Linije - razno 2017

Autor Dreamwalker, Siječanj 13, 2017, 17:22:06

Ivan

I tak, upravo sam gledao tragokomediju pakiranja putnika kod Lisinskog prema Dugavama... Bus je zbog 3. vrata stajao 2:30 minute.
Mislim da je sasvim jasno a) da je trenutni vozni red daleko od adekvatnog koliko god neki pričali da u Travnom i Dugavama sada žive samo penzići i b) da svi na APD linijama znaju sa senzorima i nema nikakvih problema... Možda netko misli ide tako "bez problema" na dvije stanice ali na 15 pretrpavanja na 109 definitivno ne.

421

Greška vozača, jer na tom stajalištu u vršnom opterećenju nitko ne izlazi.
Treba znati koristiti autobusne resurse, taktizirati i poznavati psihologiju putnika.
Treba znati, treba smjeti.
Dopuna pod a):
Citat: 822DoDo  u Rujan 11, 2017, 11:17:45
Nema vozača pa se izbacuje po jedan vozni red sa 212, 217, 227, 268..uglavnom gdje se god stigne...
Iz dana u dan im fali 2 - 6 vozača za pokrivanje svih službi
Glavni razlog stresa je svakodnevni kontakt s idiotima. Albert Einstein
Ako ne mi, tko? Ako ne sada, kada? JFK
Možete varati neke ljude sve vrijeme i sve ljude neko vrijeme, ali ne možete varati sve ljude sve vrijeme. Abe Lincoln

CONECTO430

STANJE U PROMETU
Pojačan je promet na svim prometnicama koje vode prema gradskom središtu. U tramvajskom prometu nema poteškoća, sve linije voze prema aktualnom redu vožnje. Odstupanja od voznog reda moguća su u autobusnom prometu na linijama koje zaobilaze zone radova te na liniji 212.
Zadnja izmjena 12.09.2017. 08:29
Izvor: sada.zgh.hr
Opet 212? Pa ljudima bi bilo lakše da naprave onda svakih 40 minuta da ide nego da idu na stanicu s mislima bude došao ili ne? Za putnike iz središta Sesveta to nebi trebala biti briga, ali za putnike Selčine bi.
Idem samo jednu stanicu :D

tramvajac 92

Centar Sesveta, Selčina i Brestje gravitiraju toj liniji. Ajde, dio putnika iz Brestja može progutati 279 i 224.... Cijela Trakošćanska (Sellčina) je duga 750 m, tak da... nije osobito daleko prošetati na jednu ili drugu stranu i dočekati bus koji će i prije od 212 doći. Tako gledajući, možemo pola linija pobiti.

Dao bih se kladit... da bi boljim usklađivanjem linija dobili taman vozača kolko im treba da nemaju redukcija. ZETovu upravu je briga samo kako da njima bude bolje.

NP-549

I onda bi napravili isto ko i Troley pred 6 godina;  ono što su planirali u dogledno vrijeme zaposlit to bi sad bilo stornirano jer je kao smanjen broj smjena.  Za godinu dana bi došli na isto ko i sad

Ivan

#290
Citat: tramvajac 92  u Rujan 12, 2017, 13:31:35
Dao bih se kladit... da bi boljim usklađivanjem linija dobili taman vozača kolko im treba da nemaju redukcija. ZETovu upravu je briga samo kako da njima bude bolje.
Moglo bi se ne samo to, nego i imati još slobodnih za nekoliko novih voznih redova onda kad su potrebni, ali koga briga. Bitno da neke opterećene linije poput 136 ili 223 u 23 h voze češće nego u 7, da dva prazna 112 i 168 voze iza prepunog 132 a zadnji ima u špici ponekad i najrjeđi takt i najmanji bus, da u nekim vremenima neke linije imaju vozno vrijeme 6 minuta i odmor 24 što je većini vozača sposobnih za posao predosadno dok bi se na većini mjesta to dalo kombinirati s drugim linijama, i još tko zna koliko takvih primjera ima, a nitko ne bi sagledao širu sliku i posložio sustav jer puno šefova radi preko k.... , neka se vozači i putnici snalaze. Puno toga bi se moglo kad bi se htjelo.

Ivan

#291
... dok bi za prvu ruku mogli barem službeno reducirati recimo treći jutarnji vozni red na 212, v.r.5 na 215 jer ta linija stvarno nema toliko putnika da mora imati takt 10 umjesto 12 i da se na račun nje radi kaos na 216, 220 ili 227, samo oni koji odlučuju očito su ili zaboravili kakav je nekad bio korektni način da se broj voznih redova u prometu reducira, ili ih više nije briga ako rade budale od putnika.

Usput, dok je kriza u APD mislim da bi i APP mogao pomoći recimo preuzimanjem barem jednog v.r. na 107 ili 234 i redukcijom jednog v.r. na 110 koji također može lako voziti svakih 12 umjesto 10 minuta ako ima zglobne, iako znam da će neki reagirati s "kakve veze ima APP s ovime".

