TAZ - Tvornica Autobusa Zagreb

Autor Tomek, Prosinac 01, 2007, 16:35:15

conecto

Ja pak prvi put čujem za takve Dubrave s motorima TAM 260, ne tvrdim da ih nije bilo nego ne znam za njih.
Ali ova na slici D5514 za Arabiju je baš ta kraća na TAM 190 s federima.
Ovo zadnje oko niskopodnih je definitivno moja greška
A GDJE JE POANTA?
NIJE KOD MENE, MAJKE MI...

Shole

Na Krku ih je bilo nekoliko dal 672, 692 to neznam sad napamet,  5AR će znat točno, i to su bile klasične niske kao D1426 s tim da je unutra bio motor od TAM-a 260.  Da lije to bila specijalna narudžba ili je i drugdje bilo takvih, to nebi znao.  Ove tvoje, kao što je i VISEON spomenuo Crikveničku 784, nisu standardne Dubrave D14 već je samo gore karoserija praktički pa ista, ali sve od instrument table, volana.... je od TAM-a

stipe protega

Za ove mercedese 302 na slici,mislio sam uvijek da su proizvedeni u Skoplju,ali vidim da ih je izradila autokaroserija Zagreb.Žao mi je što nema datuma kad je članak izašao u novinama.Mislim da je godina 1973.,jer vidim na slici da imaju zakrivljena bočna stakla.Vozio sam se u njima i ne znam da li su ovo jastučari ili federaši.Ako ima netko da zna neka me ispravi.Najviše ih je bilo u Zadru i u Banja Luci - Autoprijevoz .

stipe protega

Molim ispravak. Tek sad vidim da su stari modeli,imaju bijeli volan i ovo su federaši sa mehaničkom ručnom kočnicom- na čekrk.Mora biti da je godina 1970.Ne vidim sa druge strane , ali mislim da su vrata putnička klasična sa ručkom.

stipe protega

Bravo ,hvala na odgovoru,sad se sječam da su imali različita stražnja svijetla.Bio sam u pravu za godinu 1970- u

STEFI- GRAF

TAZ- O 303 su imali Autoprijevoz Sinj i  Promet Makarska

STEFI- GRAF


STEFI- GRAF

E svaka čast ovo je pravi materijal ima li toga još?

manoplan

Hvala Bogu ima! Ili bolje rečeno, zahvaljujući gospodinu Ivanu Bencu, koji je sve ovo čuvao godinama  ;)

manoplan

#69
Idemo malo natrag u povijest TAZ-a.

1958. godine u zagrebačkoj Autokaroseriji izrađen je autobus Dubrava D5, poznatiji kao ''Raketa''. Autobus je rađen na FAP-ovoj šasiji 5GVF po licenci Saurera.
Izrazito futuristički dizajn, luksuz i mnoštvo opreme krasili su ovaj model Dubrave, pa i ne čudi što je u vrlo kratkom vremenu osvojio tržište cijele Jugoslavije. Gotovo da nije bilo firme koja ga nije imala ili barem poželjela imati u voznom parku.
Nije potrebno spominjati koliko je Raketa povećala ugled Autokaroserije Zagreb i otvorila vrata tržišta. Zbog svega navedenog, ovaj model treba posebno predstaviti i istaknuti ga kao jako bitnog u povijesti proizvodnje autobusa na ovim prostorima.

Glavni konstruktor Autokaroserije u to vrijeme bio je Dipl.ing. Ivan Benc koji je svoju karijeru započeo u Autokaroseriji Zagreb daleke  1954. godine. Ubrzo postaje šef Konstrukcijskog biroa, a zatim i tehnički direktor (1964-1969), nakon čega i generalni direktor (do 1983.). Posao tajnika metalne industrije Privredne komore Zagreb obavljao je sve do umirovljenja (1992.)



Evo i jedne prekrasne slike Dubrave 5 (model GT) s prikolicom, koju do sad nismo imali prilike vidjeti.



Ovu slliku, kao i sve ostale koje postavljam na forum u zadnje vrijeme, sačuvao je u svom arhivu upravo g. Ivan Benc, koji sada uživa u zasluženoj mirovini.
Ovim putem ga pozdravljam i puno se zahvaljujem u ime foruma autobusi.org.  ;)

      

zlikowszky

#70
Citat: manoplan  u Veljača 24, 2012, 18:32:11


Citat: conecto  u Veljača 26, 2012, 09:33:10
"Zagi" je bio poklon tvornice za Univerzijadu 1987., kasnije završio u "Zagrebačkim transportima" gdje je među brojnim Dubravama bio jedini s FAP-ovim motorom, a godinama kasnije i on je dobio Mercedesov.

Uffff, kako jedna slika i jedan post mogu iz memorije iskopati nevjerojatna sjećanja..
Sjećam se kao mali dok sam živio u Začretju da je ovaj bus bio čest na liniji Zagreb-Krapina, s prolaskom kroz Začretje. Ne bih stavio ruku u vatru, ali mislim da je čak bio delegiran i u garažu Krapina, a ako me sjećanje ne vara, druga vrata je imao na sredini.
Tesla je umro, Einstein je mrtav, a ni ja se baš ne osjećam najbolje.....

stipe protega

Iz istih razloga ja sam dao ime autobusu Dubrava,istina nije Dubrava zagrebačka ,nego Dubrava kod Šibenika ,ali nema veze bitno je da se zove Dubrava.Još malo strpljenja pa ćemo nešto i objaviti. Na ruku nam ide ova gospodarska kriza tako da će i projekti za proizvodnju autobusa isplivati na vrh.Samo strpljenja!

fakincic

Citat: zlikowszky  u Ožujak 08, 2012, 18:28:53
bio čest na liniji Zagreb-Krapina, s prolaskom kroz Začretje. Ne bih stavio ruku u vatru, ali mislim da je čak bio delegiran i u garažu Krapina

Zagi Dubrava, kak su je vozači zvali, vozila je sve. I Legrad, i Kotoribu, i Stražu... Meni je ostala u sjećanju vožnja jedne zime u 8 ujutro iz Pregrade za Zagreb kad nisu mogli ni nikakvim žicama niti žnorama srednja vrata držati zatvorena. A nas kondukter lijepo sve zguro naprijed, da nam ne bu zima, i lijepo jedno 20 ljudi na puški držao.

To je bilo negdje poslije 1995. kada se Krapina odvojila, dakle taj bus je bio u Croatiabusu.

SARI

Tako se nekada upravljalo poduzećima... tako se osjećala ljubav i strast prema poslu, prema firmi... tko još danas tako gleda na svoj posao ili tko danas vodi tvrtke na način na koji su je vodili ljudi poput g. Benca?

Svaka mu čast i veliki naklon!

RENI

Točno je da je Zagi imao zadnja vrata na sredini.Zadnje godine je vozio na Korčuli,Gar.Broj 10-422