Autobusi koji više nisu aktivni - slike

Autor nukleusri, Prosinac 01, 2007, 14:54:00

thomcro

Citat: Shole  u Lipanj 30, 2009, 16:10:55...
2. gdje je 651 imao PEL prvih godinu dana ?

Je bio u prikolici kod zgloba?
Pozdrav by thomcro


Shole


ikar

Točan odgovor u vezi 651 je na prvoj štangi kod vozača na ulaznoj platformi, odmah uz vratašca od vozača. Još se vide rupe od instalacija.

echo

Citat: L.A.  u Lipanj 29, 2009, 21:02:29
Puno toga ima nostalgično vezano za putovanja trolejom.

Nostalgija? Zvuk motora u leru na O317 i kad šole zalupi sa svojim vratima na istom tipu busa

Berlingo

Evo jos malo nostalgije.Spomenuli smo uzbrdicu uz Lenac.Ma trebalo se voziti s 368.Rjetko je zalutao ali to je bio metak.U petoj je vukao cijelu uzbrdicu a okretaji samo skacu.Ma koji 466. Automatic 449 je bio cudo onda u ono vrijeme ali meni se cini da je i totalni promasaj svih vremena-448 bolje vukao.

Shole

Citat: ikar  u Srpanj 03, 2009, 10:47:35
Točan odgovor u vezi 651 je na prvoj štangi kod vozača na ulaznoj platformi, odmah uz vratašca od vozača. Još se vide rupe od instalacija.

Svaka čast ! Još samo da dodam da je bio okrenut prema putničkom prostoru tj. gledao je ravno prema zglobu.
Još vam je ostao onaj sa PEL-om na trećem sicu.  Mala pomoć: riječ je o prigradskom busu

kico101

#216
Citat: echo  u Srpanj 03, 2009, 23:49:03
Citat: L.A.  u Lipanj 29, 2009, 21:02:29
Puno toga ima nostalgično vezano za putovanja trolejom.

Nostalgija? Zvuk motora u leru na O317 i kad šole zalupi sa svojim vratima na istom tipu busa
Još malo nostalgije vezane uz O317/O317G-po sjećanju:
-zvuk zatezanja ručne kočnice ( krikanje ) mi je legendarno ( trrrkn, trrrkn, trrrkn )
-okretanje linije na prednjem pokazivaču-često bi ona ručica znala pasti ( uz sočni komentar ) ;D
-šištanje pri kočenju, osobito na većim nizbrdicama
-elastična platforma na zglobu koja se dobro savijala kod prelaženja preko ( mi mulci običavali bi stati na sredinu i trzajima tresti čitavu harmoniku )
-stolice koje su se znale odvaljivati prilikom jačeg kočenja ( ako se netko držao za njih ) , osobito one dvostruke
-krovni poklopce je relativno lako bilo za otvarati i to u svim smjerovima; naprijed ili na bočno
BTW, sjeća li se tko bočnih pokazivača linija iza sjedala konduktera? Kada su ukinuli konduktere na gradskima, znali bi sjedati u kondukterovu sjedalicu i okretati linije na tom pokazivaču.
Na jednom od O317G ona zadnja naknadno ugrađena stolica je bila tako elastična da bi pri svakom ubrzanju ili naglom trzaju čovjek skakao i ljuljao se kao na opruzi ( mislim da je to bio 279 ).
Meni je poseban gušt bio slušati motor uz cijev ispuha, osobito pri promjeni brzine ( hoooohhhoohhh ). :)
Ima li pilota u avionu? Ako nema, zašto ga ne bi bilo.