MAN19464

Ivane, netreba pogon preuzeti linije, nego ako fali vozača, mogli bi nekoliko vozača poslat u drugi pogon dok se nerješi problem sa manjkom.
prije 3 godine kad je pogon autobusa Velika gorica imao taj problem sa manjkom vozača, podsused bi poslao 3 vozača u goricu na ispomoć. prije toga je noćna linija 268 trajno prebaćena u APD.
sad bi mogli pomoći vozači iz Podsuseda i Gorice pogonu Dubrava (ako imaju dovoljno vozača) dok se problem ne rješi, ista su firma i normalno je da se tako postupi.

Ivan

Da, naravno, i to je opcija. Uglavnom, postoji puno boljih rješenja nego da imamo divlje redukcije bez ikakve odgovornosti prema putnicima koje se prije nisu skoro nikad događale barem na linijama koje voze rjeđe od svakih 15 minuta (druga stvar je kvar). Ovo je totalna sramota, dok se po 5 putnika u špici vozi na nepotrebnim nekoordiniranim polascima 112 ili imamo po 20-ak putnika u prečestom 215, da ne nabrajam kakve su sve gluposti napravili s linijama poput sesvetskih ili 148 gdje lako i regularno mogu drugi autobusi s terminala raditi dodatni posao umjesto da nakupina autobusa u prosjeku stoji puno više nego vozi.

t4

Koma je na liniji 220 postalo. Ne znam... ne rade svi od 8h ili od 9h, ima nas koji radimo svaki dan drugačije (prosvjeta) i koristimo kasnije polaske. U periodu od 8h do 13h koliko vidim (možda griješim, nemojte me odmah zahračkat) naspram ljetnog voznog reda razlike nema, 220 ide svakih 15 minuta kao i po ljetnom redu. Koliko vidim, polazak 220 s glavnog kolodvora u 11:15h pa isti taj vozni red kao kreće iz Kauzlarićevog u 11:35h. E kad bi kretao i stigao, bila bi premija. Tri dana sam išao u tog u 11:35h iz Dugava, tri dana je on na Vatikansku/SRNJ izašao tek u 11:44h. Tih 20 minuta jednostavno nije dosta za 220 od Glavnog pa do Kauzlarićevog. Nije ni ujutro bolje, jer idem neki put i oko 8h, pa primjerice polazak u 7:52h iz Kauzlarićevog dođe tek oko 8:01h na Vatikansku. Baš fali makar jedan autobus više, neka ide svakih 15 min, ali onda da se napravi tako da stigne. I dalje mi nije jasno kud ti azilanti u svakom 220.. ima ih ujutro, ima ih u podne, ima ih navečer... kud idu non stop :?:

CONECTO430

Idem samo jednu stanicu :D

MAN truck bus

Citat: t4  u Rujan 13, 2017, 20:41:55
Koma je na liniji 220 postalo. Ne znam... ne rade svi od 8h ili od 9h, ima nas koji radimo svaki dan drugačije (prosvjeta) i koristimo kasnije polaske. U periodu od 8h do 13h koliko vidim (možda griješim, nemojte me odmah zahračkat) naspram ljetnog voznog reda razlike nema, 220 ide svakih 15 minuta kao i po ljetnom redu. Koliko vidim, polazak 220 s glavnog kolodvora u 11:15h pa isti taj vozni red kao kreće iz Kauzlarićevog u 11:35h. E kad bi kretao i stigao, bila bi premija. Tri dana sam išao u tog u 11:35h iz Dugava, tri dana je on na Vatikansku/SRNJ izašao tek u 11:44h. Tih 20 minuta jednostavno nije dosta za 220 od Glavnog pa do Kauzlarićevog. Nije ni ujutro bolje, jer idem neki put i oko 8h, pa primjerice polazak u 7:52h iz Kauzlarićevog dođe tek oko 8:01h na Vatikansku. Baš fali makar jedan autobus više, neka ide svakih 15 min, ali onda da se napravi tako da stigne. I dalje mi nije jasno kud ti azilanti u svakom 220.. ima ih ujutro, ima ih u podne, ima ih navečer... kud idu non stop :?:
To se i dešavalo preko ljeta. Išao je u 15:00 pa 15:14 i pretežno ne dođe ovaj u 15:00 već ovaj u 15:14, ili na primjer subota vozi poznati " Hićo " umjesto da krene u 15:14 on dođe u 15:18 i krene u 15:20. Nadam se da je takva naredba od otpremnika, a ne samovoljno.
"vas 10 ušlo niko nikakve karte, znači prazan bus vozi na liniji bespotrebno"
"kartu imamo?"
"jel može karta? jel problem dat ovdje kartu"

221

Nije ništa bolje niti na 221. U ponedjeljak jednostavno nije bilo polaska u 15:41 sa GK. Nastavak se zna... Pretrpani bus, vrata se ne zatvaraju i tako kasni kasni kasni...

