292 na li. 77


g.b. 178 na li. 26


g.b. 205 na li. 60



Ovo je moj pretposljednji post sa slikama iz ovoga ljeta. ;)

Paško

Bijeli Dailyji su došli u najmu pa ih je Promet ipak odlučio kupiti - zato su imali ZG tablice u početku.

Poslano sa mog SM-A300FU koristeći Tapatalk

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

mainz

07.08.2015.

g.b. 167 na li. 91


g.b. 270 na li. 3


g.b. 252


g.b. 181 na li. 10 :)


g.b. 92 na li. 3  8-8


Moja posljednja slika za ovu godinu. Bye bye Split. :-\
g.b. 301 na li. 25 u Stobreču

Paško

#72
Par mobiteluša:
#122:



#65:



#258:



#197 i ratkapa stranog podrijetla:

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#181:



#260:



#217 je brzo sređen nakon nesreće (slika od prije 10 dana), ali vidi se da je naprijed ofucan. Brzo nakon ove fotke je zbog problema na drugoj strani završio na remontu:



#288 - nemamo često ovaj display:



#192 ima oldschool reklamu:



A na #148 je ona samo old i raspada se, bus zajedno s njom:





#290 na peti dan nove trase linije 80:



Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!

Paško

#74
Posljednja fotografija #127 prije rashoda, 07. rujna:



Linija 5A je definitivno amfanova najdraža linija iz više razloga. Ima zanimljivu trasu koja se sastoji od gradskog i prigradskog dijela i taman je dovoljna za dobru vožnju. To je dvokratna linija (5 polazaka ujutro i poslijepodne) po prvoj i zadnjoj stanici identična liniji 5. Na njoj nikad nema gužve jer je koriste Solinjani kojima najviše treba, a splitski putnici uglavnom ne znaju gdje uopće ide. Kao takva linija, na njoj uvijek završavaju zadnje rezerve iz garaže. Prije deset dana uhvatio sam #103 na putu iz garaže prema prvom popodnevnom polasku:



Limarija je svašta prošla po Trogiru, Kninu ili gdje je već vozio davno:



Inače, iznutra stvarno nije u izrazbijanom stanju, ali da je bar srediti mjenjač (u O307 naravno ručni) koji je jako osjetljiv i dosta zeza pa kod nekih manje raspoloženih vozača zna proći dosta vremena dok napokon ubace u brzinu. Tjedan prije ovog (kad su slike napravljene) na 5A vozio je 4 od 5 dana, a peti dan je tamo bio Neoplan #165. ;D Bus tog tipa baš bi i pristajao liniji, samo da je trideset godina mlađi. Evo ga na Dračevcu:





Rashod #127 je iz dubokog ljetnog sna trgnuo #154. Isti tjedan pomakao se sa svog parkirnog mjesta u garaži do remonta da bi se idućeg našao na cestama. Nisam se u njemu vozio dobre dvije - tri godine pa sam odmah u utorak uhvatio priliku - linija, naravno, 5A. Bolje da nisam jer stvarno je u jako lošem stanju u svakom pogledu (a ja imam visoku toleranciju na stare autobuse) od unutrašnjosti, drugih vrata čije je lijevo krilo razbijeno, sjedala od kojih je svako različito i različito isparano (pa je samo preko izrezanih dijelova prelijepljen skroz drugi tapecirung):



pa do mehanike - dosta je oslabio u tih par godina, motor je isti, a strašno se muči. Mjenjač je posebna priča - vozač ga je od stanice do stanice vozio po principu iz prve u četvrtu brzinu! :-\ i nekako stizao do kraja:



Isti dan je završio na remontu. Nakon svega, isto mi je jako drago da vozi, pogotovo zato jer je to predzadnji primjerak tog modela u Hrvatskoj (dosta Prometovih autobusa su unikati, a #154 još uvijek ima brata u Samoboru), a bilo ih je preko 130. Promet je imao 30 G&S-ova, ali nikad toliko u isto vrijeme. Iznenađen sam da je i do sad stigao jer je skoro otišao u rashod dolaskom Citara i još par puta kasnije. Neće još dugo, ali barem nam je ostao još koji mjesec autobus čiji je tip nekad bio glavni u Trogiru i na dosta prigradskih linija, a uvijek su ofrlje održavani i relativno brzo poslani u rashod.
Dva dana nakon moje slike prijatelj ga je našao u MAN-ovom servisu u Dugopolju. Trude ga se popraviti :):

Pratite stranicu autobusi.org retro na Facebooku!