Berlingo

Sta se tice elasticne platforme na zglobu najvise mi je dolazila do izrazaja na jedinici u Kumicicevoj na onom mosticu preko pruge za zelj. stanicu Susak.Poslje je to obnavljano i tako se dan danas vozi.
Krovni poklopci?Mi smo kao klinci usred zime otvarali ih i cekali reakcije ostalih putnika.Posto i danas imam rodbinu u Kostreni dobro se sjecam te linije nekad.Na 275 se to nije moglo izvesti.
Da,ja se sjecam bocnih pokazivaca smjera.Idemo uzeti liniju 2.Na prednjima koje je vozac vrtio je pisalo 2 ZAMET-zelj. stan.-PECINE a na bocnima samo 2 ZAMET-PECINE.
Sta se tice duplog kvacila i Sanosa.Ja se sjecam 478 i jednog soleta iz ul.Luki i znam da nije to koristio.Vjerojatno je rijec o nekim starijim modelima.
I za kraj povratak na Mercedese.Bilo je vec govora o asfaltiranju istocnog izlaza.Vozio sam se s 326 s onim soletom koji je otvorio linije 1B i 2A te.To je za mene najveca atrakcija svih vremena u mojem najdrazem voljenom gradu.Raskrsce na Parisu.Subota.Radovi su trebali biti i u nedjelju ali sve je vec bilo gotovo.Jedinica je isla suprotnim smjerom od danas.I onda je trebalo tamo smotati na Bulevard.Nikad to necu zaboraviti.S danasnjim zglobnim bi blokirali cijelo raskrsce.S 200?Jos manje da bi prosao.   

Shole

Vezano za pokazivače linija, nikad mi nije bilo jasno zašto su prigradski Mercedesi i  Avtomontaže imali onaj "displej" na ručku  na kojem je na krpi lijepo pisalo  32 Rijeka-Opatija-Lovran,   10 Rijeka-Urinj-Šoići .......  a gradski su imali one debilne natpise  LINIJA 2.  To linija se protezalo preko cijelog onog prozorčića, i onda je na kraju u kutu pisao broj.  Kad je bus dolazio izdaleka najprije si vidio LINIJA a izblijedjeli crveni broj koji je u biti najvažniji si vidio tek kad je došao blizu.   Koliko mi je poznato taj "displej" se zadržao na većini Avtomontaža (uz naravno tabelu dole na staklu) koje su do nedavno vozile dvojku dok nije ušla u rotaciju (419,420,421,422,451,452,453,568)

Berlingo

A zasto se ja onda sjecam onog natpisa 2 ZAMET-zelj.stan.-PECINE?Ja sam uvjeren da sam to procitao ali jako je puno godina proslo.

Shole

možda naprijed na željeznoj tabeli na staklu

Berlingo

Moze biti.Stvarno u ovom momentu neznam.Zeljezna tabela?Opet nostalgija.2A je imao jednu posebnu jedinu sta je bila kratka u gradu.2A BEO.TRG-ZAMET-RIO.Meni se cini da je ona bila skracena i rezana.Naravno nemam pojma zasto.I jos jedna crtica iz proslosti.Prijatelj i ja subotu navecer bili smo u gradu i imali svaki par piva.Kisa je padala kao luda (prava rijecka) i mi se sjetimo buseva na parkiralistu Skoljic.Bili smo u 471 i na kontrolnoj ploci smo nasli biljeznicu.Onu manjeg formata s tvrdim koricama.Zadnje zapisano je bilo da kocnice skripe-opomena milicije. Da li jos postoje te biljeznice?Cisto sumljam.Ne vozim se busevima vec godinama pa pitam.

ikar

Citat: Berlingo  u Srpanj 05, 2009, 14:54:07
Zadnje zapisano je bilo da kocnice skripe-opomena milicije. Da li jos postoje te biljeznice?Cisto sumljam.Ne vozim se busevima vec godinama pa pitam.

Nema toga. Vozač primjedbe o vozilu piše na putni nalog.

Shole

Citat: Berlingo  u Srpanj 05, 2009, 14:54:07
....... i mi se sjetimo buseva na parkiralistu Skoljic.Bili smo u 471 i na kontrolnoj ploci smo nasli biljeznicu........

Ajoj kad je to bilo.  471 je rahodovan '91. ili '92.  U dobi od samo 6,7 godina

Berlingo

Pa ta je serija dosla negdje 1985.Tako negdje je i taj dozivljaj bio.Ludi srednjoskolski dani i vrijeme nekih drugih nezaboravnih autobusa.Sjecate se snijega 1985?Mislim da je bio 14. sijecanj.Ja sam pjeske dosao doma s Mlake na Zamet.Prigradski su se probijali ali onda je bila praksa na njih stavljati zimske gume.Iduci dan je pola Novog lista bilo vezano za taj dogadjaj a veliki naslov na prvoj strani je bio PJESICE IZ RIJEKE U LOVRAN.Ah ta nostalgija....