Danas ujutro nije bilo polaska iz Travna u 7:23, došao sljedeći, vozač fer, otvara sva vrata ali što ti to vrijedi... Prestigla nas 4 druga busa na putu do GK-a, jer smo na svakoj stanici čekali vrata da se zatvore. Dolazak na GK u 7:59.

Vrhunac je bio polazak u ponedjeljak u 7:23 iz Travna. Kasni u dolasku, mislim si možda gužva. Ma kakvi, revan vozač na svakoj stanici samo prva vrata otvara. Naravno, skoro nas sustiže sljedeći polazak i kao šlag na tortu uletava kontrola kod Lisinskog te u znak kolegijalnosti, vozač odluči voziti bus brzinom od 5 km/h da bi njegov kolega mogao pregledati što više putnika.

Ivan

#298
Ja mislim da je došlo vrijeme da se napravi pošteni obračun i linija 109 reducira do Sopota ili Središća (okret polukružno kako je bilo za nekih skraćenja tramvaja, a može i minutu duže kroz uličice poput H. Ehrlicha - V. Kovačića) i umjesto toga dodaju ukinu tri vozna reda na 109 i vrate 2+1 na 220 i 221 (od toga 220 pojačati i između špica umjesto samo povratka dvokratne). Otkad postoji 109 ovdje gubi vrijeme gdje često ni u špici nema više od 10-ak putnika, a dalje dodatna dužina pojačava efekte pretrpanosti i neredovitosti nekih polazaka za tako dugu liniju...

Umjesto toga APP može preuzeti cijelu 107 ili 234 (možda i obje s trajnim premještajem nekoliko vozača jer Dubrava je sve natrpanija razvojem Sesveta itd.).


Inače, Bandićeva sprdnja od parkirališta Paromlin je napravila vjerojatno najveći nered na ovom području jer prije su mnogi koristili autobuse koji su sad postali očajno prorijeđeni i pretrpani a na kraju skuplji od pretplate na parking, to je nepodnošljivo i malo koji moderni europski grad je povlačio tako destruktivnu politiku za sve vidove prijevoza zadnjih desetljeća... Sâm Most slobode još i podnosi ovakav promet ali napravili su velike probleme za raskrižjima HBZ, a također je uvedeno i loše raskrižje kod Bundeka gdje su mogli ostaviti (poboljšati) denivelirani prolaz pod mostom i dograditi pješački pothodnik, ovo rješenje sa semaforom koji zatrpava most iz smjera grada je očajno a lako je mogla biti provedena još efikasnija denivelacija i eliminacija ovog bezveznog čepa, dok kasnije šire raskrižje na Av. Du prilično dobro podnosi priljev prometa, zapravo i u špici često više ni nema priljeva dok još traje zeleno, dakle Bundek je problem.

Uglavnom, ako nekud auti trebaju iz NZg prema centru to je eventualno Držićeva s nekim parkiralištem u zapuštenim dijelovima prije Vukovarske, možda eventualno i na prvom dijelu Radničke na kojoj nema prometa ako prošire lijevo skretanje s istoka Vukovarske na Držićevu i ti dijelovi mogu zamijeniti Paromlin, ali njega treba skoro cijelog prenamijeniti (ili ga ostaviti i očistiti parkirališta kraj Poglavarstva, Palače pravde i sl. koja su narušila originalnu arhitektonsku zamisao Vukovarske s parkovima), možda treba stimulirati i parkiranje kod Velesajma i Ine nekom P+R shemom kojom bi možda autobusi bili čak i besplatni za korisnike parkirališta i tako dalje...
Bilo što što natrpava prolaz sjeverno je zasad bez novog trnjanskog mosta i Splitske avenije kao produžetka Jadranskog mosta nepodnošljivo i promet preko Mosta slobode pogotovo treba destimulirati dok se ne riješe raskrižja prije i poslije, neki dan mi je trebalo preko 20 minuta od Lisinskog do Bundeka i promet je tekao polovicom brzine pješaka, a ukupni put Lisinski-Utrine bi mi bio doslovno jednako brz pješice.

tramvajac 92

Jedna malo na brzinu podjela 107, APD vozi 2 dvokratna (koji ostaju do kraja, znači 2 vozača), APP vozi prve 2 smjene sa 3 vozna reda.

Radio sam po sadašnjim voznim vremenima, uz poštimavanje polazaka da budu u taktu. Prve polaske s Jankomira je dobio APP... logično je i zašto, sat vremena kasnije počinje služba. Vikendom voze oba pogona po jedan vozni red u 3 smjene... uglavnom, PDF je dole.